כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-168
פרשת אולמרט - סיפור שלא היה ולא נברא
טורקיה – מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית
מלחמת-האזרחים בסוריה ומעמדו של בשאר אל-אסד
לאן התפוגג השמאל הישראלי
המנהיגות האירופאית הפקירה את אזרחי אירופה
האקלים העומד עלינו לכלותינו – הקיץ החם של 2012
האופוזיציה הסורית מייחלת לנפילתו של בשאר אל-אסד
אחמד ג´עברי - ראש הזרוע הצבאית של תנועת החמאס
אסלאם ונצרות באירופה - השריפה בקתדרלת נוטרדאם
העימות בין ארה"ב לצפון-קוריאה - משחקים באש?
הכלכלה הישראלית – האם התל"ג הוא חזות-הכל
פרשת החטופים – המימד התקשורתי הישראלי והבינלאומי
האם תושבי דרום תל-אביב הופקרו לגורלם
טורקיה בתקופת המשטר הצבאי
מני מזוז והלאומנות הערבית בישראל
טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון
בחירות ארה"ב 2016 – שעתה של הילארי
דמוקרטולוגיה - הדמוקרטיה הישראלית ללא כחל ושרק - חלק שני

ספר חדש: "דרך ג´האד בפלסטין", מאת ד"ר שאול ברטל

ספר חדש

16.01.2013


 

 

 

מהם ארגוני הג'האד הפועלים כיום בשטחי מדינת ישראל ובשטחים המוחזקים על ידה? כיצד הם פועלים? מהם המאפיינים המשותפים שלהם אם בכלל? האם ישנם הבדלים ביניהם? מהם שיטות עבודתם? על שאלות אלו ואחרות עונה הספר החדש של ד"ר שאול ברטל, דרך ג'האד בפלסטין. כשמו כן הוא הספר עוסק במשנתם האידיאולוגית של הארגונים האסלאמיים אשר הכריזו ג'האד נגד ישראל. הספר מתבסס בעיקר על ספרות דעוה - הסברה וקריאה לאסלאם כפי שמופצת בידי פעילי הארגונים ומכאן חשיבותו להבנת פעילותם. הארגונים הנסקרים בספר הם ישנים וגם חדשים. קיימת התייחסות לחמאס אך קיימת התייחסות מעמיקה גם לג'האד האסלאמי ולג'מאעה אלאסלאמיה (האגודה האסלאמית) ולחזב אלתחריר אלאסלאמי (מפלגת השחרור האסלאמי) ואף לתנועה האסלאמית בישראל.

 

הספר עוסק כבר מתחילתו בעצם הגדרת רעיון הג'האד. ג'האד הינו מאמץ מרבי שעל המאמין לעשות למען קידום אמונת האסלאם. הג'האד אינו חייב להיעשות רק במובן של מלחמת קודש בכופרים אלא הוא יכול לבוא לידי ביטוי גם בעזרה כלכלית, פוליטית, הסברתית או אחרת. זוהי תפיסת המקואמה - ההתנגדות שלה מטיפה חמאס ובאה לידי ביטוי במשנתו של השיח' הפלסטיני, איש האחים המוסלמים מאזור ג'נין, עבדאללה עזאם. עזאם מוכר יותר בזכות היותו ממייסדי אלקעידה והג'האד העולמי אך עזאם גם התווה וספריו עדיין מתווים את התשתית הרעיונית של משנת ההתנגדות לכלל ארגוני ההתנגדות בפלסטין ולא רק לארגוני הג'האד העולמי. זאת בייחוד בשל היותו פעיל ג'האד שהחל את דרכו באזור ג'נין ובהתנגדות לשלטון ישראל גם בפעולות טרור אותם הוביל בין השנים 1970-1968 מירדן. לא פלא אפוא שהזרוע הצבאית של חמאס שהוקמה בגדה המערבית נקראה בתחילתה על שם עבדאללה עזאם וכי האקדמיה הצבאית של חמאס בעזה נקראת על שמו. בסיום הפרק מובא סיפור לדוגמה של השהיד מחמד מסבאח חמד, שהקריב עצמו במבצע עופרת יצוקה (ינואר 2009). 

 

 

לוז הפרק השני העוסק בפלגי האחים המוסלמים, כלומר חמאס והתנועה האסלאמית בישראל, הוא מסמך מתוך אתר התנועה המפרט את עמדות התנועה ודרכי פעילותה. המסמך פורסם מספר חודשים לאחר שחמאס ניצחה בבחירות והוא מפרט את עמדות התנועה לפיהן ההתנגדות לישראל היא עקרונית והיא בגדר מלחמת תרבות. אין שום סיכוי לפשרה עם ישראל. החלק השני של הפרק עוסק ביחס חמאס לתנועה האסלאמית בראשות ראאד צאלח מחאג'נה כתנועת אחות נוספת, סניף ישראלי של האחים המוסלמים. 

  

הפרקים השלישי והרביעי למעשה משלימים אחד את השני ומפרטים בהרחבה את משנתו האידיאולוגית של ארגון הג'האד הפלסטיני בפלסטין ודרכי פעילותו. ארגון זה כיום הוא הארגון השלישי בחשיבותו בחברה הפלסטינית. למעשה מבין ארגוני הג'האד, הפעילים צבאית, הוא גם הוותיק יותר. נוסד בתחילת שנות השמונים על ידי פתחי שקאקי והשיח' עבד אלעזיז עודה, וסיסמתו היא כי הבעיה הפלסטינית היא הראשונה בחשיבותה. מעניין שלפי ד"ר רמדצ'אן שלח יו"ר הארגון כיום, גם אם יתאסלמו היהודים ימשיך הג'האד נגדם עד אשר יתוקן אותו עוול היסטורי של שנת 1948 ותוגשם זכות השיבה של הפליטים הפלסטיניים במלואה. אלג'מאעה אלאסלאמיה אגודת הסטודנטים של ארגון זה, מנסה לגייס סטודנטים אסלאמיים לשורותיה. בפרק העוסק בה מובא בתרגום עברי ספרון המיועד לגייס סטודנטים דווקא לג'האד האסלאמי ומסביר בצורה משכנעת את מטרות הארגון. לא רק שחרור פלסטין אלא גם טיהור החברה האסלאמית, תיקון עולם וחידוש הח'ליפות האסלאמית.

