כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תרומה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
אחמד טיבי והתרמית הערבית הגדולה
תרומה למגזין המזרח התיכון
צרפתים בני דת מוחמד – חורף 2015
פיוס עם טורקיה - מלכודת משפטית ומדינית לישראל
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
אסיף שווכאת - דיוקנו של ראש המודיעין הסורי
המערכה בדרום - סיכום ביניים
טרור אסלאמי – טורקיה טובחת בכורדים – ינואר 2016
מסקנות אחדות בעקבות המלחמה בעזה
גם במלחמה על דעת-הקהל אנחנו חייבים לנצח
אחמד ג´עברי - ראש הזרוע הצבאית של תנועת החמאס
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
פוגרומים, רפובליקת ויימאר ומשבר מנהיגותי בגרמניה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ספטמבר 2010
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש מאי 2010
הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה-הערבית
נאום נתניהו בעצרת האו"ם כתמרור אזהרה
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש מרס 2011
תקשורת
תקשורת, טרור וסיוע צבאי למדינות כושלות
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 14.06.2019

במשך ימים רבים, התקשורת הבינלאומית עסקה בטבח בכרייסטצ´רץ´ תוך-כדי שימוש מילולי בכל המילים הנכונות שהשפה יכולה להמציא כדי להביע זעזוע אמיתי על המעשה הקשה הזה. רבים ברחבי העולם היללו את ראש-ממשלת ניו-זילנד, ג´סינדה ארדרן.

בנימין נתניהו שוב ניצח את התקשורת הממוסדת
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 10.04.2019

להערכתנו, מפלגת-הליכוד צריכה לשלוח זר-פרחים ענק לרונן ברגמן ולעיתון "ידיעות אחרונות" שלא הצליחו לעמוד בפיתוי ופרסמו "תחקיר" מטורלל ב-1 באפריל 2019 שבמסגרתו הועלו טענות קשות נגד המפלגה שהיא מפעילה רשת של "פרופילים מזוייפים".

הוד מעלתו האספסוף – האמנם דמוקרטיה ישראלית?
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 29.08.2017

מנדלבליט נמצא במלכוד. הוא לא יכול להימנע מהגשת תביעה פלילית נגד נתניהו. התקשורת כבר הרשיעה אותו, האספסוף על אחת כמה וכמה, והמערכת הפוליטית גם היא לא טומנת את ידה בצלחת. מנדלבליט לא יכול להרשות לעצמו ללכת נגד הזרם.

כניסתו הסוערת של הנשיא דונלד טראמפ לבית-הלבן
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 26.01.2017

התקשורת קיבלה נשיא צבעוני שאינו מקבל את האמיתות הישנות והמסורתיות שליוו את המערכת הפוליטית האמריקאית בשנים האחרונות. טראמפ הוא חגיגה ענקית ואין-סופית לתקשורת. הוא מייצר כותרות כל שעה, וכל כותרת לעיתים מעוררת-מחלוקת מקודמתה.

ידיעות אחרונות ומצבה של התקשורת הישראלית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 12.01.2017

על-פי מה שהודלף עד כה בנוגע לפרשה, נאמר שהבעלים של "ידיעות אחרונות" יכול לתת הוראה לכתבים "לפנק את נתניהו", אם נתניהו ייעתר להפצרותיו של מוזס על הגבלות מסוימות על העיתון "ישראל היום", בשל שיקולים כלכליים.

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית במימד התקשורתי
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 21.07.2016

ההשפעה על התודעה הכללית בקרב האזרחים, בקרב מעצבי דעת-קהל ובקרב הפוליטיקאים, בנוגע לטבח שהתבצע בניס ולהפיכה הצבאית בטורקיה, הייתה גדולה בעשרות מונים מאשר הטבח הקטלני שהיה בבגדאד ב-3 ביולי 2016.

ליברמן - ומופעי האימים של התקשורת הישראלית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 26.05.2016

כשליברמן דיבר בגנותו של נתניהו במהלך השנה אחרונה, הוא הפך בהבל-פה ליקירה של התקשורת הישראלית, כשם שיעלון הפך לכזה בשבועות האחרונים. האם מישהו באותם עיתונאים שהעלו על-נס את דמותם של ליברמן ויעלון היו גם מצביעים להם בבחירות?

