כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה
חדשות המזרח התיכון
אליאס מורקוס - לקחי הניסיון: חלק ראשון
על שופטים, על פילים ועל הוצאת-דיבה תקשורתית
האיום האסטרטגי התורן על מדינת ישראל
תל אביב כמשל – ראש-העיר רוצה להיות ראש-ממשלה
לפתע העולם התקשורתי נדהם ממה שמתרחש בעיראק
תימן - בין אל-קאעידה לטרור שיעי
המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה
תקשורת פוליטית בישראל – הקשרים של השקרים
המפלט הגרמני בחיק התעמולה הערבית והפלסטינית
סדאם חוסיין - מותו של דיקטטור
עיתון מעריב נגד עיתון הארץ – מצב התקשורת בישראל
אחמד סעיד ומצרים במלחמת ששת-הימים, יוני 1967
אשרף מרואן - המרגל שהפעיל את ראש ה"מוסד"
מוחמד חסנין הייכל - העורך המיתולוגי של העיתון המצרי אל-אהראם
תפקידה של ממשלת הבעת´ הסורית במלחמת ששת-הימים
הייפא והבי - דיוקנה של זמרת לבנונית
פאדימה סהינדל – רצח ידוע מראש
סעד אל-חרירי - התקווה הלבנונית

פרשת אביגדור ליברמן כמשל – מה היה אילו

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

03.01.2013


 

 

 

סיפורו של ליברמן אינו יורד מהכותרות. המאבק למען קלונו של השר שהתפטר מתנהל במלוא העוצמה, כפי שתואר במאמר קודם למרות שהרבה נאמר ונכתב בתקשורת על הפרשה, ישנו היבט נוסף שברצוני להרחיב עליו את הדיבור.

 

נסקור תחילה את השתלשלות העניינים שהביאונו עד הלום. במהלך ביקור של ליברמן בבלארוס, שגריר ישראל בבלארוס באותה עת, גילה את אוזנו של ליברמן שמתנהלת נגדו חקירה, ושלצורך החקירה משטרת ישראל פנתה למשטרת בלארוס בבקשת מידע על ליברמן. השגריר אף הראה לליברמן את המכתב, או העתק ממנו. הפרקליטות הדליפה לתקשורת שנגד ליברמן תוגש תביעה על "שיבוש הליכי משפט". אבל אז התברר שזו הייתה הודעת סרק כי לא היה על מה לתבוע את ליברמן שלא עשה כלום. הפרשה דעכה בקול דממה דקה. בפרקליטות לא שכחו. לימים, כאשר השגריר סיים את תפקידו ושב ארצה. ליברמן העסיק אותו כיועץ, ויותר מאוחר, תמך במועמדותו לכהן כשגריר בלטביה. הפרקליטות החליטה לפתוח את התיק מחדש.  

 

העובדות מדברות בעד עצמן. ליברמן מינה את אחד ממקורביו למשרה רמה כגמול על טובה שהאחרון עשה לו בעבר. לא ברור בדיוק איזו תועלת ליברמן הפיק מאותה טובה ואיך זה השפיע על מהלך החקירה נגד ליברמן אם בכלל, אבל זה לא רלוונטי, כי העיקרון הוא מה שקובע. הפרקליטות משוכנעת מעל לכל ספק בקיומו של קשר סיבתי שאינו ניתן לערעור בין גילוי הסוד בבלארוס לבין מינוי השגריר בלטביה, כי בפרקליטות מסתמכים על הכלל קרה אחרי, קרה בגלל (Post hoc ergo propter hoc). זה היגיון קצת דפוק כפי שיודע כל מי שלמד לוגיקה, אבל לך תתווכח עם עורכי דין. כתב האישום שעומד להיות מוגש נגד ליברמן יסתמך על הכלל הזה. הסעיף העוסק בתמיכתו של ליברמן במועמדות השגריר ישודרג מתמיכה פאסיבית בלבד לתמיכה אקטיבית (מה זה בדיוק תמיכה אקטיבית? ליברמן הרביץ לחברי וועדת המינויים? הוא כופף להם את היד? עמד ועשה פרצופים - נו, שרק תעיזו להמרות את פי?). כמו כן תודגש העובדה שליברמן לא מצא לנכון ליידע את חברי הוועדה בפרטי מערכת היחסים בינו לבין השגריר המיועד.

