כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
קריאת ספרים בעולם-המוסלמי - בערות בשם אללה
מפלגות, תקשורת וסגנון פוליטי
המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה
הבחירות הן בשורה טובה לכלכלה ולחברה הישראלית
אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות
תקשורת, טרור וסיוע צבאי למדינות כושלות
הוד מעלתו האספסוף – האמנם דמוקרטיה ישראלית?
אל-לג´ון - תרגיל בגניבה היסטורית
טורקיה והמערב – פוליטיקה בינלאומית של חמומי-מוח
על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים
מועמר קדאפי - פסיכופט בחסות מדינות המערב
ככה נראית הקריסה האנושית בארה"ב בשנת 2021
מלחמה ללא סוף בטרור האסלאמי באפגניסטן
ספר חדש: מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס
עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל
על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית
טרור אסלאמי - כמה בני אדם נהרגו בחודש אוקטובר 2011
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
מגמות רדיקליות במחשבה המדינית הגרמנית

הכישלון הלא-מפתיע של מפלגת העבודה בבחירות של 2013

מאת: ד"ר יוחאי סלע

01.02.2013


 

 

ראשית, כדאי מאוד להבהיר נקודה מסוימת: האם שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת "העבודה" (נכון לינואר 2013) יכולה להיות ראש ממשלה? בהחלט! האם היא יכולה להיות גם ראש ממשלה מצוין למדינת-ישראל? ללא ספק! אם כך, היכן הייתה טמונה הבעיה בבחירות של 2013 בעת שהמפלגה זכתה ב-15 מנדטים בלבד, ובכך היא הפכה רק למפלגה השלישית בגודלה לאחר מפלגת "הליכוד ביתנו" ו-"יש עתיד" של יאיר לפיד? הסבר על ההתנהלות הפוליטית של שלי יחימוביץ' במשך שבוע אחד בלבד לאחר הבחירות של 2013, יבהיר לכולנו מדוע הציבור הישראלי מאס במפלגת העבודה ומאס במניפולציות הפוליטיות של כל בכירי המפלגה כולל אלה של שלי יחימוביץ'.

 

שימו לב לדוגמא הבאה: שעות אחדות לאחר שנודע ב-29 בינואר 2013 על פרישתו של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, לאחר כמעט 8 שנים בתפקיד, מיהרה שלי יחימוביץ' לפרסם הודעה שהתפטרותו של פישר היא "סטירה מצלצלת למדיניות נתניהו". התגובה הפבלובית הזו מבטאת יותר מכל את ההתנהלות השכיחה של הפוליטיקה הישראלית האלימה והשטחית. במילים אחרות, עוד לפני שסטנלי פישר מסר את נימוקיו האישיים לפרישתו מהתפקיד, יחימוביץ' כבר פרסמה הודעה שהיה בה ניסוח רשלני שהתבטא בהתלהמות ובברוטאליות מילולית שאין לה מקום בשיח הפוליטי בישראל. אם אתם (הפוליטיקאים) רוצים לשנות משהו בישראל - ראשית עליכם לשנות את עצמכם, בעיקר את עצמכם. סביר להניח שהמדינה המעולה שלנו פשוט גדולה על מידותיכם הקטנות מבחינה מוסרית וערכית. הדוגמא הבאה תבהיר עוד יותר את העניין בנוגע ל"פוליטיקה ישנה" של מפלגת "העבודה" ולשרלטנות של התקשורת הישראלית.

 

בעקבות ההישגים הדלים של מפלגת "העבודה" בבחירות, התכנסו חברי המפלגה, ב-28 בינואר 2013, לישיבת סיעה ראשונה שנערכה בתל-אביב על-מנת לנתח את הסיבות לכישלון המהדהד שהפתיע מאוד את כל בכירי המפלגה. על-מנת להסיט את הדיון התקשורתי בנוגע להישגיה הדלים של יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', היא בחרה לפרסם, בו ביום, "מייל טועה" של נתן אשל שהגיע אליה באקראי חודש לפני כן. אין טעם לעסוק בפרשת נתן אשל או בכוונתו של בנימין נתניהו למנות את אשל לעמוד בראש המשא-ומתן הקואליציוני. מאידך, פרסומו של המייל בידי שלי יחימוביץ' ביום בו נערך דיון מפלגתי ראשון על כישלונה בבחירות, מראה בעליל שהדבר נעשה כדי להסיט את העיסוק התקשורתי מכישלונה של יחימוביץ' במפלגת "העבודה" ל"פרשת נתן אשל", שהיא בהחלט פרשת עסיסית מאוד מבחינה תקשורתית. פרסום המייל בעיתוי שבו הוא פורסם, לא נעלם גם מעיני הכתבים הפוליטיים הבכירים של ערוץ 2 (חבריה לשעבר). זה היה שקוף מידי לכול הדעות, משום ששוב אנחנו נתקלים ב"פוליטיקה ישנה" המאוסה מאוד על הציבור הישראלי השפוי.

