כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
סעודיה ומדינות-המפרץ שרויות בהלם מממשל ביידן
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
השואה לא הייתה פשע נגד האנושות
מדינה ללא מולדת בארץ-ישראל
האם ניתן היה למנוע את מלחמת יום הכיפורים?
ארגון טרור על בסיס משפחתי
מי רצח את העיתונאי מוחמד טהא?
הדמוקרטיה הישראלית נגד הפשיזם הערבי
טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית במימד התקשורתי
אשרף מרואן - המרגל שהפעיל את ראש ה"מוסד"
טרור אסלאמי – מאבק גלובלי לכאורה – נובמבר 2015
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
מוחמד חסנין הייכל - העורך המיתולוגי של העיתון המצרי אל-אהראם
חיילת ישראלית אחת אמיצה, מול צבא של פחדנים
ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל לאורך הדורות
הפוליטיקה של האלימות בתרבות הערבית
הפלישה הערבית לארץ-ישראל וההתיישבות היהודית
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק ב
אחמדינג´אד - בקרב-מאסף בשם האיסלאם הרדיקלי

בר כוכבא ברמת-אביב ואוטופיה יהודית בירושלים

מאת: ד"ר יוחאי סלע

15.02.2016


 

 

 

אלה אירועים המומלצים שלנו לחודש הקרוב: בר כוכבא במוזיאון ארץ-ישראל - לפני כמעט אלפיים שנה התחולל בארץ מרד בר כוכבא - על רקע החורבן והגלות נוצר מיתוס הגבורה. תערוכה חדשה מציגה מבט חוצה תרבויות ותקופות, על הבניית דמותו האיקונית של בר כוכבא - החל מאירועי המרד, דרך "החייאתו" כגיבור-חייל כחלק מהבניית האתוס הלאומי ועד לייצוגים השונים לו זוכה בימינו. ממצאים ארכיאולוגים מרתקים לצד צילומים נדירים, חומרי תעמולה, ספרות, אמנות עכשווית ועוד.

 

בתערוכה רבת-הפנים, יוצגו ממצאים ארכיאולוגיים שאותרו במערות, עדות בלתי אמצעית לקיומו של הסיפור המפורסם, לצידם יצירות אמנות ושפע פריטים המעידים על המיתוס והתרבות העממית שנוצרו בארץ ובגולה סביב הדמות האיקונית. מקום מיוחד יוקדש ל"החייאת" בר כוכבא כגיבור חיל על ידי הציונות והיישוב העברי בארץ כחלק ממהלך בניית התרבות והאתוס שלה, כמרכיב משמעותי בחינוך האידיאולוגי, ותיבחן התייחסות ההוגים והמסורות במשך הדורות. ספרים, קטעי שירה, כרזות תיאטרון, יצירות אמנות, צילומים נדירים, ציורים, פעילות וחומרי שיווק של אגודות בר כוכבא בתפוצות ובארץ ישראל, תנועות נוער ואגודות ספורט, חומרי וידאו, סרטים, תיעוד עצרות ל"ג בעומר כמנציחי הניצחון, שילוב במסורת החינוך הצה"לית, אמנות עכשווית שמתייחסת למיתוס ועוד.

 

אוצרת התערוכה, שרה טוראל, מתארת את דמותו כך: "שמעון בר כוסבא, מנהיג מרד היהודים ברומאים בשנים 135-132 לספירה, בימי הקיסר הדריאנוס, נתפס כמנהיג אמיץ ובלתי מתפשר מול שלטון זר מחד, אך גם זה שהביא לחורבן על עם ישראל. 580 אלף הרוגים, הגליית רוב תושבי הארץ, מחיקת השם 'יהודה', והחלפתו בפלשתינה. לאורך מאות שנים הסתייגה המסורת היהודית מדמותו של מנהיג המרד. הביקורת על מנהיגותו, שעוררה תקוות משיחיות לגאולה, באה לידי ביטוי במה שנחשב לכינוי הגנאי 'בר כוזיבא', המופיע בטקסט התלמודי ובמקורות מאוחרים יותר. בניגוד למגמה זו, בחרו מעצבי הזיכרון הציוני והתרבות העברית להציג את דמותו של מנהיג המרד כגיבור נערץ בזכות העזתו ואהבת הדרור שלו, חוליה חשובה בשרשרת מאבקי העם היהודי לעצמאות, והחליפו את 'בר כוזיבא' המסורתי בשם המשיחי 'בר כוכבא'. כישלונו הועלם. לאורך השנים ועד ימינו, היו שקראו תיגר על האיקון הבלתי מעורער. ועם זאת, נראה שדמותו של בר כוכבא מעוררת עדיין ויכוח סוער, ודומה שהיא חיה ולוחמת בתוכנו גם כיום". התערוכה מתקיימת במוזיאון ארץ-ישראל, רמת-אביב, החל מ-20 בפברואר 2016 ועד ל-20 ביוני 2016.

