כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
טרור אסלאמי - עוד טבח קטלני בחבל-דארפור שבמערב סודאן
טרור אסלאמי – נשים כשפחות מין – אפריל 2015
בחירות בישראל 2015, הצעה לשיפורים
מדינת-ישראל זקוקה לאנשי-תרבות – ולא לשמאלנים נבערים
הפסטיבל התקשורתי ההזוי סביב פעולות תג-מחיר
האו"ם: שנת 2014, שנת הסולידריות עם הפלסטינים
פרס נובל לשלום על דיבורים ונאומים
הטרור האסלאמי "מטריד" את הממשל האמריקאי
מגמות חדשות בדעת-הקהל הגרמנית בשאלת הפליטים
התקשורת הישראלית והטרור האסלאמי בדרום-מזרח אסיה
טורקיה והמערב – פוליטיקה בינלאומית של חמומי-מוח
תעשיית השלום מתחזקת את אבו-מאזן המטורלל
תעתועי אקלים – האם עתיד האנושות בסכנה?
ענת וקסמן היא הקול האותנטי של השמאל הישראלי
האם הפוליטיקה הישראלית מבינה את אבו-מאזן
נוני דרוויש – ערבים למען ישראל
סיכום כרונולוגי של האירועים ברצועת-עזה - מרץ 2019
בר כוכבא ברמת-אביב ואוטופיה יהודית בירושלים
הדריאנוס בירושלים, פרעה בכנען ומוצרט במרכז אלמא

הרפתקאותיו של ג´ורג´ מיטצ´ל במזרח-התיכון

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

20.05.2010


 

 

 

בואו לאזור של ג'ורג' מיטצ'ל, שליחו המיוחד של הנשיא אובמה למזרח-התיכון, מעורר את השאלה שחוזרת על עצמה בכל פעם שאיזה מתווך או שליח אמריקאי בא לאזורנו - מה הוא מחפש פה?  הסיבוב הקודם של מעורבותו של מיטצ'ל בסכסוך הערבי-ישראלי לא היה סיפור הצלחה, וכבר איינשטיין הגדיר טרוף - חזרה על אותו ניסיון פעם אחר פעם תוך תיקווה שהתוצאה תהיה שונה. בשורות הבאות נסקור את מה שקרה בעבר, ננסה לראות אם מה שהוא השתנה, וכן אם יש סיכוי שיצא מזה משהו.

 

א.      מי הוא ומה הוא ג'ורג' מיטצ'ל?

 

ג'ורג' מיטצ'ל הוא סיפור הצלחה אמריקאי טיפוסי. אדם שהתחיל מכלום והגיע כמעט לפיסגה. הוא ממוצא אירי, וגדל והתחנך כקתולי. אביו, שהתייתם בגיל צעיר, אומץ ע"י משפחת מהגרים מלבנון ומאוחר יותר נישא ללבנונית שהיגרה לארה"ב בשנות ה-20 של המאה הקודמת. הקתוליות של מיטצ'ל היא הגירסא המרונית המקובלת בלבנון (אני לא כל כך מתמצא בהבדלים בין הזרמים השונים בכנסייה). מיטצ'ל, צעיר הבנים של הזוג, הצטיין בלימודים ובספורט, נכנס לפוליטיקה ונבחר לסנאט. בסנאט הוא עשה חיל והגיע לתפקיד של מנהיג הסיעה הדמוקרטית, תפקיד אותו הוא מילא עד שפרש מהחיים הפוליטיים בשנת 1994. בבחירות לנשיאות של שנת 2000 ראו אותו כמועמד רציני לתפקיד סגן הנשיא, אבל אל גור העדיף בסוף את ליברמן (ג'ו, לא אביגדור . . . ). אחרי פרישתו מהסנאט, מיטצ'ל מלא תפקידים ציבוריים שונים, ובין השאר נשלח ע"י הנשיא קלינטון לנסות למצוא הסדר באירלנד. שליחותו של מיטצ'ל באירלנד הצליחה. ישנן פה ושם חריקות, אבל בסך-הכל ההסדר שהוא השיג שם עובד, והטרור נעלם כמעט לחלוטין מהשטח. למרות שהישגו של מיטצ'ל באירלנד היה הרבה יותר ממשי מאשר הסכמי אוסלו, מועצת החכמים הנורווגית לא חשבה שמגיע לו פרס נובל. לא צריך להגזים, דבר כזה שומרים לערפאת.

