כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
המלחמה התחדשה - נאומו של אבא אבן, יולי 1948
מיום הכיפורים למלחמת לבנון השנייה - תרבות של בכי ונהי
גלגולו של השם קע"ם, היא - הקהילייה-הערבית-המאוחדת
בחירות בארצות-הברית, נובמבר 2016 – מאמר סיכום
גרמניה של מרקל מול ארצות-הברית של טראמפ
ג´ון קרי – איזו עוד מדינה אני יכול להרוס במזרח-התיכון
פוליטיקה ישראלית - דמוקרטיה בארץ הקודש
מדינת-ישראל, הערבים והאמריקאים - מו"מ שמו"מ
האם עדיין מישהו חושב שיש סיכוי שדונלד טראמפ ינצח
תפקידה של התקשורת הגרמנית בעיצוב התודעה הלאומית
דרישת שלום - מדמשק
בריג´יט גבריאל – לבנונית למען ישראל
וג´יהה אל-חוידר - דיוקנה של ליברלית סעודית
מִשְׂמֹאל תִּפָּתַח הָרָעָה - מאמר שני בסדרה
טורקיה העניקה לרג´פ טאיפ ארדואן תקופת כהונה שלישית
שלום עם בשאר אל-אסד – המרתון המדיני של ישראל
אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש יולי 2016
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש דצמבר 2010

טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש מאי 2011

מאת: ד"ר יוחאי סלע

02.06.2011


 

 

חיסולו של אוסמה בן-לאדן בפקיסטן בידי הכוחות האמריקאים בתחילת מאי 2011, גרם להלם רב בקרב ארגוני הטרור האסלאמיים הפועלים ברחבי-העולם. לצד השאיפה לנקום את חיסולו של הצורר האסלאמי, פעילי טרור בכירים ירדו למחתרת לאור ההבנה שזה רק עניין של זמן עד ששירותי המודיעין המערביים יגיעו אליהם. ועם כל זאת, תמונת הטרור האסלאמי והאלימות האסלאמית של חודש מאי 2011 לא הייתה שונה בהרבה מהתמונה של חודש אפריל 2011. אולם, לפני שנמשיך בסקירה על אירועי חודש מאי 2011, ברצוננו לציין אירוע היסטורי הנוגע לתולדות עמנו המתמודד מול הטרור והאלימות האסלאמית לדורותיה.

 

אירועי הפרהוד - 1941

ב-1 ביוני 1941 החלו גורמים פרו-נאציים בעיראק לטבוח ביהודי בגדאד. במשך יומיים רצופים נערכו פרעות וביזה שבמהלכן נרצחו 179 יהודים, 2,100 נפצעו, 242 ילדים הפכו ליתומים, נשים רבות נאנסו ורכושם של כ-50,000 יהודים נבזז בידי המון מוסת. חאג' אמין אל-חוסייני נטל חלק פעיל בהסתה נגד יהודי עיראק בהשראתה של גרמניה הנאצית ובאמצעות רדיו ברלין ששידר תעמולה נאצית בשפה הערבית. 70 שנה עברו מאז, ודומה כי מאומה לא השתנה בתרבות הפוליטית הערבית המעדיפה לגלוש לעבר אלימות כפתרון מועדף לכול מחלוקת. רצונם של הערבים לציין באלימות את תבוסתם במלחמת ששת-הימים של ה-5 ביוני 1967, מהווה קשר ישיר ורצוף בין הימים ההם לימנו אנו. מסע הסתה הגזעני שהתנהל ב-1941 אינו שונה באופיו ממסע ההסתה הרצחני שהתנהל בבירות ערב ב-1967 וגם מתנהל בעוצמות כאלה ואחרות ב-2011. הרקע הוא אותו רקע - והמטרה נותרה כשהייתה. ועם זאת, הטרור, האלימות, הגזענות והקולוניאליזם המהווים את תווי-ההיכר הבולטים של האסלאם, אינם יכולים להימשך לאורך-זמן.

 

