כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
Islamic Terror – How Many People Were Killed During June 2010
ככה נראית הקריסה האנושית בארה"ב בשנת 2021
חדשות המזרח התיכון
בנימין נתניהו מול אובמה – אנגלה מרקל מול ארדואן
האם אסטרופיזיקה מעניינת את המדענים האפריקאים?
סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה
המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה
טרור אסלאמי – חג הרמדאן הקטלני של יולי 2014
ארדואן "משתעשע" בטורקיה על חשבון הפלסטינים
תפקידה של ממשלת הבעת´ הסורית במלחמת ששת-הימים
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק א
סדאם חוסיין - מותו של דיקטטור
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - עד ליום ה-49
ראש-ממשלת איטליה - "איטליה נוטלת סיכון מחושב"
אינדונזיה האסלאמית נגד הבדלנות של פפואה-המערבית
תופעה של הגירת נשים מבנגלדש האסלאמית
ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד מיעוט השיעי
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
הוד מעלתו האספסוף – האמנם דמוקרטיה ישראלית?
הממשל החדש של טראמפ - מלחמת 100 הימים

הרהורים על המצב - מרץ 2015

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

17.03.2015


 

 

 

 

א. הנאום שהסעיר את כל העולם - שאלה של מידתיות

 

הופעתו של נתניהו בפני הקונגרס האמריקאי גרמה לסערה הן מעבר לים והן בארץ הקודש. הסערה לא שככה גם אחרי שהאירוע הסתיים. עוצמת התגובות, אלו של הבית הלבן וכן אלו של התקשורת הממוסדת, לא הייתה בשום יחס לאירוע עצמו. למען הדיוק, לכנות את מה שהתרחש סביב נאומו של נתניהו ובעקבותיו "סערה", רחוק מלשקף את המציאות - צונאמי הוא מונח הרבה יותר נאות.

 

בצדק עולה השאלה מה גרם לכך? הסטיה מכללי הפרוטוקול בהופעתו של נתניהו בפני הקונגרס רחוקה מלהצדיק תגובה כל כך קיצונית. אחרי ככלות הכל יו"ר בית הנבחרים הוא האדם השלישי בחשיבותו בהירארכיה של ממשל ארה"ב והוא איננו זקוק לאישורו של הנשיא את מי להזמין להופיע בפני הקונגרס. ננסי פלוסי, בתקופת כהונתה כיו"ר בית הנבחרים, לא הססה לצפצף על הנשיא בוש ולנקוט בצעדים בעלי משמעות בינלאומית למרות דרישות מפורשות של הממשל להמנע מהם.

 

אז על מה יצא הקצף? בעבר, כאשר עלתה האפשרות שישראל תנקוט בצעדים צבאיים נגד מתקני הגרעין באיראן, ממשל אובמה נלחם בכל כוחו למנוע את האפשרות הזאת. אפשר היה להבין את זה כי תקיפה כזאת והשלכותיה היו מנוגדות לכל השקפת עולמו. יתרה מזאת, החשש האמיתי של אובמה לא היה מעצם התקיפה, אלא מהאפשרות שהיא תצליח. אחרי הדמגוגיה שלו נגד איראן גרעינית, הצלחה ישראלית היתה מציגה אותו כחדל אישים. הפעם נתניהו בסך הכל עמד לשאת נאום. אז ממה אובמה כל כך פחד? ההדלפות של הממשל, ההתבטאויות הבוטות בפומבי נגד ראש ממשלת ישראל, ההחרמות הטקסיות וכנראה שורה של צעדים חשאיים נוספים, שנועדו לנסות ולמנוע את הנאום או לשבשו - היו חסרי תקדים. אף ממשל בעבר לא נקט בתגובות כל כך חריפות אפילו נגד משטרים עוינים.

