כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-245
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
מדינה יהודית - המודל הישראלי בהשוואה למודל השבדי
ברק חוסיין אובמה מגיע לביקור במדינת-ישראל
חיזבאללה הבהיר את עמדתו לכל
התהליך המדיני – תרגילים פוליטיים ותודעה עצמית כוזבת
אנטומיה של ג´יהאד עולמי לאור המקרה ההודי
תקשורת, טרור וסיוע צבאי למדינות כושלות
נאום נתניהו - נחיתה על קרקע המציאות
חיזבאללה השתלט על ביירות
חוסני מובארק חוגג יום הולדת 80
נוני דרוויש – ערבים למען ישראל
ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד מיעוט השיעי
אסלאם באירופה - פרויקט של אישה אחת
תרבות ופוליטיקה: איך אומרים דמוקרטיה בערבית?
דמותה של לילית במיתולוגיה היהודית מפרספקטיבה של ימנו
לקחים היסטוריים: האם באמת המודיעין שלנו לקוי?
הפתרון הפלסטיני נמצא בממלכה הירדנית
רצח-העם בדארפור שבמערב-סודאן והתקשורת הבינלאומית

טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש ינואר ‏2011

מאת: ד"ר יוחאי סלע

10.02.2011


 

 

 

בחודש ינואר 2011 התרחשו שלושה אירועים חשובים במזרח-התיכון - אירועים העתידים להשפיע על האזור כולו ואף מעבר לכך: ב-9 בינואר נערך משאל-העם בדרום-סודאן שבו הוחלט על ניתוק מצפון-סודאן האסלאמית של ממשלת חרטום; ב-14 בינואר נמלט נשיא טוניסיה לערב-הסעודית לאחר ימים רבים של הפגנות עממיות סוערות; ב-25 בינואר יצאו מאות-אלפי אזרחים מצרים להפגין נגד הנשיא חוסני מובארק המכהן בתפקידו מאז שנת 1981. לצד האירועים הללו, התבצעו מאות פיגועי טרור שגבו את חייהם של אלפי אנשים במרחב האסלאמי ומעבר לו.

 

קריסתם של המשטרים האוטוריטריים בטוניסיה ובמצרים עוררה פעם נוספת את החשש הכבד מהשתלטותם של גורמים אסלאמיים רדיקליים על שתי המדינות האלה והפיכתן למוקדים של אלימות וטרור בדומה למה שמתחולל בחלקים נרחבים בעולם-המוסלמי. מדינות מוסלמיות רבות נחשבות למדינות כושלות משום שהשלטון המרכזי אינו מסוגל להטיל את מרותו על המדינה כולה כפי שהדבר מתרחש בעיראק, בתימן, בסומליה, בסודאן, באפגניסטן, בפקיסטן, באלג'יריה ובמדינות נוספות. זאת ועוד, גורמי טרור אסלאמיים שולטים על אזורים נרחבים בתאילנד, בפיליפינים, בקווקז, בלבנון, בחצי-האי סיני וברצועת-עזה, והם כופים על האוכלוסייה המקומית משטר של אלימות, טרור, דיכוי והפחדה.

 

במהלך חודש ינואר 2011 נהרגו בניגריה לפחות 200 אזרחים נוצרים בהתקפות מתוכננות היטב של תושבים מוסלמים בעידודם הנמרץ של הגורמים האסלאמיים הרדיקלים הפועלים בשתיקתה של ממשלת ניגריה; בשבוע בו נערך משאל-העם בדרום-סודאן, תושבים מוסלמים העלו באש אזרחים נוצרים בעודם בחיים; במהלך החודש נהרגו בעיראק לפחות 150 בני-אדם בהתקפות רצחניות של גורמי טרור סונים על עולי-רגל שיעים שקיימו את מצוות יום ה"עשורא" לציון מות הקדושים של האימאם חוסיין בן עלי; ב-24 בינואר נהרגו 35 בני-אדם בפיגוע התאבדות שהתבצע בשדה-התעופה הבינלאומי של העיר מוסקבה; האירועים האלימים בטוניסיה גבו את חייהם של 219 בני-אדם; על-פי הערכות אחדות, האירועים האלימים שהתרחשו במצרים מ-25 בינואר 2011 ועד ל-3 בפברואר 2011, גבו את חייהם של 297 בני-אדם - רבים מהם נורו למוות בידי אנשי כוחות-הביטחון של מצרים; במהלך התקופה הנדונה נבזזו מאות חנויות ומבני-ציבור, וכן הוצתו כלי-רכב רבים בכל רחבי המדינה המצרית.

 

בסיכומו של דבר, בחודש ינואר 2011 נהרגו 2,356 בני-אדם בפיגועי טרור אסלאמיים ובאלימות אסלאמית. לשם השוואה, בחודש ינואר 2010 נהרגו 2,166 בני-אדם. לאורך כל שנת 2010 נהרגו 29,832 בני-אדם באלפי אירועי טרור שהתרחשו במרחב האסלאמי כולו ובמקומות נוספים בהם פועלים ארגונים אסלאמיים רדיקליים.

