כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-161
עמותת אור ירוק – פוליטיזציה של תאונות הדרכים בישראל
חוק הלאום - מדינה יהודית של כל אזרחיה
ארה"ב במשבר מנהיגתי - הנשיא אובמה כמשל
טרור אסלאמי – נפילת רמאדי – מאי 2015
בחירות ארה"ב, נובמבר 2012, החוכמה שלאחר מעשה
מפלגות, תקשורת וסגנון פוליטי
טרור אסלאמי - מפריז ועד לניגריה - ינואר 2015
טורקיה והמערב – פוליטיקה בינלאומית של חמומי-מוח
המשבר בסוריה - נחישות רוסית מול הססנות אמריקאית
חידוש ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל בתחילת המאה ה-20
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק א
טרור אסלאמי – ארה"ב מודאגת מאוד – אוגוסט 2016
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש יולי 2016
לאן נעלמות 20,000 נשים מוסלמיות מידי שנה
הפוליטיקה של האלימות בתרבות הערבית
דמוקרטולוגיה - הדמוקרטיה הישראלית ללא כחל ושרק - חלק שני
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש דצמבר 2012
טרור אסלאמי - פליטים בשער - אוגוסט 2015

הבחירות לנשיאות ארה"ב - סקירת מצב, אפריל 2016 חלק שני

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

01.05.2016


 

 

 

המאמר הנוכחי הוא מאמר המשך לסקירת מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב 2016. המאמר יתרכז בנעשה בצד הרפובליקני, וכן בניסיון להעריך מה עומד לקרות בנובמבר. החלק השלישי יעסוק בהיבטים הישראליים של מערכת הבחירות.

 

1. המפלגה הרפובליקנית - טראמפ או...

כמעט כל מועמד לנשיאות מנסה "למכור" לציבור את היותו outsider, מי שהוא "שאיננו חלק מהממסד הפוליטי הוושינגטוני", מי שהוא שאצלו "הדברים יהיו שונים", מי שהוא "שיעשה סדר בוושינגטון". אפילו הילארי קלינטון, בתחילת המרוץ, הצהירה שאם היא תבחר "זאת לא תהיה כהונה שלישית של אובמה, שאצלה זה יהיה שונה". מסיבות השמורות עמה, היא ירדה מהקו הזה.

 

הציבור האמריקאי מתייחס בחוסר אמון לפוליטיקאים של וושינגטון - בין אם מדובר בחברי הקונגרס, ובין אם מדובר בממלאי תפקידים שונים ובעסקני המפלגות. לפני אובמה, רק שלושה חברי קונגרס מכהנים נבחרו לנשיאות. למען הדיוק, מועמדים שנבחרו לנשיאות בעבר, לא היו ממש outsiders. מרביתם לא היו חלק מהממסד הוושינגטוני, אבל הם היו חלק מהממסד הפוליטי ברמה של המדינות - מושלים וממלאי משרות ציבוריות אחרות.

 

עד להופעתו של דונאלד טראמפ, outsiders אמיתיים שניסו להתמודד בבחירות לנשיאות היו כל מיני תימהונים שמעבר לרמה המקומית אף אחד לא שמע עליהם. היו רק שניים שהצליחו להשיג כותרות ברמה לאומית - מיליונר טקסני בשם רוס פרוט (Ross Perot) שניסה את כוחו ב-1992 ו-1996, ולוחם למען זכויות הצרכן בשם רלף נאדר (Ralph Nader) שמופיע מדי פעם כמועמד בלתי תלוי.

 

במאמר מוסגר, נאדר אחראי לניצחונו של ג'ורג' בוש בבחירות של שנת 2000. הוא קבל בפלורידה כ-30,000 קולות שהיו כמעט כולם על חשבון המפלגה הדמוקרטית, הרבה מעבר לפער השנוי במחלוקת עליו מדברים עד היום.

 

דונאלד טראמפ הוא outsider אמיתי - אין לו רקע או עבר פוליטי. העובדה שלאדם כזה יש סיכוי של ממש להצליח, מפחידה את הממסד הפוליטי המסורתי. את הדמוקרטים לא פחות מאשר את הרפובליקנים, כרגע הבעיה היא של הרפובליקנים, בעוד שהדמוקרטים צופים מן הצד. אבל האפשרות שלבית הלבן יגיע אדם שאיננו תלוי במנגנון, אדם שלא חייב לאף אחד שום דבר, אדם שלא ניתן יהיה לשלוט בו, היא סיוט עבור הממסד הפוליטי המסורתי. התגובות בהתאם.

