כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
טרור אסלאמי - מפריז ועד לניגריה - ינואר 2015
עזה - מפתרון, לניהול משברים
בעולמו של דונאלד טראמפ - מאמר ראשון מתוך שניים
חוכמת הטיפש – השיח הציבורי במדינת-ישראל
היוזמה הסעודית: הברווזון המכוער - אגדה מודרנית
עליבותה של האקדמיה הבריטית, בורמה וסוריה
טרור אסלאמי – ילדים כטרוריסטים מתאבדים – מרץ 2017
תקשורת פוליטית בישראל – הקשרים של השקרים
על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים
מסקנות אחדות בעקבות המלחמה בעזה
פרשת יעלון – הפוליטיקה האמריקאית בעיני התקשורת הישראלית
טורקיה מסוכנת למדינת ישראל
תפקידה של ממשלת הבעת´ הסורית במלחמת ששת-הימים
מלחמת-האזרחים בסוריה ומעמדו של בשאר אל-אסד
ראאד סלאח והאסלאם הפאשיסטי
תופעה של הגירת נשים מבנגלדש האסלאמית
המאבק נגד המיעוטים האתניים במלזיה האסלאמית
תרבות פוליטית בישראל לקראת שנת 2048
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה

חדשות המזרח התיכון

חדשות

29.02.2020


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

                                                                            

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית - פברואר 2020

 

 

פברואר:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

הרוגים:

135 

102

 126

 389

 188

 146

 413

 158

 168

 180

 163

 154

142

 166

158

 

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

128

155

194

 133

 153

 109

166

221

113

97

144

114

166

110 

 

 

 

 

 

סיכום נפגעים לשנת 2020; ינואר - 4,759 הרוגים;

  

  

==

סיכום יומי;

29 בפברואר 2020;

48 הרוגים בסוריה: מקורות אזרחיים בסוריה מסרו על הריגתם של יותר מ-48 בני-אדם ביום נוסף של קרבות קשים ובהפצצות אווריות מסיביות שנערכו בידי טורקיה, רוסיה וסוריה. מרבית ההרוגים היו חיילים סורים, טרוריסטים מוסלמים ומורדים שנפגעו בקרבות במחזו אידליב ובמחוז חאלב. גורמים נוספים בסוריה מסרו כי מאז תחילת חודש פברואר 2020 נהרגו 134 אזרחים בקרבות שהיו באידליב ובחאלב. זעם רב בטורקיה על הריגתם של 33 חיילים טורקים בהפצצה רוסית יום קודם לכן. הפגנות מחאה נערכו נגד רוסיה ליד השגרירות הרוסית באנקרה. טורקיה הצהירה שבתגובה להתקפה הקטלנית נגד חייליה, נהרגו 309 חיילים סורים בפעולה צבאית יוזמה של טורקיה.


30 הרוגים בתימן: מקורות מקומיים בתימן מסרו על הריגתם של 30 בני-אדם בסדרה של קרבות קשים ובפיגועי-טרור שהיו ברחבי תימן במהלך היממה האחרונה. דובר סוני מסר שבין ההרוגים היו 22 מאנשי המיליציות החות'יות הפרו-איראניות שנפגעו בהפצצות של הקואליציה הסעודית.


12 הרוגים בעיראק: מקורות תקשורתיים בעיראק מסרו על הריגתם של 12 בני-אדם בסדרה של פיגועי-טרור ובקרבות נגד טרוריסטים מוסלמים המזוהים עם ארגון "המדינה האסלאמית". בין ההרוגים היו 8 טרוריסטים מוסלמים חברי הארגון. מקורות אחרים בעיראק מסרו כי במהלך היומיים האחרונים נהרגו 45 טרוריסטים מוסלמים בפעילות צבאית יזומה שנערכה נגד הארגון.


8 הרוגים באפגניסטן: מקורות תקשורתיים באפגניסטן מסרו על הריגתם של 8 בני-אדם בסדרה של פיגועי טרור שהתבצעו בידי טרוריסטים מוסלמים מארגון "הטליבאן". בין ההרוגים היה פעוט שנפגע מפיצוץ של מטען-חבלה שהופעל בעיר קאבול. ארגון "הטליבאן" הכחיש כל מעורבות בפיגועים האלה. דובר צבאי מסר על פציעתם של חיילים אחדים באירועים אלימים שהיו ברחבי המדינה במהלך היממה האחרונה. הפסקת-האש באפגניסטן החלה ב-22 בפברואר 2020.


