כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-281
טיהור אתני של המיעוט ההאזרי בפקיסטן המוסלמית
אנגלה מרקל – בין משבר הפליטים לאיומי הטרור האסלאמי
דברי המופתי השיח´ אחמד חסין – לקראת מלחמת יום הדין
המפלט הגרמני בחיק התעמולה הערבית והפלסטינית
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש אוגוסט 2013
תרגילים בטורקית מדוברת לישראלי הנבוך
מה אנחנו יכולים ללמוד ממשבר הפליטים בגרמניה
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
אחמדינג´אד - בקרב-מאסף בשם האיסלאם הרדיקלי
טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון
נשיאים, ראשי ממשלה ומפלגות בסוריה: משנת 1946 ועד לשנת 2000
הליברליזם המערבי מטפח את האסלאם הרדיקלי
דרום-סודאן - מהכרזת העצמאות למלחמת-אזרחים
מדינה יהודית - המודל הישראלי בהשוואה למודל השבדי
לאן נעלמות 20,000 נשים מוסלמיות מידי שנה
אסלאם באירופה - פרויקט של אישה אחת
יחסי קופטים ומוסלמים במצרים - תמונת מצב
רצח-העם בדארפור שבמערב-סודאן והתקשורת הבינלאומית

רג´פ טאיפ ארדואן – לאן נעלם הנס הכלכלי של טורקיה

מאת: ד"ר יוחאי סלע

17.03.2014


 

 

 

באמצע חודש מרס 2014, נפל דבר בטורקיה: איגוד הרופאים של טורקיה פרסם דיאגנוזה רפואית מעניינת מאוד על ראש-ממשלת טורקיה, ארדואן, בזו הלשון: "אנחנו מודאגים מאוד ממצבו הנפשי של ארדואן. אנחנו דואגים לו, לעם ולמדינה. אנחנו חולקים את הדאגה עם העם". הדיאגנוזה הזו אינה נתפסת כדיאגנוזה רפואית בלבד, אלא יש לה משמעות פוליטית מרחיקת-לכת החורגת הרבה מעבר למדינה הטורקית עצמה.

 

לאורך השנים האחרונות כתבנו ממגזין זה מאמרים רבים על טורקיה תחת משטרו של ארדואן, ואף הזהרנו ממה שעלול להתחולל בטורקיה - בעיקר בכל מה שקשור ליחסיה של מדינה זו עם מדינת-ישראל.

 

לצערנו הרב, מרבית ההנחות שלנו התאמתו אחת לאחת. ויחד עם זאת, פקפקנו מעט ביכולתו של העם הטורקי להבחין בכל הסימנים הללו לכדי תמונה בהירה אחת בנוגע להתנהלותו של ארדואן הן ברמה המקומית והן ברמה הבינלאומית.  והינה, ארגון רופאים טורקי - שיש לו חשבון ארוך אם ארדואן - פרסם הצהרה רפואית בסגנון פוליטי מובהק כחלק מהמאבקים המתנהלים בטורקיה בכל תחום ועל כל תחום המרכיב את החיים הריבוניים של המדינה הטורקית. ההכרה האינטלקטואלית השוררת בציבור הרחב, שהדברים אינם מתנהלים בטורקיה כיאות, החלה להתגבש לכדי הבנה כללית בחודשים מאי-יוני 2013 בעת שפרצה מחאתם של עשרות-אלפי טורקים שהתכנסו בכיכר "טקסים" שבאיסטנבול כדי להפגין נגד תוכניתו של ארדואן להרוס את פארק גֶזי (הסמוך לכיכר) במטרה לבנות מסגד וקניון מרשימים. שבועות אחדים נמשכה המחאה שגרמה להריגתם של מפגינים אחדים ולפציעתם של מאות רבות בידי כוחות-הביטחון של טורקיה.

 

לאורך השנים האחרונות, רבות נכתב על הכלכלה המרשימה של טורקיה. כך למשל עיתונאים ברחבי-העולם התרשמו מאוד מהצמיחה של טורקיה שהגיעה לרמה של יותר מ-8 אחוזים בשנים 2011-2010.  אם אני לא טועה, מעט מאוד מהם באמת ניסה לבדוק מהו מקור העושר הפתאומי שנפל על טורקיה תחת הנהגתו של ארדואן. נראה היה שהמשבר הכלכלי העולמי של שנת 2008 דילג מעל טורקיה והניח לה להתנהל באורח מושכל לשמחתם של תושביה ומנהיגיה האסלאמיסטים.