 

ב.      מה הביא את מיטצ'ל למזרח התיכון?

 

בחודש יולי 2000, התקיים מפגש פסגה בין ברק (אהוד, לא אהרון . . . ) וערפאת בקמפ-דייויד בחסותו של הנשיא קלינטון. השיחות הסתיימו בכישלון שהדהד בכל העולם. לא כאן המקום לדון בשאלה על מה ולמה, וכן לא בשאלה מי אשם בכישלון השיחות. הנקודה העיקרית היא שהצעותיו של ברק בקמפ-דייויד חרגו מעל ומעבר לכל מה שאיזו ממשלה ישראלית בעבר הציעה לערבים, וערפאת יכול היה בהחלט לומר עם שובו הביתה עוד כישלון כזה וניצחנו.

 

ערפאת, שלא היה מוכן לראות בהצעותיו של ברק אפילו נקודת פתיחה למו"מ, שב הביתה וחודשיים אחרי כן, בספטמבר 2000, פתח במה שזכה בזמנו לשם "מלחמת אוסלו" - השם הרשמי שונה יותר מאוחר ל"אינתיפאדה השנייה". קובעי המדיניות כנראה ראו סתירה לוגית בעובדה שחתן פרס נובל לשלום פותח במלחמה, ולכן שינוי השם.

 

אנשים האמונים על חשיבה והיגיון מערביים התקשו להבין את ההתפתחות הזאת. אפילו השמאל הקיצוני בישראל נאלם דום. הנשיא קלינטון, שיוקרתו נפגעה קשה בשל נאפופיו עם מוניקה לווינסקי, ראה ביישוב הסכסוך במזרח התיכון משימה ראשונה במעלה, אמצעי לטהר את שמו ולהבטיח את מקומו בספרי ההיסטוריה. הפיאסקו של קמפ-דייויד והמלחמה שבאה בעקבותיו, שיבשו לו את התוכניות. קלינטון החליט לנסות לעצור את ההדרדרות, ולשם כך הוא שלח לאזור את מיטצ'ל מתוך תיקווה שהאיש יצליח לכבות את האש לפני שמאבדים שליטה.

 

ג.       למה מיטצ'ל?

לכאורה בחירתו של מיטצ'ל נראית בחירה טובה. הצלחתו בהשגת הסדר באירלנד, בה התנהל מאבק מר, כולל שפע של מעשי טרור אכזריים נגד לא לוחמים, במשך עשרות שנים, נתנה מקום לתקווה שהוא יצליח להגיע להסדר דומה במזרח-התיכון. גורם נוסף, אולי המכריע, בבחירתו של מיטצ'ל היה הרקע המשפחתי שלו שתואר למעלה. עם רקע כזה, כך חשבו כולם, הוא לא יתקשה למצוא שפה משותפת עם הצדדים באזור.