 

חוסר המידתיות הזה אומר דרשני. אולי באמת לאובמה יש/היה מה להסתיר. אם אכן אלה פני הדברים, אז בהתחשב באופי האיום, נתניהו צדק בהתעקשותו לאמר את הדברים בפומבי ולא להסתפק בשיחות חשאיות מאחורי הקלעים.

 

ב.  היום שלמחרת

בשעה טובה, נתניהו נשא את דבריו והעולם לא התמוטט. בניגוד לחשש המרומז של אובמה, נתניהו לא גילה "סודות" מהחדר, והסתפק בהתייחסות לדברים שהם כבר נחלת הכלל. התגובות לנאום, בעיקר הביקורות בתקשורת בארה"ב ובישראל, היו כמצופה. מאחר ורובן ככולן נכתבו עוד לפני שנתניהו נאם הן למעשה כלל לא התייחסו למה שנאמר בפועל. לתגובות בישראל אתייחס להלן.

 

בארה"ב למעשה שכחו את נתניהו אחרי שניים שלושה ימים, אבל הנושא האיראני איננו יורד מסדר היום למרות שכבר עברו שבועיים, ואין כרגע סימן שזה ישתנה בקרוב. מבחינה זאת נאומו של נתניהו היה הצלחה. מבלי לומר זאת במפורש, הוא עורר בקרב חברי הקונגרס את המודעות לכך שאובמה עובד עליהם. זה לא חדש, אבל כל עוד השליטה בסנאט היתה בידי הדמוקרטים עם הרי ריד (Harry Reid) כמנהיג הרוב, לא היה בידי הסנאטורים מה לעשות, חוץ מלצעוק חי וקיים. עכשיו, כשהשליטה בשני בתי הקונגרס עברה לידי הרפובליקנים, להתנגדות של הסנאטורים יש שיניים.

 

מהיום שהוא נבחר לתקופת כהונה שנייה, אובמה מנסה להביא לשינוי מהותי של המשטר בארה"ב, שינוי שמתבטא במיזעור השפעתו של הקונגרס והפיכת הנשיא לשליט על בעל סמכויות בלתי מוגבלות. מנקודת מבטו של אובמה הקונגרס הוא גוף מיותר וההצדקה היחידה לקיומו היא לשמש חותמת גומי על החלטותיו של הנשיא. זה בא לידי ביטוי בכך שגם כאשר ישנה הסכמה של הקונגרס בנושא כל שהוא, הוא מתעלם ממנה ופועל לבדו. את הכתוב בחוקה הוא רואה כהמלצה לא מחייבת.

 

שתיים מיוזמותיו הקודמות של אובמה - בתחום הבריאות ובתחום ההגירה, בהן הוא עקף את הקונגרס, נמצאות כרגע ב"סכנה" שבית המשפט יבטל אותן. את דרישת הסנאטורים להמנע מחתימת הסכם עם איראן בלי לשתף את הקונגרס - דרישה לה שותפים גם לא מעט דמוקרטים, אובמה רואה איום על כוונותיו.

 

כאן קבור הכלב. זאת הסיבה לתגובתו החריפה של אובמה - הוא לא אוהב שמזכירים לו שלנשיא דרוש יותר מ"עט וטלפון" על מנת לנהל את המדינה. 47 סנאטורים מצאו לנכון לנקוט בצעד חסר התקדים של משלוח מכתב לנשיא האיראני בו הם מביאים לידיעתו שהסכם שאובמה חותם עליו בלי לקבל את אישור הסנאט הוא חסר תוקף מעבר לכהונתו של אובמה. ייתכן שתגובתם של הסנאטורים היתה נאמרת גם ללא הנאום של נתניהו, אבל לאובמה ברור שהנאום תרם. נתניהו הוא כתובת נוחה לתלות בה את הקולר. 

