כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
סעודיה ומדינות-המפרץ שרויות בהלם ממשל ביידן
עם טיפ-טיפת מזל - אובמה וביטחון מדינת-ישראל
איראן השיעית תהפוך לטרמפולינה של גרמניה במזרח-התיכון
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש דצמבר 2012
אנגלה מרקל – בין משבר הפליטים לאיומי הטרור האסלאמי
טרור אסלאמי – ערביי ארץ-ישראל – ספטמבר 2015
If It Goes Without Saying, It Goes Better With Saying
הכלב של פבלוב – תיק ליברמן והיועץ המשפטי לממשלה
המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה
מוסלמים בגרמניה – האם הכתובת הייתה על הקיר
ישראל קוראת לכול הצדדים בארה"ב לנהוג באיפוק מרבי
מבצע עמוד ענן ברצועת עזה – "כי תצא למלחמה"
האם אסטרופיזיקה מעניינת את המדענים האפריקאים?
אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות
הקשר בין עיתון ידיעות אחרונות לחאג´ אמין אל-חוסייני
טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון
הפילוסוף הסורי צאדק ג´לאל אל-עזם מת בברלין בגיל 82
משבר הפליטים באירופה – הזהב השחור של טורקיה
יאסין אל-חאפז - התבוסה ואידיאולוגיית התבוסתנות

תגובה גרעינית של עוזי עילם בתקשורת הישראלית

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

18.05.2014


 

 

 

מסורת היא במדינת-ישראל שבכירים לשעבר מוצאים לנכון לנגח את ראש-הממשלה ולהעביר ביקורת קטלנית על מדיניות הממשלה בפומבי. את המוניטין שהם רכשו בעת שהיו חלק מהמערכת הם מנצלים על מנת ליצור רושם שגם היום, כשהם כבר מחוץ למערכת, עדיין יש להם ידע והבנה שאינם נחלתו של האזרח מן השורה. וכך, הציבור בישראל נחשף חדשות לבקרים לכתבות, מאמרים ו/או הופעות בטלוויזיה של "מוכיחים בשער", המטיפים מה צריך ומה לא צריך לעשות ואיזה אסון עומד לקרות אם חס וחלילה לא ישמעו בקולם. לשמו של "המוכיח בשער" נילווה תמיד התואר (מיל.) או (לשעבר). דבר אחד חסר בדרך כלל - ה"מתי". זה היה יכול להקל על הקורא/שומע בבואו לשפוט את מידת האקטואליות והמהימנות של הנאמר.

 

לאחרונה הצטרף למקהלה כוכב "חדש" - עוזי עילם שהחליט להצטרף לביקורת על נתניהו בנושא האיום הצפוי מאיראן בעלת יכולת גרעינית. עוזי עילם הגיע לדרגת תת אלוף אחרי קריירה צבאית מזהירה, עמד בראש יחידת מו"פ (מחקר ופיתוח) של משרד-הביטחון, ואחרי סיום שירותו בצה"ל כיהן כיו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית, תפקיד אותו סיים ב-1985. רקע מכובד לכל הדעות.

 

עילם הופיע בתוכנית הטלוויזיה של ירון לונדון ומוטי קירשנבאום, בה הוא ביקר בחריפות את נתניהו על כך שהוא "עושה עניין" מהאיום הצפוי מאיראן אם וכאשר יהיה ברשותה נשק גרעיני. לדבריו של עילם, האיום הזה אין בו כל ממש כי האיראנים "רחוקים לפחות עשר שנים מהגעה ליכולת גרעינית של ממש". נתניהו, לדברי עוזי עילם, "עושה פאניקה" מסיבות פוליטיות. תדמיתו של עוזי עילם כפי שהוצגה בפני הצופים הייתה של אדם בעל ידע מהמדרגה הראשונה בנושא הגרעין. אומנם הוא כבר לא בתפקיד, אבל "יש לו חברים" המעדכנים אותו באופן שוטף. ירון לונדון זה נראה מובן מאליו שאין לפקפק בדבריו של "מי שהיה מנהל הוועדה לאנרגיה אטומית".

 

אתייחס תחילה ל"מי שהיה". עוזי עילם סיים את תפקידו בוועדה לאנרגיה אטומית לפני 30 שנה. אפילו אם יש לו חברים, אני מרשה לעצמי להטיל ספק עד כמה הידע שלו בתוכניות הגרעין הישראליות מעודכן להיום. השאלה איננה מה עוזי עילם יודע על מצב המחקר הגרעיני בישראל. השאלה היא מה מידת הבקיאות שלו בנעשה בתחום המחקר הגרעיני באיראן היום, ואם יש לו הכלים להבין את היכולת הגרעינית של האיראנים.

