כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
המלחמה התחדשה - נאומו של אבא אבן, יולי 1948
מיום הכיפורים למלחמת לבנון השנייה - תרבות של בכי ונהי
גלגולו של השם קע"ם, היא - הקהילייה-הערבית-המאוחדת
בחירות בארצות-הברית, נובמבר 2016 – מאמר סיכום
גרמניה של מרקל מול ארצות-הברית של טראמפ
ג´ון קרי – איזו עוד מדינה אני יכול להרוס במזרח-התיכון
פוליטיקה ישראלית - דמוקרטיה בארץ הקודש
מדינת-ישראל, הערבים והאמריקאים - מו"מ שמו"מ
האם עדיין מישהו חושב שיש סיכוי שדונלד טראמפ ינצח
תפקידה של התקשורת הגרמנית בעיצוב התודעה הלאומית
דרישת שלום - מדמשק
בריג´יט גבריאל – לבנונית למען ישראל
וג´יהה אל-חוידר - דיוקנה של ליברלית סעודית
מִשְׂמֹאל תִּפָּתַח הָרָעָה - מאמר שני בסדרה
טורקיה העניקה לרג´פ טאיפ ארדואן תקופת כהונה שלישית
שלום עם בשאר אל-אסד – המרתון המדיני של ישראל
אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש יולי 2016
מדינת-ישראל לקראת 2016 – בשם "הכרת הטוב"

טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש אפריל 2011

מאת: ד"ר יוחאי סלע

05.05.2011


 

 

ב-1 במאי 2011 חוסל הצורר האסלאמי, אוסמה בן-לאדן, בידי חיילים אמריקאים על אדמת פקיסטן לאחר עשור של מרדף חובק-עולם. ההתמדה, הסבלנות והמסירות שבאו לידי ביטוי בדקות אחדות של פעולה צבאית מוצלחת, מבהירים היטב לכול הטרוריסטים והדיקטטורים במרחב-האסלאמי עד לאן העולם החופשי והדמוקרטי מוכן להרחיק-לכת מול אויביו. במאמרים אחדים שפרסמנו במגזין הזה בשנתיים האחרונות, הצבענו על המשחק-הכפול של שירותי-המודיעין של פקיסטן בשאלת הטרור האסלאמי ובנוגע לשיתוף-הפעולה המודיעיני עם מדינות-המערב במאבק המתמשך בטרור ובארגוני הטרור.

 

שירותי-המודיעין של פקיסטן מפעילים אלפי סייענים במרחבי פקיסטן, אפגניסטן והודו, והם אף אימנו פעילי טרור וסייעו לכול ארגוני הטרור האסלאמיים הפועלים בהודו ובחבל קשמיר. למרות הסיוע המסיבי שהעניקה ארה"ב לפקיסטן במהלך העשור האחרון, שירותי-המודיעין של פקיסטן והצבא הפקיסטני פועלים, ברוב המקרים, בניגוד לקו הרשמי וההצהרתי של הממשלה הפקיסטנית. הממסד הביטחוני הפקיסטני פועל בדרך-כלל על-פי מדיניות שאינה מתיישבת בהכרח עם המדיניות של הדרג הפוליטי במדינה - והתוצאה היא, במקרה הטוב, התעלמות מנוכחותם של פעילי טרור בכירים על אדמת פקיסטן. במקרים רבים, שירותי-המודיעין של פקיסטן שלחו את הכוחות האמריקאים "לרדוף אחרי הרוח" ברחבי אפגניסטן שגרמו למותם של אלפי אנשים חפים-מפשע גם בשל הלהיטות האמריקאית לתפוס את אוסמה בן-לאדן חי או מת. ארגונו של אוסמה בן-לאדן והאידיאולוגיה הדתית שנתלוותה לפעילותו הטרוריסטית, גרמו למותם של מאות אלפי בני-אדם בעשור האחרון - רובם היו מוסלמים שנטבחו בידי אחיהם על רקע דתי, אתני, פוליטי, טריטוריאלי, שבטי ומשפחתי.

