כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תרומה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
אחמד טיבי והתרמית הערבית הגדולה
תרומה למגזין המזרח התיכון
צרפתים בני דת מוחמד – חורף 2015
פיוס עם טורקיה - מלכודת משפטית ומדינית לישראל
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
אסיף שווכאת - דיוקנו של ראש המודיעין הסורי
המערכה בדרום - סיכום ביניים
טרור אסלאמי – טורקיה טובחת בכורדים – ינואר 2016
מסקנות אחדות בעקבות המלחמה בעזה
גם במלחמה על דעת-הקהל אנחנו חייבים לנצח
אחמד ג´עברי - ראש הזרוע הצבאית של תנועת החמאס
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
פוגרומים, רפובליקת ויימאר ומשבר מנהיגותי בגרמניה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ספטמבר 2010
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש מאי 2010
הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה-הערבית
נאום נתניהו בעצרת האו"ם כתמרור אזהרה
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש מרס 2011

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

מאת: ד"ר יוחאי סלע

01.05.2015


 

 

 

אחד מהדברים המאפיינים את הגישה האנטישמית מתבטא בכך שתמיד תינתן פרשנות שלילית למעשיה של ישראל גם אם היא עושה את הדברים הכי צודקים ומוצדקים בעולם. גם הפעם, לאור הגשת הסיוע הישראלי לנפאל - בעקבות רעידת-האדמה שהתרחשה ב-25 באפריל 2015 שגבתה את חייהם של אלפים רבים - ניתנה עילה "נהדרת" להמשיך את ההסתה נגד ישראל. התגובה הפבלובית הזו הייתה צפויה משום שקשה מאוד להתגבר על הרגלים רעים הנטועים היטב בתקשורת הישראלית. גם הפעם, עורכי עיתון "הארץ" לא היו מסוגלים להתגבר על היצר-הרע עם פרסמו של מאמר עם כותרת הזויה שהופיעה הן באתר האינטרנט של העיתון בשפה העברית והן באתר האינטרנט של העיתון בשפה האנגלית ב-30 באפריל 2015. יתרה מזאת, קיים הבדל מהותי בין שתי הכותרות של אותו מאמר שהתפרסם בגרסא בעברית לעומת הגרסא באנגלית. כך למשל באתר האינטרנט בעברית נכתב כך: "הורגים בעזה, מצילים בקטמנדו". לעומת זאת, באתר של העיתון בשפה אנגלית הכותרת הייתה: Killing in Gaza, saving in Nepal: Israel's moral hypocrisy. הכותרת המפורטת באנגלית היא כנראה חלק מהמגמה של העיתון להסביר לקוראים המטומטמים של העולם גם "איך צריך לחשוב על ישראל" בהקשר לסיוע הישראלי לנפאל.

 

כמובן שלא צריך לקרוא את המאמר כולו כדי להבין את מה עומד מאחורי הדברים האלה. הכותרות של העיתון המטורלל הזה, בעצם מספרות את הסיפור כולו, לא רק בהקשר לנפאל אלא גם ובעיקר בכל הקשור למדינת-ישראל כמדינה וכחברה. לכאורה זו רק כותרת. אלא שהכותרת הזו מתווספת לשלל כותרות אחרות שהתפרסמו בעיתון "הארץ" מתוך כוונה להסית נגד משהו הקשור בישראל, ובעיקר לכוון את הקוראים לחשוב על-פי אג'נדה מסוימת המתאימה לאג'נדה הפוליטית של העיתון הן כלפי פנים והן כלפי חוץ. גם במקרה הזה, העיתון אינו מצליח להפריד בין שני דברים שאין כל קשר ביניהם. אלא, שהעיתון רוצה בכל זאת לעשות איזשהו קשר מופרך כדי ליצור פעם נוספת תדמית שלילית לישראל גם אם נעשה צעד מוצדק לכול הדעות. להזכירכם, מדובר על הצלת חיים ומתן סיוע דחוף למדינה ידידותית שחוותה רעידת-אדמה קשה שגבתה את חייהם של יותר מ-6,000 בני-אדם. מדובר על מימד אנושי - שהוא כנראה זר לחלוטין לאידיאולוגיה הרווחת של עיתון "הארץ", אלא אם מדובר רק על הפלסטינים שיש להם אידיאולוגיה של חיסול ושמדה, פעם במסווה דתי ופעם במסווה לאומי.

 

הביטוי "הורגים בעזה" למעשה נועד להשכיח מלב הקוראים את הסיבות האמיתות שהביאו למבצע "צוק איתן" של יולי-אוגוסט 2014. אבל נצא מתוך נקודת-הנחה שקוראי עיתון "הארץ" לא ממש "מודעים" למה שהתחולל בחודשים הללו ועל תרומתו של ארגון החמאס להריסתה של עזה מתוך כוונת מכוון. הרי מה הטעם לירות טילים לעבר ישראל מתוך אוכלוסייה אזרחית ומתוך מוסדות ממשלתיים ורפואיים? וכך, אנו מוצאים שיש מכנה משותף ואינטרס זהה בין ארגון "החמאס" לבין עיתון "הארץ" המעוניינים להחמיר את מצבם של תושבי עזה כדי שתהייה להם עילה להאשים את ישראל. כפי שציינו, הרגלים מעוותים קשה לשנות. ארגוני סיוע הקשורים לאו"ם מסרו לפני ימים אחדים שמאז שהסתיימה הלחימה בעזה, ארגון החמאס לא שיקם אפילו בית אחד בעזה. במילים אחרות, ארגון החמאס בעזה, בדומה לשאר ארגוני הטרור האסלאמיים הפועלים במרחב כולו, משקף לחלוטין את התרבות הערבית כולה, זו העסוקה בהריסה מתמדת ולא ביצירה מבורכת לטובת הכלל. בכל המרחב האדיר הזה, אין מדינה ערבית אחת שאיננה מצויה בשלב כזה או אחר של הרס עצמי וקטסטרופה אנושית מעשה ידי אדם (האדם הערבי).

