כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. yohai@mapa.co.ilהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
נְתַנְיָהוּ בְּגוֹב הָחָקִירוֹת - פוליטיקה ישראלית 2017
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
ספר חדש: "קיצור תולדות דגל ישראל", מאת דני בירן
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
טרור אסלאמי – ילדים כטרוריסטים מתאבדים – מרץ 2017
האם צפויה שואה שנייה?
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
ספר חדש: מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס
צרפתים בני דת מוחמד – חורף 2015
טרור, אסלאם ושיטפון של פליטים מאפריקה השחורה
עולם חדש: ארה"ב אחרי טראמפ - מאמר שני בסדרה
מדיקטטורה צבאית ל"דמוקרטיה"; סוריה לאחר הבחירות של 1954
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק א
24 שנים מאז הטבח באל-חמה והקמת הברית הלאומית לשחרור סוריה
מדינת-ישראל לקראת 2016 – בשם "הכרת הטוב"
משבר הפליטים באירופה – הזהב השחור של טורקיה
המפלט הגרמני בחיק התעמולה הערבית והפלסטינית
מדע והשכלה בישראל, ושאלת הגניוס היהודי
בריג´יט גבריאל – לבנונית למען ישראל

להטוטים סטטיסטיים – הפוליטיקה של מזג-האוויר

ד"ר ישראל בר-ניר

06.10.2016


 

 

נושא התחממות כדור-הארץ ממשיך לתפוס כותרות, ונמשך המאמץ לשכנע את כולנו ששואה אקלימית ממתינה לנו מעבר לפינה. אם לא ייעשה מה שהוא על מנת לקדם את פני הרעה, כך נאמר לנו, נגזר עלינו להיצלות באשו של גיהינום - להיצלות תרתי משמע. לג'ון קרי, מזכיר המדינה של ארה"ב, יש אפילו הצעה מעשית - לאסור על השימוש במזגני-אוויר כי, כך הוא טוען, הסכנה הנשקפת מהשימוש במזגני אוויר עולה אפילו על זו של הטרור האסלאמי!

 

בין המדענים המתמחים בנושא אין תמימות דעים לגבי ממדי וחומרת הסכנה. ישנם מדענים שממשיכים לטעון שבכלל לא בטוח שאלה פני הדברים. ציבור המאמינים בשואה הממשמשת ובאה מתייחס לספקנים כאל "מכחישים". למילה "מכחיש" יש קונוטציה הרבה יותר שלילית מאשר למילה "ספקן", במיוחד לאור העובדה שגם אנשים שאין להם רקע מדעי יודעים שספקנות היא הבסיס למרבית התגליות של המדע. מאז שהנושא נכנס לזירה הפוליטית השימוש במושגים הלקוחים מהז'רגון הפוליטי הפך להיות כלי שגור בידי חוזי השחור. יתרה מזאת, בפוליטיקה לא מתייחסים לטענותיו של הצד השני. בפוליטיקה תמיד מתקיפים את הצד השני באופן אישי (ad hominem). לכן "מכחיש" ולא "ספקן". עבור אבירי המקלדת של התקשורת המושג "מכחיש" הוא מציאה, מאחר והוא כלי יעיל לקידום האג'נדה.

 

 

התחממות כדור הארץ

 

הנשיא אובמה "קנה" את הסיפור ולקח על עצמו להציל את האנושות מהגורל הצפוי לה. עמדתו של קרי בנושא היא למעשה "קול אדוניו". כ-97 אחוזים מהמדענים, כך טוען אובמה, מכירים בכך שהסכנה אמיתית ומידית ושיש לנקוט בצעדים דחופים למניעת האסון. ממש נחמד מצדו שהוא מכיר בכך ש-3 אחוזים מבין המדענים שחולקים על עמדת הרוב (אלה בטח התומכים של טראמפ . . .). שאלה יותר מעניינת היא איך הוא הגיע ל- 97%? הוא עשה משאל? סיפור ה-97% הוא נושא למאמר בפני עצמו ולא אעסוק בו כאן.

 

התקשורת וכן שורה של בלוגים באינטרנט אינם חוסכים בלשונם כשמי שהוא מעז לבטא בפומבי דעה שאיננה עולה בקנה אחד עם הקו הרשמי, במיוחד כאשר מדובר באישיות ציבורית. בימינו כבר לא נוהגים להעלות כופרים על המוקד (איזה מזל), אבל לדעתו של אחד מכותבי המערכת של "הניו יורק טיימס", פאול קרוגמן, חתן פרס נובל לכלכלה, את הכופרים צריך להעמיד למשפט במתכונת של משפטי נירנברג.   

