כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
מלחמת ההשמדה הערבית שהפכה ל"נכבה הפלסטינית"
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק א
אל-נכבה (النكبة‎) – הפלשתיניזציה של המסכנוּת
הפלישה הערבית לארץ-ישראל וההתיישבות היהודית
דמוקרטולוגיה - הדמוקרטיה הישראלית ללא כחל ושרק - חלק ראשון
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
הליברליזם המערבי מטפח את האסלאם הרדיקלי
יחסי ישראל ארה"ב – האם עלינו לומר שלום לתהליך השלום?
מוחמד חסנין הייכל - העורך המיתולוגי של העיתון המצרי אל-אהראם
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק ב
עימאד מורנייה - ראש הזרוע הצבאית של החיזבאללה
ועידת מינכן – התרפיה הקבוצתית של מדינות המערב
הרביעייה הפותחת - או ארבעת פרשי האפוקליפסה
האידיאולוגיה המדינית המסוכנת של ראובן ריבלין
המופע הפסיכוטי של יצחק הרצוג בכנסת ישראל
עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש יוני 2010
הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה-הערבית
סוריה - לתעתע בכולם ולהישאר בחיים

חיזבאללה השתלט על ביירות

לבנון

09.05.2008


 

 

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע

 

 

חיזבאללה הצליח להשבית את שידורי הטלוויזיה של תחנת אל-מוסתקבל השייכת למשפחת אל-חרירי. על-פי מה שנמסר בשידורים הערביים, כוחות חיזבאללה הצליחו להשבית את כל אמצעי התקשורת של משפחת אל-חרירי ובכללם העיתון היומי (אל-מוסתקבל) המצוי אף הוא בבעלותה של המשפחה שעלה באש. גם תחנת הרדיו "אל-שרק" של משפחת אל-חרירי הושבתה והפסיקה לשדר כליל.

 

עימותים קשים נמשכים בביירות בין כוחות חיזבאללה לתומכי ממשלת סניורה. עד כה דווח על 10 הרוגים ויותר מ-20 פצועים באירועים האחרונים. תחנת הטלוויזיה אל-ג'זירה מסרה כי חיזבאללה הצליח להשתלט על חלקים נרחבים בביירות במהלך הקרבות בעזרת כוחות מאנשי תנועת "אמל" של נביה ברי. אנשי חיזבאללה הצליחו לכתר את ביתו של סעד אל-חרירי, מנהיג הרוב בפרלמנט הלבנוני. כמו כן נמסר כי שכונות סוניות נמצאות בשליטת אנשי חיזבאללה.

 

על-פי מקורות לבנוניים, גם ביתו של מנהיג הדרוזים, ואליד ג'ונבלט, כותר על-ידי אנשי חיזבאללה. כמו כן נמסר כי אנשי חיזבאללה מכתרים מבני שלטון מרכזיים בעיר ביירות.


המאבק התפתח בימים האחרונים בעקבות סכסוך על רקע החלטת ממשלת לבנון לחסום את רשת התקשורת של חיזבאללה שנבנתה בעזרת איראן. האתמול, ב-8 במאי, תקף מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, את ממשלת לבנון וכינה את פעולותיה "הכרזת מלחמה" על אל חיזבאללה ועל העדה השיעית כולה. מזה יומיים, שדה התעופה הבינלאומי של ביירות מושבת מכל פעילות תעופתית.


בעקבות האירועים הקשים, מנהיג הסונים בלבנון, סעד אל-חרירי, קרא למנהיגי חיזבאללה לשתף עימו פעולה על מנת לפתור את הסכסוך שפרץ בימים האחרונים. בהופעה טלוויזיונית, קרא סעד אל-חרירי לשני הצדדים להסיג את הלוחמים מהרחובות כדי להציל את לבנון מגיהנום, כהגדרתו, שכן, "אנו על סף מלחמת אזרחים במדינה". בדבריו, הציע חרירי פשרה לגבי החלטת הממשלה שגרמה למהומות, וכי "ניתן להגדיר החלטה זו כאי הבנה".

 

מנגד, מועצת הביטחון של האו"ם קראה לכל הצדדים להפגין ואיפוק מצד שני ודחקה בהם לנהל דיאלוג מאוזן ביניהם. קריאה זו הגיעה לאחר שטריה לארסן, שליח האו"ם לאזור, הזהיר את המועצה שהמצב במדינה מעורר דאגה וכי מהלך העניינים נמצא על-סף פיצוץ מאז מלחמת האזרחים שהתנהלה בלבנון בין 1990-1975.

 

רשת אל-ג'זירה שידרה בשעות הבוקר תמונות של קרבות בין אנשי חיזבאללה לכוחות הלבנונים. מכוניות שרופות נראו ברחובות ביירות. תמרות עשן עלו מבתים מפויחים. תומכים המזוהים עם חיזבאללה החלו להבעיר עשרות צמיגים ברחובות העיר. בצילומים נראו אנשים נמלטים לבתיהם מחמת היריות שפרצו בין הצדדים היריבים.

