כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תרומה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
אחמד טיבי והתרמית הערבית הגדולה
תרומה למגזין המזרח התיכון
צרפתים בני דת מוחמד – חורף 2015
פיוס עם טורקיה - מלכודת משפטית ומדינית לישראל
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
אסיף שווכאת - דיוקנו של ראש המודיעין הסורי
המערכה בדרום - סיכום ביניים
טרור אסלאמי – טורקיה טובחת בכורדים – ינואר 2016
מסקנות אחדות בעקבות המלחמה בעזה
גם במלחמה על דעת-הקהל אנחנו חייבים לנצח
אחמד ג´עברי - ראש הזרוע הצבאית של תנועת החמאס
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
פוגרומים, רפובליקת ויימאר ומשבר מנהיגותי בגרמניה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ספטמבר 2010
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש מאי 2010
הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה-הערבית
נאום נתניהו בעצרת האו"ם כתמרור אזהרה
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש מרס 2011
מאמרים היסטוריים
ירושלים - עיר מאוחדת תחת ריבונות מפוצלת
סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס / 22.12.2017

האסלאם לא צריך לשלוט בירושלים כדי לקיים את אמונתו הדתית. מוסלמים יכולים לקיים אמונתם בעיר בצורה חופשית, על אף שהפלסטינים נוהגים להפוך מעת לעת את בתי-תפילה למאגר מלחמתי של אנשים ואמצעים. יתרה מזאת, לאסלאם יש את המרכז העולמי שלו במכה.

50 שנים לתבוסה הגדולה של הלאומיות הערבית – יוני 1967
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 01.06.2017

לאור מה שמתחולל בעולם-הערבי בעשורים האחרונים, סביר להניח שרבים מערביי ארץ-ישראל מעדיפים להישאר במסגרת הישראלית ולא באיזו מסגרת ערבית מקומית או אזורית. זאת הטרגדיה אמיתית של הלאומיות הערבית לאחר התבוסה הגדולה של 1967.

The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
By Lt. Colonel (Ret.) Shimon Mendes / 06.12.2015

Again and again the late Mrs. Golda Meir, formerly Prime Minister of Israel, repeatedly attacked for her persistent stance not to comply with the fake dictates of peace, of the Egyptian President Anwar el-Sadat

צדק היסטורי עם גולדה מאיר - מלחמת יום הכיפורים
מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס / 17.09.2015

שוב ושוב תוקפים את ראשת-הממשלה לשעבר, הגב´ גולדה מאיר ז"ל, על עמדתה העיקשת לפני מלחמת יום כיפור שלא להיענות לתכתיבי "השלום" המזויף של סאדאת. רבים בינינו חיים בתחושה שמלחמת יום הכיפורים הייתה מיותרת.

טורקיה – מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 27.08.2015

בטורקיה שוררים שלושה מוקדי-חיכוך היסטוריים עיקריים המאיימים על שלמותה של המדינה: א) המאבק הלאומי בין הכורדים לטורקים. ב) המאבק בין הימין הרדיקלי לשמאל הרדיקלי. ג) המתח היומיומי בין האסלאם הרדיקלי לבין הליברליזם הדמוקרטי המערבי.

הר-הבית בידינו – לקחים היסטוריים אקטואליים
מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס / 30.07.2015

השבוע התייחד עם ישראל עם זיכרון "חורבן הבית השני" ביום תשעה באב. במסגרת זו יזמו המוסלמים מהומות בהר-הבית וברחבת הכותל. הרקע: הרצון של העם היהודי לגזול מהמוסלמים את המקום הקדוש להם – את הר-הבית. כל העיתונאים שטיפלו בנושא עסקו בו כמתנצלים.

ספר חדש: מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס
מאת: ד"ר תרצה הכטר / 17.05.2015

הספר מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס, מבוסס על מחקר מקיף לדוקטורט שנעשה בתחילת שנות ה-90, ועל מחקר המשך הרואה אור לראשונה. הספר מתחקה אחר גלגוליהם של המיתוסים שנרקמו סביב מלחמת יום הכיפורים בארבעת העשורים שחלפו מתחילתה.

