כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-217
חדשות המזרח התיכון
טרור אסלאמי – הדילמה האמריקאית – ספטמבר 2016
התגובות בתקשורת הבינלאומית לפירוק האיחוד בין מצרים לסוריה
אמין אל-חאפז, נשיא סוריה לשעבר - 2009-1921
עיתון הארץ הוא דונלד טראמפ של התקשורת הישראלית
מהנעשה בעולם החדש - סתיו 2014
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
עיתון מעריב נגד עיתון הארץ – מצב התקשורת בישראל
מ"האביב הערבי" לאפלה גרעינית אסלאמית בחסות איראנית
הטרנספורמציה האידיאולוגית של הממשל הנוכחי בארה"ב
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
ישראל וארה"ב - הדילמה האיראנית של קיץ 2012
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - עד ליום ה-155
פרשת נועם חומסקי - ותסמונת האינטלקטואל המתוסכל
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ינואר ‏2010
נאום עבד אל-נאצר לאחר פירוק האיחוד עם סוריה
השלום שכמעט הגיע – מגרש משחקים לחובבנים
נשיאים, ראשי ממשלה ומפלגות בסוריה: משנת 1946 ועד לשנת 2000
הליברליזם המערבי מטפח את האסלאם הרדיקלי

ObamaCare - מאיגרא רמא לבירא עמיקתא

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

08.12.2013


 

 

מאמר ראשון מתוך שניים שיעסקו בנושא: הנשיא אובמה וכן המפלגה הדמוקרטית ראו, במידה רבה של צדק, את הרפורמה במערכת הבריאות של ארה"ב - ObamaCare - כגולת הכותרת של שנותיו של אובמה בבית הלבן, הישג שינציח את שמו על לוח הכבוד של נשיאי ארה"ב. עם כניסת הרפורמה לשלב ביצועי ב-1  באוקטובר 2013, מתברר שהמציאות שונה באופן קוטבי מהתחזיות הוורודות של ממשל אובמה. ככל שעובר הזמן ObamaCare נראה יותר ויותר כמו ObamaGate.

 

חלק מהנושאים שיידונו להלן הופיעו במאמר שהתפרסם ערב הבחירות לנשיאות ב-2012, (ObamaCare - ביטוח בריאות לאנשים בריאים). המאמר הקודם נכתב כאשר הרפורמה הייתה עדיין בשלבי תכנון ועסק לפיכך בעיקר בעקרונות הכלליים של הרפורמה המוצעת בלי להיכנס לפרטים. עם צאת הרפורמה לדרך נחשפים פרטיה המעשיים, והציבור האמריקאי מגלה שהוא ניצב בפני מציאות חדשה, מציאות אותה הוא לא העלה בדעתו בחלומותיו הגרועים ביותר.

 

מבוא ורקע

הצלחתו של אובמה להעביר בקונגרס את הרפורמה בביטוח הבריאות במהלך כהונתו הראשונה הייתה הישג חסר תקדים. כמעט כל הנשיאים, מימי רוזוולט, ניסו להעביר חוק כזה ונכשלו. זה לא עבר בקלות. אובמה בזבז את המחצית הראשונה של תקופת כהונתו הראשונה, תקופה בה היה לדמוקרטים רוב מוחלט בשני בתי הקונגרס, על מנת להעביר את הרפורמה. זה נעשה על חשבון פעילויות חקיקה אחרות. למרות השליטה המוחלטת של ממשל אובמה בשני בתי הקונגרס, תהליך החקיקה בו התקבלה הרפורמה היה פגום. הדיונים על החוק התנהלו מאחורי מסך של חשאיות תוך סירוב מוחלט של הדמוקרטים לשתף בהם נציגים של הרפובליקנים. גם לכל חברי הסיעה הדמוקרטית בקונגרס לא היה מושג מה החוק מכיל. ננסי פלוסי, יו"ר הסיעה הדמוקרטית בקונגרס, זכורה בשל הצהרתה "תנו לנו להעביר את החוק ואז נגלה לכם את פרטיו" (בדיעבד מתברר שגם לה לא היה מושג על פרטיה של הרפורמה המוצעת). עכשיו עם התגלות הפרטים מתברר שהגב' הזאת ידעה מה היא אומרת, היה מה להסתיר. בבית הנבחרים החוק התקבל על חודו של קול בלי שאף חבר קונגרס רפובליקני הצביע בעדו. ערב ההצבעה בסנאט הדמוקרטים איבדו את הרוב שאפשר להם למנוע מהרפובליקנים לעכב את ההצבעה בסנאט. הרי ריד - יו"ר הסיעה הדמוקרטית בסנאט, מצא איזה סעיף ארכאי בתקנון שאפשר לו להעביר את החוק בסנאט בלי לקיים דיון. כתוצאה מכך נמנע מהרפובליקנים להשמיע את הסתייגויותיהם ולהעלות הצעות משלהם, ולא התקיים התהליך המקובל בו שני בתי הקונגרס מלבנים את ההבדלים ומגיעים לנוסח משותף (Conference committee). לימים הדמוקרטים יטענו שהרפובליקנים "לא הציעו שום אלטרנטיבה ורק הצביעו נגד". את הטענה הזאת אובמה משמיע עד היום.

