כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תרומה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
אחמד טיבי והתרמית הערבית הגדולה
צרפתים בני דת מוחמד – חורף 2015
מסקנות אחדות בעקבות המלחמה בעזה
השיטפונות האדירים בגרמניה - הממד האזרחי והתקשורתי
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
אסיף שווכאת - דיוקנו של ראש המודיעין הסורי
תרומה למגזין המזרח התיכון
פיוס עם טורקיה - מלכודת משפטית ומדינית לישראל
המערכה בדרום - סיכום ביניים
טרור אסלאמי – טורקיה טובחת בכורדים – ינואר 2016
גם במלחמה על דעת-הקהל אנחנו חייבים לנצח
אחמד ג´עברי - ראש הזרוע הצבאית של תנועת החמאס
האיום האסלאמי כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
פוגרומים, רפובליקת ויימאר ומשבר מנהיגותי בגרמניה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ספטמבר 2010
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש מאי 2010
הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה-הערבית

מלחמה ללא סוף בטרור האסלאמי באפגניסטן

מאת: ד"ר יוחאי סלע

12.07.2019


 

 

 

כמה אנשים נהרגו ברחבי אפגניסטן בפיגועי-טרור אסלאמיים ובקרבות שהיו נגד ארגון "הטליבאן" במהלך חודש יוני 2019? השאלה זהו אינה נשאלת סתם, משום ב-7 ביולי 2019, החלו שיחות נוספות בין נציגי ממשלת אפגניסטן לנציגי ארגון "הטליבאן" שנערכו במהלך ועידה, בהשתתפותם של כ-60 נציגי ציבור אפגנים, שהתקיימה בעיר דוחא, בירת קטאר. השיחות הרשמיות בין נציגי מהממשלה האפגנית לבין נציגי ארגון הטרור "הטליבאן" החלו למעשה בדוחא כבר ב-2 ביולי 2019, במטרה להגיע להסכמות אחדות לקראת קיומה של הוועידה שנערכה בעידודה הנמרץ של ארה"ב ובהשתתפותן של גרמניה וקטאר שהעניקו את חסותן על הוועידה.

 

 

לאורך כל המחצית הראשונה של שנת 2019, הממשל האמריקאי דחק את ממשלת אפגניסטן לקיים שיחות ומפגשים רשמיים עם נציגי ארגון "הטליבאן" כדי להביא לסיומה של המלחמה המדממת, הנמשכת מאז הפלישה האמריקאית לאפגניסטן שהחלה בהפצצות אוויריות כבדות ב-7 באוקטובר 2001 - בתגובה לפיגועי-הטרור הקטלניים בארה"ב של ה-11 בספטמבר 2001. גורמים בכירים בארה"ב הצהירו שהנשיא טראמפ מתכנן להוציא את כל הכוחות האמריקאים מאפגניסטן כבר בחודש ספטמבר 2019, כחלק מההיערכות של הנשיא לקראת מסע-הבחירות שייפתח זמן קצר לאחר מכן במטרה להציג לציבור האמריקאי הישגים שיגבירו את סיכוייו להיבחר לכהונה שנייה בבית-הלבן. על-פי פרסומים של גורמים ביטחוניים אמריקאים, נכון ליולי 2019, שירתו אפגנסיטן כ-13,000 חיילים. מאז שהחלה הפלישה האמריקאית לאפגניסטן בשנת 2001, נהרגו 2,429 חיילים אמריקאים. לשם השוואה, במהלך המלחמה בעיראק נהרגו 4,572 חיילים אמריקאים - בהתאם לנתונים של חודש יולי 2019.