 

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית - ינואר 2011

 

מדינה:

הרוגים: כולל חיילי נאט"ו

פצועים: (אומדן הנמוך ביותר)

 

 

 

עיראק:

324 (כולל טרוריסטים)

1,000

ניגריה:

316 (רבים מהם נוצרים)

1,000

מצרים: (עד ה-3 בפברואר)

297

2,500

סודאן:

283 (כולל דרום-סודאן וגבול אתיופיה)

900

סומליה:

248 (כולל המחוזות האוטונומיים)

1,000

טוניסיה:

219

מאות

פקיסטן

215 (כולל טרוריסטים)

1,000

אפגניסטן:

214

900

רוסיה - קווקז;

57

150

תימן:

33

-

תאילנד:

27

-

פיליפינים:

10

-

טג'יקיסטן:

8

-

קירגיסטן:

6

-

הודו - קשמיר:

5

-

אלג'יריה:

4

-

ניז'ר:

2

-

אזרביג'ן:

1

-

 

 

 

ישראל - עזה:

6 (חייל אחד + 5 טרוריסטים)

-

ישראל - הרשות הפלסטינית:

6 (כולל 4 פעילי טרור)

-

 

 

 

פקיסטן - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

37

עשרות

חיילי נאט"ו באפגניסטן:

38 (כולל 6 בעיראק)

עשרות

 

 

 

סה"כ:

2,356 הרוגים

7,550 פצועים (מינימום)

 

 

המלחמה בטרור האסלאמי

המצב הפוליטי המעורער בטוניסיה ובמצרים מהווה הזדמנות פז לגורמים הרדיקלים במרחב-האסלאמי להשיג אחיזה גיאוגרפית בשתי המדינות הללו ללא חשש ומורא מהשלטון המקומי. על-פי הערכות אחדות, המסתמכות גם על הצהרות שנמסרו מפי דוברים הפועלים בשם הארגונים הרדיקליים במפרץ-הפרסי, גורמים אסלאמיים מאירופה ומרחבי המזרח-התיכון עושים את דרכם לטוניסיה על-מנת לחזק את ההשפעה האסלאמית בצפון-אפריקה. בעקבות ערעור השלטון במצרים, דוברי אל-קאעידה בעיראק הצהירו שיש להפוך את כל מצרים לבסיס עיקרי במלחמת הג'יהאד המתנהלת באפריקה. לפיכך, המצב החדש שנוצר במזרח-התיכון בעקבות האירועים המפתיעים שהתחוללו בטוניסיה ובמצרים, מהווה אתגר נוסף לשירותי המודיעין המערביים והמקומיים הפועלים במרחב כולו נגד עשרות ארגוני טרור אסלאמיים.

 

אף-על-פי שארה"ב הקימה במצרים מערך אדיר של איסוף מידע החולש על מרבית שטחיהם של אפריקה והמזרח-התיכון, אנו רואים שאין די בכך, וזאת לנוכח ההפתעה הגדולה שנוצרה בעקבות האירועים המהירים שהתרחשו בטוניסיה ובמצרים הגולשת לאיטה לעבר משטר צבאי. לפיכך, מתחוור לנו פעם נוספת שלמרות קיומו של מידע רב שזרם מגופי המודיעין השונים, עדיין קשה לאנליסטים לחזות אירועים ספונטניים מתגלגלים היכולים לשנות כליל את סדרי-השלטון - לחיוב או לשלילה.

 

גם במהלך חודש ינואר 2011 נערכו מבצעים צבאיים רבים נגד ארגוני טרור הפועלים באלג'יריה, במאוריטניה, בקווקז, בתימן, באפגניסטן ובפקיסטן. בחודש ינואר 2011 נהרגו באפגניסטן 32 חיילים מכוחות נאט"ו ובעיראק נהרגו 6 חיילים אמריקאים. לשם השוואה, לאורך של שנת 2010 נהרגו באפגניסטן 711 חיילים זרים ובשנת 2009 נהרגו באפגניסטן 521 חיילים זרים. ארגונים לזכויות-אדם באפגניסטן מסרו שבשנת 2010 נהרגו 739 ילדים (מתחת לגל 18) בהתקפות של ארגוני הטרור או בפעולות צבאיות של כוחות נאט"ו והצבא האפגני.

 

למרות הטענות שהעלו גורמים פוליטיים בפקיסטן נגד מדיניות החיסולים-הממוקדים של ארה"ב במדינתם, במהלך חודש ינואר 2011 נהרגו 37 בני-אדם בסדרה של התקפות אמריקאיות על פעילי טרור הפועלים בפקיסטן על גבול אפגניסטן. לאורך כל שנת 2010 נהרגו 960 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בפקיסטן. ארה"ב הקימה מערך של מל"טים בתימן המסייע באופן שוטף למלחמה נגד פעילי טרור מארגון אל-קאעידה ונגד פעילי טרור שיעים הפועלים בצפון המדינה על גבול ערב-הסעודית. אינדיקציות אחדות מורות על כך שקיים מערך דומה גם בסומליה - מערך המסייע לממשלה המרכזית להילחם נגד פעילי טרור מארגון "אל-שבאב" המזוהה עם ארגון אל-קאעידה. ראוי לציין שבחודש ינואר 2011 נשמרה הפסקת-האש בין המחתרת הכורדית (PKK) לבין והצבא הטורקי, וכי לא נרשמו תקריות שגרמו לפגיעות בנפש.

 

הנתונים המופיעים בטבלת הטרור האסלאמי נאספו על-ידי מגזין זה - מגזין המזרח-התיכון - בעזרת מעקב יומיומי של הודעות ממשלתיות וידיעות חדשותיות שהופיעו במקורות בינלאומיים רבים במהלך התקופה הנדונה - החל מ-1 בינואר 2011 ועד ל-31 בינואר 2011. מספר ההרוגים והפצועים המופיע בטבלה כולל אזרחים, חיילים ופעילי טרור על-פי האומדן הנמוך ביותר. מרבית ההרוגים הם מוסלמים שנרצחו על-ידי מוסלמים החברים בתנועות רדיקליות ובארגוני טרור אסלאמיים.

--

מאמרים נוספים בנושא:

טרור אסלאמי - דצמבר 2010

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ינואר 2011", מגזין המזרח התיכון, 10 בפברואר 2011.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

29 באוקטובר 2020

 

 

טרור אסלאמי: 157 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006