 

האירועים האלימים שפקדו את המרחב האסלאמי באפריל 2011 אינם שונים מהותית מהאירועים האלימים של החודש שקדם לו: מוסלמים טבחו במוסלמים ובנוצרים; פעילי טרור מעזה ירו טיל נ"ט על אוטובוס תלמידים בנגב; פעילי טרור מוסלמים הרגו שחקן ישראלי בג'נין; שוטר פלסטיני הרג מתפלל ישראלי בשכם;  פעילי טרור מוסלמים פוצצו מסגדים וכנסיות על יושביהם; עשרות בתי-ספר פוצצו בפקיסטן ואפגניסטן בידי פעילי טרור מוסלמים המתנגדים לחינוך מערבי כלשהו; כנופיות טרור בלוב ובסוריה פעלו באכזריות נגד אזרחים למען המשך שלטונם של קדאפי ואסד; נשים נאנסו והוכו בפומבי בסומליה, בסודאן, באפגניסטן, בפקיסטן ובתימן בשם רעיונות אסלאמיים - ובהתאם לפרשנות הצרה של כל עדה וסיעה הקיימות לעשרותיהן במרחב כולו.

 

בחודש אפריל 2011 נהרגו 3,844 בני-אדם בפיגועי טרור ובאלימות אסלאמית; בחודש מרס 2011 נהרגו 3,428 בני-אדם; בחודש פברואר 2011 נהרגו 2,837 בני-אדם; ובחודש ינואר 2011 נהרגו 2,356 בני-אדם. לאורך כל שנת 2010 נהרגו 29,832 בני-אדם באלפי אירועי טרור שהתרחשו במרחב האסלאמי ובמקומות נוספים בהם פועלים ארגונים אסלאמיים רדיקליים.

 

 

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית - אפריל 2011

 

מדינה:

הרוגים: (כולל חיילי נאט"ו)

פצועים: (האומדן הנמוך ביותר)

 

 

 

לוב:

577 (לפי דיווח תקשורתי בלבד)

1,000

ניגריה:

500

1,500

דרום-סודאן:

495

1,000

סומליה:

493 (כולל המחוזות האוטונומיים)

1,000

פקיסטן:

421

800

סוריה:

350

500

אפגניסטן:

338 (חלקם פעילי טרור)

500

עיראק:

251 (כולל 40 טרוריסטים)

300

תימן:

86

מאות

אלג'יריה:

36

עשרות

רוסיה - קווקז:

32

-

צפון-סודאן:

21

-

טג'יקיסטן:

20

-

הודו - קשמיר:

18

-

איראן:

18

-

טורקיה - כורדים:

18

-

מרוקו:

15

-

פיליפינים:

11

-

תאילנד:

10

-

בחריין:

2

-

מצרים:

2 (עדכון: במהומות במצרים נהרגו 846 בני-אדם)

-

טוניסיה:

2

-

 

 

 

ישראל - רצועת-עזה:

28 (כולל נער ישראלי, אזרח איטלקי ו-20 טרוריסטים מוסלמים)

עשרות

ישראל - הרשות הפלסטינית:

2 (שחקן ישראלי ואזרח ישראלי)

-

 

 

 

חיילי נאט"ו באפגניסטן:

52

עשרות

חיילים אמריקאים בעיראק:

11

-

 

 

 

פקיסטן - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

33

עשרות

סודאן - חיסולים-ממוקדים ישראלים:

2 (לפי מקורות זרים)

-

 

 

 

סה"כ:

3,844 הרוגים

5,600 פצועים (מינימום)

 

 

 

האירועים המרכזים במרחב האסלאמי

בעקבות מערכת הבחירות שהתקיימה בניגריה בחודש אפריל 2011, נהרגו יותר מ-500 בני-אדם - רובם היו  נוצרים שנטבחו בידי מוסלמים שלא קיבלו את תוצאות ההצבעה הדמוקרטית. גורמים רשמיים בניגריה מסרו גם על הריסתן של 288 כנסיות במהלך התקופה הנדונה. בסוריה, חייליו של בשאר אל-אסד בשיתוף הדוק עם כנופיות "השביחה" של העדה העלווית טבחו במאות מפגינים שיצאו להפגין למען רפורמות פוליטיות במדינה. בלוב, שכירי-החרב האפריקאים של קדאפי ובני שבטו המשיכו במסע ההרג והרצח למרות התערבותם של כוחות נאט"ו לצד כוחות האופוזיציה הפועלים נגד מועמר אל-קדאפי. גם בחודש אפריל 2011 נאלצה ממשלת דרום-סודאן להתמודד עם המדיניות הרצחנית של הארגונים הבדלניים הנתמכים בידי ממשלת חרטום האסלאמית של עומר אל-באשיר. בפקיסטן, בעיראק, באפגניסטן, בעזה, בסומליה ובתימן התבצעו מאות פעולות טרור קטלניות בידי פעילי טרור המזוהים עם ארגון אל-קאעידה ועם ארגון הטליבאן שגרמו למותם של מאות בני-אדם חפים-מפשע. גם אירועי הדמים המתרחשים במדינות-ערב מאז אירועי טוניסיה של חודש ינואר 2011, מעלים פעם נוספת תמונה עגומה הנוגעת לתרבות השבטית האלימה עליה מתבססת הפוליטיקה הערבית מאז שהחלו הפלישות המוסלמיות לעבר מדינות המזרח-התיכון במאה ה-7 לספירה. דווקא קיומה של המדינה הטריטוריאלית הערבית והמוסלמית, מבליט את סכסוכי הדמים הללו הנמשכים כבר מאות שנים מרחב האסלאמי כולו.