 

 

על-פי הערכות אחדות הנסמכות גם על איסוף מידע שערכנו לאורך כל חודש יוני 2019, נהרגו ברחבי אפגניסטן בין 850 בני-אדם ל-1,000 בני-אדם - הכוללים אזרחים, טרוריסטים מוסלמים מארגונים שונים, חיילים, שוטרים ואנשי מיליציות פרו-ממשלתיות המסייעות לממשלת אפגניסטן במלחמה נגד ארגוני הטרור הפועלים במדינה. לפיכך, נשאלת השאלה מדוע נהרגו כל-כך הרבה אנשים, בשעה ששני הצדדים הלוחמים ידעו שהם ניגשים לשיחות מדיניות בקטאר ב-7 ביולי 2019? כך למשל, בשעה שנציגי הצדדים החלו את פגישתם ב-2 ביולי בקטאר, טרוריסטים מוסלמים מארגון "הטליבאן" ביצעו פיגוע קטלני במרכז העיר קאבול ליד בית-ספר יסודי, דווקא בשעה העמוסה ביותר של הבוקר כדי לגרום לנפגעים רבים ככול-האפשר. כתוצאה מהפיגוע, נהרגו 10 בני-אדם וכ-70 בני-אדם נוספים נפצעו בפיגוע - רבים מהם היו ילדים קטנים שהיו בדרכם לבית-הספר. מטבע הדברים, הפיגוע עורר זעם רב בציבור האפגני, שכן רבים שאלו את עצמם "איזו לוגיקה מוסרית ורעיונית מנסה ארגון הטליבאן להביע בפיגוע קטלני כזה?". התרעומת שהובעה בתקשורת האפגנית הייתה קצת מפתיעה, משום שמאז שנת 2001 נהרגו ברחבי אפגניסטן מאות-אלפי בני-אדם בפיגועי-טרור קטלניים שהתבצעו באופן קר ומחושב בניגוד לכל היגיון מוסרי - מלבד "המוסר הדתי" שבהמסגרתו מותר לבצע הרג-המוני בשם האסלאם.

 

 

כל שנה, כשהאביב מפציע ברחבי אפגניסטן בחודש מרץ, ראשי "הטליבאן" מצהירים על תחילתה של "מתקפת האביב" השנתית של הארגון. והינה, כמו שעון מדויק, מאות טרוריסטים מוסלמים שנאלצו להסתתר בחודשי החורף הקשים, יצאו לבצע פיגועים קטלניים נגד כוחות-הביטחון של אפגניסטן, נגד אזרחים ונגד כל מי שמזוהה עם הממשלת המקומית הנתמכת בידי הכוחות האמריקאיים הפועלים במדינה - כמו המיליציות החמושות הפרו-ממשלתיות. כמובן שגם הצבא האפגני והצבא האמריקאי נערכים היטב לקראת "מתקפת האביב" שבמהלכה נרצחים מאות בני-אדם מידי שבוע. כך למשל, בשבוע אחד של סוף חודש יוני 2019, נהרגו יותר מ-250 אנשי מיליציה פרו-ממשלתית בהתקפות ממוקדות היטב של ארגון "הטליבאן" שנערכו במחוז אחד בלבד. ובכן, האם רק רעיון "הג'יהאד" עומד מאחורי האידיאולוגיה של ארגון "הטליבאן" ושאר ארגוני הטרור האסלאמיים הפועלים ברחבי אפגניסטן?

 

 

