כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-161
עמותת אור ירוק – פוליטיזציה של תאונות הדרכים בישראל
חוק הלאום - מדינה יהודית של כל אזרחיה
ארה"ב במשבר מנהיגתי - הנשיא אובמה כמשל
טרור אסלאמי – נפילת רמאדי – מאי 2015
בחירות ארה"ב, נובמבר 2012, החוכמה שלאחר מעשה
מפלגות, תקשורת וסגנון פוליטי
טרור אסלאמי - מפריז ועד לניגריה - ינואר 2015
טורקיה והמערב – פוליטיקה בינלאומית של חמומי-מוח
המשבר בסוריה - נחישות רוסית מול הססנות אמריקאית
חידוש ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל בתחילת המאה ה-20
טרור אסלאמי – ארה"ב מודאגת מאוד – אוגוסט 2016
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש יולי 2016
הפוליטיקה של האלימות בתרבות הערבית
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק א
דמוקרטולוגיה - הדמוקרטיה הישראלית ללא כחל ושרק - חלק שני
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש דצמבר 2012
לאן נעלמות 20,000 נשים מוסלמיות מידי שנה
טרור אסלאמי - פליטים בשער - אוגוסט 2015

חג הרמדאן האסלאמי וחגיגות האירוויזיון בישראל

מאת: ד"ר יוחאי סלע

17.05.2019


 

 

יש בישראל קבוצה של אנשים שלא מפספסים הזדמנות להביע "סלידה מתנשאת" בנוגע לקיומו של האירווויזיון בישראל ומהחגיגות המתלוות אליו לאורך כל חודש מאי 2019. הם לא באים ממחנה פוליטי מסוים או מזוהים עם רקע תרבותי מוגדר - כל אחד מהם, וסיבותיו עמו. אך ללא כל ספק, אפשר לציין שהשמאל הקיצוני יכול לנהל דיון פורה עם חלקים אחדים מהימין הקיצוני על רקע התנגדותם המשותפת לקיומו של אירוע מוזיקלי מהגדולים בעולם המתקיים במדינת-היהודים. מוסדות לאומיים בישראל משקיעים מיליוני שקלים מידי שנה כדי לקדם את מטרותיה של ישראל על-מנת לשפר את מעמדה הבינלאומי; אקדמאים ישראלים יחד עם אזרחים מן-השורה, מנדבים את כישוריהם האינטלקטואליים כדי "להסביר" את ישראל בפורומים שונים ומגווונים - מודפסים, חזותיים ואלקטרוניים. ועם זאת, אנחנו יוכלים לכתוב מאות מאמרים מנומקים היטב בנוגע לאירועים אקטואליים הקשורים למתרחש במרחב המזרח-תיכוני, אולם אירוע תרבותי בינלאומי בו ישראל נוטלת חלק משמעותי, יכול להחליף גדודים של "מסבירנים" בארץ ובעולם. קיומו של האירוויזיון בישראל, מהווה אם כן, הזדמנות פנטסטית "להשוויץ" בישראל על היותה מדינה רב-גונית, תוססת, הישגית וטכנולוגית - אך מעל לכל, היא גם מדינה מסקרנת עם הישגים יוצאי-דופן.

 

 