תקשורת פוליטית בישראל – הקשרים של השקרים
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 10.12.2015

בשל הצורך לספק כותרות מרעישות במטרה למשוך את תשומת-לבם של האזרחים, התקשורת הישראלית נעה מפסטיבל תקשורתי אחד למשנהו בתזזית בלתי-מרוסנת שאינה מאפשרת לנהל דיון מעמיק ואובייקטיבי ככול-האפשר על הנושאים העומדים על הפרק.

הקשר בין עיתון ידיעות אחרונות לחאג´ אמין אל-חוסייני
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 22.10.2015

עיתון "ידיעות אחרונות" לא לומד לקח. פעם נוספת העיתון ניסה להשפיל את בנימין נתניהו מתוך כוונת-מכוון המונעת מאינטרסים פוליטיים, אך לבסוף התברר שהעיתון העלה לסדר-היום העולמי את דמותו הפסיכופטית של חאג´ אמין אל-חוסייני.

התקשורת הישראלית והמעורבות הרוסית בסוריה
מאת: ד"ר יוחאי סלע  / 01.10.2015

מאז אמצע חודש ספטמבר 2015, דומה היה שהתקשורת הישראלית נכנסה להיסטריה מוחלטת לנוכח הידיעות המרעישות על כניסתם של כוחות-צבאיים של רוסיה לתוככי הממלכה המתפוררת של בשאר אל-אסד. ההיסטריה התקשורתית הזו ניהלה את עצמה כאילו אנו חיים בשנות ה-70 של המאה הקודמת.

הייצוג התקשורתי של מנהיגי אויב בסכסוכים זהותיים
מאת: ד"ר הילה לוינשטיין-ברקאי / 16.07.2015

האם לגיטימי להציג את האויב כאנושי? מהו תפקיד התקשורת בהפיכה שלו מ"אויב" ל"אוהב"? וכיצד משפיע הסיקור התקשורתי על דעת-הקהל כלפי המשא-ומתן? מחקר חדש, נערך ע"י ד"ר הילה לוינשטיין-ברקאי מאוניברסיטת אריאל, מתמודד עם השאלות הללו.

להבקיע את חומת האטימות האנטי-ישראלית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 02.07.2015

ברמה התקשורתית, אנחנו יותר מידי מתעסקים בעצמנו, ומכאן הנטייה של התקשורת הישראלית לייצר פרובוקציות יומיומיות הגולשות לעיתים קרובות לכדי התלהמות חסרת-רסן – תוך כדי התעלמות מנושאים חשובים מאוד המתחוללים ברחבי-העולם.

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 01.05.2015

למרות האידיאולוגיה המרושעת של עיתון "הארץ", מדינת-ישראל התברכה בהישגים יוצאי-דופן בתחומים רבים ומגוונים היכולים להאיר פינות אפלות רבות ברחבי-העולם. בכל רגע נתון, נמצאים בישראל אלפי זרים מעשרות מדינות המקבלים הכשרה מקצועית במגוון רחב של תחומים.

ענת וקסמן היא הקול האותנטי של השמאל הישראלי
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 16.04.2015

השמאל הישראלי, בדומה לענת וקסמן, לא מסוגל לקבל את ההכרעה הדמוקרטית של הציבור הישראלי. מרבית תושבי המדינה החליטו החלטה רציונאלית לבחור בקו השמרני אותו מייצג הליכוד, לעומת הקו ההרפתקני אותו מייצגת מפלגת-העבודה המתחזה ל"מחנה הציוני".

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 19.03.2015

לידיעת התקשורת הישראלית: נתניהו ניצח ב-7 ערים מתוך 10 הערים הגדולות בישראל. להגדיר את הערים הללו שהצביעו עבור נתניהו כ"פריפריה", זה עלבון גדול לאינטליגנציה הישראלית ועלבון גדול מאוד למושג "תקשורת". מישהו חייב לעשות בדק-בית רציני מאוד.