 

המלחמה בטרור האסלאמי

חיסולו של אוסמה בן לאדן על אדמת פקיסטן העלה פעם נוספת את הבעייתיות בנוגע לשיתוף-הפעולה הביטחוני המתקיים בין מדינות דמוקרטיות לבין משטרים מפוקפקים ומעורערים כדוגמת פקיסטן - כפי שכתבנו במגזין זה פעמים אחדות בעבר. מדינות נוספות כדוגמת תימן, סוריה, טורקיה, לוב, טוניסיה, מרוקו, מאוריטניה, צ'אד, מאלי, אפגניסטן, סומליה, סודאן, טג'יקיסטן, מצרים, לבנון, רצועת-עזה וצפון-הקווקז סובלות משליטה רעועה ושברירית, המזמינה גורמים רדיקליים בעלי צביון אסלאמי רדיקלי לפעול בתחומן. כך למשל, גורמים ביטחוניים במאלי מסרו בחודש אפריל 2011 על פעילי טרור ארגון אל-קאעידה המנסים להקים בסיס הפעלה ואימונים במדינה.

 

בחודש אפריל 2011 נהרגו באפגניסטן 52 חיילים זרים מכוחות נאט"ו ובעיראק נהרגו 11 חיילים אמריקאים. בארבעת החודשים הראשונים של שנת 2011 נהרגו באפגניסטן 161 חיילים זרים. לשם השוואה בכל שנת 2010 נהרגו באפגניסטן 711 חיילים זרים.

 

מדיניות החיסולים-הממוקדים של ארה"ב בפקיסטן גבתה את חייהם של 33 בני-אדם (אך, בניגוד לפעמים קודמות, רובם היו פעילי טרור מארגון הטליבאן וחברי "רשת חאקאני"). מאז תחילת שנת 2011 נהרגו 166 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בשטחי פקיסטן הגובלים עם אפגניסטן. לשם השוואה, בכל שנת 2010 נהרגו בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שהתבצעו בפקיסטן כ-960 בני-אדם - למרות התנגדותה הקולנית של פקיסטן שגרמה למתח רב בין שתי המדינות. לאחר שנודע על חיסולו של אוסמה בן-לאדן, גורמים ביטחוניים בפקיסטן מסרו כי הם "יפעלו בכוח-הנשק כדי למנוע חדירה למרחב האווירי של פקיסטן". על-פי אינדיקציות אחדות, ארה"ב עורכת חיסולים-ממוקדים באמצעות מל"טים גם בתימן נגד פעילי טרור מארגון אל-קאעידה. מקורות זרים מסרו בתחילת אפריל 2011 על חיסולו, בפעולה ישראלית אווירית שהתבצעה בסודאן, של עבד אל-לטיף אשקר שהיה אחראי על הברחות נשק מסודאן לרצועת-עזה.

 

הנתונים המופיעים בטבלת הטרור האסלאמי נאספו על-ידי מגזין זה - מגזין המזרח התיכון - בעזרת מעקב יומיומי של הודעות ממשלתיות וידיעות חדשותיות שהופיעו במקורות בינלאומיים רבים במהלך התקופה הנדונה - החל מ-1 באפריל 2011 ועד ל-30 באפריל 2011. מספר ההרוגים והפצועים המופיע בטבלה כולל אזרחים, חיילים ופעילי טרור על-פי האומדן הנמוך ביותר. מרבית ההרוגים הם מוסלמים שנרצחו על-ידי מוסלמים החברים בתנועות רדיקליות ובארגוני טרור אסלאמיים.

--

מאמרים נוספים בנושא:

טרור אסלאמי - דצמבר 2010

טרור אסלאמי - ינואר ‏2011

טרור אסלאמי - פברואר ‏2011

טרור אסלאמי - מרס ‏2011

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש אפריל 2011", מגזין המזרח התיכון, 5 במאי 2011.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • למדינה יש בעיה
  • 26 הרוגים בסוריה
    • יוחאי,שים לב-
      • סוריה לא תהיה במועצה
גלריית המגזין

 

24 ביוני 2021

 

 

טרור אסלאמי: 274 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006