 

הרפורמה לא התקבלה בהתלהבות ע"י הציבור האמריקאי (זה בלשון המעטה), והחוק המשיך להיות שנוי במחלוקת גם אחרי שהנשיא חתם עליו. ההתנגדות לחוק נותרה בעינה למרות שעד תחילת הביצוע ב-1 באוקטובר 2013, לאף אחד - לא בין המתנגדים ולא בין התומכים בחוק לא היה מושג על ההשלכות המעשיות של החוק. הרפורמה הייתה אמורה להבטיח טיפול רפואי לכל אחד במחיר שהוא במסגרת יכולתו (Affordable). למושג Affordable יש משמעות שונה עבור אנשים שונים - רבים חושבים שזה חינם. עם כניסת הרפורמה לשלבי ביצוע מתברר שההגדרה של ממשל אובמה למושג Affordable איננה עולה בקנה אחד עם זו של המבוטח המצוי. ג'ורג' וויל, פרשן הכותב בוושינגטון פוסט, התנבא ערב קבלת החוק בשנת 2010, "אם אתם חושבים שביטוח בריאות הוא יקר היום, חכו לראות כמה הוא יעלה כאשר הוא יינתן בחינם". תחזיתו של וויל הייתה מדויקת. מיליונים של מבוטחים נאלצים להחליף ביטוח הרפואי אותו הם רכשו במחיר סביר, ביטוח שענה על צרכיהם, בביטוח נחות העולה [הרבה] יותר, עם השתתפות עצמית [הרבה] יותר גבוהה. כ"פיצוי" הם זכאים ליהנות מכיסויים שהם לא זקוקים להם, כמו אמצעי מניעה ו/או הפלות חינם לנשים שעברו את גיל הפריון. להוסיף חטא על פשע, מבוטחים נדרשים להחליף את הרופאים שטיפלו בהם שנים וחופש הבחירה שלהם בבתי חולים לאשפוז הצטמצם באופן דרסטי. תמיכת הציבור ברפורמה צנחה פלאים ואתה גם התמיכה באובמה עצמו.

 

ממשל אובמה מנסה להרגיע את הרוחות באומרו שהביטולים יפגעו בלא יותר מאשר 5% מהאוכלוסייה. 5% נשמע פחות מפחיד מ-17 מיליון, אבל זה רק קצה הקרחון, כי בשלב הנוכחי כל הנפגעים הם בודדים שרכשו את תוכניות הביטוח שלהם באופן פרטי. לאלה יתווספו בעתיד עובדים המבוטחים ע"י מעבידיהם במפעלים קטנים ובינוניים - עשרות או מאות בודדות של עובדים. יש בארה"ב עשרות אלפים עסקים כאלה (בינתיים, ב-26 בנובמבר 2013, הגיעה הודעה מהבית הלבן שהמועד בו עסקים קטנים חייבים להירשם ל ObamaCare נדחה בשנה). המכה הגדולה צפויה כאשר הרפורמה תופעל על העובדים במפעלים הגדולים. כאן מדובר באוכלוסיה המונה בין 90 ל-120 מיליון מבוטחים. אובמה, בצעד שחוקיותו שנויה במחלוקת, דחה את יישום החוק ע"י המעבידים הגדולים לשנה הבאה. המועד המדויק הוא בתחילת 2015. למה 2015? כי בנובמבר 2014 יש בחירות לקונגרס, לא צריך לקלקל את מצב הרוח ערב הבחירות. מעניין יהיה לראות על כמה פרייארים התחמון הזה של אובמה יצליח לעבוד.

