כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
סעודיה ומדינות-המפרץ שרויות בהלם ממשל ביידן
עם טיפ-טיפת מזל - אובמה וביטחון מדינת-ישראל
איראן השיעית תהפוך לטרמפולינה של גרמניה במזרח-התיכון
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש דצמבר 2012
אנגלה מרקל – בין משבר הפליטים לאיומי הטרור האסלאמי
טרור אסלאמי – ערביי ארץ-ישראל – ספטמבר 2015
If It Goes Without Saying, It Goes Better With Saying
הכלב של פבלוב – תיק ליברמן והיועץ המשפטי לממשלה
מוסלמים בגרמניה – האם הכתובת הייתה על הקיר
ישראל קוראת לכול הצדדים בארה"ב לנהוג באיפוק מרבי
מבצע עמוד ענן ברצועת עזה – "כי תצא למלחמה"
האם אסטרופיזיקה מעניינת את המדענים האפריקאים?
המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה
אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות
הפילוסוף הסורי צאדק ג´לאל אל-עזם מת בברלין בגיל 82
משבר הפליטים באירופה – הזהב השחור של טורקיה
הקשר בין עיתון ידיעות אחרונות לחאג´ אמין אל-חוסייני
הפעילות הכלכלית בישראל ברבעון הראשון של השנה הנוכחית
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - עד ליום ה-49

סיכום כרונולוגי של האירועים ברצועת-עזה - מרץ 2019

מאת: ד"ר יוחאי סלע

01.04.2019


 

 

25 במרץ 2019 - דובר צה"ל מסר על ירי של רקטה אחת שנורתה מרצועת-עזה ליישוב משמרת שבשרון ביום שני (25 במרץ) בשעה 05:20. הרקטה פגעה בבית וגרמה לנזקים כבדים מאוד, וכן נמסר על 7 בני-אדם שנפצעו קל בשל הפגיעה הישירה. גם הפעם, היה סיקור תקשורתי היסטרי תוך-כדי ניצול אווירת-הבחירות בידי מפלגתו של גנץ ומפלגת העבודה. רבות מההודעות של המפלגות היו הודעות הזויות לחלוטין שנועדו ליצור היסטריה ציבורית בשעה שראש-הממשלה נמצא בשליחות מדינית בארה"ב. ההודעה ההזויה ביותר יצאה מפיו של בני גנץ שלמעשה שירתה את התעמולה של ארגון החמאס בעזה. מרמטכ"ל לשעבר, אנו מצפים להתנהגות קצת יותר שקולה ואחראית שאינה מציגה את מדינת-ישראל ותושביה כעלים נידפים ברוח. במקום לתת גיבוי לראש-הממשלה, בני גנץ העדיף להיות חבר במקהלת-המעודדות של ארגון החמאס בעזה. מאידך, ארגון החמאס הודיע שהירי בוצע "בטעות" וכי הארגון יבצע תחקיר על האירוע. צה"ל הכריז על אזור הגבול כשטח-צבאי סגור. כמו כן הוכרז על גיוס כוחות וגיבוי מערכים קיימים לאורך הגבול. ערים רבות בדרום הכריזו על פתיחת מקלטים, גם בתל-אביב הוחלט באופן דומה. בשעה 17:45 הודיע דובר-צה"ל שהחלה בתקיפה אווירית של יעדי טרור הקשורים לארגון החמאס - בעיקר הבסיס הימי של הארגון. מקורות בעזה מסרו על התקפה של חיל-האוויר על מערך הטילים ארוכי-הטווח של החמאס כבר במהלך התקיפה הראשונה. התקפה זו החלה כאשר טראמפ חתם על ההצהרה הנשיאותית על הכרה אמריקאית בריבונות הישראלית על רמת-הגולן בנוכחותו של בנימין נתניהו שהחליט לחזור לישראל בעקבות האירועים. בשעה 19:00 הותקף בניין בן שלוש קומות המשמש מתקן מודיעיני של ארגון החמאס בעזה. במהלך הערב והלילה נורו לעבר יישובי הדרום עשרות רקטות. דובר צה"ל הודיע שהותקפו במהלך הלילה נכסים שלטוניים נוספים של ארגון החמאס. נכשל ניסיון לחסל בכיר בחמאס - הוא הגיע פצוע לבית-החולים. הודעות סותרות נמסרו מפי ארגוני הטרור בעזה בנוגע להפסקת-אש - כך הודיעה תחנת אל-ג'זירה. עד השעה 03:00 (26 במרץ) נורו כ-50 רקטות לעבר יישובי הדרום - רובם נפלו בשטחים פתוחים.

