כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
התהליך המדיני: מסעו של ג´ון קרי - פול גז בניוטרל
הייפא והבי - דיוקנה של זמרת לבנונית
טרור, אסלאם ושיטפון של פליטים מאפריקה השחורה
מפלגת העבודה: כלכלה, שקרים ועיוותים מוסריים
אובמה בבית הלבן - ההיגיון של חוסר היכולת להנהיג
בחירות ארה"ב 2012 – האם אובמה מאבד שליטה?
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש יוני 2010
לקחים היסטוריים: האם באמת המודיעין שלנו לקוי?
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
נְתַנְיָהוּ בְּגוֹב הָחָקִירוֹת - פוליטיקה ישראלית 2017
לבנון האומללה והלקח הישראלי
משבר מנהיגותי אמריקאי וחזרה לעידן הסובייטי
סתיו 2017 - על תחזיות פוליטיות ועל חזיונות (שווא)
בחירות בארצות-הברית, נובמבר 2016 – מאמר סיכום
בחירות ארה"ב 2016 – שעתה של הילארי
האם הליברליזם המערבי מחריף את האיום האסלאמי
בנימין נתניהו מול אובמה – אנגלה מרקל מול ארדואן
ממשלת נתניהו השלישית מופתעת פעם אחר פעם
ג´ורג´ סורוס וחברת סודה סטרים – עסקים לחוד וחרמות לחוד

טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש נובמבר 2011

מאת: ד"ר יוחאי סלע

09.12.2011


 

 

 

ב-22 בנובמבר 2011 נפרד נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, ממשרתו לאחר 33 שנות משטר דיקטטורי שהתבסס בעיקרו על שלטון משפחתי-שבטי. בכך, הצטרף סאלח לנשיאי טוניסיה, מצרים ולוב שאולצו לפרוש מתפקידם בשל לחץ ציבורי שגלש למרחץ דמים של עשרות אלפי הרוגים מאז תחילת שנת 2011. כך למשל, דוברים רשמיים בלוב מסרו בסוף נובמבר 2011 כי להערכתם נהרגו כ-50,000 בני-אדם במלחמת-האזרחים שהחלה בפברואר 2011. אם נפנה את מבטנו לעבר כלל המדינות המוסלמיות, נוכל להבחין בסימנים רבים להתפוררותה של המדינה האסלאמית-הטריטוריאלית ובמיוחד המדינה הערבית המתבססת בעיקר על דומיננטיות-אגרסיבית של עדה אחת על רעותה ושבט אחד על שבטים אחרים.

 

המדינה הלאומית הערבית לא רק שאינה מתפקדת כהלכה, אלא שהיא גם מעצימה את העוינות ההיסטורית הנמתחת לאורך של מאות שנים בין השבטים, בין העדות ואף בין האסכולות האסלאמיות המטיפות לרצח ואלימות כפתרון מועדף לכול מחלוקת פוליטית, דתית או חברתית. אין תימה אפוא, שחוסר-היציבות הפוליטי הפך לסימן היכר מובהק של הריבונות הטריטוריאלית של המדינות המוסלמיות. לפיכך, אנו מוצאים מדינות מוסלמיות רבות הגולשות במדרון החלקלק לעבר מלחמת-אזרחים קשה ואיומה כפי שהדבר מתבטא היטב בסוריה, בסומליה, בניגריה, בסודאן, בלבנון, בעיראק, בתימן, באלג'יריה, בלוב, באפגניסטן, בפקיסטן, בקשמיר, בצפון-הקווקז, בדרום-תאילנד ובדרום-הפיליפינים. לצערנו הרב, אנו יכולים להבחין בסימנים של התקוממות אסלאמית אלימה גם בכמה ממדינות אירופה המנסות להתמודד עם נחשול של מהגרים ועם בני מהגרים שאינם מעונינים להשתלב בזרם המרכזי של התרבות האירופאית. השליטה המודיעינית האירופאית על הנעשה בקהילות המוסלמיות המתגוררות ביבשת הולכת ומתפוררת עם הזמן. זרם מהגרי-העבודה ממדינות המוסלמיות מציב אתגר ביטחוני לא פשוט לרבות ממדינות המערב ובכללן גם למדינת-ישראל. כל מרחב חצי-האי סיני הפך בשנה האחרונה למרחב-מחיה של הארגונים האסלאמיים הרדיקליים הכוללים גם את תנועת החמאס.

