כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. yohai@mapa.co.ilהנקראים ביותר השבוע
ישראל קוראת לכול הצדדים בארה"ב לנהוג באיפוק מרבי
האם פשרה היא הדרך הנכונה ליישוב סכסוכים
הַפָּרָשׁ הלבנוני נכנס לפעולה
הפוליטיקה של האלימות בתרבות הערבית
המבצע בעזה הוא מבחן לבאות
חקירות ראש הממשלה - משפטולוגיה להדיוטות
בר כוכבא ברמת-אביב ואוטופיה יהודית בירושלים
הלוגיקה הפאשיסטית של חברי-הכנסת הערבים
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
סתיו 2014 – הרהורים לאחר מעשה
ישראלים בברלין - אלברט איינשטיין לא אכל חומוס בברלין
התעמולה הערבית השתלטה גם על הימין הישראלי
מלחמת ההשמדה הערבית שהפכה ל"נכבה הפלסטינית"
אהוד אולמרט הציל את בשאר אל-אסד
קפריסין והתרגיל הטורקי
מינויים חדשים בחיזבאללה והכלכלה הלבנונית
ועידת אנאפוליס - וההתרפסות הישראלית
מערכת הבחירות בארה"ב – דו"ח ספטמבר 2012
ירושלים - עיר מאוחדת תחת ריבונות מפוצלת
חדשות המזרח התיכון

פרספקטיבה היסטורית: שוב אופנסיבה רוסית מלוּוה באולטימטום

מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס

24.09.2015


 

 

 

ההשתוללות הברברית הגוברת של ארגון דאע"ש המוסלמי - דאע"ש = המדינה האסלאמית בעיראק ובאל-שאם (סוריה) = الدولة الإسلامية في العراق والشام - בסוריה, גרם להגברת זרם הפליטים הסורים ואחרים מאסיה הקטנה לעבר אירופה. התופעה הכניסה את מדינות-המערב ללחץ. ארה"ב וטורקיה החליטו לשתף-פעולה בניסיון לפעול נגד דאע"ש כדי להשמידו. אבל אליה וקוץ בה: לבד משתי המדינות הללו הצטרף לאחרונה באופן גלוי גורם מדיני שלישי, שיש לו אינטרסים חיוניים במדינה הסורית - נמל לטקיה. מאז שמוסקבה אבדה את נמל הבית שהיה לה בפורט סעיד שבמצרים, הצי הרוסי נותר ללא נקודת אחיזה צבאית-ארכימדית בים התיכון. ניסיון ההשתלטות הרוסי על חצי-האי קרים האוקראיני, שעבר ללא כל תגובה בינלאומית רצינית, עודד את הרוסים לעשות פעולה דומה גם בסוריה.

 

 

אנחת רווחה בדמשק
אנחת רווחה בדמשק

 

 

כדי לגונן על כוחותיה בסוריה, מוסקבה פרסמה אולטימטום המיועד לארה"ב, בתחילת ספטמבר 2015, שזו תיזהר שלא לפגוע בכוחות הרוסיים המוצבים על אדמת רוסיה. האולטימטום פורסם בעקבות הגברת אחיזתה הצבאית של רוסיה בסוריה. כזכור רוסיה החליטה להגביר את מעורבותה הצבאית, כדי להציל את משטרו של אסד הסורי. ולאחרונה היא אף ציידה את מה שנותר מצבאו של אסד בנשק אנטי-אווירי משוכלל, ואף שלחה יחידות צבאיות לתמוך במשטרו הרעוע. מכאן שהאזהרה הרוסית באה לשרת מגמה שנועדה להבטיח לעצמה נמל מבטחים בים-התיכון. שהרי ארה"ב הגבירה לאחרונה את פעילותה הצבאית בשכנתנו הצפונית, בשיתוף פעולה עם טורקיה השכנה.

 

מסתבר שאכן ההיסטוריה חוזרת על עצמה. במלחמת-ההתשה שיזמה מצרים נגד ישראל בשנת 1967, גם אז רוסיה (בריה"מ) פרסמה אולטימטום דומה שנועד להרתיע את ישראל מלפגוע במטרות רוסיות ששכנו בגבול המלחמתי בין ישראל ומצרים. הרקע לאיום הרוסי בימים ההם, דומה מאד למה שקורה היום בסוריה. למי שאינו זוכר הנה הסיפור.

