כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
עוד תוכנית שלום? כן, הפעם תוכנית של "בכירים ישראלים"
מדוע ארה"ב מתאמצת לבצע פעולות ריגול בגרמניה
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש פברואר 2014.
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
לאן נעלמות 20,000 נשים מוסלמיות מידי שנה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש מרס ‏2010
הפוליטיקה של האלימות בתרבות הערבית
חיזבאללה הבהיר את עמדתו לכל
ראאד סלאח והאסלאם הפאשיסטי
תימן - בין אל-קאעידה לטרור שיעי
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
חוק הזנות - האובססיה הפורנוגרפית של חברי-הכנסת
אובמה - יהירות מנהיגותית של מעצמה מדשדשת
יחסי קופטים ומוסלמים במצרים - תמונת מצב
אירופה הפסידה במלחמה עוד לפני שהיא החלה
טרור, אסלאם ושיטפון של פליטים מאפריקה השחורה
דעיכת השיטה הדמוקרטית במדינות-המערב ובישראל
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש נובמבר 2011

המשבר בסוריה - נחישות רוסית מול הססנות אמריקאית

מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס

11.10.2015


 

 

 

לפני כשבועיים החליטה ממשלת רוסיה לתגבר את נוכחותה הצבאית בסוריה, כאשר נמל לטקיה משמש לה ראש גשר, ואניות המלחמה הרוסיות מספקות את קו העורף הפתוח לאספקה. התגבור  מומש בשני מישורים. המישור הראשון, היה תגבור של יחידות צבאיות. המישור השני, הרוסים העבירו ציוד שריון לסוריה. בנוסף לכך הרוסים העבירו לסוריה ארבעה מטוסי קרב מתקדמים ביותר. ואחר כך הוסיפו עוד עשרים מטוסי קרב כאלה.

 

בנוסף לרצון להושיע את בן-חסותו בשאר אל-אסד, הפלישה הצבאית של רוסיה לסוריה תספק לפוטין גם מוצר-לוואי חשוב ביותר: ניסוי כלי המלחמה החדשים של רוסיה; ובעיקר ניסוי ירי טילים בין-יבשתיים - דבר שלא נעשה מעולם. התגובה המדינית של המעצמות האחרות ובראשן ארה"ב, אינה מדאיגה את ראש ממשלת רוסיה. יען כי הפלישה לאוקראינה וההשתלטות על חצי האי קרים - הוכיחו לו שבראש המנהיגות של מעצמות המערב ניצב נמר-של-נייר.

 

ניסוי הכלים הרוסי מזכיר לי אירוע אישי חשוב. לפני כארבעים שנה, מיד לאחר מלחמת יום הכיפורים, הגיעה לארץ אישיות ביטחונית אמריקנית בכירה, לביקור כאורחת של משרד החוץ. האורח היה קצין בכיר בחיל הים, סיים את שרותו הצבאי בדרגת תת-אדמירל בתפקיד סגן מפקד הצי השישי (Rear-Admiral (ret.) Gene La-Rocque) הוזמן לביקור בן שבוע ימים. במשך חמישה ימים ליווה אותו איש משרד-החוץ. ליום האחרון שנועד לסיור בחזית רמת-הגולן, האדמירל התעקש שיתלווה אליו איש צבא בלבד. ואז נתבקשתי על ידי דובר-צה"ל ללוות את האיש.

 

 

טילי-שיוט מספינה רוסית

 

בהגיענו לרמ- הגולן הפגשתי את האדמירל עם האוגדונר שהיה אחראי על הגזרה הקרובה לדמשק. סיפרתי לאוגדונר שיש הנחיה מלמעלה לנהל עם האורח שיחה חופשית ללא סיווג. אמרתי את הדברים בשפה האנגלית, כדי שגם האורח יהיה מודע לאופי השיחה. המפגש ביניהם התנהל בחופשיות מוחלטת. האורח האמריקני קיבל מענה על כל שאלותיו.

 

בדרך חזרה שוחחנו על המדיניות הגלובלית של ארה"ב, ותהיתי מדוע ארה"ב לא השתלטה על האי סוקוטרה באוקיינוס ההודי, הקרוב לכניסה הדרומית של ים-סוף - באב אל-מנדב. לידיעה, ממשלת בריטניה נטשה שם בסיס ימי גדול לכוחות חיל-הים שלה, שנועד לתת מענה להגנה על הנכסין והאינטרסים של ממשלת בריטניה בימים שתעלת סואץ הייתה שלה והנפט הפרסי היה בשליטתה, וכמובן אסור לשכוח את הודו. אבל כאשר האימפריאליזם הבריטי ירד מנכסיו, לא היה עוד צורך בבסיס הימי הזה, וממשלת בריטניה הציעה לאמריקנים להשתלט על הבסיס הימי ללא כל תמורה. ואלה דחו את ההצעה.