 

למעט חברי קונגרס המייצגים מחוזות בחירה בהם שליטת המפלגה הדמוקרטית היא מוחלטת (יש כמה עשרות כאלה), רוב חברי בית הנבחרים הדמוקרטיים מודאגים מאוד ממה שמחכה להם בנובמבר 2014. מנקודת מבטם של הדמוקרטים המצב בסנאט מדאיג במיוחד. הרוב הדמוקרטי הוא קטן (55 מול 45). מבין 33 הסנאטורים העומדים לבחירה חוזרת ב-2014, 22 הם דמוקרטים. למעלה ממחציתם של אלה מייצגים מדינות שהן רפובליקניות במהותן ובחירתם ב-2008 הייתה תוצאה של הגל הסוחף של התלהבות ממועמדותו של אובמה. הגל הזה כבר שכך מזמן. יתרה מזאת, בדרך כלל בבחירות ביניים השפעתו של הנשיא היא שולית. כמו כן, זאת כמעט מסורת שבבחירות-הביניים מפלגתו של הנשיא מאבדת מכוחה. כל הסנאטורים הדמוקרטים העומדים לבחירה נושאים את הגיבנת של תמיכה ברפורמה. הם יצטרכו להסביר לבוחריהם למה עליהם להחליף ביטוח בריאות ממנו הם היו מרוצים בביטוח יותר גרוע שעולה יותר ולמה עליהם להחליף את הרופא שטיפל בהם עשרות שנים. מצבם של הסנאטורים הדמוקרטים הבאים ממדינות בעלות רוב רפובליקני הוא קשה במיוחד.

 

הרפורמה עדיין נמצאת בחיתוליה ויעבור זמן עד שתתקבל התמונה המלאה. נכון לעכשיו התמונה המצטיירת היא עגומה. כל הסימנים מורים שהמצב רק יחמיר. התוהו ובוהו המנהלי המלווה את ביצוע התוכנית בשלביה הראשונים הגביר את המודעות לכך שמעורבות יתר של הממשלה בחיי הפרט איננה דבר חיובי. אבל זה רק צד אחד של הבעיה, הצד הקל, שבמוקדם או במאוחר יימצא לו פיתרון. הבעיה האמיתית היא מהותה של הרפורמה. השאלות הן אם היא בכלל ברת ביצוע, ואם היא עונה על המטרות שלשמן היא נחקקה.

 

מעל לכל המהומה מרחפת עננה המטילה צל כבד על הרפורמה - עננת האי אמון. במהלך חמשת שנות כהונתו כנשיא, אובמה הפגין כושר התחמקות פנומנאלי מקבלת אחריות למחדלים שאירעו במשמרת שלו. הוא תמיד הצליח להתפתל ולהיחלץ ממצבים מביכים שהעמידו בסימן שאלה את אמינותו. חלק נכבד בהצלחה הזאת נזקף לזכותה של התקשורת שנמנעה מלדווח על מחדלים, וכשלא הייתה לה ברירה, הדיווח היה מינורי ביותר. אבל הציבור, במיוחד הציבור שהצביע עבורו, רוצה להאמין שהנשיא פועל בתום לב. אנשים שכנעו את עצמם שהוא באמת לא ידע, לא שמע או שלא דיווחו לו, שעוזריו פעלו מאחורי גבו וכו' וכו' וכו'. לאמריקאי הממוצע קשה להתמודד עם מציאות בה הנשיא שלו משקר. זה משקף מידה לא מעטה של נאיביות, אבל אפילו בין מבקריו של אובמה השימוש במילה המפורשת "שקרן" הוא נדיר. הציבור מוכן לקבל בהבנה שפוליטיקאים מכופפים קצת את האמת בשעות צורך. אבל נשיא שמשקר במודע ובאופן עקבי, נשיא שגולת הכותרת של כהונתו - רפורמה אותה הוא כפה על הציבור נגד רצונו, נשענת כל כולה על מסכת של שקרים, זו תופעה חדשה.