 

מסע "עליהום" חסר תקדים מתנהל על מנת לחסום את דרכו של דונאלד טראמפ לבית הלבן. המסע מתנהל במקביל ע"י הממסד הפוליטי, ע"י התקשורת (כאן יש מיעוט של יוצאים מן הכלל שלא נסחפו בזרם), ע"י האקדמיה וכן ע"י שורה של ארגוני "מתנדבים "ספונטניים" שאינם בוחלים משימוש באלימות. לעומת מה שעובר על טראמפ, מערכת השיסוי וההסתה "רק לא ביבי" שהתנהלה בארץ ערב הבחירות האחרונות נראית כמערכה של מחמאות.

 

לטראמפ אין עבר של פעילות פוליטית, כך שלא ניתן למצוא בסיס להתקיף אותו על סמך מעשים או התבטאויות שלו בעבר בתחום הזה. לכן מבקריו מתמקדים בנושאים כמו מראהו, סגנון דיבורו והתנהגותו. בראש ובראשונה בעובדה שהוא מסרב להתנהג לפי כללי התקינות הפוליטית (Political Correctness) שהאליטה בחברה האמריקאית סוגדת לה.

 

העדר בסיס עובדתי לא מפריע למתנגדיו של טראמפ, כי כשאין, ממציאים (טקטיקה מוכרת של השמאל הליבראלי). מסלפים דברים שהוא אמר, מצטטים דברים שהוא לא אמר ומגלגלים עליו את האחריות לגילויי האלימות של מפגינים הבאים במאורגן להפריע לאספות שלו. בתקשורת קוראים ושומעים על טראמפ הגזען, הפשיסט, הנאצי, שונא הנשים, מדכא השחורים, האיסלמופוב, רודף ההיספאנים ועוד כהנה וכהנה ממיטב אוצר כנויי הגנאי הממלא את הלכסיקון הליבראלי השמאלני.

 

המפלגה הרפובליקנית ניצבת בפני דילמה. שיעור ההשתתפות בבחירות המקדימות למפלגה הרפובליקנית השנה עולה בכ-60% בממוצע על זה של בחירות 2012 או 2008. (אצל הדמוקרטים, במקביל, המצב הוא הפוך - יש ירידה של בין 40% ל-60% בשיעור ההשתתפות). אם המגמה הזאת תחזור על עצמה בבחירות הכלליות, ניצחונם של הרפובליקנים מובטח, כי המשמעות היא שציבור גדול של מצביעים שבעבר לא טרח להצביע החליט לצאת הפעם מהבית. הבעיה של הרפובליקנים היא שסביר מאוד שה"חידוש" שהוציא מהבית את המצביעים החדשים הוא טראמפ, מועמד שמיעוט משמעותי במפלגה הרפובליקנית סולד ממנו. אין כל ביטחון שהמצביעים החדשים האלה יתנו את קולם למועמד רפובליקני אחר בבחירות הכלליות. למנגנון המפלגה לא תהיה ברירה אלא לתמוך בטראמפ אם הם באמת רוצים לנצח בבחירות הכלליות. כרגע הרושם הוא שגוש של מצביעים רפובליקנים מסורתיים יעדיף ניצחון של הילארי קלינטון ובלבד שלא לתמוך בטראמפ. אם הגוש הזה לא ישנה את עמדתו, זה ינטרל את האפקט של המצביעים החדשים שטראמפ הביא.

 

מתוך 17 מועמדים שהתחילו במרוץ הרפובליקני על המועמדות לנשיאות, נותרו היום (אפריל 2016) שלושה. בניגוד לצפיות, אף מועמד לא הצליח לפתוח פער שיבטיח סופית את זכייתו במועמדות. טראמפ מוביל בפער גדול, אבל זה פער שעדיין ניתן לסגירה. הסיכוי לכך אינו גדול, אבל זה יכול לקרות. יש מידה מסוימת של היגיון שהמתחרה במקום השני - טד קרוז, איננו פורש מהמרוץ. למקום השלישי אין שום סיכוי. מדוע ג'והן קייסיץ' לא פורש? הוא מקווה שעם המספר המועט של נציגים שהוא צבר עד עכשיו ביחד עם מה שהוא יצליח ללקט עד לוועידת המפלגה, הוא יוכל למנוע מטראמפ להשיג רוב מוחלט - מנגנון המפלגה תומך בו. הם עדיין מאמינים שעד למועד וועידת המפלגה ביוני, יקרה נס שיאפשר להם להציג מועמד אחר. זה מסלול התאבדות.