ג´יהאדיסטים עם מקלדת בתקשורת הישראלית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 23.09.2014

איך יכול להיות שקבוצה זו המתהדרת בערכים אוניברסאליים, כביכול, יכולה לתמוך באופן יומיומי בארגונים ערביים ואסלאמיים שיש להם אג´נדה פשיסטית וגזענית? כמובן שהדבר נעשה בעזרת לוליינות האינטלקטואלית רדודה שהסבה נזק כבד לא רק לשמאל הישראלי כולו.

התקשורת צריכה לבקש סליחה מתושבי המדינה
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 14.08.2014

במבצע הצבאי האחרון של חודש יולי 2014, התגלה שלארגון החמאס יש יכולות צבאיות של מדינה בסדר-גודל בינוני. המערך הצבאי שנבנה על-ידי החמאס הסתמך על "אסטרטגיה אזרחית" שבאמצעותה מקריבים את האזרחים התמימים כדי להגן על הכוח הלוחם.

פרשת החטופים – המימד התקשורתי הישראלי והבינלאומי
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 19.06.2014

ישראל, המציגה את עצמה כמדינה שברירית, שאלה את עצמה לאורך המשבר הנוכחי "עד כמה הקהילה הבינלאומית תעניק תמיכה לפעולות הישראליות בשטחים נגד תנועת החמאס". עצם העלאת השאלה הזו מראה בעליל שמדינת-ישראל עדיין אינה מבינה איך הזירה הבינלאומית פועלת כיום.

כמה עניינים חשובים על סדר-היום הישראלי והבינלאומי
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 22.05.2014

בשעה טובה, בחודש מאי 2014 החל להופיע בישראל ירחון חדש בשם המחייב "ליברל". מי שעומד מאחורי הירחון הוא לא אחר מאשר איש העסקים ליאוניד נבזלין המחזיק בכ-20 אחוזים מעיתון "הארץ". לכאורה זו צריכה להיות שמחה גדולה מאוד.

תגובה גרעינית של עוזי עילם בתקשורת הישראלית
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 18.05.2014

הדיון הציבורי בשאלת האיום הגרעיני האיראני היה אבן-שואבת לשורה של "מומחים" ו"יודעי דבר" שהציפו את התקשורת ברעיונותיהם. לאלה האחרונים הצטרף בימים אלה כוכב "חדש" – עוזי עילם, מי שכיהן בעבר כיו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית.

פרשת יעלון – הפוליטיקה האמריקאית בעיני התקשורת הישראלית
מאת: יוחאי סלע / 24.03.2014

בעקבות העימותים המתוקשרים בין ארה"ב לישראל, בעיקר מאז שהחלה כהונתו של אובמה, חלק מהפרשנים הישראלים הפכו את עצמם לדוברי הבית-הלבן. יש כאלה שמדקלמים את דף המסרים היומי של הבית-הלבן ללא כל ביקורת או הצגתה של אלטרנטיבה אינטלקטואלית.

שני עיתונאים ניסו לראיין את ראש-ממשלת ישראל
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 10.03.2014

מצב התקשורת בישראל רע מאוד: עיתון הארץ נמצא בקשיים עצומים; עיתון מעריב עומד להיסגר; ערוץ 1 עומד להיסגר; את ערוץ 10 היה אפשר לסגור מזמן; העיתון ידיעות אחרונות נמצא בקשיים לאור התחזקותו של העיתון "ישראל היום".

פתאום החרדים השתלטו על השיח הרומנטי בישראל
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 30.01.2014

אמא נורבגית אמיצה חינכה את בנותיה לאהבת מדינת-ישראל ואזרחיה עוד משחר ינקותן. לשם כך, היא דרבנה את משפחתה לתמוך בישראל בכל דרך, והיא אך החלה לפרסם פוסטים פרו-ישראלים התוקפים את אלה העוינים את מדינת-ישראל כמדינה יהודית וריבונית.

התקשורת הישראלית קרסה בסופת השלגים האחרונה
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 19.12.2013

במדינות המורגלות בסערות שלגים, כדוגמת זו שהייתה בישראל באמצע חודש דצמבר 2013, נזקקות לשבועות רבים כדי להתגבר על כל התקלות והמפגעים. לעיתים, מיליוני בני-אדם שרויים ללא חשמל במשך ימים ארוכים מאוד בשל סופות שלגים פתאומיות.

