כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
המלחמה התחדשה - נאומו של אבא אבן, יולי 1948
מיום הכיפורים למלחמת לבנון השנייה - תרבות של בכי ונהי
בחירות בארצות-הברית, נובמבר 2016 – מאמר סיכום
גלגולו של השם קע"ם, היא - הקהילייה-הערבית-המאוחדת
ג´ון קרי – איזו עוד מדינה אני יכול להרוס במזרח-התיכון
פוליטיקה ישראלית - דמוקרטיה בארץ הקודש
מדינת-ישראל, הערבים והאמריקאים - מו"מ שמו"מ
גרמניה של מרקל מול ארצות-הברית של טראמפ
האם עדיין מישהו חושב שיש סיכוי שדונלד טראמפ ינצח
תפקידה של התקשורת הגרמנית בעיצוב התודעה הלאומית
מִשְׂמֹאל תִּפָּתַח הָרָעָה - מאמר שני בסדרה
שלום עם בשאר אל-אסד – המרתון המדיני של ישראל
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש יולי 2016
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש דצמבר 2010
סוריה ולבנון סיכמו על "מאבק משותף" בטרור האסלאמי
דרישת שלום - מדמשק
בריג´יט גבריאל – לבנונית למען ישראל
וג´יהה אל-חוידר - דיוקנה של ליברלית סעודית
אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק

ארה"ב רוצה שנה אחת של שקט

ארה"ב והגרעין האיראני

05.12.2007


 

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע

 

במהלך התקופה האחרונה התגלו סימנים אחדים, כאילו יד-מכוונת אחת הורתה על התרחשותם, כי הממשל האמריקאי הנוכחי רוצה שנה אחת של שקט בזירה הבינלאומית לאחר שנים אחדות עמוסות לעייפה - בעיקר לאחר מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר 2001. על-פי קצב ההתרחשויות האחרונות, ממשל בוש רוצה לסיים את שנת 2008 עם טעם מתוק של פשרות בינלאומיות בעניינים שנחשבו עד לא מכבר כ"אקוטיים" לאינטרסים הלאומיים של ארה"ב.

 

מאז שקונדליסה רייס מונתה לשרת-החוץ בממשל בוש, הדגש הלאומי האמריקאי עבר ממשרד-ההגנה, התקיף יותר, אל הדיפלומטיה האמריקאית הדוגלת בעבודת-רגליים מתישה של שכנועים והסברים מקיפים על כל סוגיה וסוגיה. כך לדוגמא, כשרייס ביקשה לגייס את הנשיא פוטין לטובת כינוסה של ועידת אנאפוליס, היא לא התרעמה על כך שפוטין "מייבש" אותה בהמתנה לקראת הפגישה עמו. הסבלנות, כך דוגלת הדיפלומטיה, משתלמת בסופו של דבר. עם הזמן, רייס כנראה הצליחה לשכנע את הנשיא בוש לעבור למדיניות פחות מיליטנטית ולהתמקד בפשרות בינלאומיות בנושאים שונים ברחבי-העולם הנוגעים לאינטרסים החשובים של ארה"ב.

 

כך למשל: פירוקה הגרעיני של צפון-קוריאה; בחירתו של הרמטכ"ל מישל סולימאן לנשיא לבנון; כינוסה של ועידת אנאפוליס; שקט נשיאותי בנוגע לתימן למרות ההתנהלות הבעייתית של השלטון המקומי עם פעילי אל-קאעידה; התנהגות זהירה מול נשיא ונצואלה למרות הפרובוקציות של הוגו צ'אבס; עצימת-עין מהנעשה בדארפור גם בשל מעורבותה של סין בסודאן, ונקיטת זהירות מכל מעורבות צבאית עמוקה בנעשה בסכסוך בסומליה. ללא כל ספק, המעורבות (או ההסתבכות) הצבאית האמריקאית בעיראק, "עזרה" לאנשי הממשל האמריקאי לגבש מדיניות חדשה ושונה - לקראת שנתו האחרונה של הנשיא בוש, שטופחה בעזרתם ובעידודם של אנשי החוג הקרוב לשרת-החוץ האמריקאית. הגישה החדשה הזו מצאה אוזן-קשבת בקרב רבים בממשל הנוכחי הרוצים לצאת עם "מורשת היסטורית" שאינה קשורה אך ורק למלחמות-דמים בעיראק ובאפגניסטן.