 

כוחות צבא לבנון מנסים משעות הבוקר המוקדמות להשליט סדר ברחובות ולהרגיע את הצדדים. בחלקים גדולים של ביירות התושבים מסתגרים בבתיהם. על-פי מה שנראה בתחנות השידור הערביות, הצבא הלבנוני מנסה שלא להתערב יתר על המידה בקרבות בין הצדדים. אולם, לעיתים נדמה כי חיילי לבנון דווקא עוזרים לאנשי חיזבאללה להטיל את מרותם על השכונות הסוניות.

 

חבר הממשלה הלבנונית, אחמד פתפת המכהן כשר הנוער והספורט, אמר כי מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, "ניצל את החלטת ממשלת לבנון להוציא אל מחוץ לחוק את מערכת הטלפוניה שלה כדי להכריז מלחמה". לדבריו, "מי שפרץ לביירות זאת איראן", וכי "מה שקורה עתה בלבנון זו מתקפה איראנית מתוכננת". את הדברים הוא מסר בראיון טלפוני לתחנת אל-ג'זירה.

 

על-פי מה שנראה כרגע (יום שישי בצהרים), זו תבוסה קשה לממשלת סניורה ולכל העדה הסונית בלבנון. המשמעות היא, שהבריחה של הנוצרים והסונים המתונים מלבנון תתעצם עוד יותר. ללא עזרה מערבית אנטנסיבית וללא עזרה של כל העולם-הערבי המתון, לבנון תהיה מדינה שיעית בחסותם המלאה של איראן וסוריה.

 

הפגנת הכוח של חיזבאללה באה לאחר נאומו של נסראללה אתמול (ב-8 במאי 2008). נסראללה בנאומו, כינה את החלטת ממשלת לבנון לפרק את רשת התקשרות של חיזבאללה כ"הכרזת מלחמה". לדברי נסראללה ההחלטה שהתקבלה היא "הכרזת מלחמה של 'ממשלת ג'ונבלט' על ההתנגדות והנשק שלה - לטובת אמריקה וישראל. ההחלטה הזאת חשפה את ההתנהגות של הממשלה הזאת במלחמת יולי 2006, שמטרתה היא להרוס את התשתית של ההתנגדות. הם שותפים ברצח. ההחלטה הזאת מטרתה לגרום לסכסוך בין צבא לבנון להתנגדות. מי שמכריז נגדנו מלחמה ורוצה איתנו מלחמה - זכותנו לעמוד מולו ולהגן על עצמנו. היד אשר תונף על הנשק של ההתנגדות - אנו נקטע אותה! היד הישראלית הונפה במלחמת יולי ואנחנו קטענו אותה. המזהיר יצא ידי חובתו! מי שרוצה להרוג אותנו - אנו נהרוג אותו".

 

לקראת אחרי-הצהרים אנשי חיזבאללה ניסו להשתלט על מוקדי כוח נוספים בבקעה הלבנונית, בעיר טריפולי ובצידון. מדינות-ערב המתונות שלחו קריאות עידוד לממשלת סניורה, אך מעבר לזה, ספק רב אם הם יעיזו לפעול באורח-ישיר מול חיזבאללה. מישל סולימאן, מפקד הצבא הלבנוני, עדיין רואה את עצמו מועמד לכהן כנשיא לבנון, לפיכך סולימאן ישתדל שלא לשרוף את הגשרים עם חיזבאללה וסוריה בשל פעולה צבאית מיותרת נגד אנשי חיזבאללה ונסראללה.

 

שימו לב להודעות שיצאו מסוריה ומאיראן: בהודעה רשמית שיצאה מסוריה נמסר כי ממשלת סוריה רואה באירועים האחרונים בלבנון כ"ענייניה הפנימיים של לבנון". איראן האשימה את ישראל בפרוץ האלימות היזומה של חיזבאללה.

 

הפיצול במחנה הנוצרי בא לידי ביטוי גם הפעם: סמיר ג'עג'ע צידד בממשלת סניורה, בעוד מישל עאון, השואף לכהן כנשיא לבנון, צידד בחיזבאללה ובנסראללה. ניתן להעריך כבר כעת, כי מה שמתחולל בלבנון בימים האחרונים דומה במידה מסוימת להשתלטותה של תנועת החמאס על עזה במאי 2007. חיזבאללה ינסה לעשות את אותו הדבר - אך באופן מעט יותר מתוחכם.

 

לקראת הערב התכנסו מנהיגי "'קואליציית ה-14 ממרס" כדי לדון בהתפתחויות החמורות. בהודעת הסיכום של הישיבה נאמר כך: "מה שקרה בביירות, בסביבותיה ובנמל התעופה של ביירות זו הפיכה צבאית של חיזבאללה נגד החוקה ונגד החלטות מועצת הביטחון. ההפיכה השמיטה סופית את הטיעון בדבר הלגיטימיות של הנשק של חיזבאללה ואת הטענה כי הארגון לא ישתמש בנשק הזה בתוך לבנון".

 

חיזבאללה חיפש תירוץ לפרק את ממשלת סניורה. נסראללה יחד עם סוריה ואיראן מצאו את ההזדמנות להפגין את כוחם האמיתי מול הדיבורים בעלמא של האגף המתון בלבנון ושל העולם-המערבי.

 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

 

10 בדצמבר 2018

 

הרהורים על הצעת חוק הלאום

 

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2018-2006