האו"ם: שנת 2014, שנת הסולידריות עם הפלסטינים
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 29.11.2013

סביר להניח שלא קיימת חברה אחת באו"ם - בין אם היא נמנעה בהצבעה ובין אם היא הצביעה בחיוב – שאינה מבינה שההחלטה שהתקבלה היא לכול היותר בדיחה עצובה מאוד המשקפת היטב את השפל הערכי אליו גלשו מוסדות האו"ם בעשרות השנים האחרונות.

סולידריות חברתית בגרמניה – שבוע שלישי לשיטפונות
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 20.06.2013

בשבוע השני של השיטפונות, הממשלה הפדראלית של גרמניה קיימה פגישת חירום עם כל המנהיגים המקומיים באזורים שהושפעו באופן ישיר מהאירוע. אחד משרי הממשלה הפדראלית אמר בפגישה, "אנו נגיש עזרה דחופה כפי שאתם מצפים שעזרה כזו תוגש לתושבים". וכך היה.

השיטפונות האדירים בגרמניה - הממד האזרחי והתקשורתי
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 06.06.2013

אלפי תושבים בעיירות המוצפות נותרו ללא חשמל וללא תנאים סניטריים במשך ימים ארוכים – וזאת, בקור מקפיא של 5 עד 10 מעלות. סירות מנוע קטנות שטו ברחובות המוצפים והגישו סיוע ראשוני לתושבים המתגוררים בקומות העליונות שהעדיפו להישאר בבתיהם.

ברק חוסיין אובמה מגיע לביקור במדינת-ישראל
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 08.02.2013

המדינה הנורמאלית היחידה בה יכול הנשיא האמריקאי לערוך ביקור ללא כל חשש – הייתה ונותרה, מדינת-ישראל. כל שאר המדינות במרחב האסלאמי כולו הן מדינות כושלות הנמצאות בין שלטון אסלאמי רדיקלי לבין מלחמת-אזרחים עקובה-מדם.

ציפי לבני – פוליטיקה שרלטנית של ברוטאליות מילולית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 18.01.2013

לציפי לבני, כפוליטיקאית כושלת, יש גם ביקורת נוקבת על מבצע "עמוד ענן" שנערך בנובמבר 2012. אולם גם במקרה הזה היהירות האישית והברוטאליות המילולית האופייניים לה כל כך, באו לידי ביטוי למרות חלקה המפוקפק במבצע "עופרת יצוקה".

עיתון מעריב נגד עיתון הארץ – מצב התקשורת בישראל
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 07.09.2012

ב-100 השנים האחרונות הופיעו ונעלמו בישראל מאות עיתונים, שבועונים וירחונים, אך מאומה לא נפגע ב"חופש הביטוי" הקיים בישראל מזה דורות רבים. אפשר, ורצוי, להצטער מאוד על סגירתו של מקום עבודה. אולם, הטיעון על פגיעה בחופש הביטוי מופרך לחלוטין.

עליונות הדרג המדיני במדינת-ישראל הדמוקרטית – האומנם?
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 31.08.2012

הדיון התקשורתי על התקיפה באיראן שימש בסך-הכל "כלי" המגויס למען המטרה הראשית של אחדים מאמצעי התקשורת בישראל. הרי לא רק הדיון על "איראן הגרעינית" הוא שעמד על הפרק, אלא גם כשירותו של בנימין נתניהו לקבל החלטות הנוגעות לעניין.

אולימפיאדת לונדון והפתטיות האומללה של התקשורת הישראלית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 09.08.2012

עיתונאים רבים בישראל טוענים ש"אין לנו תרבות ספורטיבית". אולם כדי שתהיה לנו "תרבות ספורטיבית", צריכה להיות לנו "תרבות תקשורתית" של יושר והגינות, והענקת יחס של כבוד לאלה המעניקים לנו רגעים ספורטיביים בלתי-נשכחים.

התקשורת הישראלית והטרור האסלאמי בדרום-מזרח אסיה
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 25.02.2012

האווירה התקשורתית בישראל היא מאוד אלימה, גסה ורדיקלית – בעוד שהמציאות הישראלית היומיומית היא ברוב המקרים מתונה ורגועה למרות ההתלהמות התקשורתית המלווה את האזרח הישראלי מידי יום מיומו. אפילו הפרסומות בישראל נוטות להיות צעקניות והרעשניות.