 

הצעד בו נקטו הסנאטורים הוא חסר תקדים. למעשה הוא עבירה על החוק. בארה"ב יש חוק, "חוק לוגאן", שנחקק בסוף המאה ה-18, האוסר על אזרח אמריקאי לנהל מו"מ עם ממשלה זרה בלי שהוסמך לכך ע"י הנשיא. החוק הזה נועד למנוע "יוזמות" פרטיות בתחום יחסי החוץ, והוא חל על כולם ללא יוצאים מן הכלל. עד היום לא תבעו אף אחד על פי החוק הזה, אבל תמיד יש פעם ראשונה. נראה לי שהעובדה ש-47 סנאטורים היו מוכנים להסתכן בצעד כל כך קיצוני הדליקה אור אדום אצל אובמה. הוא בנה על כך שבעולם הרחב רואים את הנשיא ככל יכול ושחתימה שלו מחייבת ללא כל הסתייגויות. גם במדינת ישראל שצברה נסיון רב בהפרת התחייבויות נשיאותיות, זאת עדיין הדעה הרווחת.      

 

ג.  יחסי ישראל ארה"ב - הכצעקתה?

הטענה העיקרית שהועלתה ע"י מבקריו של נתניהו שהופעתו בפני הקונגרס בלי לקבל את אישורו של אובמה "תהרוס את יחסי ישראל ארה"ב". יש כאן הטעיה, ולא בתום לב. זה נכון שיחסי ארה"ב ישראל נמצאים בשפל המדרגה, אבל זה לא התחיל היום, וזה לא באשמתו של נתניהו.

 

למעשה מהרגע הראשון שהוא נכנס לבית הלבן, אובמה לא הסתיר את יחסו העויין לנתניהו. זה בא לידי ביטוי במחוות סימליות - כמו רגלים על השולחן או יציאה "להשכיב את הילדים" באמצע ישיבה - מחוות שכולן תוקשרו היטב. אובמה לא בחל גם בצעדים לא כל כך סמליים. תמיכתו בישראל במהלך מבצע "צוק איתן" היתה מסוייגת, ולמעשה מנעה מישראל להשלים את המשימה. בעת ביקורו בארץ הוא נמנע במכוון מלנאום בפני הכנסת (מחשש שזה יתפרש בהכרה בירושלים כבירת ישראל?) והסתפק בהופעה בבנייני האומה בפני קהל של סטודנטים ש"נבחרו" בקפידה מאוניברסיטת בן גוריון.

 

שפע של מאמרים ומחקרים נכתבו על הסיבות לקרע בין השניים - אנטיפאתיה אישית, אנטישמיות, הכרה ב"עוול" שישראל גרמה לפלשתינאים, השלמה עם ה"כורח ההיסטורי" של השתלטות האיסלאם הרדיקאלי על האזור הם רק חלק מהרעיונות שהועלו. הופעתו של נתניהו בפני הקונגרס אולי לא תרמה לשיפור היחסים עם ארה"ב, אבל להאשים אותו שהוא הרס אותם? לא היה מה להרוס.

 

כדאי לציין כאן שגם נשיא מצריים איננו מלקק דבש אצל אובמה. הכיסוי התקשורתי איננו באותה רמה, אבל יחסו של ממשל אובמה לגנרל סיסי דומה מאוד ליחס לנתניהו. קצת קשה לייחס את העויינות לסיסי לאנטישמיות וגם שנאת ערבים או האיסלאם איננה יכולה להיות גורם. מה שמשותף לנתניהו ולסיסי זה ששניהם "הימרו את פיו" של אובמה. הם סרבו להיכנע לתכתיבים שלו. על ה"חטא" הזה אין כפרה בעולמו של אובמה.  