 

אבל במבט שני הדברים נראים קצת אחרת. לבנון של שנות ה-20 של המאה הקודמת איננה לבנון של היום. הכרות, אפילו מקרוב, וקרבת משפחה עם לבנונים נוצרים שעזבו את האזור לפני קרוב ל-90 שנה, לא מקנה לאדם הבנה למנטליות של העולם-הערבי/מוסלמי של היום ועל אחת כמה וכמה לא לזו של הפלשתינאים. אביו של מיטצ'ל שלט באופן מלא בערבית ובצרפתית, מיטצ'ל עצמו כבר לא. באשר לחלק השני בכישוריו של מיטצ'ל, הניסיון האירי הוא בכלל לא רלוונטי. באירלנד שני הצדדים מדברים אנגלית והם גדלו על התרבות האירופית-מערבית. אין כל דמיון בין האספקט הדתי של המחלוקת בין הקתולים והפרוטסטנטים באירלנד לבין זה שבין ישראל והערבים. בקיצור, התכונות בזכותן מיטצ'ל נחשב ל"מייבין" בענייני האזור, תכונות שהיו אמורות להפוך אותו למלאך הגואל שיביא את השלום והשלווה למזרח-התיכון הן בלתי רלוונטיות לחלוטין. זו הייתה אשליה לצפות ממנו להישגים. התוצאות בשטח מדברות בעד עצמן.

 

ד.      מיטצ'ל, הסיבוב הראשון - תוצאות וסיכום.

מטרת שליחותו של מיטצ'ל לא הייתה ל"תווך" בין הצדדים. על המשלחת (ביחד עם למיטצ'ל היה עוד סנאטור לשעבר בשם רודמן - Warren Rudman) הוטל למצוא את "הסיבות לפרוץ המלחמה". זה היה מה שמקובל לכנות fact finding mission. באופן מפורש המשלחת נדרשה להימנע "מהטחת האשמות". הבעיה היא שלעמוד בדרישה כזאת זו משימה בלתי-אפשרית, כי "מציאת סיבות" היא מעצם ההגדרה הטחת האשמות, לא משנה איך קוראים לזה. אז איך בכל זאת עוקפים את זה? למתווכים מנוסים יש פיתרון. עבורם הימנעות מהטחת האשמות משמעותה חלוקה שווה של האשמה (blame sharing) בין הצדדים לסכסוך. בז'ארגון המקצועי זה נקרא תיווך מאוזן (even handed). זה לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע, כי מה עושים כאשר הסיבות מצביעות באופן חד-משמעי על אחריותו הבלעדית של אחד הצדדים? גם לזה יש תשובה - מחפשים סיבות ל"שתף" באחריות את הצד השני. ואם לא מוצאים? אז מחפשים יותר חזק. ואם בכל זאת לא מוצאים? אז ממציאים. בקיצור, כמו שנאמר במקורות יגעת ולא מצאת אל תאמין. זה בדיוק מה שקרה למיטצ'ל. אחרי הרבה חיפושים מייגעים שכולם העלו חרס, הוא הצליח למצוא נושא שאיפשר לו לשלב את ישראל באחריות למלחמה שערפאת פתח בה. מה הוא מצא? הוא מצא את ההתנחלויות.

 

עד מיטצ'ל, נושא ההתנחלויות לא תפס מקום מרכזי בדיונים שהתנהלו בין ישראל לבין הפלשתינאים. למעשה הוא היה רדום. בהסכמי אוסלו הוא בקושי מוזכר (ייתכן שהיו הבטחות של ביילין בעל פה, או שהיו "הבנות" מצד הפלשתינאים, אבל מה שלא כתוב שווה את הניר עליו הוא כתוב). בהסכם אוסלו II, כפי שהוצג ע"י רבין המנוח בכנסת, לא הוטלו כל הגבלות על ההתנחלויות - לא על בניה בהתנחלויות קיימות ולא על בניה של התנחלויות חדשות, כך לפחות רבין הציג את הדברים בנאומו בכנסת לפני ההצבעה. היה משפט סתמי בו נאמר על גורל ההתנחלויות יוחלט במסגרת ההסכם הסופי. זה משפט שכל אחד יכול להבין אותו איך שהוא רוצה. לא הייתה שום מחויבות ישראלית לאמץ את הפרשנות של תנועת "שלום עכשיו" למשפט הזה. ואכן, הפלשתינאים אף פעם לא עשו מזה עניין. מאחר ומטרתם הייתה (ונשארה) לחסל את הנוכחות היהודית באזור, מה כבר יכולות תריסר התנחלויות יותר או פחות לשנות? כל הוויכוחים בנושא ההתנחלויות היו בין הישראלים לבין עצמם וכן בין ממשלת ישראל והמימשלים השונים בארה"ב. מחיר ה"איזון" אותו מיטצ'ל הצליח להשיג בדו"ח שלו היה מסמר נוסף בארון המתים של תהליך אוסלו. הפלשתינאים לא יכלו להרשות לעצמם להיות יותר "נדיבים" מאשר המתווך ה"מאוזן" - ארה"ב. הסיפור הזה חוזר, במהדורה קצת יותר קיצונית, על עצמו עכשיו עם אובמה.            