 

בלט סט פטרבורג בישראל

להקת הבלט סט פטרבורג החוגגת השנה 20 להיווסדה, תגיע לראשונה להופעות בישראל עם הכוכבת והרקדנית הידועה אירינה קולסניקובה.

 

בהופעת הבכורה שלה בישראל תבצע הלהקה שתיים מהיצירות המפורסמות ביותר של רפרטואר הבלט הקלאסי: "ג'יזל" למוסיקה של אדולף אדם וכוריאוגרפיה של ז'אן קוראלי, ז'ול פרו ומריוס פטיפה. ו"אגם הברבורים" למוסיקה של פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי וכוריאוגרפיה של מריוס פטיפה ולב איבנוב - שתי יצירות מיתולוגיות הסובבות סביב אהבה, בגידה, מוות וגאולה.

 

בלט סט פטרבורג - (SPBT) הוא אחד מבתי הבלט הקלאסיים המובילים בעולם. הבלט נוסד על ידי קונסטנטין טצ'קין בשנת 1994 והוא שוכן במרכז סט פטרבורג. הלהקה נודעת בשל 65 רקדניה הווירטואוזים ובשל סולניה - כוכבים כמו אנה סמוסטרלובה, דמיטרי אקולי, אולגה פבלובה, לודמילה מזינובה, אנסטסיה קובליאונוק ואחרים המייצגים את הליבה שלה ומהווים את הפוטנציאל היצירתי להצלחתה.

 

ה"יהלום שבכתר" של בלט סנט פטרסבורג היא אירינה קולסניקובה. לקהל הישראלי, זו תהיה הזדמנות ראשונה להתוודע לבלרינה הרוסייה הנחשבת לרקדנית העכשווית הבולטת של הבלט הקלסי. כניסתה ללהקה בשנת 1998 הביאה לנסיקה במוניטין של הלהקה.

 

קולסניקובה נחשבת ל "אודט-אודיל" (התפקיד המרכזי ב"אגם הברבורים") הטובה ביותר ובעקבות הופעתה בתפקיד זה בלונדון העלה מגזין ה"סטייג" הבריטי את הסוגיה "האם יש בלרינה אחרת בעולם שמשתווה לה?" ג'פרי טיילור בדיילי אקספרס כתב: "קולסניקובה מבצעת כל צעד בצורה מדהימה". הכתבת הטיוואנית קי דינג קאו כתבה "היופי של הריקוד של אירינה קולסניקובה עוצר נשימה". לקולסניקובה מעריצים רבים בעולם. הלהקה תופיע בחיפה, בירושלים ובתל-אביב החל מ-1 במרס 2016 ועד ל-9 במרס 2016.

 

מהפכנים יהודים בירושלים

ביום חמישי, ב-18 בפברואר 2016, תחל בספריה הלאומית סדרת עיון חדשה שתעסוק ביהודים מתקני העולם שפעלו נגד הזרם והיו מסורים בלב ונפש לחזונם. חלקם נחשבים גם היום לחלוצים שלפני המחנה וחלקם נשכחו או ששמם שכון בערפל ההיסטוריה.

 

את הסדרה ינחה העיתונאי ושדרן הרדיו ערן סבאג, שישוחח מדי שבוע עם היסטוריונים מומחים על אותם מהפכנים יהודים. בכל מפגש יתארחו שחקנים שיקריאו מתוך כתביהם של גיבורי הסדרה ואורחים מוסיקליים יקימו לתחייה את ההווי הרוחני של תקופתם.