באפגניסטן מתגוררים כ-35 מיליון תושבים - בעלי זהות אתנית מוגדרת ושונה בין קבוצה אחת לחברתה. התוצר-הלאומי-הגולמי (תל"ג) לנפש עומד על לא יותר מ-2,000 דולר לשנה. על-פי הערכות אחדות, כ-15 אחוזים מהתל"ג מקורו בגידול אופיום (פרג תרבותי) לשוק המקומי, אך בעיקר לשוק הבינלאומי בו אפגניסטן שולטת על כ-80 אחוזים מהסחר העולמי באופיום. למרות המאמצים הרבים שהושקעו במיגור התופעה, הממשלה האפגנית וגם הכוחות האמריקאים הבינו שעדיף להניח לאזרחים לגדל אופיום - לא רק משום שזו הדרך היחידה להתפרנס, אלא זהו אפיק היחיד המונע מהם להצטרף לאחד מארגוני הטרור הרבים הפועלים במדינה. אולם, הפוטנציאל הכספי הזה לא נעלם לחלוטין ממנהיגי ארגון "הטליבאן", וכך גידול האופיום הפך למקור ההכנסה העיקרי של הארגון המסתכמת בכ-400 מיליון דולר לשנה. יחד עם מילוני הדולרים המגיעים מסעודיה, ארגון "הטליבאן" הפך לאחד מארגוני הטרור העשירים בעולם. יתרה מזאת, אזורי הלחימה של ארגון "הטליבאן" חופפים באורח-פלא לאזורים בהם מגדלים אופיום באופן תעשייתי. דהיינו, מפת האינטרסים האמיתיים של הארגון הם כלכליים בעיקר, ולא רק כדי לקדם את האסלאם הרדיקלי באמצעות רעיון "הג'יהאד" הקטלני.

 

 

שעות אחדות לפני שהתכנסה הוועידה המורחבת בדוחא ב-7 ביולי 2019, דוברים אמריקאים רשמיים מיהרו לפרסם הודעה פומבית בה הם ציינו את שביעות-רצונם לנוכח השיחות המועילות שהתקיימו בין הצדדים במטרה להגיע להבנות אחדות בנוגע לעתידה של אפגניסטן. באופן הזה, האמריקאים ניסו בכל-דרך להציג אווירה אופטימית שתשרת את האינטרסים שלהם כדי להביא לסיומה המהיר של הנוכחות הצבאית האמריקאית באפגניסטן. ההודעה האמריקאית, שהיה לה הד בתקשורת הבינלאומית, פורסמה למרות הידיעות המרות שהגיעו מאפגניסטן על עשרות רבות של הרוגים בפיגועי-טרור קטלניים ובקרבות קשים מאוד שנערכו נגד ארגון "הטליבאן" ונגד שאר ארגוני הטרור הפועלים למכביר ברחבי המדינה.

 

 

לצד ארגון "הטליבאן", פועלים גם ארגון "המדינה האסלאמית" שהשתלט לחלוטין על מחוז ננגרהאר; ארגון "אל-קאעידה"; ארגון "הטליבאן הפקיסטני" המנהל מאבק קטלני נגד פקיסטן דרך הגבול המשותף; ארגוני טרור פקיסטניים נוספים הפועלים לשחרור חבל בלוצ'יסטן בפקיסטן; ארגון הטרור "רשת חאקאני" הידוע-לשמצה; וכן עוד עשרות מיליציות אסלאמיות חמושות אנטי-ממשלתיות הפועלות על בסיס עדתי-שבטי. לצד כל זה, צריך להוסיף את פעילותו של המודיעין הפקיסטני (ISI) שהצליח להתל במשך שנים רבות במודיעין האמריקאי שהוא מסייע לכאורה לארה"ב במלחמה נגד הטרור העולמי, אך במקביל לכך הוא העניק סיוע רב והדרכה הדוקה לארגון "הטליבאן" באפגניסטן. כבר בשנת 2008 פרסמתי מאמרים אחדים שעסקו במשחק-הכפול של המודיעין הפקיסטני על-רקע המאבק בטרור העולמי. זאת ועוד, בשנת 2015 פרסמתי שארגון "המדינה האסלאמית" החל לפעול במחוז ננגרהאר שבאפגניסטן עם קבוצה לא גדולה של כמה עשרות פעילים, וכי אנשי הארגון מעוניינים להשתלט על המחוז כולו ואף מעבר לו. באופן אקראי לחלוטין, גורמים ביטחוניים בכירים באפגניסטן מסרו בתחילת 2016 שארגון "המדינה האסלאמית" הוא בעיה קטנה מאוד וקלה מבחינה צבאית. אולם, בשנת 2019, הארגון הפך לכוח משמעותי במחוז כולו והוא אף מנהל מאבקי-דמים נגד ארגון "אל-קאעידה" על שליטה אפקטיבית במחוז.