 

משלחת מיטצ'ל יצאה לדרכה באוקטובר 2000, זמן קצר אחרי פרוץ האינתיפאדה השניה. שבעה חודשים לאחר מכן, במאי 2001, היא פרסמה דו"ח עב כרס שהכיל ממצאים, מסקנות והמלצות. כשהדו"ח הופיע, המצב הבינלאומי היה שונה לחלוטין. בבית-הלבן ישב נשיא חדש, וראש ממשלת ישראל כבר לא היה אהוד ברק. לא אכביר במלים על הדו"ח הזה. אסתפק במה שכתב עליו תום פרידמן מ"הניו יורק טיימס", אדם שרחוק מלהיות חשוד באהדה מיוחדת למדינ- ישראל וממשלתה. יש לקחת את כל העותקים של דו"ח מיטצ'ל, לעשות מהם ערימה גדולה ולהצית אותה באש. זה וודאי ייצור מספיק אנרגיה כדי להקל במקצת על ביצוע תוכנית החיסכון באנרגיה של הנשיא בוש (Take all the Copies of the Mitchell Report, Make a Big Pile out of Them, and Set Them Ablaze into a Gigantic Bonfire. It Would Surely Generate Enough Heat, and Light, to Make a Small Contribution to the Bush Energy Plan, T. Friedman, NY Times, May 22, 2001). אינני יודע אם הנשיא בוש היה נוהג לקרוא את "הניו יורק טיימס", ואם כן, אם הוא נהג לקרוא את הטור של פרידמן. דבר אחד אני כן יודע, בוש נהג ע"פ עצתו של פרידמן. אש הוא לא הדליק אבל על דו"ח מיטצ'ל לא שמעו יותר.

 

לפני שאמשיך, פסק-זמן לתאור אפיזודה מאותה תקופה. אחרי הבחירות של נובמבר 2000, בתקופת המעבר בין נשיא לנשיא, יוסי ביילין, שכיהן כשר המשפטים בממשלתו של ברק, הסתובב בוושינגטון כדי "לרחרח" מה צופן המימשל החדש, שהיה אז בשלבי התארגנות, למדינת-ישראל. נאמר לו בצורה שאיננה משתמעת לשתי פנים אל לה לישראל לנקוט בשום יוזמה לפתרון הסכסוך לפני חילופי הדיירים בבית הלבן (אני יודע על זה ממקור מוסמך שהיה בעניינים). אינני יודע אם ביילין דיווח על כך לברק כאשר הוא חזר לארץ, אבל הצעד הבא היה שיחות טאבה בהן יוסי ביילין התחייב לפלשתינאים בשם ממשלת ישראל על זכות השיבה (ארי שביט כתב על כך בהרחבה בעיתון "הארץ" מיום 11 ביולי 2002). ברק נאלץ להפסיק את שיחות טאבה אחרי שנכשל בבחירות, בלי שהושג בהן שום דבר. לימים יוסי ביילין יטען אם רק היו נותנים לו עוד שבועיים הוא היה מביא את השלום.       

