כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. yohai@mapa.co.ilהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
פוליטיקה אמריקאית: שנה עברה, לקראת בחירות הביניים
הוד מעלתו האספסוף – האמנם דמוקרטיה ישראלית?
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
המפלט הגרמני בחיק התעמולה הערבית והפלסטינית
יום השואה והגבורה - 2013 - מאמרים נבחרים
מפלגת העבודה - לוליינות אידיאולוגית אטומה
השלום שכמעט הגיע – מגרש משחקים לחובבנים
הבחירות לנשיאות ארה"ב - סקירת מצב, מאי 2016 - חלק שלישי
טרור אסלאמי – מלחמת-אזרחים בסוריה – פברואר 2016
טרור אסלאמי – ערביי ארץ-ישראל – ספטמבר 2015
ג´יהאדיסטים עם מקלדת בתקשורת הישראלית
פרשת יעלון – הפוליטיקה האמריקאית בעיני התקשורת הישראלית
ג´ון קרי - תרגיל בתעמולה אמריקאית רדודה
העדה השיעית בלבנון עייפה מנסראללה
סוריה לאחר הפיכת קציני מפלגת הבעת´ – 1964-1963
טרור אסלאמי – אלימות של זהויות מנוגדות - פברואר 2017
טרור אסלאמי – הלקח הטורקי והגרמני – דצמבר 2016
טרור אסלאמי – נפילת רמאדי – מאי 2015
PEGIDA – אזרחים גרמנים נגד אסלאמיזציה של גרמניה

להטוטים סטטיסטיים – הפוליטיקה של מזג-האוויר

ד"ר ישראל בר-ניר

06.10.2016


 

 

נושא התחממות כדור-הארץ ממשיך לתפוס כותרות, ונמשך המאמץ לשכנע את כולנו ששואה אקלימית ממתינה לנו מעבר לפינה. אם לא ייעשה מה שהוא על מנת לקדם את פני הרעה, כך נאמר לנו, נגזר עלינו להיצלות באשו של גיהינום - להיצלות תרתי משמע. לג'ון קרי, מזכיר המדינה של ארה"ב, יש אפילו הצעה מעשית - לאסור על השימוש במזגני-אוויר כי, כך הוא טוען, הסכנה הנשקפת מהשימוש במזגני אוויר עולה אפילו על זו של הטרור האסלאמי!

 

בין המדענים המתמחים בנושא אין תמימות דעים לגבי ממדי וחומרת הסכנה. ישנם מדענים שממשיכים לטעון שבכלל לא בטוח שאלה פני הדברים. ציבור המאמינים בשואה הממשמשת ובאה מתייחס לספקנים כאל "מכחישים". למילה "מכחיש" יש קונוטציה הרבה יותר שלילית מאשר למילה "ספקן", במיוחד לאור העובדה שגם אנשים שאין להם רקע מדעי יודעים שספקנות היא הבסיס למרבית התגליות של המדע. מאז שהנושא נכנס לזירה הפוליטית השימוש במושגים הלקוחים מהז'רגון הפוליטי הפך להיות כלי שגור בידי חוזי השחור. יתרה מזאת, בפוליטיקה לא מתייחסים לטענותיו של הצד השני. בפוליטיקה תמיד מתקיפים את הצד השני באופן אישי (ad hominem). לכן "מכחיש" ולא "ספקן". עבור אבירי המקלדת של התקשורת המושג "מכחיש" הוא מציאה, מאחר והוא כלי יעיל לקידום האג'נדה.

 

 

התחממות כדור הארץ

 

הנשיא אובמה "קנה" את הסיפור ולקח על עצמו להציל את האנושות מהגורל הצפוי לה. עמדתו של קרי בנושא היא למעשה "קול אדוניו". כ-97 אחוזים מהמדענים, כך טוען אובמה, מכירים בכך שהסכנה אמיתית ומידית ושיש לנקוט בצעדים דחופים למניעת האסון. ממש נחמד מצדו שהוא מכיר בכך ש-3 אחוזים מבין המדענים שחולקים על עמדת הרוב (אלה בטח התומכים של טראמפ . . .). שאלה יותר מעניינת היא איך הוא הגיע ל- 97%? הוא עשה משאל? סיפור ה-97% הוא נושא למאמר בפני עצמו ולא אעסוק בו כאן.

 

התקשורת וכן שורה של בלוגים באינטרנט אינם חוסכים בלשונם כשמי שהוא מעז לבטא בפומבי דעה שאיננה עולה בקנה אחד עם הקו הרשמי, במיוחד כאשר מדובר באישיות ציבורית. בימינו כבר לא נוהגים להעלות כופרים על המוקד (איזה מזל), אבל לדעתו של אחד מכותבי המערכת של "הניו יורק טיימס", פאול קרוגמן, חתן פרס נובל לכלכלה, את הכופרים צריך להעמיד למשפט במתכונת של משפטי נירנברג.   

