כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
הייפא והבי - דיוקנה של זמרת לבנונית
חדשות המזרח התיכון
ביקור נתניהו - בין נוקשות אידיאולוגית לגמישות דיפלומטית
50 שנים לתבוסה הגדולה של הלאומיות הערבית – יוני 1967
הדריאנוס בירושלים, פרעה בכנען ומוצרט במרכז אלמא
טרור אסלאמי - מעשי הזוועה של חודש אוגוסט 2014
שני עיתונאים ניסו לראיין את ראש-ממשלת ישראל
ציפי לבני: החרם על ישראל ובעיית המסתננים מאפריקה
אקורדים צורמים בפרשת המלחין ריכרד ואגנר
משפט ותקשורת - פסיקת בג"צ עושה צחוק מהחוק
תשובה ישראלית הגיונית לסבר פלוצקר
מיום הכיפורים למלחמת לבנון השנייה - תרבות של בכי ונהי
יאטרוגנזיס – ממשל אובמה והמדינה הפלסטינית
24 שנים מאז הטבח באל-חמה והקמת הברית הלאומית לשחרור סוריה
טרור אסלאמי – אלימות של זהויות מנוגדות - פברואר 2017
טרור אסלאמי – טרור של הצתות – נובמבר 2016
ברק חוסיין אובמה מילכד את הרשות פלסטינית
הרביעייה הפותחת - או ארבעת פרשי האפוקליפסה
הבחירות לנשיאות ארה"ב - סקירת מצב, אפריל 2016
התגובות בתקשורת הבינלאומית לפירוק האיחוד בין מצרים לסוריה

חיזבאללה הבהיר את עמדתו לכל

מאת: ד"ר יוחאי סלע

11.05.2008


 

 

 

מאז מלחמת לבנון השנייה ארגון חיזבאללה והעומד בראשו, חסן נסראללה, עומדים בפני דילמה כפולה: איך לשקם את הארגון לאחר המלחמה ובמקביל לכך לשפר את מעמדו הציבורי לאור הנזקים העצומים שנגרמו ללבנון בעקבות המלחמה שנפתחה ביוזמתו של נסראללה.

 

עם שוך הקרבות בין ישראל לחיזבאללה, הארגון החל בשיקום צבאי אינטנסיבי ובשיקום איטי של האוכלוסייה השיעית שספגה מכה כואבת מידי ישראל.  במהלך השנתיים האחרונות, נסראללה ניהל מסע תעמולתי במטרה לפאר ולהלל את הישגיה של המלחמה, וכדי להטמיע בציבוריות הלבנונית  שחיזבאללה ניהל מלחמה למען כלל המדינה הלבנונית על שלל עדותיה הרבות.

 

מעטים מהלבנונים קנו את טענותיו של נסראללה, אך התרבות הפוליטית הכלל-ערבית אינה מאפשרת בדרך-כלל להטיח ב"מנהיג" האשמות ישירות או לבקש ממנו דין-וחשבון מלא על מעשיו ומחדליו. הביקורת נאמרת, אך היא אינה הופכת את המילים למעשים אופרטיביים מובחנים. הסיבה לכך היא, בין היתר, שמאחורי כל מנהיג הטוען-לכתר יש קופת-שרצים מרשימה - ולבנון מהווה בסך-הכל מיקרוקוסמוס של העולם-הערבי גם במקרה הזה ובמקרים רבים נוספים.

 

כאמור, העילה לפרוץ הקרבות האחרונים הייתה מערכת-התקשורת שחיזבאללה פרש בלבנון. המערכת זו קשורה ישירות לסוריה ומשם לאיראן. השליטה המעשית על שדה-התעופה הבינלאומי של ביירות הייתה בידי חיזבאללה. שליטה כזו מעניקה לו חופש-פעולה מלא לעסוק בהברחות נשק המיועדות לחיזבאללה בלבד. דרישתה של ממשלת סניורה לפרק את המערכת-התקשורת ולפטר את גנרל ופיק שקייר שניהל את המערך הביטחוני בשדה-התעופה, גרמו לראשי חיזבאללה להפעיל את כוחם כדי להבהיר לממשלה הלבנונית, בראשותו של פואד סניורה, מיהו בעל-הכוח האמיתי במדינה הלבנונית השברירית.

 

מה קרה להצהרות הלוחמניות של האגף האנטי-סורי בלבנון

עד לשעות הערב של יום ראשון (11 במאי 2008) נמנו כ-50 הרוגים ברחבי-לבנון וכ-200 אנשים נוספים נפצעו. במהלך היום פרצו קרבות בין אנשי ואליד ג'ונבלט לבין אנשי חיזבאללה בהר-הלבנון. תחנת הטלוויזיה "אל-מוסתקבל" של משפחת אל-חרירי עדיין לא שבה לשדר. למרות מה שנמסר בכלי התקשורת הערביים, אנשי חיזבאללה ממשיכים להפגין נוכחות בשכונות הסוניות. קרבות פרצו גם בעיר טריפולי הנחשבת לעיר פרו-סורית. למעשה, ניתן לציין, כי הסונים תושבי ביירות המומים לחלוטין מהקלות בה פעלו אנשי חיזבאללה. וכאן נשאלת השאלה: לאן נעלם הכוח החמוש של העדה הסונית?