 

 

ובכן, על מה מתבססת האופטימיות האמריקאית בנוגע לעתידה של אפגניסטן? הרצון לסיים את הנוכחות האמריקאית באפגניסטן עד לסוף שנת 2019, מאפשרת להם להתעלם מכמה היבטים חשובים ביחסים בין ארגון "הטליבאן" לבין כלל הציבור האפגני. הודעת הסיכום של הוועידה שהתפרסמה בשם "מפת הדרכים לקראת שלום באפגניסטן", הובאה לידיעת הציבור האפגני ב-9 ביולי 2019 בשלוש שפות: בשפת "הפשטו" בשפת "הדארי" (פרסית-אפגנית) ובשפה האנגלית. שעות אחדות לאחר פרסום הודעת-הסיכום, התקשורת האפגנית הליברלית בשפה האנגלית יכלה לעמוד על ההבדלים הגדולים בין הנוסחים השונים של "מפת הדרכים". כך למשל, בשפות האפגניות היה סעיף שהתייחס ל"נסיגת כל הכוחות הזרים מאפגניסטן", אך בנוסח האנגלי הסעיף זה אינו מופיע. זאת ועוד, בנוסח האנגלי הוקדש סעיף מיוחד למעמדן של הנשים באפגניסטן שהפרשנות שלו היא בעייתית מאוד. בהתאם לסעיף זה, "שמירה על הזכויות הבסיסיות של הנשים ברמה הפוליטית, החברתית, הכלכלית והחינוכית תתבצע בהתאם לערכים של האסלאם". אולם, בהודעת-הסיכום שהתפרסמה בשפות האפגניות, לא הייתה התייחסות כלל למעמדן של הנשים באפגניסטן. עצם המחשבה שארגון "הטליבאן" יכפיף פעם נוספת את הנשים לחוקי האסלאם הנוקשים בהתאם לפרשנות של הארגון, מעוררת חלחלה גדולה מאוד בקרב נשות המדינה.

 

 

הגורמים המערביים שהשתתפו בוועידה הביעו אופטימיות רבה, משום שארגון "הטליבאן" הסכים להוציא את האזרחים ואת המוסדות האזרחיים מרשימת היעדים הלגיטימיים של הארגון במסגרת פעילותו הקטלנית ברחבי אפגניסטן. אולם, דווקא אחדות מהנשים שהשתתפו בוועידה טענו לפני קיומה ולאחריה, שארגון "הטליבאן" אינו התשובה הנאותה לבעיותיה של אפגניסטן - מלבד טרור, אלימות, רצח ופגיעה בחפים-מפשע. שעות אחדות לאחר סיומה של הוועידה ופרסום הודעת-הסיכום, התבצעו ברחבי אפגניסטן עשרות פעולות טרור ופעולות צבאיות יזומות של הצבא האפגני שגרמו להריגתם של עשרות רבות של בני-אדם - כולל אזרחים חפים-מפשע.

 

 

תמונה אחת נסתרת הראתה בעליל על המרחק הרב שנוצר בין מנהיגי ארגון "הטליבאן" לבין הציבור הפשוט אותו הם לכאורה מבקשים לייצג. נציגי ארגון "הטליבאן" שהשתתפו בוועידה, הגיעו כמובן בבגדיהם המסורתיים עם המצנפת הידועה על ראשיהם. מבט מדוקדק יותר הראה שרבים מהם התהדרו בשעוני-יוקרה שהם ענדו על ידיהם. כל שעון כזה יכול לפרנס משפחה אפגנית ממוצעת למשך שנים אחדות באחת מהמדינות העניות בעולם.

 

 

==

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "מלחמה ללא סוף בטרור האסלאמי באפגניסטן", מגזין המזרח התיכון, 12 ביולי 2019.

 

שיתוף בפייסבוק

 

 

 

   

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

22 בספטמבר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 289 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תרומה למגזין המזרח-התיכון