 

בשנת 1968 במסגרת מלחמת-ההתשה שהכריזה מצרים נגד ישראל, באחד הבקרים הפגיזה סוללת תותחים מצרית מטרות ישראליות בגזרה הצפונית של תעלת-סואץ. הסוללה המצרית שעשתה זאת הייתה מוצבת דרומית לנמל פורט סעיד. כתגובה, הארטילריה הישראלית ירתה לעבר הסוללה המצרית כדי לשתק את מקור הירי.

 

באותו הזמן מצרים הייתה בת-חסותה של מוסקבה, ונמל פורט-סעיד היה נמל-הבית של הצי הרוסי בים-התיכון. עקב כך, שלחה מוסקבה אגרת חשאית לירושלים ובה אולטימטום רוסי, המזהיר את ישראל שלא לפגוע באניות רוסיות העוגנות בנמל המצרי. זאת ועוד, גם אז הגבירה מוסקבה את אחיזתה במצרים, היא שלחה טייסים ומטוסי-קרב רוסיים למצרים שיגנו עליה, וכן סוללות נ.מ., מתוך היענות לזעקות-השבר של הנשיא המצרי נאצר. בימים ההם חיל-האוויר הישראלי היכה במצרים ללא רחם, בכל מטרה צבאית אפשרית ברחבי מצרים, ולצבא המצרי לא היה שום מענה לבלום זאת.

 

אבל מעניין מה תהיה תגובתה של ארה"ב. האם היא תהיה דומה לתגובה הישראלית בשנת 1968? אפשר שהיא תהיה רפה יותר, או תגובה בנוסח כבוש חצי-האי קרים. כיצד הגיבה אז ישראל?

 

שר-הביטחון דאז של ישראל, השיב לרוסים בערך כהאי לישנא: האניות שלכם עוגנות באזור מלחמה, ואפשר שהן תפגענה. אם רצונכם למנוע זאת, תוציאו את האניות משם. והורה לחיל התותחנים להגביר את עוצמת הירי. אשר למטוסי הקרב של אמא רוסיה, הודיע דיין ברבים, כי בתעלת-סואץ מתנהלת מלחמה, וכל מטוס שיטוס ברדיוס של למעלה מ-30 ק"מ מהתעלה לא ייפגע. מטוס שיכנס לתחום המלחמה, מבחינתה של ישראל הוא בר פיגוע.

 

 

מיג 21 מצרי

                                                                           מיג 21 מצרי

 

במישור הימי הרוסים קבלו את האולטימטום הישראלי, הם הורו למצרים שלא להפעיל משם ארטילריה - ושתקו. אך במישור האווירי הרוסים החליטו ללמד את הישראלים לקח. באחד הימים זוג מטוסי מיג-21 משוכללים רדפו אחרי מטוס סקייהוק ישראלי אל תוך סיני, ופגעו בו. טייסים מצריים לא העזו לחצות את התעלה מזרחה. לכן המסקנה הייתה שזו הייתה פעולה רוסית. כתגובה, חיל-האוויר הישראלי תכנן קרב-מארב לטייסים הרוסים. בקרב, הזה שנערך ב-30 ביולי 1970, הופלו חמישה מטוסים רוסיים. מוסקבה הוכתה בתדהמה. הרמטכ"ל הרוסי או שר-ההגנה שלהם הופיע מיד בקהיר כדי ללמוד על השערורייה ממקור ראשון. ואז מוסקבה הסיקה את המסקנות.

==

מאת: סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס, "שוב אופנסיבה רוסית מלווה באולטימטום", מגזין המזרח התיכון, 24 בספטמבר 2015.

 

 

פייסבוק


   
הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • היום זה שונה
גלריית המגזין

 

 

19 בינואר 2018

 

יצירת תודעה היסטורית כוזבת בתעמולה הערבית

 

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2018-2006