 

זאת הרגשה מאוד לא נעימה לראות את הנשיא שלך מעל מסך הטלוויזיה מביט לך בעיניים ומשקר במצח נחושה פעם אחר פעם (אחרי 30 פעמים הפסקתי לספור). עבור התומכים והמעריצים זו הייתה יקיצה מרה (rude awakening). מטה הקסם נשבר, והקוסם התגלה כמאחז עיניים. יוקרתו של אובמה ספגה מכה אנושה. במקביל, גם תדמיתו בזירה הבין לאומית נמצאת בשפל המדרגה. למעט תומכים "שרופים", אף אחד לא מאמין היום לאף מילה שלו. מאחר ואובמה איננו עומד לבחירה חוזרת, קרוב לוודאי שזה לא כל כך מטריד אותו, אבל במשרדי המפלגה הדמוקרטית הכתובת על הקיר היא נובמבר 2014, למי שייצג את הדמוקרטים בבחירות לנשיאות ב 2016 תהיה בעיה אמיתית. 

 

אנטומיה של כישלון

בילדותי הייתי חבר בתנועת "השומר הצעיר" (הרומן שלי אתם לא נמשך הרבה זמן). באופן קבוע נהגנו לשיר את האינטרנציונל. שורה אחת מתוך השיר הזה נותרה חקוקה בזיכרוני עולם ישן עד היסוד נחריבה, עולם חדש נבנה תחתיו. להרוס את הישן זה החלק הקל. לבנות חדש זה כבר סיפור אחר.

 

למרות כל הפגמים והחסרונות שהיו, ועדיין יש, למערכת הבריאות של ארה"ב, ולמרות שהיא יקרה, האמריקאי נהנה משרותי בריאות ברמה שקשה למצוא לה מתחרים. לאנשים נדמה תמיד שהדשא של השכן ירוק יותר, ולכן במהלך המאבק בקונגרס לאישור ObamaCare התקשורת, שמרביתה תמכה באובמה ללא סייג, לא התקשתה להפיץ סיפורי מעשיות על נפלאותיהן של מערכות הבריאות בארצות אחרות. סרט הוליוודי בשם סיקו (Sicko) שהופק ע"י מייקל מור, ויצא למסכים כשנה לפני בחירתו של אובמה ב-2008, מתאר בצורה מאוד גרפית את "זוועות" שרותי הבריאות של ארה"ב, וכמה הם מפגרים לעומת אלה של ארצות "נאורות" כמו קובה. במהלך הסרט יש סצנה של ביקור בבי"ח בקובה. הסצנה הזאת דומה להפליא לקטע בספרו של סולז'ניצין אגף הסרטן המתאר ביקור של משקיפים מהמערב בבי"ח במחנה מעצר ברוסיה בתקופת סטאלין. הסרט הזה היה חלק מהמערכה שהממסד ההוליוודי ניהל נגד הנשיא בוש, אבל ממשל אובמה לא היסס להיעזר בו. בין השאר, הסרט הזה הוא מקור המיתוס על 50 מיליון אמריקאים שאין להם ביטוח רפואי. לא בדקתי את ה"מחקרים" הסטטיסטיים עליהם ביססו את המספר הזה, אבל כמו בכל מחקר עם אג'נדה, קרוב לוודאי שהוא מוגזם מאוד. בכל מקרה, מהמספר הזה יש להוריד את מספר הלא זכאים לביטוח רפואי - שוהים בלתי חוקיים שעל פי ההערכות השמרניות ביותר מספרם נע בין 12 ל-15 מיליון, ואת מספרם של אלה שמרצונם נמנעים מרכישת ביטוח. 

