כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תרומה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
אחמד טיבי והתרמית הערבית הגדולה
תרומה למגזין המזרח התיכון
צרפתים בני דת מוחמד – חורף 2015
פיוס עם טורקיה - מלכודת משפטית ומדינית לישראל
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
אסיף שווכאת - דיוקנו של ראש המודיעין הסורי
המערכה בדרום - סיכום ביניים
טרור אסלאמי – טורקיה טובחת בכורדים – ינואר 2016
מסקנות אחדות בעקבות המלחמה בעזה
גם במלחמה על דעת-הקהל אנחנו חייבים לנצח
אחמד ג´עברי - ראש הזרוע הצבאית של תנועת החמאס
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
פוגרומים, רפובליקת ויימאר ומשבר מנהיגותי בגרמניה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ספטמבר 2010
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש מאי 2010
הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה-הערבית
נאום נתניהו בעצרת האו"ם כתמרור אזהרה
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש מרס 2011

נאומי התבוסה של חסן נסראללה ושל יחיא סינוואר

מאת: ד"ר יוחאי סלע

29.05.2021


 

 

 

 

נאומי התבוסה של חסן נסראללה ושל יחיא סינוואר: ב-25 במאי 2021 חסן נסראללה נשא נאום לרגל יום השנה ה-21 לנסיגת הכוחות הישראלים מלבנון. יום לאחר מכן, יחיא סינוואר, מנהיג ארגון החמאס, ערך מסיבת עיתונאים גדולה בעזה שבמהלכה הוא נשא נאום ארוך בו הוא ניסה לשכנע את עצמו שהחמאס ניצח למרות ההרס הרב שהוא גרם לתושבי עזה בשל החלטותיו השגויות. הנאום של נסראללה הוכתר כ"נאום השיעולים", בעוד שהנאום של סינוואר הוכתר כ"נאום הצעקות". בדיעבד, שניהם היו מוותרים על הנאומים אלה משום שהם חשפו פעם נוספת בפני ציבור הערבי כולו שמאחורי דברי הרהב האלה עומדים מנהיגים בעלי שיקול-דעת לקוי המהמרים על חייהם של מיליונים ללא תכלית או תוחלת ראויה. נסראללה ביקושי הצליח לדבר כהלכה במהלך הנאום בשל מחלתו. ברור לחלוטין שפעילי ארגון "חיזבאללה" ואוהדיו חשו מבוכה עזה ובושה גדולה שככה נראה המנהיג שלהם - בדומה למצבה הרעוע של לבנון כולה. דקות אחדות לפני שיחיא סינוואר החל את נאומו, הוא ניגב את פניו במשך דקות ארוכות בשל הלחץ הרב שהוא היה נתון בו לאור המערכה בעזה שיצאה מכלל שליטה מבחינתו. לאחר שהוא סיים לנגב את פניו במרץ רב, הוא פתח במשך דקות ארוכות באמירת פסוקים מהמקורות האסלאמיים כדי לעודד את רוחו לנוכח מראות ההרס הרב שנגרם לארגון החמאס ולארגון הג'יהאד האסלאמי. מייד לאחר מכן הוא פתח בנאום-הצעקות שלו שהתמקד בעיקר באיומים עתידיים כלפי ישראל. לקראת סוף דבריו, סינוואר טען שלא אכפת לו למות כ"שאהיד" והוא מזמין את ישראל להתנקש בחייו. ככה מדבר בן-אדם מיואש שכבר לא יודע איך להתמודד עם המציאות המרה - ולא מנהיג שעל כתפיו מונח גורלו של עם שהוא לכאורה פועל בשמו. הייאוש של סינוואר ילך ויגבר ככול שתיחשף האמת בנוגע לתוצאותיה של המערכה האחרונה בעזה. האם ערביי האזור יצאו מעודדים מנאומיהם הבכייניים של נסראללה וסינוואר? ממש לא - בדיוק להיפך. ועם כל זאת, צריך להזכיר לישראלים שניצחון ברור על האוייב הוא כלי הסברתי הטוב ביותר לעתידה של מדינת-ישראל.