 

בחודש דצמבר 2013 התפרסמה שורה ארוכה של מעשי שחיתות בצמרת הטורקית שהגיעה אפילו עד לבנו של ארדואן. ב-17 בדצמבר 2013 הלירה הטורקית החלה לצלול כלפי מטה עד לנפילה של כ-14 אחוזים מערכה. בשל כך, הבורסה הטורקית הגיבה במהירות לידיעות הללו והיא איבדה מערכה יותר מ-12 אחוזים. לאור ההתרחשויות הללו, הבנק המרכזי של טורקיה נאלץ להעלות את ריבית לרמה של עד 12 אחוזים כדי לבלום את הפיחות של המטבע המקומי ולבלום את האינפלציה שהגיעה לרמה של 7 אחוזים לפחות.

 

ובכן, נשאלת השאלה, "מה היה מקור העושר" של טורקיה תחת משטרו של ארדואן עד למפולת של 2013? גם בנושא זה, מעטים שמו לב ל"חגיגית האשראי" של ארדואן שלווה כספים מכל-הבא-ליד. הכסף לא הושקע בתחומים היכולים להניב פירות לטווח ארוך, כמו טכנולוגיה ותעשייה, אלא הושקע בשני מגזרים עיקריים: א) בנדל"ן. ב) בהלוואות לציבור הרחב שניהל אורח-חיים פזרני. העושר המדומה הזה התפוצץ לבסוף משום שגם ארדואן שכח שהלוואות חייבים להחזיר.

 

בואו נראה מה קרה למדיניות המכונה "אפס בעיות" של ארדואן שהתגבשה בעזרתו של שר-החוץ הטורקי אהמט דבוטולו. כך למשל בנושאי פנים: משבר כלכלי; צנזורה על התקשורת; צנזורה על האינטרנט; צנזורה על הפייסבוק; צנזורה על הטוויטר; עשרות עיתונאים בכלא; מאות קציני צבא נכלאו או פוטרו; מאות שוטרים פוטרו או נכלאו באשמות שווא; הסכסוך מתמשך בין הזרם האסלאמי לזרם הליבראלי העמיק ביתר-שאת; ושחיתות שלטונית עמוקה.

 

בנושאי חוץ - שעליה הושתתה התוכנית "אפס-בעיות" דבוטולו: סכסוך מתמשך עם ארמניה; סכסוכי דמים עם סוריה; כישלון בלוב בעקבות נפילת קדאפי; סכסוך עם מצרים לאחר סילוקם של "האחים המוסלמים"; מתח עם האיחוד האירופאי; סכסוך עם יוון; סכסוך עם ישראל.

 

מ"אפס בעיות" של ארדואן, טורקיה נותרה עם אפס ידידים. אין תימה איפה, שארדואן החל לחזר במרץ אחרי עיראק, איראן ומדינות-המפרץ העשירות - אולי מהן הוא יוכל לשאוב השקעות לפרויקטים כלכליים בטורקיה כדי לכסות את ההלוואות הקודמות שנלקחו כדי לממן את "האימפריה העות'מאנית" המתחדשת של ארדואן.

 

מן הראוי הוא לשים-לב להיבט נוסף הקשור לארה"ב ולנשיא אובמה: "המדיניות האסלאמית" של ברק חוסיין אובמה נשענה על טורקיה האסלאמית של ארדואן, על מצרים תחת הנהגתם של "האחים-המוסלמים" ועל ייצובה של עיראק תחת המטריה השיעית של איראן. בעיראק שוררת מלחמת-אזרחים עקובה-מדם. במצרים התבצעה הפיכה צבאית נגד מוחמד מורסי - איש תנועת "האחים המוסלמים". וטורקיה מתנהלת על-פי גחמתו של איש אחד, לא יציב במיוחד, שהחליט להפוך את מדינתו לחצר ביזנטית בנוסח הסורי של שנת 2011 - שנה שבה פרצה מלחמת-האזרחים בסוריה.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "רג'פ טאיפ ארדואן - לאן נעלם הנס הכלכלי של טורקיה", מגזין המזרח התיכון, 17 במרס 2014.

 

 

 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

4 בדצמבר 2020

 

 

טרור אסלאמי: 121 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006