ה.      חזון אחרית הימים - מפת הדרכים

זמנים חדשים, זמירות חדשות. בתקופה הראשונה לכהונתו, הנשיא בוש לא ראה את הסכסוך במזרח-התיכון כנושא הזקוק לטיפול מיידי. פיגוע מגדלי התאומים ב 11 בספטמבר 2001 לא שינה את יחסו הבסיסי של בוש, אבל האינתיפאדה השניה שהמשיכה להתנהל בעוצמה עם גל פיגועי התאבדות שפעם אחר פעם גרמו לזעזוע ברחבי-העולם, יצרה בקרב המימשל בארה"ב תחושת דחיפות.  מוכרחים לעשות משהו. וכך, ביוני 2002, הנשיא בוש הציג בפומבי תוכנית שלום חדשה. חזון אחרית-הימים, תוכנית פלא שהייתה אמורה להביא אחת ולתמיד לסיום הסכסוך ולהשכין שלום במזרח-התיכון. גולת הכותרת של התוכנית הייתה יצירת שתי מדינות לשני עמים, יעד אליו הצדדים היו אמורים להגיע תוך שלוש שנים באמצעות מפת דרכים. אינני יודע מי אחראי לבחירת השם הזה, אבל בסמיכות זמנים מדהימה, ממש באותם ימים, יצא מהוליווד סרט בשם הדרך לאבדון (The Road to Perdition). מאז ועד היום הצדדים המעורבים בסכסוך וכן הממשל האמריקאי אינם מצליחים להחליט איזו מבין השתיים היא הדרך הנכונה. את המצב אפשר היה לתאר בצורה תמציתית באמצעות אמרתו של יוגי ברה, מאמן בייסבול אמריקאי שהיה ידוע באמרותיו השנונות, אם אינך יודע לאן אתה הולך, בטוח שתגיע למקום אחר (If you don't know where you are going, you will wind up somewhere else).

 

הסיפור הזה הכניס לז'רגון הפוליטי של המזרח-התיכון את רעיון שתי המדינות שהפך להיות מטבע לשוני השגור על פיו של כל שוחר שלום, ועכשיו אומץ ע"י ממשל הנשיא אובמה. אובמה, שהוא כנראה קצת יותר אופטימי מקודמו בבית-הלבן, הקציב למימוש הרעיון שנתיים. תאריך היעד המקורי, סוף שנת 2005, נמחק מהלוח.

 

ו.        שובו של מיטצ'ל לזירה

אַחֲרֵי בְלֹתִי הייתה לִּי עֶדְנָה. מיטצ'ל יכול בהחלט לומר מלים אלו, שהמקרא שם בפיה של שרה אמנו. ממעמד של אמריטוס (Emeritus), מי שעבר ובטל מן העולם, הוא נקרא לשוב אל הדגל ולסייע לנשיא החדש, שהחליט ללכת בדרכם של חכמים וללמוד מניסיונם של אחרים. מיטצ'ל יכול היה לקבל עידוד מהעובדה שאובמה אימץ את עמדתו בדבר "מרכזיותו" של נושא ההתנחלויות. אובמה אפילו הרחיק יותר ממה שמיטצ'ל כתב בדו"ח שלו. הוא אימץ את הקו של תנועת "שלום עכשיו" על פיו ההתנחלויות הן "מכשול לשלום". לא סתם "מכשול לשלום", ההתנחלויות הן "הדבר היחיד" המונע מהשלום להגיע לאזור.

 

מיטצ'ל, שבסיבוב הקודם חרש את המזרח-התיכון לאורך ולרוחב, וגם לעומק וגם לגובה, וצבר הרבה מיילים של נוסע מתמיד, ארז את מזוודותיו ושב לאזור. בתום השנה הראשונה לשליחותו, ההישג היחיד עליו מיטצ'ל יכול היה להצביע היה תוספת משמעותית לחשבון המיילים שלו. בהשאלה משמו של ספר שנכתב בתקופת ההשכלה, אפשר לכנות את מיטצ'ל בשנה הזאת התועה בדרכי השלום.