 

 

26 במרץ 2019 - מקורות ביטחוניים מסרו כי מאז השעה 03:30 של יום שלישי (26 במרץ) לא נורו רקטות לעבר ישראל בידי ארגוני הטרור הפועלים ברצועת-עזה. במהלך היממה האחרונה לא התקיימו לימודים בכל יישובי הדרום - כולל באשקלון. גורמים נוספים מסרו שצה"ל המשיך להזרים כוחות לאזור הרצועה לקראת החלטת הממשלה שתדון בעניין מייד עם בואו של ראש-הממשלה בחזרה לישראל. ככול הידוע, צה"ל לא ביצע התקפות נוספות עד לשעות הערב של יום שלישי. בראיונות שנתנו שלושת הרמטכ"לים של מפלגת-גנץ לערוצי הטלוויזיה, פעם נוספת התברר שאין להם כל פתרון מניח-את-הדעת מה באמת צריך לעשות כרגע לאור ההתפתחויות בעזה. יש הרבה פילוסופיה בדבריהם, אך ללא מעשים אופרטיביים בעלי-משמעות. ראש-הממשלה נחת בישראל בשעה 13:00, אך לא נקבעה ישיבת-ממשלה כדי לדון במצב בעזה. למרות השקט, ההנחיות של פיקוד העורף לתושבי הדרום נותרו בעינן. דוברי ארגוני הטרור בעזה הצהירו בשעות הצהרים שמבחינתם יש הפסקת-אש בעזה, וכי הם ממשיכים את ההכנות לקראת ה-30 במרץ שבו יצויין יום השנה לצעדת-השיבה עם עשרות-אלפי משתתפים. מאידך, גורם מדיני בכיר (נתניהו) הצהיר בשעה 14:00 שאין שום הסכמות על הפסקת-אש בעזה. בשעות אחרי הצהרים הפלסטינים דיווחו על ירי של צה"ל למרכז עזה בעקבות הפרחת בלוני-תבערה. בשעה 16:00 צה"ל החליט להסיר את המחסומים בדרום, וכן נמסר על חידוש שירות הרכבות בחלקים נוספים בדרום הארץ. בשעה 17:00 פרצו עימותים ליד גדר-הגבול בין קבוצת ג'יהאדיסטים לבין חיילי צה"ל - פוצצו מטעני-חבלה, וכן 2 טרוריסטים הצליחו לחדור לעמדה של צה"ל ולהצית אותה. בשעות הערב התקיימה הפגנת-מחאה של תושבי הדרום נגד מדיניות הממשלה. 15 דקות לאחר צה"ל הודיע על חזרה מלאה לשגרה, התפצצה רקטה בשטח פתוח בשעה 20:10 בערך. בשעה 23:30 נורתה רקטה נוספת לעבר אשקלון. עד השעה 03:30 של יום רביעי (27 במרץ), הותקפו יעדי-טרור רבים ברצועת-עזה, כך נמסר מפי דובר צה"ל. בשעה 04:20 נורתה רקטה נוספת לעבר אשקלון, אך היא יורתה בידי כיפת-ברזל.

 

 

27 במרץ 2019 -  דובר רשמי בעזה מסר כי בתקיפות-האוויריות של צה"ל במהלך שלושת הימים האחרונים נפגעו יותר מ-530 בתים - ברמות שונות של פגיעה. מאידך, מאז תחילת שנת 2019 היו כ-1,000 שיגורים של רקטות ופצצות-מרגמה לעבר ישראל. לאורך היממה האחרונה, נמסר שצה"ל תגבר את כוחותיו על הגבול לקראת "יום האדמה" והצעדות שיערכו ב-30 במרץ. צה"ל ריכז כוחות בסדר-גודל של אוגדה - זאת הפעם הראשונה מאז "מבצע צוק-איתן" שנערכים על הגבול כוחות רבים. למרות ריכוז הכוחות, פיקוד העורף מסר בשעות הבוקר של יום רביעי (27 במרץ) על המשך השגרה הרגילה באזור הדרום. גורמים במצרים מסרו שמשלחת מצרית אמורה להגיע לעזה כדי לדון עם נציגי ארגוני הטרור של רגיעה בגבול. ארגון החמאס לא מסכים לתנאים של ישראל בנוגע לרגיעה מוחלטת, כולל הפגנות אלימות ליד הגבול עם ישראל. ארגון החמאס בעזה פרסם תמונות של אסמאעיל הניה סוקר את הריסות לשכתו שהופצצה בידי חיל-האוויר של ישראל. הארגון יצא מהעימות הנוכחי בתחושת ניצחון על ישראל. במהלך הערב של יום רביעי נמשכו ההתפרעויות הליליות האלימות ליד הגדר.