 

אין מחלוקת על כך שהיה מקום לשיפורים ותיקונים במערכת שרותי הבריאות של ארה"ב. השינויים שנדרשו היו בחלקם מהותיים. אבל החלפת כל המערכת הקיימת הייתה צעד מיותר. החלפת כל המערכת הקיימת בלי לוודא לפני כן שהתחליף המוצע עובד, הייתה צעד מטומטם. ככה זה כאשר האידיאולוגיה מכתיבה את הביצוע. ועדיין לא עסקנו בשאלה אם שרותי הבריאות המוצעים במסגרת הרפורמה הם באמת שיפור לעומת המצב הקיים.

 

בעיטת הפתיחה של הרפורמה, ב-1 באוקטובר 2013, הייתה אמורה להיות אירוע חגיגי, התגשמות של חלום. סטירת לחי מצלצלת לכל הסקפטיים שהעיזו להטיל ספק בגדולתו של אובמה. זה לא קרה. מפח הנפש היה גדול. הכישלון היה במימדים שהפתיעו אפילו את רואי השחורות. הרפובליקנים חששו שאם הרפורמה תתחיל, גם אם יתברר בדיעבד שהיא לא מי יודע מה, הציבור יתרגל ולא ניתן יהיה להחזיר את הגלגל לאחור. הם השקיעו מאמצים רבים, ברובם טיפשיים, לבטל או לדחות את הביצוע. היום אנחנו יודעים שזה היה מיותר. הרפורמה הכשילה את עצמה. יתרה מזאת, זה היה צפוי, אבל לרפובליקנים לקח זמן להבין את זה. למען האמת גם היום אני לא בטוח שהם מבינים מה באמת קרה. כל תשומת הלב מופנית לכישלון האינטרנטי. נכון שכישלון בהיקף כזה לא קורה כל יום - שלוש וחצי שנות עבודה ותקציב של קרוב למיליארד דולר כדי להקים אתר אינטרנט שלא עובד! צריך כישרון מיוחד להגיע להישג כזה. אבל כל נושא האינטרנט הוא עניין טכני בלבד, דבר שולי לחלוטין. אין לו כל קשר לבריאות ו/או לביטוח. לתקן תקלה טכנית זאת לא בעיה. זו רק שאלה של זמן. אובמה כבר מצא איזה גאון מחשבים שלקח על עצמו לתקן את מערך האינטרנט עד סוף נובמבר (לא ברור אם הוא התכוון לשנת 2013 או לשנת 2014, אבל זה פרט קטן). כמובן שמיד עולה השאלה אם הוא כזה מוצלח, איפה הוא היה לפני שלוש וחצי שנים, כשהפרויקט החל את דרכו?

 

עכשיו כבר דצמבר ובבית הלבן מביעים שביעות רצון מכך שהמערכת "שופרה" תוך עמידה בלוח הזמנים (סוף נובמבר). "שופרה" זה לא בדיוק "תוקנה". יידרשו עוד הרבה "שיפורים" עד שהמערכת תתפקד כמו שצריך. הערה מעניינת נשמעה מפי שרת הבריאות - "השיפורים בוצעו במהירות המקובלת במגזר הפרטי". זו למעשה הודאה בכך שהמגזר הממשלתי אינו מסוגל להתחרות במגזר הפרטי. אין בכך משום חידוש, כי ממשלה לא מסוגלת לנהל עסקים. היא גם לא נועדה לכך. אבל השבויים בכבלי האידיאולוגיה לא תופסים את זה. השיפורים האינטרנטיים שאובמה כל כך גאה בהם, מתבטאים בעיקר בכך שעכשיו יש אפשרות להתקשר לאתר האינטרנט, אבל לא הרבה יותר. תהליך רכישת ביטוח בריאות הוא עדיין מסלול של שבעה מדורי גיהנום, וגם זה עובד רק כאשר מתקשרים "מחוץ לשעות העומס". במילים אחרות, הדיון האינטרנטי אינו אלא הסחת דעת מהבעיה המרכזית שהיא מהות הרפורמה.