 

הבה נעשה פסק זמן, ונסתכל על הסיפור מזווית שונה במקצת. מה היה אילו הפרשה הייתה מתרחשת בזירה ציבורית שונה. נניח שליברמן לא היה שר בממשלה, אלא שופט בבית המשפט העליון, ולא סתם שופט, אלא נשיא בית המשפט העליון. אני יודע שזה לא ייתכן, כי ליברמן איננו עורך דין ולכן הוא לא יכול להתמנות לשופט, אבל לצורך הדיון נניח שליברמן למד משפטים במקום יחסים בינלאומיים ושבמקום לפנות לפוליטיקה הוא בחר בקריירה משפטית.

 

כנשיא בית המשפט העליון לליברמן היה תפקיד מכריע במינוי וקידום שופטים , ובמיוחד במינוי שופטים לבית המשפט העליון. דיוני הוועדה למינוי שופטים מתנהלים תחת מעטה של סודיות מוחלטת, ולא נרשמים במהלכם פרוטוקולים. אף פעם אי אפשר לדעת לפיכך אם תמיכתו של נשיא בית המשפט העליון במועמד כזה או אחר הייתה פאסיבית בלבד, או שהיא הייתה תמיכה אקטיבית. אי אפשר גם לדעת אם נשיא בית המשפט העליון מוצא לנכון להביא לידיעת חברי וועדת המינויים מקרים בהם יש או היו לו יחסים מיוחדים עם מועמד כל שהוא. האם יעלה על הדעת שהיועץ המשפטי ו/או פרקליט יחקרו מי שהוא מבין חברי הוועדה על מה שהתרחש במהלך הדיונים?

 

עכשיו תארו לעצמכם מצב בו וועדת המינויים לשופטים מאשרת את מועמדותו לבית המשפט העליון של שופט שזמן קצר קודם לכן זיכה מכל אשמה קרוב משפחה בדרגה ראשונה של ליברמן, שהיה חשוד בפלילים.

 

זה לא שונה ממה שקרה לליברמן השר. אבל למרות שהבדל כאילו אין, הבדל בכל זאת יש. עולם המשפט הוא עולם בפני עצמו. בעולם הזה שוררים כללי התנהגות שונים מכל מה שמקובל בחיים הציבוריים. נורמת ההתנהגות המקובלת בין השופטים היא ביסודה זו של עזרה הדדית - אתה תעזור לי בשעת הצורך, ואני אגמול לך בבוא העת.      

 

אם וכאשר ליברמן השר יעמוד לדין בפני אותם שופטים, הפרקליטות תתבע להעניש אותו במלוא חומרת הדין עם כל הקלון הכרוך בכך, מפני שהעיקרון של "קרה אחרי קרה בגלל"... הוא בחזקת חוק יסוד. האפשרות שלא היה קשר בין האירועים כלל לא עולה על הדעת - אחרי ככלות הכול מדובר בליברמן (השר), וגם אם האישיות בה מדובר עונה על כל הדרישות ממועמד לתפקיד זה לא משנה. אותה פרקליטות, במקרה ההיפותטי שנשיא בית המשפט העליון היה מואשם בעבירה דומה, תטען שהדמיון בנסיבות וסמיכות הזמנים בין האירועים אינם סיבות לחשוד במניעיו. לא יעלה על הדעת שיש איזה שהוא קשר בין זיכויו של הקרוב לבין קידומו של השופט שזיכה אותו. כמו שאמר בגין המנוח - יש שופטים בירושלים.   

 

הסיפור אותו סיפרתי כאן על המינוי והזיכוי איננו פרי דמיוני. הוא קרה במציאות, ולפני לא כל כך הרבה זמן. הפרשה הזאת התרחשה בתקופה שבין מועד הדלפת הסוד בבלארוס, ובין המועד בו יהודה וינשטיין החליט לפתוח מחדש את התיק של ליברמן. נמנעתי מלנקוב בשמות המעורבים אחרי שקראתי על כך שאדם הורשע ונידון לששה חודשי מאסר על תנאי בגין העלבת עובד ציבור, בשל מאמר ביקורת שהוא פרסם באינטרנט (לא נאמר אם ההרשעה גררה גם קלון . . .). השופטת נימקה את פסק וגזר הדין בכך שנכונות הדברים איננה רלוונטית. אני לא מחפש צרות, ולא מעוניין למצוא צו מעצר מחכה לי בנתב"ג אם וכאשר אבוא לבקר בארץ.

==

מאת: ישראל בר-ניר, "פרשת אביגדור ליברמן - מה היה אילו", מגזין המזרח התיכון, 3 בינואר 2013.  

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • הנחה היפותטית
    • ייתכן מאוד שאתה צודק
גלריית המגזין

 

4 באפריל 2020

 

 

טרור אסלאמי: 139 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006