המפלט הגרמני בחיק התעמולה הערבית והפלסטינית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 14.05.2015

החברה ישראלית שונה מאוד מהחברה הגרמנית, זו המתיימרת להיות דמוקרטית וליבראלית. אם גרמניה לא הייתה מובסת במלחמת-העולם השנייה, סביר להניח שהחיים הגרמניים של 1933 היו נשארים כפי-שהם, וזאת ללא כל שמץ של מאמץ לקיים אורח-חיים דמוקרטי.

ספר חדש: מלחמת יום-הכיפורים – "הג´יהאד של סאדאת"
מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס / 12.05.2015

מלחמת יום כיפור היא מלחמתו של איש אחד, הלא הוא נשיא מצרים מוחמד אנואר אל-סאדאת. תחת מנהיגותו של נאצר, על אף נאמנותו המוחלטת לנשיאו-חברו, סאדאת שיחק את תפקיד הלָ"ם לָ"ם (لا بهش ولا بنش = לא מזיק ולא מועיל), כי נאצר היה חשדן חסר תקנה.

PEGIDA – אזרחים גרמנים נגד אסלאמיזציה של גרמניה
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 25.12.2014

מהלך השנה האחרונה – 2014 – נרשמו בגרמניה מאות עימותים אלימים בין ארגונים קיצוניים לבין ארגונים ופעילים המזוהים עם האסלאם הרדיקלי. על הבסיס הזה החלה התארגנות גרמנית שכונתה בידי מחולליה "חוליגאנים נגד סלפיסטים" (HoGeSa).

מברלין של 1945 לעזה של ימינו – לקחים היסטוריים
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 21.08.2014

מבחינה מעשית, אין שום הבדל בין ארגון "המדינה האסלאמית" לבין ארגון "החמאס" או בינם לבין ארגון "חיזבאללה": כולם שואבים את השראתם מאותו מקור, ולכולם יש את אותה מטרה עליונה של הכפפת העולם-החופשי לתכתיב האסלאמי הרצחני.

מִשְׂמֹאל תִּפָּתַח הָרָעָה - מאמר ראשון בסדרה
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 20.07.2014

שנאת היהודים מסרבת לרדת מהבמה. בצורה כזאת או אחרת היא שבה ומבצבצת מחדש בכל פעם שנדמה שהגיע הקץ לתופעה. המאמר הנוכחי סוקר את הפן הגלובלי של הגלגול המודרני של התופעה. במאמר ההמשך נעסוק בפן היהודי/ישראלי.

אויב בשער – מקונסטנטינופול ועד לשערי העיר בגדאד
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 26.06.2014

מה שמתרחש במזרח-התיכון ב-70 השנים האחרונות, הוא כולו מעשי ידי-אדם, בדומה למה שהתרחש באירופה עד לשנת 1945. הפעם אלה אינם כובשים זרים, אלא ברברים מקומיים המקדשים את המוות בשם דת המתחזה לדת שמימית המטילה על תושביה ומאמיניה אסון אנושי אחד על משנהו.

ישראלים בברלין - אלברט איינשטיין לא אכל חומוס בברלין
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 17.04.2014

למען הסר ספק, אני מחזיק בדעה שכל אחד מאיתנו צריך לחיות היכן שטוב לו. קיומה של מדינת-ישראל מאפשר לכולנו לחיות חיים לאומיים מאוד נוחים ופוריים, גם אם יש כמה ישראלים שהחליטו אחרת ולכן בחרו לחיות מחוץ לישראל.

מכון גתה – ללמד גרמנית את הישראלי הברברי
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 03.04.2014

מכון גתה בישראל מקיים גם מסגרות לימודיות בהן רוכשים כישורים בשפה הגרמנית לצרכים שונים ומגוונים. הניסיון לדרבן את הקהל הישראלי ללמוד גרמנית, לדעתי חצה קווים אדומים אחדים וזאת לאור סרט תדמית שהוצג בשנת 2013 במסגרת האתר של המכון.

השילוש-הקדוש הגרמני – גרמנים, ישראלים ופלסטינים
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 27.03.2014

מידי פעם, בתזמון כמעט ידוע מראש, מתפרסם מאמר בתקשורת הגרמנית המבקש בתחינה מהממשלה הגרמנית לסיים את עידן "היחסים המיוחדים" עם ישראל כדי ש"הציבור האינטלקטואלי הגרמני" יוכל להטיל ביקורת נגד המדיניות הישראלית בנוגע לסכסוך הערבי-ישראלי.