6 הרוגים נוספים בהודו: מקורות תקשורתיים בהודו מסרו על הריגתם של 6 בני-אדם נוספים בעימותים אלימים בין הינדים למוסלמים בעיר ניו-דלהי על רקע חוק האזרחות החדש של הודו. עד כה נהרגו באירועים האלימים האלה 38 בני-אדם. מאות בתים של מוסלמים הותקפו בשבוע האחרון.


3 טרוריסטים מוסלמים נהרגו בניגריה: מקורות צבאיים בניגריה מסרו על הריגתם של 3 טרוריסטים מוסלמים מארגון "בוקו חראם" בפעילות צבאית יזומה שנערכה בצפון-ניגריה. כמו מכן נמסר על תפיסתם של 23 טרוריסטים מוסלמים נוספים.


2 חיילים נהרגו בדארפור: מקורות תקשורתיים בסודאן האסלאמית מסרו על הריגתם של 2 חיילים בידי טרוריסטים מוסלמים שפעלו בחבל דארפור. מרבית פעילי הטרור הפועלים בחבל הם נאמני המשטר הקודם של עומר אל-באשיר.


הרוג 1 בחבל הסהרה המערבית: מקורות תקשורתיים באלג'יריה מסרו על הריגתו של אזרח 1 במהלך עימותים אלימים שפרצו בין מפגינים לבין אנשי "חזית פוליסריו" השולטים חלקית בחבל מאז שנת 1979. מרוקו טוענת לשליטה בלעדית על כל הסהרה המערבית.


מלחמת-אזרחים - לוב: מקורות תקשורתיים בלוב מסרו כי מאז ה-19 באפריל 2019, ביום בו נחתם ההסכם להפסקת-אש בטריפולי, נהרגו 21 אזרחים בהתקפות של כוחותיו של חליפה חפטאר. אז אפריל 2019 נהרגו באזור זה בלבד יותר מ-2,000 בני-אדם.


סה"כ נהרגו 110 בני-אדם;

 

עורך: ד"ר יוחאי סלע

 

== 


 

28 בפברואר 2020;

50 הרוגים בסוריה: מקורות אזרחיים בסוריה מסרו על הריגתם של יותר מ-50 בני-אדם בסדרה של קרבות קשים אמוד שנערכו במהלך היממה האחרונה ברחבי סוריה. מרבית הנפגעים היו במהלך קרבות שהיו במחוז אידליב. גורם מקומי מסר שבין ההרוגים היו לפחות 20 חיילים סורים שנפגעו בהתקפות של המורדים ושל הצבא הטורקי הפועל במחוז נגד כוחותיו של אסד. שוב הצבא הסורי תקף בתי-ספר במחוז אידליב וגרם להריגתם של מורים ותלמידים. המורדים במחוז אידליב מסרו על הצלחות קרקעיות נוספות נגד הצבא הסורי במהלך הקרבות שנערכו ביממה האחרונה על כביש חאלב-דמשק. גם הצבא הסורי מסר על הצלחות קרקעיות רבות במחוז אידליב. גורמים בסוריה מסרו שישראל חיסלה פעיל טרור, בשם עימאד אל-טוויל, המזוהה עם איראן שתיכנן להקים תשתית טרור ליד הגבול עם ישראל. כמו כן נמסר על תקיפה נוספת של ישראל באזור קוניטרה ברמת-הגולן בה נפצעו 3 חיילים סורים.


40 טרוריסטים מוסלמים נהרגו בעיראק: מקורות צבאיים בעיראק מסרו על הריגתם של 40 טרוריסטים מוסלמים מארגון "המדינה האסלאמית" בפעילות צבאית יזומה שנערכה בצפון עיראק.