 

על מנת להמחיש איך עובדת מכונת ההסברה של נביאי החורבן, אני מביא כאן דוגמא של מאמר שהתפרסם לאחרונה שנועד לשכנע את הציבור שאכן כצעקתה ושיש דברים בגו'. כותב המאמר תוקף את העובדה שעליית הטמפרטורה של כדור הארץ ב-20 השנים האחרונות רחוקה מאוד ממה שמתחייב ע"פ המודלים השונים המקשרים בין תחולת דו תחמוצת הפחמן באטמוספרה ועליית הטמפרטורה של כדור הארץ. בעוד שהמציאות היא שלמעשה עליית הטמפרטורה נעצרה, כותב המאמר טוען שהייתה גם הייתה עלייה. זה ממש הקטע מתוך הסרט של שלישיית האחים מרקס - "למי אתה מאמין יותר, למה שהעיניים השקרניות שלך רואות או למה שאני אומר לך".

 

במאמר מובאות הטמפרטורות הממוצעות של כדור הארץ כפי שנמדדו מתחילת המאה. בשנת 2001 הטמפרטורה הממוצעת הייתה 57.97 מעלות פארנהייט, ובשנת 2015 הטמפרטורה הממוצעת הייתה 58.62 מעלות פארנהייט. עלייה של 0.65 מעלות פארנהייט במשך 15 שנים! זה לא נשמע כל כך מפחיד. מדידה של טמפרטורות בדיוק של שתי ספרות אחרי הנקודה איננה דבר של מה בכך גם בתנאי מעבדה. מדידת הטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ היא תהליך הרבה יותר מסובך. יתרה מזאת, כותב המאמר נמנע באופן אלגנטי מלציין מה הם אחוזי השגיאה של המדידות אותן הוא מביא.

 

אפילו לכותב המאמר ברור שעליית טמפרטורה בשיעור של קצת יותר מחצי מעלה פארנהייט במשך 15 שנה, תתקשה לשכנע מי שהוא שמדובר בקטסטרופה. אז איך בכל זאת משיגים את היעד? יש תשובה. בהשאלה מהאמרה תמונה אחת שווה אלף מלים, הצגה גרפית משכנעת יותר מאשר טבלה של מספרים. דא עקא, עם הפרש כל כך קטן בין הטמפרטורה הגבוהה לבין הנמוכה, גם הצגה גרפית לא תשכנע. אבל לא צריך להתייאש, גם לזה יש תשובה. הפתרון - להטוטי סטטיסטיקה - תרגיל מוכר ל"שיפור" ממצאים שאינם כל כך משכנעים. מה הסוד? משרטטים את הגרף כאשר ציר ה-X אינו בקו האפס אלא יותר גבוה. כך יוצרים את האשליה שהממצאים - שערכם נמדד על ציר ה-Y, הם יותר גדולים. במקרה שלנו כותב המאמר שרטט את הגרף כשציר ה-X עובר בגובה של 57.6 מעלות פארנהייט. בתמונה הזאת הטמפרטורה של 2015 נראית כמעט פי שלושה (!) יותר גבוהה מזו של 2001. זה באמת משכנע. לפחות את כותבי מאמרי המערכת בתקשורת.

 

אינני מביא כאן את התמונה המקורית כי קראתי על כמה אתרים שנסגרו בשל תביעות שהוגשו נגדם על "הפרת זכויות יוצרים" כשהתפרסמו בהם תמונות שהועתקו ממאמרים (גם אתר בו אני נהגתי לפרסם את מאמרי היה בין הקורבנות). אני מצרף כאן קישור למאמר המקורי (זה עדיין מותר). כל מי שמעוניין יכול לקרוא את הדברים ולראות את התמונות בעצמו.

 

http://www.forbes.com/sites/marshallshepherd/2016/09/30/no-climate-is-not-in-a-10-year-cooling-trend-an-example-of-the-dunning-kruger-effect/#658d97b72275

 

הערה לסיום. כותב המאמר הוא מדען בעל שם עם רזומה מרשים. מצער לראות שאדם כזה נעזר בטריקים זולים כאלה.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "להטוטים סטטיסטיים - הפוליטיקה של מזג-האוויר", מגזין המזרח התיכון, 6 באוקטובר 2016.

 

 

 

 

פייסבוק


   
הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • תרגיל הסחה
  • מכבסת המילים
גלריית המגזין

 

 

23 בפברואר 2018

 

מוסר, זכויות-אדם ותמיכה בפלסטינים לא הולך ביחד

 

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2018-2006