משפט ותקשורת - פסיקת בג"צ עושה צחוק מהחוק
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 10.02.2012

אשאיר לאחרים את הדיון בשאלה אם פסיקת הבג"צ נועדה ל"סגור חשבון" עם השופט שהרשיע את אותה עיתונאית וקודם לבית-המשפט העליון נגד רצונה של הנשיאה, דורית בייניש, או אם הפסיקה משקפת את יחסם השלילי של שופטי בית-המשפט העליון לפעולותיו של צה"ל.

עיתון הארץ – תרגיל בתעמולה ערבית פשיסטית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 27.01.2012

הכרזת העצמאות הישראלית בשנת 1948, לאחר שנים ארוכות של מאבק הירואי נגד האימפריה העות´מאנית, נגד האימפריה הבריטית ונגד האימפריה הערבית, העניקה פתח רחב, וענק, להנחת תשתית אידיאולוגית נוספת במסגרת התעמולה המתנהלת נגד עצם הקיום היהודי העצמאי.

חוכמת הטיפש – השיח הציבורי במדינת-ישראל
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 30.09.2011

העם היושב בציון התברך בשפע של אנשים חכמים, מלומדים ועתירי ידע. ערב רב של אנשי אקדמיה, עם תעודות ובלעדיהן, פרופסורים, דוקטורים, מרצים בכירים וזוטרים, עוזרי הוראה ותלמידי מחקר, אנשי הגות ורוח, סופרים ומשוררים, אמנים יוצרים ושאינם יוצרים, ועוד ועוד.

גולדסטון שמולסטון והפסטיבל התקשורתי בישראל
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 10.04.2011

אחרי למעלה משישים שנות קיום כמדינה עצמאית, בישראל עדיין משקשקים בנוסח "מה יגידו". זה לא אומר שצריך להתעלם מדעת-הקהל, ובוודאי לא צריך לעשות מעשים פרובוקטיביים. לפעמים אפילו צריך לבלוע את הכבוד העצמי ולהתכופף, אבל יש גבול.

פוקס ניוז - פטריוטיזם אמריקאי ללא התנצלות
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 23.12.2010

מאז עלייתו לאוויר של ערוץ "פוקס ניוז" בשנת 1996, הוא זוכה לקהל צופים הולך וגדל ולאהדה בלתי-מסויגת בקרב הציבור השמרני בארה"ב. כך למשל, בבחירות האמצע שנערכו ב-3 בנובמבר 2010, הערוץ זכה לרייטינג של כ-7 מיליון צופים.

לפתע העולם התקשורתי נדהם ממה שמתרחש בעיראק
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 28.10.2010

במשך ימים אחדים התקשורת הבינלאומית שוב התרגשה מפרסום המסמכים המודלפים שהופיעו באתר וויקיליקס בנוגע למלחמה המתנהלת בעיראק מאז הפלישה האמריקאית שהחלה במרץ 2003. כאשר הצביעות התקשורתית חוגגת, אז גם אפשר להיות "מופתעים" ממספר ההרוגים במלחמה.

חיילת ישראלית אחת אמיצה, מול צבא של פחדנים
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 20.08.2010

התקשורת הישראלית והעולמית רעשו מאוד באמצע חודש אוגוסט 2010, לא בגלל הידיעות המרעישות של כך שהצבא הטורקי השתמש בנשק כימי נגד המורדים הכורדים, או בגלל המסע הרצחני המתחולל בעיראק דווקא בתקופת חודש הרמדאן שבמהלכו נרצחו כמעט 160 עיראקים חפים-מפשע.

בין משט למשט - סיוע ישראלי לפליטים הפלסטינים בלבנון
מאת: העיתונאית לינדה מנוחין / 13.07.2010

רוח המשט עדיין מפעמת בלב העולם הערבי. לפני 4 ימים הודיעה עוד ספינת עם 2,000 טון של מזון ותרופות על כוונתה להפליג מיוון לחופי עזה. הפעם, היוזמה באה מבנו של שליט לוב מועמר אל-קדאפי, סיף אל-אסלאם, אך בשם אגודת-צדקה שכביכול איננה קשורה ללוב הרשמית.