 

במהלך השנה האחרונה, מיטב הפרשנים והמומחים, בארץ וברחבי-העולם, הסבירו את מהלכיה של ארה"ב בזירה הבינלאומית לאור האיום האיראני. הדו"ח הנוכחי למעשה משנה לחלוטין את התמונה וגם את הפרשנות בנוגע למעשיה העתידיים של ארה"ב כלפי תוכנית הגרעין האיראנית. על כן, הדו"ח התקבל בהפתעה גמורה גם בארה"ב וגם ברחבי-העולם. וכאן ראוי לציין, כי אם היה מתפרסם דו"ח מחמיר בנוגע לאיראן, הרי כולנו היינו מסבירים את הדו"ח הקשוח, לכאורה, על-פי אותם סימנים מקדימים לאור התנהגותה של ארה"ב בזירה הבינלאומית.

 

על-פי דיווחים אחדים מארה"ב, הנשיא בוש היה מעורה היטב בפרטי הדו"ח כבר חודשים אחדים. את עיקריו של הדו"ח המודיעיני מסרו נציגים אמריקאים בכירים לנציגים ישראלים בכירים שהשתתפו בועידת אנאפוליס. אף מילה לא הודלפה לתקשורת ולו ברמז. שרי-חוץ של מדינות-המפרץ קיבלו אף הם במהלך ועידת אנאפוליס את עיקריו של הדו"ח החדש. כולם חיכו בסבלנות לסיומה של ועידת אנאפוליס, כאשר ברקע ריחף, לכאורה, האיום הגרעיני האיראני.

 

התגובה הסורית לדו"ח המודיעיני מדגימה יפה את שביעות רצונו של הציר הרדיקלי. וכך נכתב היום בעיתונים הממסדיים של סוריה בנוגע לפרסום הדו"ח האמריקאי (באדיבות אתר ממר"י): "עורך היומון הסורי הממסדי, תשרין, עצאם דארי, הביע אופטימיות זהירה בעקבות פרסום דו"ח המודיעין האמריקאי על תכנית הגרעין של איראן. לדבריו, זו תחילתו של שלב חדש שיתאפיין ברגיעה ובדיאלוג ולראשונה מזה שבע שנים מדברת ארה"ב על שלום במזה"ת, מתבטאת בנימה שונה לגבי סוגיית הגרעין האיראני ומפגינה גמישות רבה יותר בעניין לבנון. אליאס ח'ורי, בעל טור ביומון הסורי הממסדי, אל-בעת', טען שיחסה של ארה"ב לאיראן היה עלול לגרור את העולם לטרגדיה חדשה. לטענתו, הממשל האמריקאי נקט במדיניות של הולכת שולל, זיוף עובדות והפחדה בכל הנוגע לתכנית הגרעין האיראנית, למרות שידע מאז 2003 כי זו נועדה למטרות שלום". זאת העמדה הפומבית. אולם, סביר להניח, כי בסוריה מקנן החשש שמא איראן אינה יכולה לשמש לה משענת אסטרטגית בעלת-משקל. כעת תורם של האיראנים לתת הסברים מרגיעים לבשאר אל-אסד לאור הדו"ח האמריקאי.

 

ארה"ב אולי יכולה להירגע מעט בימים אלה. אולם, לצד חוסר-הנחת הישראלי מהדו"ח המודיעיני החדש, ברור גם לעולם-הערבי-הסוני שאין שום סיבה להיות רגוע בכל הקשור לתוכניותיה הגרעיניות של איראן. בל נטעה, איראן עדיין רואה בתוכנית הגרעינית שלה סמל להתחדשותו של הזרם השיעי. מי שלא מבין את זה בימים אלה, אולי יבין את זה בתוך שנים ספורות. על הטקטיקה האיראנית לאורך השנתיים האחרונות אני רוצה להחזיר אתכם למאמר שכתבתי לפני שנה וחצי, בשם: אחמדינג'אד - בקרב-מאסף בשם האסלאם הרדיקלי.

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

24 ביוני 2021

 

 

טרור אסלאמי: 274 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006