 

הפרק החמישי עוסק בחזב אלתחריר האסלאמי (מפלגת השחרור האסלאמי). מפלגה זו אומנם ללא זרוע צבאית אולם מבחינת המלל המובע בפרסומיה היא המפלגה הקיצונית והבוטה ביותר. מפלגה זו עברה גלגולים רבים מהקמתה בשנת 1953 ועד היום. אולם כיום היא מפלגה בינלאומית שלה סניפים במרבית מדינות העולם בדומה לאחים המוסלמים. המפלגה קוראת לחידוש הח'ליפות האסלאמית ומאשימה את מדינות ערב כולל מצרים, הרשות הפלסטינית ותורכיה בהיותן סוכנים של אירופה או ארצות הברית. המפלגה מטיפה לג'האד אך רואה בו כמצוות הכלל ולא כמצווה אישית (פרצ' כפאיה ולא פרצ' עין), לאור זאת שרק הח'ליף יכול להכריז ג'האד ובכך לחייב את כלל המאמינים ללא יוצא מהכלל. הפרק מביא מבחר מכרוזי התנועה העוסקים בסכסוך עם היהודים וכיצד יבוצע חורבן מדינת ישראל לפי תפיסתם. כמו כן מובעים כללי מותר ואסור ביחס ליהודים.

 

הפרק השישי עוסק במשא ומתן מנקודת ראות אסלאמית המבוסס על ספרון של הג'האד האסלאמי. קנאי האסלאם מביאים שלל נימוקים מדוע אסור להתפתות חלילה וחס לעשות הסכם עם ישראל ולו רק כדיו על נייר, ללא כוונה לקיימו. אין שום יכולת להצדיק הסכם עם ישראל. הרי גם הצלבנים שלטו כ-100 שנה בפלסטין ומעולם המוסלמים לא חשבו להפסיק להילחם ולנהל איתם משא ומתן. הפתרון הרצוי עם ישראל הוא רק דרך הג'האד שלה מטיפים בדבקות השיח' עבדאללה עזאם, אחמד יאסין, פתחי שקאקי, יוסף אלקרצ'אוי ואחרים.

      

הפרק השביעי עוסק בסוגית ירושלים ואלאקצא. בפרק זה מובאים תרגומים של כרוזים שונים שפורסמו בירושלים על ידי התנועות האסלאמיות המסבירות את הפחד המקנן בליבם מפני "תהויד אלקדס" - יהוד ירושלים. לשיטתם ישראל זוממת להרוס את המסגדים בהר הבית ולבנות במקומם את בית המקדש השלישי. כמו כן זוממת ישראל לגרש את תושבי ירושלים המוסלמים ולהשתלט על כל קודשי המוסלמים. הם מכחישים כל קשר בין הר הבית לעם היהודי. בית המקדש הרי לא שכן שם בהר הבית וזוהי רק המצאה. כך למשל מובא תרגום מתוך חוברת של תושבי סילוואן המפרטת כי הסיבות וההתנגדות לפרויקט גן המלך בסילוואן. בניגוד לטענות תושבי סילואן בבית המשפט שדן בהתנגדותם לתוכנית, הסיבות המובאות בכרוזיהם הן בעיקרן סיבות דתיות בשל המאבק עם היהודים ולא מטעמים של זכויות אדם וחשש מפינוי משפחות מבתים שנבנו שלא כדין.

 

לסיכום הג'האד בפלסטין הוא דרך חיים אותה בחרו קנאי האסלאם במלחמתם במדינה היהודית ובחתירתם להשמדתה. ספרות הדעוה - ההסברה של התנועה היא מגוונת והיא כוללת ספרונים רבים שרק חלקם תורגם בספר זה, אך מהווים מדגם מייצג לספרות רחבה זו. מטרת הדעוה היא מעבר לסתם קריאה לאסלאם או להצטרפות לתנועה זו או אחרת. כל שטח שישראל תיסוג ממנו הופך להיות מנוף לכיבוש שטח נוסף מישראל. רק בדרך הג'האד חשים קנאי האסלאם כי יש סיכוי להצלחתם מול ישראל. השנים האחרונות מצביעות על התחזקות בכוחם מקרב הציבור הפלסטיני עד לכדי רוב של כ-70% מהאוכלוסייה. יש לציין כי אף הפתח וארגוני החזית (העממית, הדמוקרטית והמפקדה הכללית) שותפים לדרך זו כפי שעולה בכרוז שפורסם בספרו של היועץ-המשפטי של אש"ף, ג'דאר אלפצל אלענצרי (דמשק, 2004). הספר אם כן מתאר - אם נשתמש במילותיו של השיח' עבדאללה עזאם - את "גיבורי המאבק אשר מעצבים את תולדות האסלאם בדמם ובונים ארמון מפואר של גולגולות וחלקי גוף".

==

דרך ג'האד בפלסטין, ספרו של ד"ר שאול ברטל.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

13 באוגוסט 2020

 

 

טרור אסלאמי: 137 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006