 

המפגש שיפתח את ההסדרה ב-18 בפברואר יעסוק במניה שוחט - "המומחית לטרור", אשת הרעיון והמעש, ממייסדי תנועת "השומר" שגדלה והתחנכה על ברכיה של המהפכה הרוסית הראשונה והייתה להתגלמות המהפכה של יושבי הארץ. רגלה האחת של מניה שוחט היתה במהפכה הסוציאליסטית המודרנית בישראל, והשנייה בערבות המזרח הקמאי. המפגש יוקדש לקורותיה של גיבורה אשר באה לברוא בארץ ישראל עולם חדש ומופלא ומצאה עצמה וחבריה בשולי הזיכרון והאתוס הציוני.

 

המפגש השני בסדרה, ב-25 בפברואר 2016, יעסוק במנחם מנדל רוזנבוים - "לנין הקיבוצניק", כפי שכונה ע"י מכיריו ומוקיריו. רוזנבוים, איש המחתרת הסוציאליסטית שנכלא ברוסיה וממנה נדד לארה"ב בחיפוש אחר השותפים המתאימים לכינון ברית איכרים מהפכנית. את החולמים הנמרצים שחיפש מצא בסופו של דבר בארץ ישראל, בה הקים את קיבוץ נען עם חברים צעירים, עבורם היווה דמות בשר ודם מהמיתולוגיה.

 

המפגשים הבאים, במהלך חודש מרס, יפגישו עם דמויותיהם של: נתן בירנבוים - "מכופר לאביר האמונה" ומי שנחשב לממציא מונח הציונות. יוסף מרקו ברוך - "אנרכיסט למען הלאום" ו"נביא מלחמת השחרור". ומאיר דיזנגוף - "חוזה מדינת תל-אביב", לכאורה,

 

עין מציון - תערוכה

הצלמת ורדי כהנא, כלת פרס סוקולוב, התלוותה למשלחות הומניטאריות של "עין מציון". כצלמת המשלחות תיעדה את עבודת הרופאים בתנאי שדה, בחדרי ניתוח מאולתרים, את המקרים יוצאי הדופן ואת האווירה. בנוסף הקימה "סטודיו קטן" והזמינה מטופלים להתייצב מול מצלמתה. צילומי הסטודיו קובצו לסדרה "שדות ראייה", אותם חושפת כהנא בתערוכה חדשה שעולה במרכז ענב לתרבות בחסות "סיד" האגודה לפיתוח בינלאומי המהווה פלטפורמה לארגוני החברה האזרחית הישראלים שפועלים בתחום הסיוע והפיתוח הבינלאומי.

 

"בעולם המתפתח הקטרקט הוא הגורם השכיח ביותר לעיוורון. עכירות העדשה מונעת את חדירת קרני האור אל תוך גלגל העין וגורמת לחסימת הראיה. בצילום, שלא כמו ברפואת העיניים,העדשות צלולות והבחירה של שדה הראיה בידינו" מציינת ורדי כהנא, ומוסיפה: "סדרת צילומים זו מנסה להסיר את העכירות מעדשות העיניים שלנו, בני המזל הבריאים שנולדו ב"עולם הנכון", למקד ולחדד את רוחבו ועומקו של שדה הראיה שלנו".

 

"סיד ישראל" הינו הסניף הישראלי של ארגון סיד הבינלאומי המהווה פורום עולמי של אנשים ומוסדות העוסקים בפיתוח כלכלי וחברתי בר-קיימא. חזונו של הסניף הינו סיוע ופיתוח בינלאומי מקצועי ופורה המבוצע על ידי חברה ישראלית ערכית ומעורבת באמצעות יחידים, ארגונים ומוסדות ממלכתיים הפועלים במשותף עם חברות בעולם המתפתח ובאזורי מצוקה על בסיס כבוד והדדיות.

 

"עין מציון" אחד מ-62 ארגונים שחברים ב"סיד ישראל" - ארגון מתנדבים שהוקם במטרה לתת מענה רפואי חינם לאוכלוסיות חלשות במדינות מתפתחות באמצעות משלחות רפואיות המצוידות בחדרי ניתוח ניידים וציוד מתקדם. התערוכה מתקיימת במרכז ענב, תל-אביב, החל מ-12 בפברואר 2016 ועד ל-12 במרס 2016.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "בר כוכבא ברמת-אביב ואוטופיה יהודית בירושלים", 15 בפברואר 2016.

 

 

פייסבוק


   
הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

8 במרץ 2021

 

 

טרור אסלאמי: 146 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006