 

 

28 במרץ 2019 -  הקרבות בעזה: מקורות מדיניים בישראל מסרו כי המשלחת המצרית שעסקה בגיבוש הסכם בין ישראל לחמאס, יצאה בשעה 13:00 (28 במרץ) לכיוון ישראל עם התשובות של ראשי ארגוני הטרור להצעותיה של ישראל. דרישותיה של ישראל כלפי ארגוני הטרור כללו את הסעיפים העיקריים האלה: הפסקת העימותים הליליים ליד הגדר, כולל ליד זיקים, וכן התחייבות שההפגנות שיערכו ב-30 במרץ לא יהפכו לאלימות. ראש-הממשלה מסר שצה"ל מוכן לקראת עימות רחב ברצועת-עזה, אך רק לאחר מיצוי כל האופציות האחרות. דובר צה"ל מסר על תקיפה אווירית שנערכה בסביבות השעה 15:00 נגד חוליית-טרור ששיגרה בלוני-נפץ לעבר ישראל. בשעה 17:00 הופרחו יותר מ-10 בלוני-נפץ. בשעה 18:00 נמסר שהמשלחת המצרית חזרה לרצועת-עזה עם התשובות של ישראל להצעותיהם של ארגוני הטרור בעזה. תושבים ישראלים המתגוררים לאורך הגבול דיווחו על התפרעויות קשות של כנופיות ערביות ופיצוצים רבים מאוד במהלך הערב כולו. בסביבות השעה 01:00 (29 במרץ) נשמעה אזעקה בדרום, אך זו התבררה כאזעקת-שווא.

 

 

29 במרץ 2019 -  מקורות תקשורתיים בעזה מסרו שארגוני הטרור קיבלו את הצעותיה של ישראל בדבר הקלות כלכליות משמעותיות בעזה, אך הם אינם מסכימים לדרישתה של ישראל להפסיק את ההטרדות הליליות ליד הגדר. מקורות במצרים מסרו ארגון החמאס בוחן בחיוב את ההצעות של ישראל כולל הפסקת צעדת-השיבה וההטרדות הליליות של הכנופיות הערביות. ארגון החמאס ניסה במהלך היום להכניס למשא-ומתן ולהסכם-ההבנות גם את סוגיית הטרוריסטים מוסלמים - מאנשי הארגון - הכלואים בישראל. מקורות צבאיים בישראל מסרו שהצבא ערוך לכל התפתחות בעזה. גורמים ביטחוניים בישראל מסרו שהמפתח לרגיעה בעזה הוא כלכלי בעיקר - זהו רמז לכיוון הכללי בו ישראל מעדיפה לפעול. צה"ל פרסם הודעה לתושבי עזה להתרחק כ-300 מטר מהגבול במהלך הימים הקרובים, מאידך נמסר מפי גורמי טרור ברצועת-עזה שיש להתרחק מהגבול כ-700 מטר. בשעות הערב של יום שישי (29 במרץ) התחדשו ההתפרעויות של הכנופיות הערביות ליד הגדר תוך-כדי זריקה של בקבוקי-תבערה, מטעני-נפץ וצמיגים בוערים לעבר הגדר. מאות מטענים ורימוני-יד התפוצצו במשך שעות רבות. צה"ל הפגיז עמדה של ארגון החמאס בירי של טנק. מתח רב בעזה לקראת ההפגנות שיערכו במהלך היום - יום שבת.

 

 

