כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
ראאד סלאח והאסלאם הפאשיסטי
ספר חדש: מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
ישראל במלכודת ההונאה התעמולתית האנטי-ישראלית
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
דיפלומטיה ישראלית של תרבות, מדע וטכנולוגיה
טרור אסלאמי – ילדים כטרוריסטים מתאבדים – מרץ 2017
אחמד סעיד ומצרים במלחמת ששת-הימים, יוני 1967
מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן
מי באמת רצח חיילים מצריים במלחמה ששת-הימים, יוני 1967
ספר חדש: "קיצור תולדות דגל ישראל", מאת דני בירן
PEGIDA – אזרחים גרמנים נגד אסלאמיזציה של גרמניה
The Sophisticated Egyptian Deception Preceded the Yom Kippur War
השואה לא הייתה פשע נגד האנושות
השמאל הישראלי "מגלה מחדש" את רוזה לוקסמבורג
ניצחון הוא כלי הסברתי היעיל ביותר
קפריסין והתרגיל הטורקי
בחירות ארה"ב 2016 – שעתה של הילארי
דמוקרטולוגיה - הדמוקרטיה הישראלית ללא כחל ושרק - חלק שני

שוב פרשת ליברמן - כלבו של פבלוב נובח פעם נוספת

מאת: ד"ר יוחאי סלע וד"ר ישראל בר-ניר

11.10.2012


 

 

 

ההתייחסות של ד"ר ישראל בר-ניר: אחרי תקופת רגיעה שנמשכה מספר חודשים, מדינת-ישראל נמצאת שוב במזל בחירות. הבשורה הגיעה גם אל משרדי היועץ המשפטי ברח' צלאח א-דין בירושלים.  אמונים על הסיסמא ביום בחירות, נעלה את ליברמן על ראש מעיינינו, לשידורי החדשות בהם הציבור התבשר על הבחירות הממשמשות ובאות נוספה גם הידיעה הלאקונית היועץ-המשפטי-לממשלה יחליט אם להעמיד את ליברמן לדין עד למועד הבחירות.

 

במאמר קודם, שהתפרסם במגזין זה ב-5 במאי 2012, תיארתי את התגובה הפבלובית של היועה"מ וינשטיין, בכל פעם שהוא שומע שהבחירות בפתח: "הרבה פסיכולוגים טוענים שהתניה - התהליך שבו מתפתח הרפלקס המותנה - היא תופעה המוגבלת ליצורים בעלי אינטליגנציה נמוכה בלבד ואיננה נפוצה בין יצורים בעלי אינטליגנציה גבוהה, שלא לדבר על האדם הנמצא בראש סולם ההתפתחות מבחינת האינטליגנציה. לדעתם של פסיכולוגים מהאסכולה הזאת, מה שעובד על כלבים לא עובד בהכרח על בני אדם שאמורים להיות יצורים קצת יותר אינטליגנטיים מכלבים, הפסיכולוגים האלה כנראה לא נתקלו במהלך הקריירה שלהם במערכת המשפט הישראלית: אם הם היו טורחים לבקר במשרדי היועץ המשפטי ברח' צלאח א-דין בירושלים, הם היו מגלים שההנחות שלהם לוקות בחסר ושעל פעולות המשרד הזה מנצח אדם עליו אפשר בהחלט לומר מותר האדם על הכלב אין. מר יהודה וינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה, התגלה כבעל רפלקסים שלא היו מביישים את כלבו של פבלוב".

 

הבחירות שהיו אמורות להתקיים בקיץ 2012 התבטלו ברגע האחרון, והכלב של פבלוב הלך לישון.  יחד איתו הלך לישון גם התיק של ליברמן.  עכשיו מתחיל סיבוב חדש.  שוב מדברים על בחירות והכלב של פבלוב שוב מתחיל לנבוח. 

 

שוב יבוא הסיפור על כך שהתיק "מסובך", על כך שההחלטה תתקבל על "בסיס משפטי בלבד", ש"למועד הבחירות אין כל קשר" לחידוש הפעילות בתיק. באורח פלא הם גם חושבים שמישהו מאמין להם.

 

ההתייחסות של ד"ר יוחאי סלע: מאז שהמגזין הזה קיים - מגזין המזרח התיכון - הבאנו לכם מאמרים רבים העוסקים במגוון רחב של נושאים שאינם קשורים רק לסכסוך הערבי-ישראלי או לבעיות ביטחוניות הקשורות לעניינים אזוריים ובינלאומיים. במסגרת הזו, פרסמנו מאמרים העוסקים במשפט, בתקשורת, בכלכלה, בפוליטיקה מקומית, בפוליטיקה בינלאומית ובעדכונים שוטפים על אירועי טרור אסלאמי המתרחשים מידי יום ביומו ברחבי העולם. כך למשל, הבאנו לכם גם השוואות בינלאומיות בנושאים כמו תאונות דרכים, כלכלה, אלימות פוליטית, אלימות עבריינית, תרבות, אמנות, אקדמיה וכן גם השוואות בין יהודים לערבים במדינת-ישראל בתחומים אחדים. במהלך השנים האחרונות העלינו בעיות רבות שמצאו את ביטוין, בסופו של דבר, גם בשיח התקשורתי הארצי וגם בשיח הפוליטי הבכיר של מדינת-ישראל. בכל המקרים צדקנו שהעלינו נושאים בעייתיים כמו בעיית המסתננים האפריקאים, העבריינות הלאומנית של ערביי-ישראל, בעיית הדיור בישראל, בעיית הפליטים היהודים שגורשו ממדינות ערב, היחסים עם טורקיה וכן גם על הגישושים המדיניים בנוגע לרעיון הנסיגה הישראלית מרמת-הגולן ומסירתה למשפחת אסד.