האירועים המרכזיים במרחב האסלאמי

כוחותיו של מועמר אל-קדאפי מנהלים קרב מאסף בלוב מול כוחות האופוזיציה המסתייעים בכוחות נאט"ו - על-פי הערכות אחדות, מידי יום נהרגים בלוב כ-10 בני-אדם. ארגונים לזכויות-אדם טוענים בעקשנות שמאז שפרצה מלחמת-האזרחים בלוב נהרגו לפחות 10,000 בני-אדם;  הקופטים במצרים סובלים מהתנכלויות רצחניות מידי יום ביומו מצד הציבור המוסלמי בעידודם הנמרץ של מנהיגי הדת המקומיים המעונינים לראות את מצרים נקייה מכופרים. המשטר הצבאי החדש במצרים אינו מצליח להשתלט על שלל הבעיות הפוליטיות והחברתיות הנערמות בזו אחר זו מאז סילוקו של חוסני מובראק ב-11 בפברואר 2011; בסומליה מתנהלת מלחמת-אזרחים קשה שבמהלכה ארגון "אל-שבאב" המזוהה עם ארגון אל-קאעידה הצליח להשתלט גם על עיירות השוכנות באזור הגבול עם קניה; בתימן מתנהלת מלחמת-אזרחים עקובה-מדם לאור דרישתם של גורמי האופוזיציה לסלק את נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח. מנגד, פעילי טרור מארגון אל-קאעידה מנצלים את השליטה הרופפת של ממשלת תימן כדי להשתלט באלימות על אזורים נרחבים בדרום-תימן.

 

בסוריה מתנהלת מלחמת אזרחים מאז ה-15 במרס 2011. על-פי הערכות אחדות נהרגו יותר 1,100 בני-אדם מירי של חיילים סורים המסתייעים הכנופיות "השביחה" של משפחת אסד עלווית; השלטון הרופף בטוניסיה, בלוב ובאלג'יריה, מדרבן את פעילי הטרור מארגון אל-קאעידה להגביר את הפעילות הטרוריסטית נגד כוחות-הצבא ונגד מוסדות המדינה; בעקבות חיסולו של בן-לאדן, פעילי טרור מוסלמים הפועלים בדרום-תאילנד ביצעו התקפות קטלניות אחדות על אזרחים חפים-מפשע ועל כוחות הצבא הפועלים באזור נגד השאיפות הבדלניות של המוסלמים באזור; גם מדינות כמו טג'יקיסטן וקזחסטן נאלצות להשקיע מאמצים רבים נגד פעילי טרור מוסלמים המזוהים עם ארגון טליבאן ועם ארגון אל-קאעידה; בפקיסטן, באפגניסטן ובעיראק מתבצעים מעשי טבח יומיומיים הגורמים למאות הרוגים מידי חודש בחודשו למרות הסיוע הרב המוענק לממשלות המקומיות ממדינות המערב, ובראשן ארה"ב; ממשלת צפון-סודאן האסלאמית של עומר אל-באשיר ניהלה בחודש מאי 2011 קרבות עקובים-מדם נגד ממשלת דרום-סודאן על השליטה בעיר אביי. בעקבות הקרבות המרים שהתחוללו באזור, נהרגו מאות בני-אדם וכ-40,000 פליטים מצאו מקלט בדרום-סודאן הנוצרי.

 

בחודש מאי 2011 נהרגו 3,610 בני-אדם בפיגועי טרור ובאלימות אסלאמית; בחודש אפריל 2011 נהרגו 3,844 בני-אדם; בחודש מרס 2011 נהרגו 3,428 בני-אדם; בחודש פברואר 2011 נהרגו 2,837 בני-אדם ובחודש ינואר 2011 נהרגו 2,356 בני-אדם. לאורך כל שנת 2010 נהרגו 29,832 בני-אדם באלפי אירועי טרור שהתרחשו במרחב האסלאמי ובמוקמות נוספים בהם פועלים ארגונים אסלאמיים רדיקליים.

 

 

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית - מאי 2011

 

מדינה:

הרוגים: (כולל חיילי נאט"ו)

פצועים: (האומדן הנמוך ביותר)

 

 

 

אפגניסטן:

502 (כולל פעילי טרור מוסלמים)

1,500

צפון-סודאן - דרום-סודאן:

445 (כולל דארפור)

1,000

סוריה:

388 (כולל אנשי כוחות-הביטחון)

מאות

ניגריה:

386 (רובם נוצרים)

1,000

תימן:

374 (כולל מירי של כוחות הביטחון)

1,000

לוב:

360 (דיווח תקשורתי בלבד)

מאות

סומליה:

326 (כולל המחוזות האוטונומיים)

600

פקיסטן:

322

מאות

עיראק:

225 (כולל טרוריסטים והרוגים מירי של כוחות-הביטחון)

500

תאילנד:

28

עשרות

הודו - קשמיר:

24

-

רוסיה - קווקז:

24

-

אלג'יריה:

21

-

טורקיה - כורדים:

19

-

מצרים:

12 (רובם נוצרים)

-

איראן:

5

-

טוניסיה:

4

-

קזחסטן:

3

-

טג'יקיסטן:

1

-

מאוריטניה:

1

-

ירדן - אפגניסטן:

1 (קצין ירדני)

-

לבנון:

13 (12 באירועי הגדר + חייל יוניפי"ל)

עשרות

 

 

 

ישראל - רצועת-עזה:

6 (כולל סייען + 3 הרוגים ב"תאונת עבודה")