34 חיילים טורקים נהרגו בסוריה: מקורות מקומיים בסוריה מסרו על הריגתם של 34 חיילים טורקים בהפצצות אוויריות כבדות מאוד שנערכו במחוז אידליב בידי מטוסי-קרב של רוסיה המסייעים לאסד במלחמת-האזרחים. גורם אחר בסוריה מסר שההתקפה התבצעה בידי מסוקים של הצבא הסורי. טורקיה מודה ש-29 מחייליה נהרגו במחוז. לחץ רב בטורקיה לנוכח ההתפתחויות הקשות האלה. טורקיה החליטה לאפשר לפליטים סורים להגיע לאירופה.


12 הרוגים נוספים בהודו: מקורות תקשורתיים בהודו מסרו על הריגתם של 12 בני-אדם נוספים בעימותים קטלניים בין הינדים למוסלמים שהיו בעיר ניו-דלהי. עד כה נהרגו העימותים האלה 32 בני-אדם. מאות מכוניות הוצתו ועלו באש. עשרות מסגדים וחנויות של מוסלמים הוצתו במהלך ארבעת הימים האחרונים. המהומות פרצו בעקבות חוק האזרחות החדש של הודו המפלה מוסלמים.


10 הרוגים בתימן: מקורות מקומיים בתימן מסרו על הריגתם של 10 בני-אדם בסדרה של קרבות ושל התקפות שנערכו בידי טרוריסטים מוסלמים שיעים. בין ההרוגים היו 5 אזרחים. גורמים אזרחיים נוספים בתימן מסרו שהמלחמה בתימן הפכה לאינטנסיבית מאוד בשבועות האחרונים. גורמים שיעים מסרו שישנם סימנים ברורים לתבוסה הסעודית בתימן.


7 כורדים נהרגו בסוריה: מקורות צבאיים בטורקיה מסרו על הריגתם של 7 מאנשי המחתרת הכורדית, ה-PKK, בפעילות צבאית יזומה של טורקיה שנערכה בצפון סוריה.


7 טרוריסטים מוסלמים נהרגו בסומליה: מקורות צבאיים בסומליה מסרו על הריגתם של 7 טרוריסטים מוסלמים מארגון "אל-שבאב" בפעילות צבאית יזומה שנערכה בדרום המדינה. גורמים אזרחיים בסומליה מסרו שהגיע הזמן להתחיל במשא-ומתן עם ארגון "אל-שבאב".


4 אזרחים נהרגו באפגניסטן: מקורות תקשורתיים וצבאיים באפגניסטן מסרו על הריגתם של 4 אזרחים בהתקפה של טרוריסטים מוסלמים המזוהים עם ארגון "הטליבאן". דוברים צבאיים נוספים מסרו שהשקט נשמר בדרך-כלל ברחבי אפגניסטן.
2 טרוריסטים מוסלמים נהרגו בתוניסיה: מקורות צבאיים בתוניסיה מסרו על הריגתם של 2 טרוריסטים מוסלמים המזוהים עם ארגון "אל-קאעידה" בפעילות צבאית יזומה שנערכה במערב המדינה.


בחירות - בורונדי: מקורות רשמיים בבורונדי מסרו על הריגתם של 22 בני-אדם בעימותים אלימים בין יריבים פוליטיים על רקע מערכת הבחירות המתקיימת במדינה.


סה"כ נהרגו 166 בני-אדם;

 

עורך: ד"ר יוחאי סלע

 

== 

 

27 בפברואר 2020;

65 הרוגים בסוריה: מקורות אזרחיים בסוריה מסרו על הריגתם של יותר מ-65 בני-אדם ביום נוסף של קרבות קשים מאוד ובהפצצות אוויריות מסיביות שנערכו בעיקר במחוז אידליב. בין ההרוגים היו כ-20 אזרחים שנפגעו בהפצצה אווירית קטלנית שנערכה במחוז אידליב. בין ההרוגים היו חיילים סורים רבים וטרוריסטים מוסלמים מארגונים שונים. הצבא הסורי ממשיך לייצר עוד זוועות ברחבי סוריה. ארדואן מאיים לחסל את הנוכחות הצבאית של אסד במחוז אידליב עוד במהלך השבוע הנוכחי.


20 הרוגים בתימן: מקורות מקומיים בתימן מסרו על הריגתם של יותר מ-20 בני-אדם ביום של קרבות בין כל הארגונים הלוחמים בתימן. בין ההרוגים היו גם חיילים של הקואליציה הסעודית שנפגעו בהתקפות של הארגונים החות'יים.


