כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
Islamic Terror – How Many People Were Killed During June 2010
ככה נראית הקריסה האנושית בארה"ב בשנת 2021
חדשות המזרח התיכון
בנימין נתניהו מול אובמה – אנגלה מרקל מול ארדואן
האם אסטרופיזיקה מעניינת את המדענים האפריקאים?
סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה
המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה
טרור אסלאמי – חג הרמדאן הקטלני של יולי 2014
ארדואן "משתעשע" בטורקיה על חשבון הפלסטינים
תפקידה של ממשלת הבעת´ הסורית במלחמת ששת-הימים
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק א
סדאם חוסיין - מותו של דיקטטור
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - עד ליום ה-49
ראש-ממשלת איטליה - "איטליה נוטלת סיכון מחושב"
אינדונזיה האסלאמית נגד הבדלנות של פפואה-המערבית
תופעה של הגירת נשים מבנגלדש האסלאמית
ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד מיעוט השיעי
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
הוד מעלתו האספסוף – האמנם דמוקרטיה ישראלית?
הממשל החדש של טראמפ - מלחמת 100 הימים

טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש דצמבר 2012

מאת: ד"ר יוחאי סלע

13.01.2013


 

 

 

הדו"ח של חודש דצמבר מסכם את אירועי הטרור האסלאמי והאלימות האסלאמית לשנת 2012. לאורך כל השנה היינו עדים למעשי זוועה איומים שהתבצעו ללא כל התייחסות רצינית מצד הקהילה הבינלאומית על שלל יכולותיה האופרטיביות והמשפטיות. כך למשל, מאז שהחלה מלחמת-האזרחים בסוריה בחודש מרס 2011, נהרגו יותר מ-60,000 בני-אדם - כולל אזרחים, מורדים וחיילים הנאמנים למשטר העלווי של בשאר אל-אסד. ככול שמעמיק המשבר במדינה זו, סוריה הופכת למדינה מפוררת המחולקת בידי גורמים סונים רדיקליים, בידי כורדים ובידי עלווים. לפיכך, המצב הביטחוני המעורער השורר בסוריה עלול לאיים על כל שכנותיה - בעיקר על ירדן, לבנון, עיראק וטורקיה.

 

בדומה לסוריה, המצב הביטחוני במאלי, בסומליה, בתימן, באפגניסטן, בפקיסטן, בעיראק, בעזה, בחצי-האי סיני, בלוב, בלבנון ובטורקיה התערער לאור פעילותם וחדירתם של ארגוני טרור אסלאמיים למדינות הללו. בתימן ובסומליה חלה ירידה בהיקף הפיגועים הקטלניים לאור שיתוף הפעולה בין מדינות אזוריות אחדות ולאור מדיניות החיסולים-הממוקדים של ארה"ב המופעלת בעוצמה רבה גם בפקיסטן ובאפגניסטן. כך למשל, דוברים רשמיים באפגניסטן מסרו כי בשנת 2012 נהרגו כ-3,300 טרוריסטים מוסלמים מארגון הטליבאן בפעילות צבאית יזומה של הכוחות הבינלאומיים בשיתוף-פעולה עם כוחות חמושים מקומיים (חלקם עושים זאת עבור בצע כסף). גם בטורקיה נמסר על הריגתם של כ-1,000 בני-אדם בשנת 2012 במלחמה הממושכת בין הצבא הטורקי לבין אנשי המחתרת הכורדית - ה-PKK - הפועלת בעיקר במזרח טורקיה. משנת 1984 נהרגו בטורקיה יותר מ-40,000 בני-אדם בקרבות ובעימותים קטלניים בין הצבא הטורקי לבין חברי המחתרת הכורדית.

 

ראוי לציין כי בשנת 2012 חלה עלייה ניכרת בהתנכלויות הרצחניות של הארגונים האסלאמיים כלפי בני-העדה הנוצרית המתגוררים במצרים, בניגריה, בסודאן, ברשות הפלסטינית, בסוריה, בעיראק, בפקיסטן, בלבנון ובטורקיה. למעשה, במזרח התיכון הרחב מתנהל טיהור אתני אכזרי של בני-העדה הנוצרית גם במדינות מוסלמיות שבהן קיים מיעוט נוצרי קטן שאינו מאיים כלל על ההגמוניה המוסלמית. בשנת 2012 נרשם שיא של התנכלויות רצחניות נגד נוצרים המתגוררים במדינות מוסלמיות.