 

על מנת להמחיש איך עובדת מכונת ההסברה של נביאי החורבן, אני מביא כאן דוגמא של מאמר שהתפרסם לאחרונה שנועד לשכנע את הציבור שאכן כצעקתה ושיש דברים בגו'. כותב המאמר תוקף את העובדה שעליית הטמפרטורה של כדור הארץ ב-20 השנים האחרונות רחוקה מאוד ממה שמתחייב ע"פ המודלים השונים המקשרים בין תחולת דו תחמוצת הפחמן באטמוספרה ועליית הטמפרטורה של כדור הארץ. בעוד שהמציאות היא שלמעשה עליית הטמפרטורה נעצרה, כותב המאמר טוען שהייתה גם הייתה עלייה. זה ממש הקטע מתוך הסרט של שלישיית האחים מרקס - "למי אתה מאמין יותר, למה שהעיניים השקרניות שלך רואות או למה שאני אומר לך".

 

במאמר מובאות הטמפרטורות הממוצעות של כדור הארץ כפי שנמדדו מתחילת המאה. בשנת 2001 הטמפרטורה הממוצעת הייתה 57.97 מעלות פארנהייט, ובשנת 2015 הטמפרטורה הממוצעת הייתה 58.62 מעלות פארנהייט. עלייה של 0.65 מעלות פארנהייט במשך 15 שנים! זה לא נשמע כל כך מפחיד. מדידה של טמפרטורות בדיוק של שתי ספרות אחרי הנקודה איננה דבר של מה בכך גם בתנאי מעבדה. מדידת הטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ היא תהליך הרבה יותר מסובך. יתרה מזאת, כותב המאמר נמנע באופן אלגנטי מלציין מה הם אחוזי השגיאה של המדידות אותן הוא מביא.

 

אפילו לכותב המאמר ברור שעליית טמפרטורה בשיעור של קצת יותר מחצי מעלה פארנהייט במשך 15 שנה, תתקשה לשכנע מי שהוא שמדובר בקטסטרופה. אז איך בכל זאת משיגים את היעד? יש תשובה. בהשאלה מהאמרה תמונה אחת שווה אלף מלים, הצגה גרפית משכנעת יותר מאשר טבלה של מספרים. דא עקא, עם הפרש כל כך קטן בין הטמפרטורה הגבוהה לבין הנמוכה, גם הצגה גרפית לא תשכנע. אבל לא צריך להתייאש, גם לזה יש תשובה. הפתרון - להטוטי סטטיסטיקה - תרגיל מוכר ל"שיפור" ממצאים שאינם כל כך משכנעים. מה הסוד? משרטטים את הגרף כאשר ציר ה-X אינו בקו האפס אלא יותר גבוה. כך יוצרים את האשליה שהממצאים - שערכם נמדד על ציר ה-Y, הם יותר גדולים. במקרה שלנו כותב המאמר שרטט את הגרף כשציר ה-X עובר בגובה של 57.6 מעלות פארנהייט. בתמונה הזאת הטמפרטורה של 2015 נראית כמעט פי שלושה (!) יותר גבוהה מזו של 2001. זה באמת משכנע. לפחות את כותבי מאמרי המערכת בתקשורת.

 

אינני מביא כאן את התמונה המקורית כי קראתי על כמה אתרים שנסגרו בשל תביעות שהוגשו נגדם על "הפרת זכויות יוצרים" כשהתפרסמו בהם תמונות שהועתקו ממאמרים (גם אתר בו אני נהגתי לפרסם את מאמרי היה בין הקורבנות). אני מצרף כאן קישור למאמר המקורי (זה עדיין מותר). כל מי שמעוניין יכול לקרוא את הדברים ולראות את התמונות בעצמו.

 

http://www.forbes.com/sites/marshallshepherd/2016/09/30/no-climate-is-not-in-a-10-year-cooling-trend-an-example-of-the-dunning-kruger-effect/#658d97b72275

 

הערה לסיום. כותב המאמר הוא מדען בעל שם עם רזומה מרשים. מצער לראות שאדם כזה נעזר בטריקים זולים כאלה.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "להטוטים סטטיסטיים - הפוליטיקה של מזג-האוויר", מגזין המזרח התיכון, 6 באוקטובר 2016.

 

 

 

 

פייסבוק


   
הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • תרגיל הסחה
  • מכבסת המילים
גלריית המגזין

 

טרור אסלאמי - 30 אפריל 2017

 

220 הרוגים בעיראק; 80 הרוגים בסוריה; 10 הרוגים באפגניסטן; 8 טרוריסטים מוסלמים מארגון "אל-קאעידה" נהרגו בחיסול-ממוקד אמריקאי בתימן; 5 הרוגים בתימן; 4 הרוגים בלוב; 2 חיילים נוספים נהרגו בתאילנד בפיגוע-אסלאמי; טרוריסט מוסלמי בכיר נהרג בפקיסטן; טרוריסט מוסלמי בכיר נהרג בפיליפינים;

 

חדשות המזרח-התיכון

 

גרמניה עוברת טרנספורמציה היסטורית תודעתית

 

שער ברנדנבורג

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

 

מגזין המזרח התיכון

2017-2006