 

במאמרי הקודם, לפני שידענו את מה שנחשף היום, הצגתי את השאלה העקרונית איך חוק שאמור להוסיף כ-50 מיליון מבוטחים חדשים, איננו מתייחס ולו במילה אחת לשאלה מאיפה יבואו הרופאים שייטפלו בחולים החדשים, היכן תמצאנה האחיות לסעוד את החולים החדשים במצוקתם, ומה עם הוספת בתי חולים לאשפוז החולים החדשים. חוק בריאות המשתרע על אלפי עמודים של תקנות והוראות שאף אחד לא טרח אפילו לקרוא אותן, בכלל לא עוסק במשמעות התקציבית של הצרכים הרפואיים החדשים. קרוב למיליארד דולר בוזבזו על הצד האינטרנטי שהוא בסך הכל גימיק טכנולוגי, עשרות מילוני דולרים תוקצבו לגיוס לגיונות של פקידי מס הכנסה על מנת לאכוף את החוק, ו"נווטים" (navigators) שיהיו מורי דרך לציבור שמתקשה למצוא את דרכו במבוך האדמיניסטרטיבי. אבל הכשרה של רופאים חדשים? גיוס אחיות חדשות? תוספת של בתי ספר לרפואה ואחיות? בניית בתי חולים חדשים? מי צריך את זה.

 

אחד הדברים המפליאים ביותר הוא מנגנון ההדחקה של אובמה. אפילו אם הוא לא קורא עיתונים ולא מקשיב לשידורי החדשות, לא ייתכן שהוא איננו מודע להתנגדות העצומה הקיימת בציבור ל ObamaCare. קשה להאמין שעוזריו אינם מדווחים לו. אבל הוא בשלו. בניגוד לתקוותו, ככל שלציבור מתגלים פרטים חדשים בחוק, ההתנגדות בציבור לרפורמה מתגברת. אבל הוא בשלו. "החוק עובד, הוא מאפשר לציבור לרכוש ביטוח יותר טוב במחיר יותר זול, ובכל מקרה, גם אם זה לא מוצא חן בעיניכם, זה החוק ואין לי כל כוונה לשנות אותו". זה הקו המרכזי של אובמה בכל הופעותיו בציבור. זו חזרה למסורת השקרים שכל כך עזרה לו בעבר - הוא יודע שאף מילה במשפט הזה (חוץ מהסיומת) איננה אמת: החוק איננו עובד, הביטוח שנכפה על הציבור הוא יותר גרוע מהמצב הקיים, ומחירו [הרבה] יותר גבוה

 

אובמה מתנהג כאילו כל קשיי הרפורמה נובעים מחוסר הסברה הולמת. בראיון לוול סטריט ג'ורנל הוא מסביר שכל מה שנדרש הוא "לשנות את שם החוק ולשווקו מחדש". הקורבן הראשון של מדיניות ההסברה החדשה הוא הכינוי ObamaCare. בעבר אובמה אימץ את הכינוי הזה שהומצא ע"י הרפובליקנים, ואף התגאה בו. בשל הפאשלות שהתלוו לביצוע הרפורמה, הכינוי הזה ירד מגדולתו. השם הרשמי חזר להיות The Affordable Care Act. אובמה באמת חי בעולם אחר אם הוא מאמין ששינוי שם יספיק כדי לפתור לו את כל הבעיות. אובמה מתנהג כמו סוכן מכירות שמכר סחורה פגומה וכשהלקוח מגלה את הליקויים, הוא חוזר ומדקלם את אותם הנימוקים בהם הוא השתמש על מנת למכור את הסחורה מלכתחילה.

 

מאמר המשך יעסוק ביתר פרוט בהשלכות הפוליטיות, הכלכליות והבריאותיות של הרפורמה.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "ObamaCare - מאיגרא רמא לבירא עמיקתא", מגזין המזרח התיכון, 8 בדצמבר 2013.

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • מאמר חשוב ומחכים
  • הרופאים בורחים
  • אף אחד לא יזכור את זה
גלריית המגזין

 

1 באוקטובר 2020

 

 

טרור אסלאמי: 110 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006