10 טרוריסטים מוסלמים נהרגו בניגריה: מקורות תקשורתיים בניגריה מסרו על הריגתם של 10 טרוריסטים מוסלמים מארגון "בוקו חראם" שפעילות אווירית של הצבא הניגרי שפעל בצפון ניגריה.


7 הרוגים נוספים בהודו: מקורות תקשורתיים בהודו מסרו על הריגתם של 7 בני-אדם נוספים במהלך עימותים אלימים בין אנשי כוחות-הביטחון לבין מפגינים מוסלמים שיצאו למחות נגד חוק האזרחות החדש של הודו. עד כה נהרגו 20 אזרחים, וכן נפצעו יותר מ-200 בני-אדם בהפגנות שנערכו בניו-דלהי ובעימותים בין הינדים למוסלמים. עשרות בנייני ציבור ומסגדים הוצתו ברחבי העיר במהלך היומיים האחרונים. בהודו מתגוררים כ-180 מיליון מוסלמים.


6 הרוגים באפגניסטן: מקורות תקשורתיים באפגניסטן מסרו על הריגתם של 6 בני-אדם בסדרה של קרבות בין ארגוני טרור יריבים הפועלים בצפון המדינה. חלה ירידה גדולה במספר הפיגועים במהלך השבוע האחרון ברחבי המדינה.


3 הרוגים בפקיסטן: מקורות תקשורתיים בפקיסטן מסרו על הריגתם של 3 בני-אדם בחיסולים שהתבצעו בידי טרוריסטים מוסלמים שפעלו ליד הגבול המשותף עם אפגניסטן. גורמים נוספים בפקיסטן מסרו שאנשי אופוזציה מחוסלים בידי השלטונות הביטחון של פקיסטן הפועלים במחוז בלוצ'יסטן.


2 הרוגים בעיראק: מקורות אזרחיים בעיראק מסרו על הריגתם של 2 אזרחים מירי של אנשי כוחות-הביטחון במהלך הפגנות מחאה שנערכו נגד הממשלה המקומית.


טרוריסט מוסלמי 1 נהרג בסומליה: מקורות צבאיים בארה"ב מסרו על הריגתו של טרוריסט מוסלמי 1 מארגון "אל-שבאב" בחיסול-ממוקד אמריקאי שנערך בדרום סומליה. הטרוריסט היה מעורב בהרג של אמריקאים שפעלו בסומליה.


3 חיילים אירים נפצעו בסומליה: מקורות צבאיים באירלנד מסרו על פציעתם של 3 חיילים אירים מפיצוץ של מטען-חבלה שוהפעל בידי טרוריסטוים מוסלמים שפעלו בצפון מאלי. הכוח האירי מסייע לממשלת מאלי במאבק נגד ארגוני הטרור האסלאמיים.


טרור אסלאמי - טורקיה: מקורות רשמיים בטורקיה מסרו על מעצרם של 13 טרוריסטים מוסלמים המזוהים עם ארגון "המדינה האסלאמית" בחשד לתכנון פיגועים ברחבי טורקיה.


מלחמת-אזרחים - לוב: דוברים רשמיים בממשלת טריפולי גינו את המדינות החברות בליגה-הערבית בשל תמיכתן בגנרל חליפה חפטאר הפועל צבאית נגד ממשלת טריפולי. מאז חודש אפריל 2019 נהרגו באזור טריפולי כ-2,000 בני-אדם.


סה"כ נהרגו 114 בני-אדם;

 

עורך: ד"ר יוחאי סלע

 

== 

  

 

26 בפברואר 2020;