 

גם העדה השיעית המתגוררת במדינות אסלאמיות-סוניות, זוכה להתנכלויות רצחניות בדומה למה שמתרחש בפקיסטן. מידי יום נרצחים בני-המיעוט השיעי המתגוררים בפקיסטן בידי טרוריסטים מוסלמים מארגון הטליבאן ומארגון אל-קאעידה המתנגדים לנוכחותם של שיעים במדינה זו. כך למשל, ב-10 בינואר 2013 נהרגו בפקיסטן כ-120 שיעים בסדרה של פיגועים שהתבצעה במשך שעות אחדות בלבד (מדובר על אירועי שהתרחש כבר בתחילת שנת 2013).

 

לאורך של שנת 2012 התפרסמו ידיעות רבות על רציחתן של נשים רבות בידי ארגונים אסלאמיים רדיקליים על רקע לבושן או התנהגותן הציבורית. מצבן של הנשים בסומליה, בסודאן, במצרים, בניגריה, בתימן, בסוריה, בלוב, בפקיסטן, באפגניסטן, במדינות המפרץ הפרסי, נתון לשרירות ליבם של מנהיגים אסלאמיים רדיקליים שאינם בוחלים במתן היתר לבצע אונס קבוצתי באישה בשל עניינים פעוטים. כך למשל, בליל אחד ב-24 בנובמבר 2012 נרצחו בניגריה 20 נשים בידי טרוריסטים מוסלמים מארגון "בוקו חראם" רק בגלל שהן לבשו חצאית מיני או מכנסיים קצרים. על-פי הערכות אחדות, מאז שהחלה מלחמת-האזרחים בסוריה בחודש מרס 2011, נאנסו עשרות-אלפי נשים סוריות בידי אנשי כל הארגונים הלוחמים במדינה זו. מאות נוספות (ואולי אלפים) הפכו לשפחות-מין ברחבי העולם-הערבי.

 

בסיכומו של דבר בחודש דצמבר 2012 נהרגו 5,621 בני-אדם, ובכך הגיע מספר ההרוגים הכולל לשנת 2012 ל-59,232 בני-אדם שנרצחו בפיגועי טרור אסלאמיים ובאלימות אסלאמית.

 

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית - דצמבר 2012

מדינה:

הרוגים: (כולל חיילי נאט"ו)

פצועים: (אומדן בלבד)

 

 

 

סוריה:

4,275

10,000

פקיסטן:

357

1,000

עיראק:

173

600

אפגניסטן:

160

600

ניגריה:

117

מאות

סומליה

102

--

תימן:

89

--

טורקיה - כורדים:

73

מאות

סודאן - הצפונית:

 67 (כולל חבל דארפור)

מאות

דרום-סודאן:

56

--

רוסיה - קווקז:

24

--

לבנון:

19 (כולל מירי של חיילים סורים)

--

הודו - קשמיר:

16

--

לוב:

15 (כולל 2 נוצרים)

--

איראן:

11 (בגבול הפקיסטני)

--

תאילנד - טרור אסלאמי:

7

--

קניה - טרור אסלאמי:

6

עשרות

מצרים:

5

--

אלג'יריה:

3

--

טוניסיה:

1

--

פיליפינים:

1

--

 

 

 

ישראל - עזה:

1

--

ישראל - הרשות הפלסטינית:

2

--

 

 

 

אפגניסטן - חיילי נאט"ו:

14

--

 

 

 

תימן - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

7

עשרות

פקיסטן - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

20

עשרות

 

 

 

סה"כ:

5,621 הרוגים

12,200 פצועים (אומדן בלבד)

 

 

 

 

המלחמה בטרור האסלאמי:

בחודש דצמבר 2012 נהרגו 20 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בפקיסטן. לאורך כל שנת 2012 נהרגו בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בפקיסטן 297 בני-אדם. לשם השוואה, בשנת 2011 נהרגו 610 בני-אדם, ובשנת 2010 נהרגו 960 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בפקיסטן בלבד.