 

עוזי עילם היה יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית של מדינת-ישראל ולא זאת של איראן. קצת קשה להאמין שליו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית של מדינת-ישראל יש, או שהייתה לו בעבר, גישה לפרטי תוכניות הגרעין של איראן.

 

בתקופה בה עוזי עילם כיהן כיו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית, נושא הגרעין לא היה בראש דאגותיהם של האיראנים. היו להם בעיות אחרות, הרבה יותר דחופות. משטר האייתולות עדיין לא התייצב סופית ומעל לכל הם היו שקועים במלחמה מתישה עם עיראק. ספק רב אם בתקופה ההיא נושא הגרעין זכה שם לתשומת-לב ממשית. למעשה תוכניות פיתוח הגרעין עלו על סדר-היום הלאומי באיראן רק אחרי שהמלחמה עם עיראק הסתיימה. התזוזה הממשית החלה בשנות התשעים של המאה הקודמת. זה היה כמה שנים אחרי שעוזי עילם עזב את הוועדה לאנרגיה אטומית. בכל תחומי הטכנולוגיה בימינו, הדברים משתנים בקצב מסחרר. אדם שנמצא מחוץ לעניינים אפילו פחות משנה, מגלה שהידע שלו כבר איננו אקטואלי. אפשר לומר בביטחון שרוב מה שהיה ידוע בתקופה בה עילם עמד בראש הוועדה לאנרגיה אטומית איבד את הרלוונטיות שלו לנעשה באיראן היום.

 

הצגתו של עוזי עילם כבר-סמכא בנושא מצב תוכניות הגרעין של איראן היום, בזכות היותו יו"ר הוועדה הישראלית לאנרגיה אטומית בעבר הרחוק, כפי שנעשה בתוכניתם של לונדון וקירשנבאום היא הונאה. דבריו של עילם נשמעו יותר כמבוססים על תחושת בטן ושיחות עם "חברים" בפגישות של ערב שבת, מאשר על מידע מעודכן אמיתי. בדומה להתבטאויותיהם של "לשעברים" אחרים בשנים האחרונות, הדברים נאמרו על מנת לקדם אג'נדה פוליטית, והם חלק מהמערכה לקעקע את מעמדו של נתניהו.

 

לדבריו של עילם הייתה תהודה בעולם. הדברים הופיעו במאמר שהתפרסם במהדורה האלקטרונית של "ידיעות אחרונות" בשפה האנגלית, מאמר שהכיל הרבה יותר ממה שנאמר בתוכנית הטלוויזיה. "ידידי" ישראל בעולם, שרק מחפשים הזדמנויות לפגוע בתדמיתה של מדינת ישראל, קפצו על דבריו של עילם כמוצאי שלל רב. עבורם זו הייתה מציאה שלא תסולא בפז - מה יכול להיות יותר טוב מאשר ישראלי במעמדו של עוזי עילם המשמיע ביקורת כזאת על נתניהו. ממשל אובמה, המחפש בנרות הצדקה למדיניותו של מתן לגיטימציה לתוכניות הגרעין האיראני, ראה בדברים הזדמנות "להעמיד את נתניהו במקומו" ולהציג אותו כפאניקר שאין להתייחס לדבריו ברצינות.

 

הבעיה עם עוזי עילם ודומיו היא שהם לא מבינים שדברי ביקורת שנאמרים או נכתבים בארץ, גם אם זה נעשה בפורום "סגור", או שזה "לא לפרסום", אינם נשארים בארץ. בעידן האינטרנט אין סודות, והדברים דולפים ומתפרסמים בעולם בקצב הסילון, על פי רוב בצורה מעוותת. אין ספק שפרסומים חסרי אחריות כאלה הם פגיעה חמורה במעמדה הבינלאומי של ישראל. עוזי עילם, כמו רוב ה"לשעברים" האחרים, שייך ל"דור אשר לא ידע את האינטרנט". הם עדיין לא עיכלו את העובדה שיכולת השליטה שלהם במידע איננה מה שהייתה פעם ושלפני שהם מספיקים להתעטש, הדברים מופיעים על מסכי המחשבים ברחבי העולם, כולל באיראן.  