מצרים - מובארק: חוסני מובארק, נשיא מצרים לשעבר שהודח בשנת 2011, מת בגיל 91 בקהיר. היה נשיא המדינה משנת 1981 לאחר ההתנקשות בנשיא אנואר סאדאת ב-6 באוקטובר 1981 במהלך מצעד צבאי לציון מלחמת אוקטובר 1973. היה הנשיא הרביעי של מצרים מאז מהפכת הקצינים של 1952. למרות כהונתו הארוכה של מובראק, לא התפרסם בישראל אפילו ספר אחד על מצרים בתקופת שלטונו. לעיתונאים הישראלים היה מנהג מגונה להתחנף למובארק - עד כדי אובדן שיקול הדעת וחוש הביקורת על התנהלותו במצרים. השגרירות המצרית בישראל הייתה מטילה אימה על כל מי שמתח ביקורת כלפי הנשיא או ניסה לגמד את דמותו. בשנת 2006 פרסמתי מאמר על מצבם הקשה של הקופטים במצרים. המאמר פורסם בחו"ל בשפה האנגלית. שגרירות מצרים בקנדה שלחה מכתב תלונה על תוכן המאמר. בתגובה למכתב התלונה, כתבתי שאני מצפה ממצרים להיות רגישה מאוד כלפי הפרסומים המופיעים על ישראל בתקשורת המצרית, כפי שהיא רגישה לגבי הפרסומים המופיעים על מצרים בתקשורת הבינלאומית. מאז פרסום המאמר, נרצחו במצרים עוד מאות רבות של קופטים בידי טרוריסטים מוסלמים או בידי סתם המון מוסלמי מוסת.

 

== 

 

 

 

 

סיכום נפגעים לשנת 2019; ינואר - 3,508 הרוגים; פברואר - 3,685 הרוגים; מרץ - 4,480 הרוגים; אפריל - 4,333 הרוגים; מאי - 4,813 הרוגים; יוני - 4,598 הרוגים; יולי - 4,572 הרוגים; אוגוסט - 5,038 הרוגים; ספטמבר - 4,594 הרוגים; אוקטובר - 4,571 הרוגים; נובמבר - 4,424 הרוגים; דצמבר - 4,628 הרוגים; סה"כ 53,244 בני-אדם נהרגו בשנת 2019;

 

==

 

סיכום נפגעים לשנת 2018; ינואר - 4,120 הרוגים; פברואר - 4,568 הרוגים; מרץ - 5,432 הרוגים; אפריל - 4,780 הרוגים; מאי - 3,988 הרוגים; יוני - 3,570 הרוגים; יולי - 3,245 הרוגים; אוגוסט - 3,743 הרוגים; ספטמבר - 3,244 הרוגים; אוקטובר - 2,435 הרוגים; נובמבר - 2,207 הרוגים; דצמבר - 2,923 הרוגים; סה"כ 44,255 הרוגים לשנת 2018;

 

 

 

פייסבוק


   
הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

 • ראשית תודה על מלאכת הקודש,
 • למה האתר לא באנגלית?!
 • תודה על מלאכת האיסוף המדהימה!
 • עבודת קודש מדהימה!
 • צריך דחוף אתרים ערוצים ורדיו בעיניין
  • הבעיה תקציב לשמאל יש תקציבים ממקורות עלומים לימין אין
 • מודה שאחד הדברים הראשונים שאני עושה בבוקר זה לבדוק כמה מוסלמים הרגו אחד את השני
  • גם אני
 • האתר החשוב ביותר בנושאי המזרח התיכון
  • אכן האתר החשוב ביותר, מצטט את האתר בכל הזדמנות
 • כל הכבוד על מלאכת האיסוף - מדהימה אותי כל יום מחדש עבודת האיסוף המדהימה הזו!
 • כללי
 • מלאכת האיסוף הזו מדהימה אותי בכל פעם מחדש. מדובר בעבודת איסוף יוצאת מגדר הרגיל.
 • תודה רבה
 • מדהים, מדהים, מדהים!
 • אתר מדהים בעולם הדוחה מסביבנו
 • תודה רבה!
 • כל בוקר
  • מציאות תנכית בהתרחשותה
 • תודה
 • שמחה שחזרתם
 • איפה הימים הטובים
 • חיכיתי חיכתי
 • תודה רבה, חיכינו המון!
 • הגעתי במקרה המון רוע בקרב המגיבים
  • נא לא להגזים בבקשה
   • הגזמה
  • מחנה ריכוז לשמאלנים
  • סבל ומוות
 • נראה שהממוצע של 400 ליום ירד לכ-100 ביום. מישהו יודע מה הסיבה?
 • שאלה לעורך
  • תשובת העורך
 • הדף היומי
גלריית המגזין

 

29 בפברואר 2020

 

 

טרור אסלאמי:  110 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006