התקשורת הגרמנית והפוליטיקה של הזיכרון הלאומי הגרמני
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 20.03.2014

גרמניה רוצה לראות את עצמה כמדינה "רב-תרבותית", פלורליסטית, ליבראלית, שקטה ושלווה. הטלוויזיה הגרמנית בהחלט מנסה להציג את הצדדים האלה באורח-מודגש. אולם מתחת לפני השטח מתחוללים תהליכים אחדים העלולים לקלקל מעט את התמונה המושלמת הזו.

תפקידה של התקשורת הגרמנית בעיצוב התודעה הלאומית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 13.03.2014

קצין בכיר אמריקאי, שעסק בהכנות לקראת פתיחתן של האוניברסיטאות הגרמניות, ניהל שיחות ערות עם סטודנטים גרמנים בנוגע להיבטים החיוביים שיש בשיטה "הדמוקרטית". אחדים מהם טענו שהם לא יודעים מה זאת "דמוקרטיה", אך הם בהחלט מוכנים לנסות את השיטה.

התרבות הגרמנית משכתבת את ההיסטוריה הגרמנית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 06.03.2014

נקודת-ציון חשובה בתהליך הזה הייתה עם פרסום ספרה של חנה ארנדט ,"אייכמן בירושלים – דו´ח על הבנאליות של הרוע" שיצא לאור בגרמנית המערבית בשנת 1963, שסיפק את ההוכחות הרצויות עליהן הונחה התשתית האידיאולוגית שלשואה היהודית באירופה אין כל ייחוד.

גרמניה עוברת טרנספורמציה היסטורית תודעתית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 27.02.2014

בחודש מאי 2013, הטלוויזיה הגרמנית הקדישה, כמו כל שנה, שבוע שידורים שלם לציון מלחמת-העולם השנייה. כבר לפי שמות הסרטים היה אפשר להבין לאן נושבת "הרוח הגרמנית החדשה" ולרביזיה ההיסטורית המוצגת לעיני הגרמני הממוצע בנוגע למלחמה זו.

המלחמה התחדשה - נאומו של אבא אבן, יולי 1948 - חלק שני
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 27.02.2014

נאומו של אבא אבן באו"ם נישא ב-13 ביולי 1948. למרות שעברו 60 שנה מאז, הטענות הבסיסיות של אבא אבן עומדות ושרירות גם כיום בהקשרן הרחב לעולם-הערבי ותפיסתו הבסיסית בנוגע למדינת-ישראל וקיומה במרחב המזרח-תיכוני.

המלחמה התחדשה - נאומו של אבא אבן, יולי 1948 - חלק ראשון
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 27.02.2014

נאומו של אבא אבן באו"ם נישא ב-13 ביולי 1948. למרות שעברו 60 שנה מאז, הטענות הבסיסיות של אבא אבן עומדות ושרירות גם כיום בהקשרן הרחב לעולם-הערבי ותפיסתו הבסיסית בנוגע למדינת-ישראל וקיומה במרחב המזרח-תיכוני.

מעמדו של הצבא הסורי לאחר הפיכת קציני הבעת´ – 1964-1963
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 31.10.2013

קציני הצבא שניצבו לפתע בחזית העשייה המדינית, במרס 1963, ביקשו ליצור מסגרת אידיאולוגית שתעניק הכשר לשליטתו של הצבא על החיים הריבוניים בסוריה – לא מאחורי הקלעים ולא בהיחבא בשל הרכבו העדתי של האגף הצבאי במפלגה.

סוריה לאחר הפיכת קציני מפלגת הבעת´ – 1964-1963
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 25.10.2013

שורה של משברים אקוטיים תקפו של סוריה מאז שהיא זכתה בעצמאותה בשנת 1946: סדרה של הפיכות ומשברים פרלמנטרים עד שנת 1958; כישלון האיחוד עם מצרים בשנים 1961-1958; וחילופי שלטון תכופים עד להפיכת הבעת´ של ה-8 במרס 1963.

האם ניתן היה למנוע את מלחמת יום הכיפורים?
מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס / 14.04.2013

לאחרונה יש פרסומים הטוענים שניתן היה למנוע את מלחמת יום הכפורים, ויש המדגישים כי ראש הממשלה דאז, הגב´ גולדה מאיר, יכלה למנוע את המלחמה ולא עשתה זאת. כל שעליה היה לעשות להקשיב מעט לנשיא מצרים, או להיענות לדרישותיו.