 

לפני שנעסוק במה שהתחולל בישיבת הסיעה שהתכנסה ב-28 בינואר 2013, ראוי להביא את דבריו של פרופסור יוסי יונה (מועמד מספר 20) בנוגע לכישלונה של מפלגת "העבודה": לדעתו של פרופ' יונה התוצאה בבחירות היא "השתלשלות של כישלון ידוע מראש", וכי "המאמצים שלנו למשוך (את נתניהו) לזירה החברתית-כלכלית, קיבעו אותנו בעיני הציבור כמפלגה של נושא אחד, כמפלגת נישה" (אתר מעריב 26 בינואר 2013). דבריו של פרופ' יונה הם רק סימפטום לעיוורון של חברי המפלגה הבכירים המתיימרים להבין את רחשי הציבור. הכישלון של מפלגת העבודה נובע גם בשל בחירתם של מירב מיכאלי (מקום 5), יוסי יונה (מקום 20) ויריב אופנהיימר (מקום 27) בפריימריז של המפלגה, שסימנו את הקו הרדיקלי הקיצוני והמאוס של המפלגה בעיני הציבור. ראוי לשים לב לעובדה שבצמרת מפלגת "העבודה" אין אף נציג של "ההתיישבות העובדת", דהיינו מהקיבוצים ומהמושבים.

 

בעקבות ישיבת הסיעה שהתכנסה מייד לאחר הבחירות, התפרסמו שתי כתבות על מה שהתחולל במהלך הדיון שנמשך - על-פי פרסומים אחדים - כשלוש שעות: הכותרת שהתפרסמה ב-28 בינואר 2013 באתר YNET הייתה: "העבודה נשארת באופוזיציה, מתקפה של יחימוביץ'". מאידך, הכותרת שהתפרסמה באתר של עיתון "הארץ" הייתה: "מפלגת העבודה החליטה: נשארים באופוזיציה".

 

כעת מתחיל החלק המעניין. בכותרת המשנה של אתר YNET נכתב כך: "העבודה קיימה דיון סוער בעקבות האכזבה בבחירות ועל הפרק שאלת הכניסה לממשלה. חלק מהחברים הטיחו האשמות קשות כלפי היו"ר יחימוביץ': 'את לא יכולה לקבל החלטות לבד', אמר מיקי רוזנטל, וח"כ בן אליעזר אמר 'הוותיקים הורחקו'". בניגוד למה שנכתב באתר YNET, באתר של עיתון "הארץ" נכתב כך בכותרת המשנה של הכתבה שנכתבה בידי יהונתן ליס: "סיעת העבודה נפגשה לראשונה מאז הבחירות ומלבד ביקורת 'מעודנת' על הקמפיין, איש מהח"כים לא ערער בפומבי על מנהיגותה של יחימוביץ'".

 

בגוף הכתבה שהתפרסמה באתר YNET נכתב כך: "חלק מחברי הרשימה מתחו ביקורת חריפה על אופן ההתנהלות של יושבת הראש שלי יחימוביץ' וטענו כי היא לא מסרה עדכונים במהלך מערכת הבחירות". שוב, בניגוד למה שנכתב באתר YNET, עיתון "הארץ" בחר לתאר את הדברים באופן הבא: "זה היה אירוע מאוד מנומס... הביקורת על הקמפיין הייתה מאוד מעודנת. אנשים לא נכנסו האחד לדברי השני. דיברנו בעיקר על כך שלא שיתפו אותנו בקבלת ההחלטות".

 

בקיצור, מה אפשר ללמוד משתי הכתבות הללו שתפרסמו זמן קצר לאחר סיום ישיבת הסיעה על מה שהתחולל במהלך הדיון? שום דבר! אולם, בהחלט אפשר ללמוד על הדרך בה מסוקרים בתקשורת הישראלי נושאים חשובים כמו פוליטיקה, כלכלה וביטחון.

 

ביום בו נערכה ישיבת הסיעה, התפרסם מאמר באתר NEWS1 מאת יהודה דרורי, בשם: "מצעד הפשלות של שלי יחימוביץ'". דרורי מונה לפחות 10 שגיאות שעשתה יחימוביץ' לאורך השנה האחרונה. אחת הסיבות שהעלה דרורי הייתה: "הופעותיה בתקשורת הדיפו ריח של כוחניות ושחצנות". במבט לאחור, סביר להניח שגם מצביעי המפלגה מבינים היטב שזאת הייתה הסיבה העיקרית לכישלונה של המפלגה בבחירות של 2013. ברוב המקרים, הטון עושה את המוסיקה.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "הכישלון הלא-מפתיע של מפלגת העבודה בבחירות של 2013", מגזין המזרח התיכון, 1 בפברואר 2013.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • שלי יחימוביץ' יכולה להיות ראש ממשלה מצוין? ספק רב
  • תודה על המאמר
  • שלי יחימוביץ'
גלריית המגזין

 

4 באוגוסט 2021

 

 

טרור אסלאמי: 329 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006