 

אחרי שנה של מבוי סתום, שנה שבה לא חלה כל תזוזה, אובמה הגיע למסקנה שהוא כנראה טפס על עץ גבוה מדי. לא כאן המקום לדון בשאלה מי נתן לו את הייעוץ שהעלה את ההתנחלויות אל ראש מעייניו ולמה הוא חשב שזו הדרך אל השלום. להודות בטעות זה קצת מתחת לכבודו, והוא הסתפק לכן בהצהרה היו לי צפיות גבוהות מדי. אם הספורט של אובמה היה בייסבול ולא כדורסל, הוא היה יכול להשתמש באמרה אחרת של אותו יוגי ברה שהזכרתי למעלה, עשיתי יותר מדי שגיאות לא נכונות (We made too many wrong mistakes).

 

ז.       שיחות קרבה - פול גז בניוטרל

אריק שרון טבע את האמרה מה שרואים מכאן לא רואים משם. יש באמרה זו הרבה מן האמת בהקשר בו היא נאמרה - תפקידו של ראש ממשלה. אבל תקפותה של האמרה היא כמעט אוניברסאלית. בהקשר עם מה שמכונה תהליך השלום המרחק בין הסמטאות והבזארים של המזרח-התיכון לבין המשרד הסגלגל בבית-הלבן הוא הרבה יותר גדול משבע שעות על השעון.

 

גישתו של אובמה לנושא המזרח-התיכון לוותה במרבית הסממנים שמאפיינים את גישתו לנושאים אחרים. אצה לו הדרך. אין לו זמן ללמוד את הנושא לעומק, העיקר לגמור כמה שיותר מהר. הקצב בו המגעים בין ישראל והפלשתינאים מתנהלים לא מתאים לטמפו שלו? הוא נכנס בעצמו לעובי הקורה ומפעיל את השפעתו האישית כדי להביא לתזוזה. טיפולו של אובמה בסכסוך הישראלי-ערבי מזכיר נהג היושב במכונית תקועה, לוחץ על דוושת הגז עד הסוף ומצפה שהמכונית תזוז, בשעה שהמכונית נמצאת בניוטרל. למרבה האירוניה, כאשר אובמה מחליט בסופו של דבר להכניס למהלך, הוא מעביר את ידית ההילוכים לרוורס.     

 

וכך היום, בחודש מאי 2010, המגעים בין ישראל והפלשתינאים הגיעו למקום בו הם היו לפני אנאפוליס, לפני קמפ-דייוויד 2000, לפני הסכמי וואי, לפני אוסלו, ולפני מדריד. כמו בשיר לקום מחר בבוקר ולהתחיל מבראשית.

 

המו"מ בין ישראל והפלשתינאים האמור להיפתח בימים אלה, שיחות הקרבה כפי שמכנים אותו, הוא מסע אל העבר הרחוק. אם זו תהיה באמת התחלה מבראשית, או חזרה בפעם המי יודע כמה על העבר שכבר נכשל, ימים יגידו. וורן כריסטופר (Warren Christopher), מי שהיה מזכיר-המדינה הראשון בממשל קלינטון, רואה בשיחות קרבה מתכון לכישלון. המעורבות שלו בסכסוך בתקופת קלינטון, ובמיוחד שיחות הקרבה שהוא ניסה לקיים עם אסד האב בתקופת ממשלתו הראשונה של נתניהו, לימדו אותו משהו.

 

היום, כשהשימוש ב GPS הפך להיות דבר שבשגרה, אולי מיטצ'ל יצליח למצוא את הדרך מרמאללה לירושלים בלי להזדקק למפת דרכים.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "הרפתקאותיו של ג'ורג' מיטשל במזרח-התיכון", מגזין המזרח התיכון, 20 במאי 2010.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • מאמר טוב
  • מאמר פוליטי מעולה
גלריית המגזין

 

19 בינואר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 173 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006