 

להלן כמה מהכותרות שהופיעו בעולם בעקבות דבריו של עילם:

 

ראש הגרעין הישראלי לשעבר: ביבי משקר בדבריו על הגרעין האיראני (Israel's ex-nuclear chief: Bibi is lying about Iran's nuke)

 

ראש סוכנות האטום הישראלית לשעבר, תת אלוף עוזי עילם: נתניהו נוקט בטקטיקה של הפחדה בקשר לתוכנית הגרעין האיראנית! (Ex-Atomic Agency Chief, Israeli Brig.-Gen. Uzi Eilam: Netanyahu Using Scare Tactics on Iran Nuclear Program!

 

איש גרעין ישראלי לשעבר: איראן במרחק של עשר שנים מייצור של נשק להשמדה המונית. עמדתו של ביבי לגבי איראן - תרגיל פוליטי זול (Israeli Former Nuclear Official: Iran Ten Years from Operational WMD, Bibi's Stand on Iran Cheap Political Trick)

 

הרטוריקה של נתניהו נגד תוכנית הגרעין האיראנית נועדה לעשות הון פוליטי (Netanyahu is after political gains in his rhetoric against Iran's nuclear program)

 

יש עוד.

 

הכתבה המלאה באנגלית שהתפרסמה ב"ידיעות אחרונות" מכילה את המשפט הבא: אדם המתמצא בתוכניות הגרעין של ישראל, מאמין שבנימין נתניהו, ראש הממשלה, משתמש שלא לצורך בהפחדה מיותרת בכל הקשור ליומרות הגרעין של איראן, על מנת לקדם את מטרותיו הפוליטיות האישיות (An insider in Israel's nuclear program believes that Prime Minister Benjamin Netanyahu is employing needless fearmongering when it comes to Iran's atomic aspirations, in order to further his own political aims). 

 

 

עוזי עילם איננו פיסיקאי, ומידת הבנתו בפיסיקה גרעינית היא בהתאם. הדבר בא לידי ביטוי בקטע אחר של המאמר ב"ידיעות אחרונות", בו הוא מסביר מדוע הוא התנגד להפצצת הכור הגרעיני בעיראק ב-1981, כשבגין דרש לבצע את הפעולה לפני שהכור יהיה אקטיבי על מנת למזער את סכנת הפגיעה באוכלוסיה אזרחית ע"י קרינה רדיו אקטיבית. לדבריו של עילם הפצצה של כור גרעיני אקטיבי שהליבה שלו היא מתחת לקרקע, איננה מהווה בעיה - הקרינה הרדיואקטיבית לא תתפשט יותר מאשר כמה מאות מטרים (bombing a functioning nuclear reactor whose core is underground is not a problem - the radioactivity won't spread more than a few hundred meters.)

 

לא אכנס כאן לדיון בשאלות כמה זה "כמה", ולאיזה עומק הכוונה ב"מתחת לקרקע". השכלתו בפיסיקה של אדם שלמד הנדסת מכונות והתמחה בחקר ביצועים איננה מאפשרת לו להעריך נכון את סכנות הקרינה הנובעות מפגיעה בכור גרעיני פעיל. חשוב לציין שגם פיסיקאים שתחום התמחותם איננו חקר הגרעין אינם יכולים להעריך את סכנות הקרינה במקרה כזה. אינני מפקפק ביכולתו של עוזי עילם להיות מנהל מעולה של הוועדה לאנרגיה אטומית, אבל ישנם נושאים שעדיף להשאיר אותם למקצוענים שזאת מומחיותם.

 

מן הראוי היה שעיתונאים כמו לונדון וקירשנבאום, העוסקים לרוב בנושאים שנויים במחלוקת, יביאו לתוכניתם בעלי מקצוע חסרי-פניות ולא בעלי אג'נדה פוליטית התואמת את זו שלהם.  

--

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "תגובה גרעינית של עוזי עילם בתקשורת הישראלית", מגזין המזרח התיכון, 18 במאי 2014.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • המקום הראשון בו אני מבין כי הוא היה לפני 30 שנה - לא מצויין בצורה גלויה באף מקום... כמה האמריקאים שלמו לו זה ההסבר היחיד המניח את הדעת ליציאתו מהפנסיה...
    • 'לשעברים' קיבלו כסף מארה"ב
  • עוזי עילם בפלייבוי ישראל
  • עוזי אילם
  • אמינותו של עילם
    • בהחלט ייתכן שהוא לא טועה
  • קירשנבאום ושותפו
גלריית המגזין

 

4 במרץ 2021

 

 

טרור אסלאמי: 128 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006