 

בחודש נובמבר 2011 נהרגו 2,881 בני-אדם בפיגועי טרור ובאלימות אסלאמית; בחודש אוקטובר 2011 נהרגו 3,436 בני-אדם; בחודש ספטמבר 2011 נהרגו 4,093 בני-אדם; בחודש אוגוסט 2011 (חג הרמדאן) נהרגו 4,164 בני-אדם; בחודש יולי 2011 נהרגו 2,850 בני-אדם; בחודש יוני 2011 נהרגו 3,105 בני-אדם ; בחודש מאי 2011 נהרגו 3,610 בני-אדם; בחודש אפריל 2011 נהרגו 3,844 בני-אדם; בחודש מרס 2011 נהרגו 3,428 בני-אדם; בחודש פברואר 2011 נהרגו 2,837 בני-אדם ובחודש ינואר 2011 נהרגו 2,356 בני-אדם. בחודשים ינואר-נובמבר 2011 נהרגו 36,604 בני-אדם. לשם השוואה, לאורך כל שנת 2010 נהרגו 29,823 בני-אדם באלפי אירועי טרור שהתרחשו במרחב האסלאמי במקומות נוספים בהם פועלים ארגונים אסלאמיים רדיקליים.

 

 

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית - נובמבר 2011

מדינה:

הרוגים: (כולל חיילי נאט"ו)

פצועים: (האומדן הנמוך ביותר)

 

 

 

סוריה:

574 (כולל חיילים סורים)

אלפים

אפגניסטן:

349 (כולל טרוריסטים)

1,000

תימן:

291 (כולל טרוריסטים)

1,000

ניגריה:

264 (רובם נוצרים)

1,000

סודאן:

230 (דארפור + קורדופן)

1,000

פקיסטן:

223

600

סומליה:

208 (כולל המחוזות האוטונומיים)

600

עיראק:

146 (רובם אזרחים)

300

קניה - סומליה:

59 (כולל חיילים קנייתים)

עשרות

מצרים:

52

מאות

תאילנד:

41

עשרות

דרום-סודאן:

26 (מידע תקשורתי בלבד)

עשרות

לוב:

23 (מידע תקשורתי בלבד)

--

איראן:

17

--

ניג'ר:

14

--

פיליפינים:

11

עשרות

טורקיה - כורדים:

9

--

הודו - קשמיר:

8

--

קזחסטן:

7

--

אלג'יריה:

6

--

רוסיה - קווקז:

4

--

מאלי:

1 (תייר)

--

 

 

 

ישראל - רצועת-עזה:

4 (טרוריסטים מוסלמים)

--

ישראל - הרשות הפלסטינית:

1 (אזרח ישראלי מירי של חיילי צה"ל)

--

 

 

 

חיילי נאט"ו באפגניסטן:

27

עשרות

חיילים אמריקאים בעיראק:

1

--

 

סומליה - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

245

עשרות

פקיסטן - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

40

עשרות

תימן - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

בוודאות היו, אולם אין מידע מדויק

--

 

 

 

סה"כ:

2,881 הרוגים

5,500 פצועים (מינימום)

 

 

 

 

 

 

המלחמה בטרור האסלאמי:

בחודש נובמבר 2011, האירועים בסוריה ובתימן תפסו את מרבית תשומת-הלב של הפוליטיקה הבינלאומית. ועם זאת, עלינו לשים-לב למה שמתחולל בין קניה לסומליה ובין אתיופיה לסומליה לאור התקפותיהם של פעילי טרור מוסלמים מארגון "אל-שבאב" המזוהה עם ארגון אל-קאעידה. במהלך השבועות האחרונים ניכרת פעילות צבאית אינטנסיבית של קניה ואתיופיה כלפי נוכחותם האלימה של חברי ארגון "אל-שבאב" באזור הגבול של שתי המדינות האלה. על-פי הערכות אחדות, במהלך החודשים האחרונים נהרגו מאות בני-אדם בקרבות שפרצו באזורים הללו כחלק מהמלחמה הכוללת המתנהלת נגד ארגון "אל-שבאב" בעזרתן של מדינות מערביות אחדות התומכות בממשלת סומליה השולטת על עיר הבירה מוגדישו. עיר-הנמל קיסמאיו (Kismayo) נמצאת בשליטתו המוחלטת של ארגון "אל-שבאב", והיא מהווה יעד עיקרי להתקפות אוויריות של מדינות התומכות בממשלת סומליה.