ספר חדש: "דרך ג´האד בפלסטין", מאת ד"ר שאול ברטל
ספר חדש / 16.01.2013

מהם ארגוני הג´האד הפועלים כיום בשטחי מדינת ישראל ובשטחים המוחזקים על ידה? כיצד הם פועלים? מהם המאפיינים המשותפים שלהם אם בכלל? האם ישנם הבדלים ביניהם? מהם שיטות עבודתם? על שאלות אלו ואחרות עונה הספר החדש, דרך ג´האד בפלסטין.

מלחמת יום הכיפורים: "1973 - הדרך למלחמה"
מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס / 26.11.2012

אפשר היה למנוע את המלחמה, אילו ההנהגה שלנו הייתה מלוכדת ומורכבת מאנשים אחרים. במאמרי הקודם בנושא מלחמת יום הכפורים, ערכתי השוואה בין שלטון היחיד והמונוליטי של סאדאת, לבין ממשלת האנרכיה הדמוקרטית של ישראל.

שלטון יחיד מונוליטי מול אנרכיה דמוקרטית – סאדאת מול ישראל
מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס / 02.11.2012

בימים אלה מתפרסמים ברבים חלקים סודיים מדו"ח וועדת אגרנט, והדברים נוגעים בעיקר לדרג המדיני. רבים מבין העיתונאים וגם חלק מן הסופרים, יצאו בשצף קצף נגד וועדת אגרנט, על כך שבדו"ח שלה הוועדה טפלה אך ורק במנהיגות בצבאית, ונמנעה מלטפל במנהיגות המדינית.

The Sophisticated Egyptian Deception Preceded the Yom Kippur War
By: Lt. Col. (Ret.) Shimon Mendes  / 29.10.2012

In order to understand the sophistication of the Egyptian deception that preceded the Yom Kippur War in 1973, it is essential to know that the Egyptian military thought was revolutionized in 1969. While the Israeli military thought remained stagnated

מלחמת יום-הכיפורים: ההונאות המצריות שנעלמו מעינינו
מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס / 24.09.2012

במלחמת יום הכיפורים, 1973, הנשיא סאדאת מכר לנו שלוש הונאות, שנפרט אותן להלן. פרופסור ג´והן פריס (Ferris) מומחה לנושא הונאה צבאית, אומר כי ישנם שני סוגים של הונאה - הטעיה ובלבול. והנה מסתבר, כי הנשיא סאדאת הגה הונאה שלישית: הרדמה.

מדיקטטורה צבאית ל"דמוקרטיה"; סוריה לאחר הבחירות של 1954
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 03.08.2012

הבחירות של ספטמבר 1954 בסוריה, שנערכו כשבעה חודשים לאחר נפילת שישכלי, קבעו את מערך-הכוחות הפנימי בסוריה לארבע השנים הבאות. בבחירות אלה הוכתרו כבחירות החופשיות הראשונות בעולם הערבי, וכתוצאה מכך סיפקו מדד חשוב לניתוח מגוון הדעות הפוליטיים.

סוריה לאחר קבלת העצמאות – השנים הראשונות
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 26.07.2012

כאשר הוקמו המנגנונים השלטוניים לאחר העצמאות, הממשלה הסורית גילתה כי מנגנונים אלה ברובם לא היו נאמנים לה וכי אינטרסים אישיים מובהקים ששורשיהם עוד מימי המנדט, סללו את הדרך לקיומם של מוסדות הנגועים בשחיתות רבה שאיימו למוטט את "הרפובליקה" הצעירה.

דינמיקה של אלימות פוליטית – מצרים ואיראן מפרספקטיבה היסטורית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 29.06.2012

בשנים 2011-2012 התחוללו אירועים דרמטיים בעולם הערבי – בעיקר במצרים, בלוב, בסוריה, בתימן ובטוניסיה. ועם זאת, עדיין נשאלת השאלה האם העולם-הערבי במצבו הנוכחי יכול לעבור שינוי פוליטי כלשהו ללא שפיכות דמים.