 

הציבור האמריקאי, שאיננו כל כך מטומטם כפי שמנהיגיו חושבים, שבע מתעתועי ממשל אובמה. אפילו ביל קלינטון, הנוטל חלק פעיל במערכת הבחירות של רעייתו, מדבר על המורשת האיומה של שמונה השנים האחרונות שהגיע הזמן להיחלץ ממנה (we've finally come to the point where we can put the awful legacy of the last eight years behind us) - הדברים נאמרו באסיפת בחירות במדינת וושינגטון ב-21 במרץ. לדבריו "רק הילארי יכולה לעשות זאת". הוא כנראה שכח שלרעייתו חלק נכבד ביצירת המורשת האיומה הזאת. הרפובליקנים, במקום לרכז את כל מאמציהם סביב הסיסמא רק לא קלינטון (Anyone But Clinton - ABC), ממשיכים להתעסק בקטנות.

 

אם הרפובליקנים יחמיצו את ההזדמנות הפעם, תהיינה לזה השלכות ארוכות טווח הרבה מעבר לאלו של תבוסת רומני ב 2012. 

 

2. והיה אם - מי ינצח בבחירות לנשיאות

בדרך כלל אני נמנע מלנסות לחזות תוצאות של בחירות. מאחר ומיום שחרב בית-המקדש ניתנה נבואה לשוטים, אני לא מתלהב מהרעיון שאתגלה כשוטה. הפעם אשנה ממנהגי. להלן שלושה תרחישים אפשריים למה שעומד לדעתי לקרות בנובמבר.

 

בתרחיש הראשון טראמפ אינו זוכה במועמדות, אם בשל חוסר הצלחה לגייס את הרוב הדרוש בין צירי הוועידה, או כתוצאה מ"תרגיל מסריח" של המנגנון. במקרה הזה הילארי מנצחת. ניצחונה הוא וודאי אם הדחת טראמפ תושג באמצעות תרגיל, אבל גם אם הוא יפסיד את המועמדות "ביושר" - כישלון לצבור מספיק תומכים, ספק אם גוש המצביעים שבא להצביע בפעם הראשונה בגלל טראמפ יטרח לעשות זאת עבור מועמד רפובליקני אחר.

 

בתרחיש השני טראמפ זוכה במועמדות, אבל הגוש הדוגל ב"רק לא טראמפ" עומד על דעתו ונמנע מהצבעה עבורו או מצביע עבור מועמד אחר. שוב, הילארי מנצחת.

 

בתרחיש השלישי טראמפ זוכה במועמדות, והמפלגה מתלכדת מאחוריו. במקרה הזה טראמפ מנצח. אני מוכן אפילו להסתכן ולהתנבא שבמקרה הזה ניצחונו של טראמפ יהיה בפער גדול. לתרחיש הזה יש הכי מעט סיכויים לדעתי.

 

מיום שהיא התחילה במערכת הבחירות, הילארי נמצאת בחממה. היא לא התנסתה אפילו פעם אחת בהתמודדות של ממש מול קהל שאיננו מורכב מציבור מוחא-כפיים. היא נמנעת באופן שיטתי מראיונות בתקשורת למעט עם כאלה ש"שרופים" עליה, שבהם מובטח לה שלא תוצגנה שאלות מביכות.  

 

הבעיה של הילארי היא שבניגוד לטראמפ יש לה עבר. עבר עשיר. היא מעורבת בחיים הפוליטיים כבר למעלה משלושים שנה ובמהלך התקופה הזאת היא הצליחה לצבור קופה מכובדת של שרצים. מאזן ההישגים שלה מתקופות כהונתה בסנאט ובמחלקת המדינה לעומת זאת, הוא דל ביותר. הדבר בא לידי ביטוי בכך שבכל ההופעות שלה היא נמנעת מלדבר על "הישגיה" בעבר.

 

להילארי קשה ל"מכור" את עצמה לציבור כ-outsider מאחר והיא הייתה ונשארה חלק אינטגראלי של הממסד הקיים. אם היא תבחר, למרות הדיבורים הרמים על "שינוי", זה יהיה more of the same. במצב נורמאלי היא הייתה מפסידה נגד כל מועמד רפובליקני.

 

הבעיה של המפלגה הרפובליקנית היא שהיא עלולה להגיע לנובמבר 2016 כמפלגה ללא מצביעים - אף אחד מהמועמדים לא יצליח ללכד מאחוריו את כל ציבור המצביעים הפוטנציאלי של המפלגה. לכל אחד מהמועמדים יש "גיבנת" - גוש משמעותי של מצביעים רפובליקנים האומר "עבור זה אני לא מצביע". בלי מצביעים קשה לנצח בבחירות. התוצאה - הילארי תנצח בבחירות.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר,"הבחירות לנשיאות ארה"ב - סקירת מצב, אפריל 2016 חלק שני", מגזין המזרח התיכון, 1 במאי 2016

 

 

 

 

פייסבוק


   
הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • מעניין - תודה אבל נראה לי שצריך לעדכן לאור ניצחון טראמפ באינדיאנה
גלריית המגזין

 

6 באוגוסט 2020

 

 

טרור אסלאמי: 121 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006