30 במרץ 2019 - גורמים בעזה מסרו על התקדמות "בהבנות" בין ארגון החמאס לבין ישראל. במסגרת הזו הושגה הסכמה על העברת כ-40 מיליון דולר מקטאר שיוקדשו לפרויקטים כלכליים בעזה. כמו כן נמסר שיש הסכמה ישראלית על הקמתו של מרכז תעשייתי גדול באזור כרם-שלום, וכן על הקמתו של מאגר-מים גדול לטובת תושבי הרצועה. בשעות הבוקר המוקדמות (30 במרץ) נמסר מפי דוברים של הג'יהאד האסלאמי בעזה ש"צעדת השיבה" של תושבי עזה תתנהל באופן שקט, אך אם יהרגו מפגינים, הדבר יוביל למלחמה. דוברי החמאס והג'יהאד האסלאמי בלבנון הצהירו ש"כל תוקפנות ישראלית ביום-האדמה, תגרום לתגובה קשה של הארגונים בעזה". בסביבות השעה 12:00 בצהרים התגודדו כ-20,000 פלסטינים ליד הגבול עם ישראל לציון יום השנה ל"צעדת השיבה". מספר קטן יחסית של מתפרעים התקרבו לגדר והשליכו מטעני-נפץ. חיילי צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. על-מנת לרסן את המתפרעים, המשלחת המצרית הגיעה לאזור מעבר-קרני יחד עם אסמאעיל הנייה. כמו כן, החמאס פיזר עשרות סדרנים שמנעו מהמפגינים להגיע לגדר ולהתעמת עם חיילי צה"ל. דובר צה"ל פרסם הודעת-אזהרה בערבית לתושבי עזה כבר בשעות הבוקר המוקדמות ש"ישראל נחושה להגן על עצמה" אם המתפרעים יחליטו לנקוט באלימות ובטרור נגדה. בלון-תבערה גרם לנזק קל בקיבוץ אור-הנר בסביבות השעה 14:00. בשעה 15:00 התגודדו כ-30,000 בני-אדם ליד הגדר וכן נמסר על ג'יהאדיסט שנהרג ממטען-נפץ שהופעל בצפון עזה במהלך ההפגנה. בשעה 16:00 היו כבר כ-40,000 מפגינים, וכן נמסר על כ-60 פצועים. בשעה 16:30, דובר רפואי ברצועה מסר על הרוג מירי של חיילי צה"ל ועל כ-240 פצועים. בשעה 17:00 שעה היו כ-17,000 מפגינים בלבד ב-5 מוקדים ליד גדר-המערכת. קצת אחרי השעה 18:00, נמסר על כ-6,000 מפגינים בלבד ועל התפרעויות אלימות במוקדים אחדים לאורך גדר-המערכת. דוברי החמאס מסרו בשעות הערב שגם ביום שישי הבא תיערך הפגנה גדולה ליד הגדר. בשעות הערב המאוחרות נמסר מפי סגן מנהיג החמאס בעזה ש"הסכם עם ישראל ייחתם בתוך ימים ספורים". ראש-הממשלה נתניהו הצהיר שישראל מנסה להימנע ממלחמה מיותרת. בשעה 00:45 של יום ראשון (31 במרץ), זוהו 5 שיגורים של רקטות לעבר ישראל. בתגובה לירי הרקטות, צה"ל תקף יעדי טרור בעזה עד השעה 04:00.

 

 

31 במרץ 2019 - מקורות ביטחוניים בישראל מסרו כי למרות ירי של 5 רקטות בידי ארגון "הג'יהאד האסלאמי" לעבר ישראל בשעה 00:45 ב-31 במרץ 2019, המעברים בכרם-שלום ובארז ייפתחו, כחלק ב"ההבנות" שהתגבשו במהלך הימים האחרונים בין ארגון החמאס לבין ישראל בתיווכה של מצרים. המעברים האלה נסגרו ביום שני ב-25 במרץ 2019 בעקבות ירי של רקטה שפגעה בבית ביישוב משמרת שגרמה לפציעתם של 7 בני-אדם. דובר צבאי בישראל מסר שמרחב-הדייג מול חופי עזה, גם הוא יורחב בהתאם להבנות. מקורות בעזה הדגישו שהסכם-ההבנות ייחתם בתוך ימים אחדים בלבד. ארגון החמאס ניסה בכל כוחו למנף את "ההסכם" כ"שבירת המצור על עזה". צה"ל המשיך להחזיק כוחות גדולים באזור הדרום. דובר פלסטיני בעזה מסר על 5 הרוגים בעימותים האלימים ליד גדר-המערכת מאז יום שישי בערב ב-29 במרץ 2019. ארבעה מהם נפגעו ביום שבת ב-30 במרץ. המשלחת המצרית ששהתה בעזה בימים האחרונים, הגיעה לישראל לקראת תיאומים אחרונים לקראת חתימה על ההסכם-ההבנות. אזרחים ישראלים תושבי הדרום הביעו אכזבה מהסכם-ההבנות עם ארגון החמאס, ואחדים מהם אמרו כי לנוכח ניסיון העבר, ההסכם הזה יביא להפוגה זמנית בלבד. שעה לאחר הדיווח הזה של התושבים, בשעה 16:50 נורתה רקטה לעבר ישראל, אך זו נפלה בשטח העזתי. מקור אחר מסר שהשיגור היה של 2 פצצות מרגמה שנורו לעבר ישראל, אך הן נפלו בעזה. החמאס פרסם הצהרה שעד אמצע השבוע יושגו הבנות מלאות עם ישראל. לא נמסרה תגובה מצד ממשלת ישראל. ההמשך יבוא.

 

==   

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "סיכום כרונולוגי של האירועים ברצועת-עזה - מרץ 2019", מגזין המזרח התיכון, 1 באפריל 2019.

 

שתפו את המאמר בפייסבוק
   

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

4 במרץ 2021

 

 

טרור אסלאמי: 128 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006