-

ישראל - ערביי-ישראל:

1 (בפיגוע דריסה בת"א)

 

ישראל - הרשות הפלסטינית:

1 (נער מירי לא מזוהה)

 

ישראל - סוריה:

4 (באירוע פריצת הגדרות)

 

 

 

 

חיילי נאט"ו באפגניסטן:

59

עשרות

חיילים אמריקאים בעיראק:

2

-

 

 

 

פקיסטן - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

51

עשרות

תימן - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

2

-

 

 

 

 סה"כ:

3,610 הרוגים

5,600 פצועים (מינימום)

 

 

 

 

המלחמה בטרור האסלאמי

דוברים מארגון הטליבאן הפועל באפגניסטן הבטיחו לפתוח ב"מתקפת אביב" נגד הכוחות הזרים הפועלים על אדמת אפגניסטן. למרות חיסולו של אוסמה בן-לאדן בתחילת מאי 2011, ארגון הטליבאן ערך עשרות התקפות טרור של עשרות פעילי טרור על מתקנים צבאיים השייכים לכוחות נאט"ו ועל מתקנים צבאיים ורשמיים הנמצאים במסגרת אחריותה של ממשלת פקיסטן של חמיד קרזאי. בעקבות ההתקפות הללו, נהרגו מאות בני-אדם.

גם בפקיסטן נערכו פעולות נקמה רצחניות נגד בסיסים צבאיים, נגד תחנות משטרה ונגד מוסדות ממשלתיים לאור מה שנראה בעיני ארגון אל-קאעידה כ"אחריותה של ממשלת פקיסטן לחיסולו של בן-לאדן". למרות המתח הרב השורר בין פקיסטן לארה"ב על רקע חיסולו של בן-לאדן, נציגים אמריקאים רשמיים ערכו ביקורים מדיניים וביטחוניים רבים במהלך התקופה הנדונה על-מנת להגביר את שיתוף-הפעולה בין שתי המדינות.

במהלך חודש מאי 2011 נודע על חיסול-ממוקד אחד לפחות שנערך בידי הכוחות-האמריקאים על אדמת תימן. במהלך הפעולה נהרגו 2 פעילי טרור בכירים מארגון אל-קאעידה. מדיניות החיסולים-הממוקדים של ארה"ב בפקיסטן גבתה את חייהם של 51 בני-אדם - רובם היו פעילי טרור מוסלמים מארגון הטליבאן ו"מרשת חאקאני" האחראית לחיסולם של 7 סוכני ה-CIA ב-30 בדצמבר 2009. מאז תחילת שנת 2011 נהרגו בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בפקיסטן 217 בני-אדם. לאורך של שנת 2010 נהרגו בחיסולים-ממוקדים כ-960 בני-אדם. ממשלת פקיסטן טורחת להגיש מחאה לאחר כל חיסול-ממוקד הנערך בידי הכוחות האמריקאים. בעקבות הלחץ הציבורי, הצבא האמריקאי מנסה לצמצם את מספרם של הנפגעים בקרב האזרחים.

בחודש מאי 2011 נהרגו באפגניסטן 59 חיילים זרים. במהלך התקופה הנדונה נהרגו 2 חיילים אמריקאים בעיראק. מאז תחילת שנת 2011 נהרגו באפגניסטן 220 חיילים זרים. לאורך של שנת 2010 נהרגו באפגניסטן 711 חיילים זרים.

הנתונים המופיעים בטבלת הטרור האסלאמי נאספו על ידי מגזין זה - מגזין המזרח התיכון - בעזרת מעקב יומיומי של הודעות ממשלתיות וידיעות חדשותיות שהופיעו במקורות בינלאומיים רבים במהלך התקופה הנדונה - החל מ-1 במאי 2011 ועד ל-31 במאי 2011. מספר ההרוגים והפצועים המופיע בטבלה כולל אזרחים, חיילים ופעילי טרור על-פי האומדן הנמוך ביותר. מרבית ההרוגים הם מוסלמים שנרצחו על-ידי מוסלמים החברים בתנועות רדיקליות ובארגוני טרור אסלאמיים.

--

מאמרים נוספים בנושא:

טרור אסלאמי - דצמבר 2010

טרור אסלאמי - ינואר ‏2011

טרור אסלאמי - פברואר ‏2011

טרור אסלאמי - מרס ‏2011

טרור אסלאמי - אפריל ‏2011

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש מאי 2011", מגזין המזרח התיכון, 2 ביוני 2011.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • טבח נוסף בחמה
  • סרטונים ראשונים על הטבח באל-חמה
  • האירועים בסוריה וברמת הגולן
גלריית המגזין

 

24 ביוני 2021

 

 

טרור אסלאמי: 274 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006