 

מטבע הדברים, ניתן להעריך את הכיוון הרעיוני אליו אנו חותרים בהתמדה לאורך השנים האחרונות וזאת המסגרת המאמרים שאנו מפרסמים במגזין. אולם, כיאה לחוקרים המתעניינים בגוון רחב של נושאים, אנו מעלים בעיות חשובות ללא שום קשר לשיוך הפוליטי שלנו. רווחתה של מדינת-ישראל ותושביה חשובים לנו ללא שום קשר למי שעומד בראש המערכת הפוליטית בכל רגע נתון. כך למשל, לדעתנו, נגרם עוול גדול מאוד לראש-הממשלה לשעבר מר אהוד אולמרט בידי המערכת המשפטית הבכירה של מדינת-ישראל. כך הוא הדבר גם בנוגע לח"כ לשעבר מר חיים רמון שהועמד לדין בגין נשיקה לחיילת שהפכה בידי המערכת המשפטית הצבועה והמתחסדת שלנו ל"הטרדה מינית". ועם זאת, אין זה אומר שאנו חושבים שהם ראויים ליטול חלק בפוליטיקה הישראלית ברמה הבכירה ביותר בבחירות הקרובות של 2013, כפי שאיננו חשובים שאריה דרעי ראוי לכהן בתפקיד ציבורי כלשהו. העניין הזה מוביל אותנו "לעסוק" קצת בתיק אביגדור ליברמן שצץ פעם נוספת באמצעות היועץ המשפטי לממשלה מר יהודה וינשטיין.

 

שימו לב לכותרת אחת שהתפרסמה באתר האינטרנט של עיתון מעריב ב-10 באוקטובר 2012: "ההכרעה בתיק ליברמן - כנראה לפני הבחירות". וכעת תנסו לזכור, כמה פעמים קראתם את הכותרת הזו? ושוב, תנסו לזכור, מתי נפתחה לראשונה הפרשה המכונה "תיק אביגדור ליברמן"?

 

ובכן, קוראים יקרים, אני יודע שאתם חושבים שיש לנו מערכת משפטית מפוארת. אולם, החקירה נגד ליברמן נפתחה לראשונה בשנת 1996. מאז, עלו וצצו "פרשיות חדשות" המעסיקות את פרקליטות המדינה שלנו כבר יותר מעשור. כן כן, יותר מ-10 שנים. במדינה שפויה עם מערכת משפטית נורמאלית קוראים לזה "עינוי דין", אולם בישראל הצבועה והמתחסדת הקיימת רק בראשם של כמה משפטנים בכירים, קוראים לזה "מיצוי החקירה". הקטע הזה של "מיצוי החקירה" יכול להימשך עוד עשור או שניים.

 

באורח פלא, זו מערכת הבחירות הרביעית המתקיימת בישראל, ועדיין אין החלטה סופית בעניינו של מר ליברמן. באורח פלא, תמיד כשיש "ריח" של בחירות באוויר, ממהרים פרקליטי המדינה לטעון ש"ההחלטה בעניינו של אביגדור ליברמן" תהייה עוד לפני הבחירות. ובכן, זה נשמע מעניין, זה נשמע מבטיח, אבל בעיקר זה נשמע מסריח - מלמעלה ועד למטה.

 

המערכת המשפטית הפחדנית שלנו אינה מסוגלת להודות בטעויותיה שנעשו לאורך כל השנים האחרונות בעניינו של השר אביגדור ליברמן ובעניינם של פוליטיקאים נוספים. המערכת המשפטית שלנו המטיפה לעקרונות של "חזקת החפות" ו"כבוד האדם וחירותו", אינה מסוגלת באמת לקיים את העקרונות הללו בשל יוהרה אישית ומקצועית שאין לה שום קשר אמיתי לעניינים פליליים הקשורים למר ליברמן ולפוליטיקאים נוספים.

 

במאמר שהקדשתי לזיכויו של מר אהוד אולמרט ביולי 2012, כתבתי כך: "במדינה דמוקרטית הביקורת הציבורית משמשת כלי-עזר לבעלי-תפקידים לנהל כהלכה את ענייני המדינה והחברה. אולם, לצערנו הרב, בישראל השתרשה הדעה שמאחורי כל פוליטיקאי רוחשת לה כוורת של אינטרסים מנוגדים הנובעת משחיתות אישית בלבד. למרבה הצער, דווקא "שלטון החוק" בישראל האמון על צדק, יושר ואמת, מדרבן את הגופים המבקרים להתנהל מול פוליטיקאים כאחרוני העבריינים הפליליים. במצב כזה, אף אדם שפוי לא ירצה לקחת על עצמו תפקיד ציבורי בעל משמעות כדי לא ליפול למלכודת המשפטית הנובעת "מהיסטריה מוסרית" צבועה ומתחסדת. במילים אחרות, "שלטון החוק" בישראל במצבו הנוכחי, מהווה סכנה לא קטנה לדמוקרטיה הישראלית".

 

המשפט האחרון בציטוט מבהיר היטב את הבעיה הרובצת לפתחה של מדינת-ישראל השפויה, גם בעניינו המתמשך של מר ליברמן. כל אזרח ישראלי עלול ליפול גם הוא למלכודת משפטית דומה - תחשבו על זה לפני שאתם הולכים להצביע בקרוב.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע וד"ר ישראל בר-ניר, "שוב פרשת ליברמן - כלבו של פבלוב נובח פעם נוספת", מגזין המזרח התיכון, 11 באוקטובר 2012.

 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • נו, באמת
גלריית המגזין

 

 

21 בפברואר 2019

 

הפעילות האסלאמית הרדיקלית בגרמניה 

 

 

 

 

 


 

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2019-2006