 

שאלתי את האדמירל למה? כיצד הוא מסביר את הדחייה של ההצעה הבריטית הנדיבה? והוא השיב לי במשפט אמריקני לקוני קצר, שמלווה אותי מאז ועד היום: "אנו יכולים לפגוע בכל מטרה על כדור הארץ, בלחיצת כפתור בלבד מוושינגטון" (We can knock-off any target on earth, just by pushing a button from Washington). עניתי לו שגם לרוסים יש את האמצעים האלה, אבל הם בכל זאת מעדיפים את דריסת-הרגל באתר במקום את הכפתור במוסקבה.

 

וזה מחזיר אותנו לרישא של הסיפור שלנו במאמר זו: ניסוי-הכלים. בסוף-השבוע התבשרנו כי רוסיה ירתה טילי-שיוט מהים-הכספי לעבר מטרות בסוריה. טילי תקיפה רוסיים נורו למרחק 1500 ק"מ, כדי לפגוע במטרה. דבר שלא נעשה מעולם, אפילו לא על ידי האמריקנים. אפשר הרי לומר כי לרוסיה יש טייסת מורחבת של מטוסי קרב-הפצצה חדישים המוצבת בסוריה, שיכלו לבצע את המשימה ביתר הצלחה. אז מדוע לא לנצל אותם? התשובה לכך היא הרצון לבצע ניסוי-כלים מבצעי ראשוני בטילים. השימוש המבצעי בירי טילים בליסטיים בא לבדוק שתי בעיות: הראשונה האם הטיל יגיע אל היעד, והשנייה הדיוק הפגיעה במטרה.

 

כללו של דבר, רוסיה עשתה ניסוי-כלים בטילי-שיוט, דבר שארה"ב לא עשתה מעולם. וכך אפשר לסכם, הראשונים שבנו טילי-שיוט היו האמריקנים, אבל הראשונים שעשו שימוש מבצעי בטילים כאלה היו הרוסים. למי שלא יודע - הניסיון כשל. הטילים נפלו בשטח אירן, במקום לפגוע בסוריה.

 

בערבו של יום, בטרם נפרדנו האורח החליט לפתוח בפני את סגור ליבו. "עכשיו תבין מדוע ביקשתי איש צבא שילווני היום. אני נמצא כאן בשליחות של הפנטגון. ממשלת ישראל בקשה לחדש את המלאי הצבאי שאבד לה במלחמה. ואני נתבקשתי על ידי הפנטגון להמליץ האם להיענות לבקשה או שיש להתייחס לישראל כאל נמר של נייר. אני יכול לומר לך כבר עכשו שתשובתי היא חיובית. אבל חסר לי נימוק אמריקני שיסיר כל ספק מעל המלצתי. (I  need a good American argument)".

 

אני אענה לך על שאלתך מתחום פעילותך הימית. הבה נניח שזוג מטוסים מהצי השישי נמצאים במשימת סיור (reconnaissance mission) מעל האגן המזרחי של הים-התיכון. הם טסים בגובה 70,000 רגל. לפתע אחד המטוסים חייב לבצע נחיתת חירום. הגובה הרב מאפשר לטייס לבצע את הנחיתה באחד המקומות הבאים: דמשק, ביירות, בגדד, רבת-עמון, קהיר או תל אביב. היכן לדעתך הוא יבחר לנחות? שאלתי. והאדמירל השיב לקונית, כמו אחד שנפל לו האסימון: No more questions your honor. כאן הטייס ירגיש כמו בבית. הוא יוכל לקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר. וגם המטוס שלו יזכה לאותו היחס.

 

עם כל היותי פרו-אמריקני, אני יכול לומר בוודאות שבסיטואציה דומה, אצל הרוסים לא היה מתעורר כל ספק. הרוסים הכירו היטב את תרומתו המעשית של ארכימדס היווני לחוקי הפיזיקה והמתמטיקה. שהרי הוא האיש שטבע את האמרה: "תנו לי נקודת אחיזה ואני אניף את כדור הארץ". היום ארה"ב משוכנעת כי ישראל משמשת עבורה נקודה ארכימדית ביטחונית באזור זה של העולם. מה שעצוב הוא, שהם לא השתחררו  מתיאוריה של לחיצת הכפתורים בוושינגטון.

==

מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס, "נחישות רוסית מול הססנות אמריקאית", מגזין המזרח התיכון, 11 באוקטובר 2015.

 

 

פייסבוק


   
הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • טילי שיוט הם בליסטיים?
  • טילי שיוט
  • אי דיוקים (מי שלא עושה לא טועה)
  • זה לא ניסוי כלים
    • טילי השיוט יחונט
גלריית המגזין

 

 

23 בפברואר 2019

 

הפעילות האסלאמית הרדיקלית בגרמניה 

 

 

 

 

 


 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2019-2006