 

הזמן והמאמץ המושקעים ע"י ממשל אובמה - הן באופן רשמי, הן כ"תדרוכי רקע", והן כהדלפות מ"מקורות אנונימיים" - בהתקפות על נתניהו הם מדהימים. רק לעיסוק בגולף אובמה מקדיש יותר תשומת לב מאשר לישראל (The time and energy that President Obama and his administration have spent on attacking Mr. Netanyahu - on the record, on background, and off the record - is astonishing. Only Obama's golf game seems to command more of his time and passion than does Israel)

 

ד.  התגובות בישראל

על התגובות בארץ חבל לדבר. גם אם לוקחים בחשבון שבתקופת בחירות אנשים נוטים לאבד קצת את שיקול הדעת, הפעם, כחלק מהמערכה "רק לא ביבי", הותרו כל המעצורים וכמות הזבל שנשפכה על הציבור מהתקשורת הייתה חסרת תקדים. אסתפק כאן בתגובה אחת לדוגמא, נחום ברנע, המועסק ע"י נוני מוזס כשכיר עט, לא היה מרוצה מהתשואות בהן נתניהו התקבל בקונגרס, אבל יש לו הסבר מדוע זה קרה - מהיציע השגיחו המיליארדרים היהודים על בני טיפוחיהם באולם למטה. הם באו לראות במו עיניהם את פירות השקעתם.

 

לשם השוואה, יחסה של העיתונות בארצות ערב לנאומו של נתניהו היה הרבה יותר חיובי מזה של התקשורת בישראל. עיתונים סעודיים קראו לאובמה להקשיב למה שיש לנתניהו לומר.  

 

הבעיה עם ה"עליהום" של "רק לא ביבי", היא שסיפורי הזוועה על מיליון ילדים רעבים, או מיליונים שידם אינה משגת למצוא דיור נאות ייעלמו ביום שלמחרת הבחירות אבל האיום האיראני וכמוהו האיום של דעא"ש שזרועותיו כבר מגיעות לגבולות הצפוני והמזרחי של ישראל לא יעלמו. הם יישארו במלוא עוצמתם.

 

ה. ישראל - בחירות 2015

באשר לבחירות בישראל הייתי מציע לבוחר הישראלי לפני שהוא משלשל את פתק ההצבעה לקלפי, לקחת בחשבון שיש הבדל מהותי בין יוזמות בתחומי הכלכלה, החינוך, הדיור, הבריאות וכו', לבין יוזמות בתחום המדיני בטחוני. בראשונות, אם היוזמה נכשלה אפשר לתקן את הטעות, לשנות את הטעון שינוי ולנסות שוב. יוזמות בתחום המדיני בטחוני הן בלתי הפיכות. את הנזק שנגרם ע"י יוזמה שנכשלה אי אפשר לתקן. לא ניתן להחזיר את הגלגל. כל הקוראים לממשלת ישראל הנוכחית או הבאה לנקוט ב"יוזמה מדינית", להפגין "חזון מדיני", ללכת לקראת "הסדר אזורי" וכיוצא באלה, מנסים ליצור את הרושם שמדובר בניסוי - "מוכרחים לנסות". הם מסתירים מהבוחר את העובדה שיוזמות כאלו אף פעם אינן ניסויים, כל יוזמה כזאת היא צעד שאין ממנו חזרה.   

 

לסיום קוריוז משעשע. מישהו נקט ביוזמה ברוכה, ובשעה טובה זכינו לערוץ טלוויזיה המשדר תוכניות ישראליות. וכך, במחיר סביר אנו נהנים משידורי חדשות ותוכניות בידור שונות - חלקן בשידור חי וחלקן בשידורים מוקלטים. אינני יודע מה הקריטריונים לפיהם העורכים בוחרים את התוכניות המשודרות, אבל משום מה הם מצאו לנכון לשדר כאן את סרטוני הפרסומת של המפלגות השונות - פעמיים ביום! נשגב מבינתי מה הייתה מטרת השידורים האלה כאן.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "הרהורים אל המצב - מרץ 2015", מגזין המזרח התיכון, 17 במרס 2015.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • האם אף חבר קונגרס או סנאטור לא יכול לדרוש הליך של הדחה לנשיא? זה היה בתקופתו של ביל ויש תחושה שכיום זה פי עשר יותר בוטה
    • תיאורטית כן
  • מסכן אובמה
גלריית המגזין

 

23 באפריל 2021

 

 

טרור אסלאמי: 160 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006