לצערנו הרב, גם הפעם, גורמים ממשלתיים יחד עם גורמים פוליטיים, הצליחו לפספס הזדמנות מיוחדת זו, בשל שיקולים של אגו ותפיסות דתיות קיצוניות שהעיבו במידה מסוימת על ההכנות לקראת קיומו של האירוויזיון בישראל של 2019. האירוע היה צריך להיות פרויקט תרבותי לאומי - נטול אגו ונטול שיקולים פוליטיים משום שהמטרה העיקרית נובעת בשל היותו אירוע חריג ובינלאומי. כך למשל, שידור האירוויזיון בקנדה ובסין, והשתתפותה של אוסטרליה בתחרות, מרחיב את מעגל הצופים ברחבי-העולם החורג מתחומיה של אירופה. הפוטנציאל הוא עצום, ולפיכך השפעתו היא ארוכת-טווח. לדנה אינטרנשיונל, לנטע ברזילי, למחול הישראלי, לחללית "בראשית" ולמדע הישראלי, יש כוח עצום העולה על כל מערך ההסברה הרשמי של מדינת-ישראל. כאשר עוקבים אחרי התגובות של גולשים ממדינות מוסלמיות על מוזיקה הישראלית המופצת ביוטיוב, אפשר להעריך את העוצמה שיש למושג "תרבות" החורגת הרבה מעבר לראייה צרה של קונפליקט פוליטי או לאומי. זאת הסיבה שהשמאל הישראלי הקיצוני חושש משיח-תרבותי בין ישראל לבין מדינות אחרות, משום ששיח כזה עלול לערער את התפיסות האידיאולוגיות עליהן הוא מבסס את פעילותו הפוליטית הנשענת גם על מימון של גורמים זרים. הפצת בערות ושילהוב-הרוחות, הם כלים שנועדו להצדיק את קיומם. אתם יכולים להיות בטוחים שרבים מהם טיילו ברחבי הודו, אולם אף אחד מהם לא טרח לערוך ביקור הזדהות עם תושבי חבל קשמיר השרויים תחת הכיבוש ההודי. כל דולר שהם בזבזו בטורקיה, הם סייעו לממן את המלחמה בכורדים ואת הכיבוש הטורקי בקפריסין.

 

 

מאות-אלפי הישראלים שהשתתפו באירועים שהתקיימו בתל-אביב לאורך כל השבוע האחרון, של אמצע חודש מאי 2019, הדגימו היטב את עוצמתם של אירועים בינלאומיים המתקיימים בישראל. אם הייתה מתקיימת חשיבה מערכתית לאורך השנה האחרונה, היה אפשר להגדיל את מספר התיירים בישראל באמצעות סיבסוד חלקי או מלא, ולא להסתמך על חוקי השוק-החופשי בו פועלים בדרך-כלל שיקולים של תאוות-בצע. רק לשם השוואה, יום-קרב אחד ברצועת-עזה, ללא הפעלת כוח קרקעי, עשוי להגיע ל-100 מליון שקלים. עלות הפקת האירוויזיון בישראל לאורך שנה האחרונה, הסתכם בסכום של כ-130 מיליון שקלים. בגמר של האירוויזיון שהתקיים בשנת 2018 בפורטוגל, צפו בו כ-183 מיליון בני-אדם, וזאת לפי הנתונים של איגוד השידור האירופאי. יתרה מזאת, האירוע המוזיקלי המתקיים בישראל עומד בניגוד גמור למה שמתרחש בזירה המזרח-תיכונית ובזירה האסלאמית לאורך חג הרמדאן שהחל ב-6 במאי 2019.

 

 

אלה הדברים שכתבנו כאן על אירועי הטרור בחג הרמדאן של שנת 2016: "על-פי המסורת המוסלמית, ייעודו של חג הרמדאן מתבטא גם בעריכת חשבון-נפש תוך כדי התבוננות פנימית עמוקה. הרבה ברברת מילולית אסלאמית נכתבה לאורך ההיסטוריה בידי כוהני הדת המוסלמית על ייעודו הדתי, ההלכתי והמוסרי של החג. מספר הפרשנויות בנוגע ל"מותר או אסור" לאורך ימי החג כפוף למספר הפרשנים שלקחו על עצמם לבאר לקהילה את מהותו האמיתית והעיקרית של הציווי הדתי. ובכן, איך החג עצמו הפך ל"עילה מקודשת" לטבוח בקבוצות אחרות ללא גינוי גורף של כל העדה המוסלמית כולה ללא יוצא-מהכלל? אולי יש לזה פרשנויות רבות, אך מאידך רעיון "קדושת החיים" לא היה אחד מאבני-היסוד של התרבות האסלאמית, אלא דווקא ההרס השיטתי של עמים אחרים ותרבויות אחרות היוו את היסוד המרכזי של הפעולה הדתית במשך יותר מ-1,300 שנה. בעניין הזה, קיים חיץ בלתי-ניתן לגישור בין התרבות האסלאמית לתרבויות דתיות אחרות. אם קיים סוג מסוים של דו-שיח, הרי הוא דו-שיח של חרשים בו צד אחד מתנהג כאילו הוא חיי במאה ה-7בעוד האחר צופה לעבר עתיד נאור יותר. בסופו של דבר, גם העולם-המוסלמי יפנים את הרעיון שעל-מנת לבסס גשר של כבוד עם דתות אחרות, על החברה המוסלמית כולה לעבור תהליך חסר-פשרות של דה-אסלאמיזציה כוללת ועמוקה - מהמסד ועד לטפחות. זה יקרה, אם בשל רצון עצמי או בכפייה לאור כורח הנסיבות - דווקא בידיהם של גורמים חיצוניים".