יחסי משטר ואופוזיציה - דינמיקה של אלימות פוליטית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 22.06.2012

לאור השינויים הפוליטיים שהתרחשו במדינות ערביות אחדות בשנים 2012-2011, התחוללה דינמיקה של אלימות בין המשטר לבין כוחות אופוזיציוניים המבקשים לשנות כליל את הסדר הפוליטי הישן. לפיכך, נשאלת השאלה: מה הן האפשרויות התיאורטיות העומדות בפני השחקנים הפוליטיים.

דמותה של לילית במיתולוגיה היהודית מפרספקטיבה של ימנו
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 08.06.2012

במאמר הקצר הזה, אנו ננסה להתחקות אחרי הרעיון הכללי של "לילית" והתפתחותו לאורך ההיסטוריה במיתולוגיה היהודית ובתפיסה העממית לגביה בקרב הציבור הרחב. אם נרחיב מעט את הסוגיה שעומדת על הפרק, נוכל לשאול, "לאיזה צורך נוצרה דמות נגטיבית שכזו".

חידוש ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל בתחילת המאה ה-20
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 25.05.2012

המאמר הנוכחי עוסק בקצרה בדימוי של ארץ-ישראל ותושביה כפי שהוא נשקף בעיני זרים שהעלו על הכתב את התרשמותם מעבודתו של היישוב היהודי של תחילת המאה ה-20 - שהחל להתגבש לאופי המוכר לנו כיום‎. התרשמותם של אחדים מהכותבים עלולה להיראות בעייתית מפרספקטיבה של ימנו.

יצירת תודעה היסטורית כוזבת בתעמולה הערבית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 19.05.2012

ובכן, בכל עת שמתעוררת איזו מהומה ציבורית הקשורה לסכסוך הערבי-ישראלי, (למשל חגיגות "הנכבה הפלסטינית" של מאי 2012), עולים התייחסויות מאוד מעניינות – אותן ניתן להגדיר כהתייחסויות שנועדו ליצור תודעה היסטורית כוזבת כדי לשרת את התעמולה הערבית.

מאירופה לישראל – מאורעות השואה בעיני ילד בגיל 5
מאת: עו"ד מאיר כסיף / 03.02.2012

בגטו מוגילב היו תנאים קשים ויהודי הגטו מתו ממחלות ורעב יומיום ושעה שעה, רק בנס נשארנו בחיים במשך שלוש שנים שחיינו ברעב איום בתחומי המחנה. כמובן שבינתיים גדלתי ולא ידעתי מה זה בית-ספר בגטו. כאשר נשברה החזית הגרמנית היה ברור שהגרמנים ישמידו את היהודים.

מלחמת יום-הכיפורים: ד"ר אשרף מרואן - הרופא המרדים
מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס / 14.10.2011

"קרב הענקים" בין ראש המוסד צבי זמיר לבין ראש אמ"ן אלי זעירא, שאליו מתייחס האלוף שלמה גזית, לא ניטש על שמה הטוב של קהיליית המודיעין הישראלית. כי צבי זמיר וחבריו שתבעו חקירה משפטית נגד אלי זעירא, כבר הוציאו את דיבתו הרעה של המודיעין הישראלי.

אחמד סעיד ומצרים במלחמת ששת-הימים, יוני 1967
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 01.10.2011

בהמשך לפרויקט המחקרי על מעצבי דעת-הקהל הערבית לקראת מלחמת ששת-הימים, המאמר הנוכחי דן באחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של תחנת הרדיו המצרית "סאות אל-ערב" שנוסדה ב-1953. תחנה זו שימשה כלי תעמולתי, חשוב מאין כמוהו, בידי עבד אל-נאצר.

אשרף מרואן - המרגל שהפעיל את ראש ה"מוסד"
מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס / 04.06.2011

חשיפת שמו וזהותו של "בבל", ה"מרגל" הישראלי הטוב ביותר שהיה לישראל אי פעם, הד"ר אשרף מרואן, הכתה בתדהמה את צמרת המודיעין הישראלית. האלוף אלי זעירא, ראש אמ"ן במלחמת יום-הכיפורים שחשף את האיש, טוען כי האיש היה סוכן כפול.