An Open Letter Noble to Price Bride Ms.Mairead C.Maguire
By: Dr. Rivka Shpak Lissak / 14.06.2010

It is very easy to live in Irland, far away from Hamas rockets,read newspapers, watch television and decide for the citizens of Israel what they should do, because accepting price noble for peace in Irland makes you an expert to know better ..

גם במלחמה על דעת-הקהל אנחנו חייבים לנצח
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 12.06.2010

אירופה המערבית כולה הפכה בשנים האחרונות לסוג של "רפובליקת וימאר" העומדת ליפול ברעש גדול בכל רגע. כאשר רואים שיתוף פעולה אידיאולוגי בין פמיניסטית שוודית לבין פעילי טרור אסלאמיים, ניתן להבין שמשהו רע מאוד מתחולל במחשבה האירופאית של שנת 2010.

משט הטרור לעזה - מה אנחנו צריכים לעשות
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 03.06.2010

אם סגן-הנשיא האמריקאי, ג´ו ביידן, מצהיר כי הפעולה הישראלית היא לגיטימית לחלוטין, עליכם להפיץ את הדבר בכל מקום אפשרי. בניגוד למה שהתקשורת הישראלית רוצה שתחשבו, יש הרבה תומכים בישראל ויש לא מעט הפגנות למען ישראל.

פרשת נועם חומסקי - ותסמונת האינטלקטואל המתוסכל
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 28.05.2010

הפער בין "התפישה העצמאית" של ה"אינטלקטואל", לבין יכולתו המוגבלת להשפיע על החברה, גורם ל"אינטלקטואל המתוסכל" להפוך לעיתים קרובות ל"אינטלקטואל המטורלל", כדוגמת הבלשן האמריקאי נועם חומסקי.

ישראל וה-OECD: מתקשורת פוזיטיבית לתקשורת נגטיבית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 14.05.2010

בשנים האחרונות חל שינוי תרבותי בישראל בעידודה של התקשורת הישראלית על שלל מרכיביה וחלקיה. הביטוי ההולם שבו ניתן לתאר את השינוי הזה מתבטא במושג "אופטיקה הפוכה": דהיינו, אמצעי התקשורת בישראל מנסים לגמד את הישגיה של המדינה ואזרחיה.

החיסול בדובאי והסיקור התקשורתי בישראל
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 20.02.2010

בתחילת פברואר 2010, נודע לתקשורת הישראלית על חיסולו של הטרוריסט - שיש לו קשר ישיר לחטיפתם ולרציחתם של שני חיילים ישראלים. או אז, החל פסטיבל תקשורתי של הילולה-רבתי בנוגע ל"ידה הארוכה של ישראל".

דיפלומטיה ישראלית של תרבות, מדע וטכנולוגיה
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 29.01.2010

לישראל יש יתרונות יחסיים רבים. לעיתים קרובות, מדינת-ישראל ממקדת את תשומת-הלב הבינלאומית גם בשל סקרנות אובססיבית הנובעת מהיסטוריה של ארץ-ישראל ומההיסטוריה של עם-ישראל. הסקרנות הזו אינה נובעת רק מרגשות של רוע ומשטמה.

התקשורת הישראלית מתרגשת מתום פרידמן
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 12.11.2009

פרסום המאמר הביקורתי של תום פרידמן, על גורלו של תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, דווקא במועד הזה אינו מקרי, שכן המאמר נועד להפעיל לחץ עקיף על בנימין נתניהו לקראת הפגישה עם הנשיא אובמה - פגישה שנערכה בסופו של דבר ב-10 בנובמבר 2009.

תשובה ישראלית הגיונית לסבר פלוצקר
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 30.10.2009

במאמר שהופיע במדור "דעות אחרונות" בעיתון היומי "ידיעות אחרונות" ב-28 באוקטובר 2009, מפי הכתב הכלכלי המוערך סבר פלוצקר, הובעה דעה פסימיסטית ודאגנית בשאלת מעמדה הבינלאומי של מדינת-ישראל בדעת-הקהל העולמית.


גלריית המגזין

 

22 בספטמבר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 289 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תרומה למגזין המזרח-התיכון