 

 

===== 

 

 

24 במאי 2021;         

  

באל-ג'זירה היו בהלם מעליית יהודים להר-הבית: ממשלת ישראל החליטה ביום ראשון (23 במאי 2021) לממש את הריבונות שלה על הר-הבית. למרות האיומים של ארגוני הטרור בעזה, למרות האיומים של ערביי יו"ש ולמרות הפרעות הקשות של ערביי-ישראל, הוחלט לחדש את עליית היהודים להר-הבית. ארגון החמאס בעזה חשב שהוא תפס בעלות על ירושלים, שכן ראשי הארגון טענו שהושגה הפסקת-אש בעזה בתנאי שישראל לא תממש את הריבונות שלה על הר-הבית כמצופה ממדינה ריבונית. ראשי החמאס אף הצהירו שזאת העילה למלחמה בעזה וזה ההישג למרות ההרס הרב שנגרם לתושבי עזה. מאחר והערבים קנו את הקשוקש הזה, שדרני אל-ג'זירה בערבית היו בהלם רב לנוכח התמונות ששודרו מאות פעמים במהלך היממה אחרונה בהן נראים עשרות יהודים עורכים סיור בהר-הבית - ללא מורא, בשקט ועם נוכחות משטרתית בולטת. אחדים מהשדרנים באל-ג'זירה היו כמעט על-סף בכי בדקות הראשונות של השידור. לבכי הזה ולתהייה הזו היו שותפים רבים בעולם-הערבי - ובעיקר בקרב ערביי-ישראל ועזה. לשדרני אל-ג'זירה לא נותרה ברירה אלה לקושש סרטונים של הפגנות-תמיכה מרחבי-העולם בתשובי עזה כדי לעודד את רוחם לנוכח ההשפלה הזו ולנוכח המראות הקשים של ההרס נורא בעזה שהוא כולו תוצרת ארגון החמאס.

 

 

ככה נראים החיים בעזה לאחר המערכה.

 

 

 =====

 

 

22 מאי 2021 

 

החמאס הצליח להרוס את החלום על מדינה פלסטינית עצמאית: לאחר 11 ימי לחימה בעזה אנחנו נצטרך להתמודד עם תובנות אחדות שחלקן היו ברורות וגלויות-לעין, אך אנו בטיפשותינו העדפנו להתעלם מהן לאורך השנים האחרונות. החמאס הצליח להבהיר לכל ישראלי מה המשמעות של ירי של טיל אחד לעבר שדה-התעופה בן-גוריון. תתארו לעצמם שליטה של ישות ערבית כלשהי מהרכסים המשקיפים לעבר מישור-החוף שיכולה להשבית את שדה-התעופה הישראלי בירי של פצצת-מרגמה אחת. החמאס הצליח לחסוך לנו עבודת-הסברה מדינית של שנים רבות כדי להסביר את המהות האמיתית של הסכסוך הדתי בין האסלאם ליהדות בכל רחבי ארץ-ישראל. אף אדם שפוי לא יקנה את הסחורה המשומשת והבלויה של האידיאולוגיה הערבית על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית ביו"ש. בעולם-הערבי החלו לתקוף את ראשי החמאס על רקע זה.

 

החמאס הצליח להרוס את הדו-קיום שהיה קיים, לכאורה, בין ערבים ליהודים: אין דו-קיום בין ערבים ליהודים בישראל, וגם מעולם לא היה. הדו-קיום היחידי ששרר בישראל עד כה התבטא בכך שהערבים יכלו לעשות מה שהם רוצים, וזאת ללא כל עונש ראוי על מעשיהם כלפי האוכלוסייה היהודית. כך למשל, התנכולויות יומיומיות, גניבות חקלאיות, פריצה לבתי יהודים, גניבת מכוניות, סחר בנשק, סחר בסמים, תאונות דרכים, הטרדות מיניות, מעשי אונס, הטפה דתית ולאומנית, בנייה בלתי-חוקית, השתלטות על אדמת-לאום ועוד. זוהי התמונה החלקית בנוגע למעשיהן של כנופיות הטרור הערביות שהצליחו להשתלט על החיים באזורים רבים ברחבי מדינת-ישראל. מה שהתחולל בישראל בשבועיים האחרונים יקח שנים רבות לתקן, וזאת משום שהאירועים האלה השפיעו עמוקות על התודעה העצמית של הישראלים ואף על התודעה של היהודים שרוצים לעלות לישראל בשנים הקרובות. אם ישראל נראית מקום לא-בטוח ליהודים המתגוררים בה לאור ההתנכלויות הברבריות של שכניהם הערבים, יהודים רבים יעדיפו להתגורר במקומות שפויים יותר. ממשלת ישראל צריכה לקחת בחשבון את הנתון הזה כאסטרטגיה לאומית חדשה.