 

על-מנת לשמור על כוחו של חיזבאללה וחימושו לקראת הבאות, נסראללה נשבע לעם הלבנוני כי נשקו לא יופנה לעבר הלבנונים. על בסיס ההנחה התמימה הזו, התפרקו מנשקן מרבית המליציות העדתיות. סמיר ג'עג'ע (נוצרי אנטי-סורי) ומישל עאון (נוצרי פרו-סורי) פירקו את המליציות החמושות שלהם. על סמך הצהרתו של נסראללה, העדה הסונית עסקה בעיקר במסחר, בכלכלה ובשיחוד גורמים פרו-סוריים כדי להתמקד בעשיית רווחים למען עצמם וגם למען לבנון.

 

הדרוזים המונהגים בידי ואליד ג'ונבלט האנטי-סורי, עסקו בעיקר בשמירה הדוקה על מנהיגם מפני התנקשות בידי גורמים הנאמנים לסוריה ולאיראן. סביר להניח שהדרוזים עסקו גם באיסוף נשק לשעת הצורך. על-פי מקור לבנוני בר-סמכא, ג'ונבלט יכריז על קנטון דרוזי בהרי השוף אם לבנון תעמוד בפני התפוררות. רמיזות לכך, נמסרו פעמים אחדות בעבר מפי מקורביו. לאור מה שהתרחש בימים האחרונים, אנו נהיה עדים להקמתן של מליציות סוניות חמושות כדי לא להשאיר את העדה הסונית חשופה לגחמות הצבאיות של נסראללה כפי שאירע לאחרונה.

 

כ-40 אחוזים מחיילי הצבא הלבנוני החלש מורכב מבני העדה השיעית. מפקד הצבא הלבנוני, מישל סולימאן (המרוני), ער לכוחו של חיזבאללה ולמעמדה של סוריה בלבנון. סולימאן עדיין מבקש להיות נשיא לבנון, ולכן הוא לא הפעיל ולא יפעיל את כוחות הצבא נגד פעילי חיזבאללה.

 

לאור כל זאת, מה שנותר למנהיגים הנוצרים והסונים לעשות בימים אלה הוא לעסוק בדיבורים ולנסות להשיג תמיכה כלל-ערבית ובינלאומית. לכל ברור, שבלבנון התפתח עימות סוני-שיעי בעידודן ובתמיכתן המעשית של סוריה ואיראן. במילים אחרות, המדיניות האמריקאית שהתגבשה בידי הנשיא ג'ורג' בוש וקונדוליזה רייס ספגה מפלה נוספת במזרח-התיכון. מרבית כלי התקשורת הערביים לא היססו לבטא את מצוקתם לנוכח האיום השיעי על הסדר המוסלמי-סוני במזרח-התיכון בשל האירועים האחרונים בלבנון. התברר פעם נוספת, ובאופן ברור וגלוי לעין, כי הנשק שבידי חיזבאללה אינו מופנה כלפי ישראל כמובטח, אלא הוא מופנה לעבר ליבו של העולם-הערבי הסוני. זהו מסר חד כתער לכל אחד ואחד ממנהגי המדינות הערביות הסוניות באזור.

 

הסיבוב המלחמתי הנוכחי עדיין נמצא בעיצומו. אולם, לכל הגורמים הלבנוניים והבינלאומיים ברור לחלוטין שלחיזבאללה יש זכות ווטו על עתידה וגורלה של לבנון - זו הנמצאת במחצית הדרך לשיקומה ממלחמת-אזרחים שפוררה בעבר את המדינה לרסיסים והביאה להגלייתם של רבבות אזרחים. סביר להניח שחיזבאללה לא ישבור את הכלים בלבנון בבת-אחת, אך הוא יביא לקריסתה של המדינה הלבנונית על-ידי כירסום איטי ומתמשך במוסדותיה - עד שהעדה השיעית תקבל את המקום הראוי לה במדינה על-פי תכנונו של נסראללה.

 

 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

 • ומה על ישראל לעשות?
 • הלבנונים מדווחים על 100 הרוגים
  • סניורה נכנע. ההחלטות בוטלו
 • אין לנו עניין להגיב למעשי הזוועה של חיזבאללה
 • עוד קרבות בטריפולי
 • עוד פאשלה אמריקנית
 • תענוג של מאמר
 • גם סעד אל חרירי מאשים את ישראל
  • הלינק לא עובד
 • תומכי חיזבאללה חוגגים בביירות
 • התחזית של ראש אמ"ן
 • קטאר מתווכת בין סניורה לנסראללה
  • אל ג'זירה מדווחת על השיחות
 • מועצת הביטחון תומכת בהסכם הכניעה בלבנון
גלריית המגזין

 

 

16 בנובמבר 2018

 

הרהורים על הצעת חוק הלאום

 

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2018-2006