 

 

ובכן, האם משהו השתנה מהותית בחג הרמדאן של שנת 2019? גורמים מחקרים באפריקה ובארה"ב מסרו כי במהלך השבוע הראשון של חג הרמדאן של שנת 2019, נהרגו מאות בני-אדם בפעולות טרור שהתבצעו בידי טרוריסטים מוסלמים המזוהים עם ארגון "המדינה האסלאמית" שפעל ביותר מ-20 מדינות באסיה ובאפריקה. על המספר הזה צריך להוסיף את אלפי ההרוגים שהיו בקרבות נגד ארגוני טרור אסלאמיים שהיו לאחרונה ברוב המדינות המוסלמיות, ובמלחמות-אזרחים המתנהלות בלוב, בסוריה, בעיראק, בסודאן ובתימן. וכן, גם בעימותים קטלניים המתבצעים על רקע דתי-אסלאמי בניגריה, במאלי, בצ'אד, בבורקינה-פאסו, בפיליפינים, בתאילנד, בסרי-לנקה, באפגניסטן, בפקיסטן, בקשמיר, בסומליה, באלג'יריה, בטוניסיה, במצרים, בעזה, בניז'ר, בסעודיה, באיראן, בעיראק, בסוריה, בלבנון ובמדינות אסלאמיות ומערביות נוספות. כאן, אנחנו רוצים לציין בעיקר את שתיקת-העולם "הנאור" לנוכח מעשי-הטבח היומיומיים המתבצעים ברחבי אפריקה נגד בני העדה הנוצרית על גווניה הרבים. למעשה, מתבצע טיהור-אתני ששותפים לו ארגונים רבים, ממשלות אחדות וציבור-רחב של מוסלמים המעודד את המעשים האלה. אנחנו מעריכים שלשתיקה הזו יש מניע גזעני ופחד של הממשלות המערביות מהתגובה האסלאמית. אולם, למרות שיש לנו מטען היסטורי קשה עם הנצרות הקלאסית בנוגע לתפקידה האלים והקטלני כלפי היהדות לאורך מאות רבות של שנים, אנחנו לא צריכים להשתתף בקשר-השתיקה הזה. הינה כי כן, גם חג הרמדאן הנוכחי של 2019 הפך לאורגיה חסרת-מעצורים של רצח, טבח, הרעבה-מכוונת ואונס בשם עיקרון דתי השואב את השראתו הקטלני מרעיונות אסלאמיים-ג'יהאדיסטים שהפכו לדוקטרינה הלכתית מסודרת ומנוסחת כהלכה כבר מהמאה ה-9. עקב פיצולו של האסלאם לקהילות דתיות רבות ומגוונות ולאור התפיסה-הערכית של ה"חמולה" וה"שבט" בעיני מוסלמים רבים, רעיון הג'יהאד הקטלני הפך לכלי המיועד לחיסול-הדדי בסגנון מדבריות-ערב של המאה ה-6 לספירה. חשבון-נפש והסקת מסקנות המתבקשות מכך, אף פעם לא היו הצד החזק של האסלאם - קל וחומר של האסלאם הרדיקלי, הלובש צורה ופושט צורה, בהתאם להזדמנויות הקטלניות העומדות בפניו.

==

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "חג הרמדאן האסלאמי וחגיגות האירוויזיון בישראל", מגזין המזרח התיכון, 17 במאי 2019.

 

 sellayohai@gmail.com

 

שתפו את המאמר בפייסבוק


   

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • איך האירווויזיון משרת את המדינה היהודית?
גלריית המגזין

 

6 באוגוסט 2020

 

 

טרור אסלאמי: 121 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006