 

החמאס הצליח לגרום להגירה מואצת של ערבים מעזה, מיו"ש ומישראל: החמאס יכול לחגוג את "ניצחונו" במערכה על עזה ככול שיחפוץ. מאחר והערבים שרויים ממילא בתודעה-עצמית כוזבת, התמודדות מושכלת עם המציאות המרה אינה מונחת כרגע על השולחן הערבי. אולם, מתחת לפני השטח - עוד הרבה לפני שהחלו הקרבות בעזה - לרבים מהתושבים הערבים היה ברור מהי המשמעות האמיתית של החיים תחת ניהולם של ארגוני הג'יהאד כדוגמת החמאס ואוהדיו. ערוצי הטלוויזיה הפרושים ברחבי העולם-הערבי מביאים את המראות המתחוללים המדינות המוסלמיות השרויות באופן תמידי בקריסה מוחלטת או לקראת קריסה מוחלטת. לפיכך, המחשבות על הגירה מאזורי העימות בעזה וביו"ש הפכו לאופציה מועדפת על רבים מהערבים. לאור העימותים שפרצו גם בשטחי מדינת-ישראל בעידודו של החמאס, המחשבות על הגירה בקרב ערביי-ישראל הפכו למוחשיות יותר ומעשיות יותר לאור שברו של החלום על דו-קיום של שלום עם הציבור היהודי במדינת-ישראל. החלום הזה הסתיים לחלוטין.

 

החמאס הצליח להבהיר לישראלים את המשמעות האמיתית של "חוק הלאום": אף יהודי שפוי לא יסכים לשנות את "חוק הלאום" לאור התגייסותם של ערביי-ישראל למסע הרצח של ארגון החמאס ושל הכנופיות הערביות הטרוריסטיות הפועלות ברחבי מדינת-ישראל. לצד חוק-הלאום, דרושה מערכת של חוקים שתפקידה יהיה לחזק מאוד את השליטה הריבונית כלפי אלה המאתגרים את הקיום היהודי בישראל - הן במובן האידיאולוגי והן במובן המעשי. הגיע הזמן ליצור מערכת של כפייה ברורה בנוגע לחיים משותפים במסגרת קיומה של מדינת-יהודית חזקה המכילה בתוכה מיעוטים הרוצים לחיות עמה בשלום וללא כל תנאים לאומיים ייחודיים. הפוליטיקה הישראלית הפחדנית צריכה לצאת מהפחד המשתק אותה, וזאת כדי להחזיר את האמון של הישראלים במוסדות המדינה באופן הראוי למדינה ריבונית וחזקה המציגה את עצמה כ"מעצמה" אזורית.

 

האתגר הישראלי בעקבות כתישת החמאס בעזה: הדימוי של ישראל נפגע במהלך 11 ימי הקרבות בעזה. לא בגלל האירועים בעזה אלא בעיקר לנוכח האירועים שהתחוללו בישראל. ישראל צריכה להחליט אם היא "מדינה חזקה" או "מדינה שברירית" השבויה בידי ארגוני טרור שיש להם יכולת רקטית. אם ישראל מרגישה שהיא מדינה חזקה, עליה להתנהג בהתאם לדימוי שנבנה בעמל רב לאורך העשור האחרון כדי לא לדרבן גורמים אחרים באזור המנסים לאתגר שוב ושוב את ישראל ברמה הצבאית. מדינה חזקה מתרכזת בעיקר בנזק העצום שהיא גורמת לאויב. מדינה שברירית מנהלת מרדף תקשורתי אחרי כל רקטה שנורתה לעבר ישראל ועל הנזקים שהיא גורמת במטרה לקבל אהדה בינלאומית למשך 5 דקות. מדינה חזקה יכולה להתמודד עם אלפי רקטות לאורך כל ימי המלחמה משום שהמשימה הצבאית העליונה היא הכנעתו של האויב. ניצחון הוא כלי הסברתי הטוב ביותר - בעיקר מול ארגוני טרור אסלאמיים. לצד כל זה, ישראל חייבת לשים דגש על טיפוח החיים הכלכליים, התרבותיים, האורבניים והגיאוגרפיים בכל רחבי ישראל. בעשור האחרון חל שינוי לטובה בתחומים רבים - הגיע הזמן להפוך את המטרה הזו ליעד אסטרטגי המהווה צד משלים לעוצמה הצבאית של מדינת-ישראל. אנחנו בכיוון הנכון, אך צריך להאיץ את הקצב עוד יותר. אפשר להפוך את ישראל לפנינה בוהקת ואטרקטיבית.

 

אסור לנו להגיע לרמת הקריסה האנושית כפי שהיא מתרחשת בארה"ב בשנים האחרונות.

 

 

 

====

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "החמאס הצליח להרוס את רעיון המדינה הפלסטינית העצמאית". מגזין המזרח התיכון, 22 במאי 2021.

 

.

שיתוף בפייסבוק

 

 

 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

22 בספטמבר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 289 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תרומה למגזין המזרח-התיכון