 

בתימן נהרגו לפחות 7 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בחודש דצמבר 2012 - אולם גורמים מקומיים בתימן מסרו על מספר גבוה יותר. לאור הפעילות האינטנסיבית של הכוחות-האמריקאיים במתן סיוע מקיף לממשלת תימן, חלה ירידה בהיקף הפיגועים הקטלניים שהתבצעו בידי טרוריסטים מוסלמים מארגון אל-קאעידה הפועלים בעיקר באזור דרום תימן. על-פי מידע שנאסף על-ידי מגזין זה - מגזין המזרח התיכון - בשנת 2012 נהרגו בתימן לפחות 147 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים. (מכון מחקר אמריקאי מסר כי בשנת 2012 נהרגו בתימן 223 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים).

 

מקורות תקשורתיים בסומליה מסרו לאורך כל שנת 2012 על מאות בני-אדם שנהרגו בחיסולים-ממוקדים אמריקאים. למרות הנטייה לפקפק במקורות אסלאמיים המזוהים עם ארגון הטרור האסלאמי "אל-שבאב" הפועל בסומליה, סביר להניח שנערכו עשרות חיסולים-ממוקדים נגד טרוריסטים מוסלמים מארגון "אל-שבאב" בידי כוחות אוויריים של קניה ושל ארה"ב כדי לסייע לממשלת סומליה. הפעילות האווירית הזו סייעה לצמצם את היקף הפיגועים הקטלניים בסומליה שהתבצעו בידי טרוריסטים מוסלמים מארגון "אל-שבאב", אולם הפעילות הרדיקלית של ארגוני טרור אסלאמיים גברה בקניה לאור פעילותה הצבאית בסומליה נגד חברי ארגון "אל-שבאב".

 

בעקבות הצלחותיהם של טרוריסטים מוסלמים המזוהים עם ארגון "אל-קאעידה" לכבוש את מחצית השטח של מאלי, צרפת החליטה להתערב באופן פעיל מבחינה צבאית במשבר במאלי. סביר להניח שמדיניות החיסולים-הממוקדים של ארה"ב תתבצע גם במאלי כבר בשבועות הראשונים של שנת 2013.

 

בחודש דצמבר 2012 נהרגו באפגניסטן 14 חיילי נאט"ו. לאורך של שנת 2012 נהרגו באפגניסטן 405 חיילי נאט"ו - מרביתם חיילים אמריקאים. לשם השוואה, בשנת 2011 נהרגו באפגניסטן 566 חיילי נאט"ו, ובשנת 2010 נהרגו באפגניסטן 711 חיילי נאט"ו.

 

הנתונים המופיעים בטבלה זו נאספו על-ידי מגזין זה - מגזין המזרח התיכון - בעזרת מעקב יומיומי של הודעות ממשלתיות וידיעות חדשותיות שהתפרסמו במקורות בינלאומיים במהלך התקופה הנדונה - החל מ-1 בדצמבר 2012 ועד ל-31 בדצמבר 2012. מספר ההרוגים והפצועים המופיע בטבלה כולל אזרחים, חיילים וטרוריסטים מוסלמים על-פי האומדן הנמוך ביותר. מרבית ההרוגים היו מוסלמים שנרצחו בידי מוסלמים החברים בתנועות רדיקליות ובארגוני טרור אסלאמיים. מינואר 2010 ועד לדצמבר 2012 נהרגו מ-130,000 בני-אדם בפיגועי טרור אסלאמיים באלימות אסלאמית.

--

מאמרים נוספים בנושא:

טרור אסלאמי - אוקטובר-נובמבר 2012.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש דצמבר 2012", מגזין המזרח התיכון, 13 בינואר 2013.

 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • העובדות מדברות בעד עצמם!
גלריית המגזין

 

23 באפריל 2021

 

 

טרור אסלאמי: 160 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006