 

על-מנת להבהיר את הדברים קצת יותר טוב במימד האנושי האופייני לארגון בחמאס בעזה, די להזכיר את היוזמה של ישראל להקים בית-חולים-שדה למען תושבי עזה במהלך המבצע הישראלי של יולי-אוגוסט 2014. אלא, שארגון החמאס בעזה מנע בכוח את הבאתם של הפצועים לטיפול, וזאת במסגרת "הדאגה" של הארגון כלפי תושבי עזה שלכאורה הוא פועל בשמם. אולם, כאשר בני-משפחותיהם של בכירי החמאס זקוקים לעזרה רפואית, הם יודעים היטב למצוא את הדרכים כדי להביאם לטיפול בישראל.

 

במאמר המדובר בשפה האנגלית, נכתב על "הצביעות המוסרית של ישראל". ובכן, מה לעשות, לא רק ישראל שלחה סיוע לנפאל. גם ארה"ב שלחה סיוע לנפאל למרות שהכוחות האמריקאים אחראים להריגתם ולפציעתם של מיליוני בני-אדם ברחבי המזרח-התיכון, באסיה ובאפריקה מאז הפלישה אמריקאית לאפגניסטן בשנת 2001. גם גרמניה שלחה סיוע לנפאל למרות שחיילים גרמנים הרגו מאות אפגאנים בין השנים 2014-2001, אך בגרמניה אסור לדבר על כך, אלא רק על מספר החיילים הגרמנים שנהרגו באפגניסטן. גם צרפת שלחה סיוע לנפאל, וזאת למרות שחיילים צרפתים הרגו אלפי בני-אדם במשימות צבאיות במאלי ובאזורים נוספים באפריקה במהלך השנים האחרונות, והם אף מואשמים באונס שטתי של ילדים וילדות ברפובליקה של מרכז אפריקה. אולם, בכל זאת קיים הבדל גדול בין ישראל לשאר המדינות ששלחו סיוע לנפאל: אפגניסטן אינה מאיימת על ארה"ב; אפגניסטן גם איננה מאיימת על גרמניה; ומאלי איננה מאיימת בחיסול והשמדה של המדינה הצרפתית. לעומת זאת, ארגון החמאס בעזה בהחלט מהווה איום ישיר על ישראל למרות ההכחשות וההתעלמות המכוונת של עיתון "הארץ" המטורלל.

 

למרות האידיאולוגיה המרושעת של עיתון "הארץ", מדינת-ישראל התברכה בהישגים יוצאי-דופן בתחומים רבים ומגוונים היכולים להאיר פינות אפלות רבות ברחבי-העולם. בכל רגע נתון, נמצאים בישראל אלפי זרים מעשרות מדינות המקבלים הכשרה מקצועית במגוון רחב של תחומים. גם נפאל שלחה במהלך השנים האחרונות אלפים מאזרחיה כדי להעשיר את הידע שלהם באמצעות המקצוענות הישראלית. מאידך, אלפי ישראלים התנדבו לסייע לנפאל בדרכים ישירות ועקיפות ב-10 השנים האחרונות ללא כל תמורה. רבים מהם אף שילמו מכיסם הפרטי כדי להגיע לנפאל על-מנת לסייע לתושבים במגוון רחב של נושאים ותחומים. ככה מדינה נורמאלית צריכה להתנהל וככה חברה אזרחית נורמאלית צריכה להתנהג - הן בעיתות של שלום ובמיוחד בעיתות של מצוקה וקטסטרופה אנושית כפי שאירע לאחרונה בנפאל.

 

בניגוד לדעתו של עיתון "הארץ", יש רבים שמברכים ומוקירים את הסיוע הישראלי. אנחנו יכולים לסכם את הנושא באופן הבאה בשני מישורים: על אפו ועל חמתו של עיתון "הארץ", אנחנו נמשיך לסייע ככול יכולתנו למדינות נזקקות, אך במקביל לכך אנחנו נילחם בעוצמה הראויה נגד כל מי שרוצה לפגוע בנו במזיד.

 

תודה רבה לכול מי שסייע במישרין או בעקיפין לאזרחי נפאל מאז רעידת-האדמה האחרונה.

--

התקשורת צריכה לבקש סליחה מתושבי המדינה

ג'יהאדיסטים עם מקלדת בתקשורת הישראלית

עיתון מעריב נגד עיתון הארץ - מצב התקשורת בישראל

התקשורת הישראלית והטרור האסלאמי בדרום-מזרח אסיה

חיילת ישראלית אחת אמיצה מול צבא של פחדנים

==

מאת: ד"ר יוחאי בסלע, "עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל", מגזין המזרח התיכון, 1 במאי 2015.

 

 

פייסבוק


   
הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • אבל זה לא רק הארץ
    • Human Rights Watch
  • רשעות לשמה
  • המאמר על הסיוע לנפאל
גלריית המגזין

 

22 בספטמבר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 289 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תרומה למגזין המזרח-התיכון