 

מלחמת-האזרחים בסוריה, שהתעצמה בחודש נובמבר 2011, מדרבנת גורמים אסלאמיים רדיקליים להצטרף למאמץ האופוזיציוני להביא להפלתו של משטר העלווי של בשאר אל-אסד הנחשב לכופר בעיני רבים מהם. לפיכך, ניתן להצביע על ניסיונותיהם של פעילי טרור מארגון אל-קאעידה להגיע לסוריה בעיקר דרך עיראק ובעזרת מתן סיוע לוגיסטי דרך הגבול הירדני לגורמים אסלאמיים הפועלים בסוריה. באופן דומה, גם ההתפוררות של המדינה הלובית מאז פברואר 2011, מסייעת לגורמים האסלאמיים הרדיקלים להפעיל את השפעתם בכל רחבי צפון-אפריקה. על-פי מידע מהימן שנמסר ממקורות מקומיים במאלי, ארגון אל-קאעידה ביסס בשנה האחרונה את נוכחותו באזורים אחדים רחבי המדינה בעזרת סיוע כספי מסיבי ובעזרת אינדוקטרינציה אסלאמית רדיקלית. בפקיסטן ובאפגניסטן ניכרת התרופפות של השלטון המרכזי המפנה את מקומו לארגונים אסלאמיים רדיקליים מארגון הטליבאן ולארגונים המסונפים לארגון אל-קאעידה. בניגריה ניכרת פעילותו של ארגון הטרור האסלאמי "בוקו חראם" שחרט על דגלו מלחמת חורמה בנוצרים המתגוררים ברחבי המדינה. במהלך השנה האחרונה הארגון ביצע כ-140 פעולות טרור שבחלקן השתתפו בו-זמנית עשרות פעילי טרור. מאות רבות של נוצרים נרצחו בניגריה בשנתיים האחרונות שבמהלכן נהרסו כנסיות רבות ומבני-ציבור השייכים לבני העדה הנוצרית. הקהילה הנוצרית-הקופטית במצרים וכן הקהילות הנוצריות בסומליה, בפקיסטן ובעיראק, סובלות ממעשי רצח, אונס וביזה המתבצעים מידי יום ביומו בעידודם של הגורמים האסלאמיים ובשתיקתם של הגורמים הרשמיים במדינה.

 

במסגרת מדיניות החיסולים-הממוקדים של ארה"ב, נהרגו בפקיסטן בחודש נובמבר 2011 כ-40 בני-אדם - רובם פעילי טרור מארגון הטליבאן ו"מרשת חאקאני". בחודשים ינואר-נובמבר 2011 נהרגו 610 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בפקיסטן בלבד. לשם השוואה, לאורך כל שנת 2011 נהרגו כ-960 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בפקיסטן. גם בתימן התבצעו חיסולים-ממוקדים בידי הכוחות האמריקאים, אולם לא נמסר מפי מקור כלשהו על מספרם המדויק של הנפגעים. לעומת זאת, גורמים אסלאמיים בסומליה טרחו לציין שבמהלך חודש נובמבר 2011 נערכו בידי הכוחות האמריקאים חיסולים-ממוקדים רבים שגרמו להריגתם של 245 בני-אדם.

 

בחודש נובמבר 2011 נהרגו באפגניסטן 27 חיילי נאט"ו. מאז תחילת שנת 2011 נהרגו באפגניסטן 537 חיילי נאט"ו. לשם השוואה, לאורך של שנת 2010 נהרגו באפגניסטן 711 חיילי נאט"ו - רובם חיילים אמריקאים.

 

הנתונים המופיעים בטבלת הטרור האסלאמי נאספו על ידי מגזין זה - מגזין המזרח התיכון - בעזרת מעקב יומיומי של הודעות ממשלתיות וידיעות חדשותיות שהופיעו במקורות בינלאומיים רבים במהלך התקופה הנדונה - החל מ-1 בנובמבר 2011 ועד ל-30 בנובמבר 2011. מספר ההרוגים והפצועים המופיע בטבלה כולל אזרחים, חיילים ופעילי טרור על-פי האומדן הנמוך ביותר. מרבית ההרוגים הם מוסלמים שנרצחו בידי מוסלמים החברים בתנועות רדיקליות ובארגוני טרור אסלאמיים. ב-23 החודשים האחרונים נהרגו יותר מ-67,000  בני-אדם בפיגועי טרור אסלאמיים ומאלימות אסלאמית.

--

מאמרים נוספים בנושא:

טרור אסלאמי - ינואר ‏2011

טרור אסלאמי - פברואר ‏2011

טרור אסלאמי - מרס ‏2011

טרור אסלאמי - אפריל ‏2011

טרור אסלאמי - מאי 2011

טרור אסלאמי - יוני 2011

טרור אסלאמי - יולי-אוגוסט-ספטמבר ‏2011

טרור אסלאמי - אוקטובר ‏2011

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש נובמבר 2011", מגזין המזרח התיכון, 9 בדצמבר 2011.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • טירור איסלאמי???
גלריית המגזין

 

 

17 בינואר 2019

 

השמאל הישראלי "מגלה מחדש" את רוזה לוקסמבורג 

 

 

 

 

 


 

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2019-2006