בהתקרב יום השואה – יום הזיכרון הבינלאומי לשואה
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 27.01.2011

המושג ג´נוסייד נולד על הרקע המזוויע של השואה. זאת הסיבה שיש בלבול מושגים ואנשים נוטים לראות את ה"שואה" וה"ג´נוסייד" כמושגים זהים. זו טעות, כי אין זהות בין השניים. אין חולק על כך שג´נוסייד הוא פשע שאין שני לו בחומרתו.

מוחמד חסנין הייכל - העורך המיתולוגי של העיתון המצרי אל-אהראם
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 14.08.2010

מאמריו הארוכים של הייכל התפרסמו כל יום שישי ובהם ניתנה פרשנות והסבר לאירועים על-פי תפיסת עולמו האידיאולוגי של עבד אל-נאצר. הייכל נתפס כפרשן המוסמך של עבד אל-נאצר בשל קרבתו אליו, וכתוצאה מכך הוא צבר עוצמה ציבורית שהייתה חריגה בהיקפה.

La Nacionalidad Palestina como Movimiento Nacionalista de la Liga Árabe
By: Dr. Yohai Sela / 18.06.2010

המאמר על הלאומיות הפלסטינית תורגם לספרדית: אתם רשאים להעביר את התרגום לכול מקור תקשורתי או פרטי העולה על דעתכם. תעבירו את המאמר הזה לכול הפורומים בשפה הספרדית, למערכות עיתונים, לעיתונאים, לשגרירויות ולחבריכם ברחבי-העולם.

סיפור חייו "הטרגי" של השהיד סרן מחמד מסבאח חמד
מאת: ד"ר שאול ברטל / 13.06.2010

מות קדושים תמיד היה דלק שמזין הקרבה בקרב המוני העם. הקדוש המעונה, "השהיד", המת על קידוש השם והמולדת, הוא דמות מופת, המורה לאחרים ללכת בדרכו. מכאן הנטייה של הזרמים האסלאמיים וחמאס בכללם, להאדיר את "עלילות" השהידים.

The Palestinian Nationality as a Colonialist Movement of the Arab League
By: Dr. Yohai Sela / 05.06.2010

מאמר תשובה לכל הגזענים בעולם: המאמר "הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה הערבית" תורגם לאנגלית. תעבירו את המאמר הזה לכל הפורומים בשפות זרות, למערכות העיתונים, לעיתונאים, לשגרירויות ולחבריכם ברחבי-העולם.

ירידה דרסטית בגודל האוכלוסייה בתקופה הממלוכית - חלק ב´
מאת: ד"ר רבקה שפק-ליסק / 26.05.2010

הממלוכים, היו מוסלמים סונים ממוצא תורכמני, שכבשו את ארץ-ישראל המערבית מידי הצלבנים בין השנים 1260 - 1290. תחת שלטונם הייתה ירידה דרסטית בגודל האוכלוסייה. מאמר זה מביא את הנתונים על הירידה ומנתח את סיבותיה.

ירידה דרסטית בגודל האוכלוסייה בתקופה הממלוכית - חלק א´
מאת: ד"ר רבקה שפק-ליסק / 26.05.2010

הממלוכים, היו מוסלמים סונים ממוצא תורכמני, שכבשו את ארץ-ישראל המערבית מידי הצלבנים בין השנים 1260 - 1290. תחת שלטונם הייתה ירידה דרסטית בגודל האוכלוסייה. מאמר זה מביא את הנתונים על הירידה ומנתח את סיבותיה.

הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה-הערבית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 30.04.2010

לערבים המתגוררים בישראל שיש להם תודעה היסטורית עמוקה, לא נוח לחלוטין עם המושג "פלשתיני" או "ערבי", שכן שני המושגים הללו מייצגים גורמים זרים שאינם שייכים היסטורית לארץ-ישראל. לפיכך, הם החלו לטעון שהם "צאצאי הכנענים".

ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל לאורך הדורות
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 12.12.2009

בין כיבוש לכיבוש, בין מעשה טבח אחד למשנהו, ובין גירוש לגירוש ומכירתם של שבויים יהודים בכיכרות העיר במחיר מציאה, מאות אלפי יהודים נאחזו בקרקע המולדת למרות הקשיים החומריים והפיזיים ולמרות התעמרותו של הכובש התורן.


גלריית המגזין

 

22 בספטמבר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 289 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תרומה למגזין המזרח-התיכון