כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
טרור אסלאמי - עוד טבח קטלני בחבל-דארפור שבמערב סודאן
טרור אסלאמי – נשים כשפחות מין – אפריל 2015
בחירות בישראל 2015, הצעה לשיפורים
מדינת-ישראל זקוקה לאנשי-תרבות – ולא לשמאלנים נבערים
הפסטיבל התקשורתי ההזוי סביב פעולות תג-מחיר
האו"ם: שנת 2014, שנת הסולידריות עם הפלסטינים
פרס נובל לשלום על דיבורים ונאומים
הטרור האסלאמי "מטריד" את הממשל האמריקאי
מגמות חדשות בדעת-הקהל הגרמנית בשאלת הפליטים
התקשורת הישראלית והטרור האסלאמי בדרום-מזרח אסיה
טורקיה והמערב – פוליטיקה בינלאומית של חמומי-מוח
תעשיית השלום מתחזקת את אבו-מאזן המטורלל
תעתועי אקלים – האם עתיד האנושות בסכנה?
ענת וקסמן היא הקול האותנטי של השמאל הישראלי
האם הפוליטיקה הישראלית מבינה את אבו-מאזן
נוני דרוויש – ערבים למען ישראל
סיכום כרונולוגי של האירועים ברצועת-עזה - מרץ 2019
בר כוכבא ברמת-אביב ואוטופיה יהודית בירושלים
הדריאנוס בירושלים, פרעה בכנען ומוצרט במרכז אלמא

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית בחג הרמדאן של 2012

מאת: ד"ר יוחאי סלע

14.09.2012


 

 

חודש אוגוסט 2012 היה החודש הקטלני ביותר בשנים האחרונות שבמהלכו נהרגו יותר מ-7,100 בני-אדם במאות פיגועי טרור אסלאמיים ובאלימות אסלאמית קשה ורצחנית. חג הרמדאן שהחל בשנת 2012 ב-20 ביולי והסתיים ב-17 באוגוסט, היווה עילה נאותה מצד גורמים אסלאמיים לבצע פיגועי טרור קשים מנשוא שגרמו לאלפי הרוגים - רובם היו מוסלמים שנפגעו מידי אחיהם לדת דווקא בחודש הקדוש ביותר לאסלאם. רבים מהמטיפים האסלאמיים טוענים ש"האסלאם הוא דת של שלום", אולם אלפי הגופות הפזורות במרחב כולו, מוכיחות לנו, ללא כחל ושרק, שהאסלאם הוא בעיקר דת של טרור, אלימות, רצח, אונס וקולוניאליזם בוטה ואכזרי. במקומות אחדים, כמו במאלי, בתימן, באפגניסטן, בפקיסטן, בסומליה, בחצי-האי סיני, בלבנון, בסוריה, בעיראק ובמקומות נוספים, פעילי טרור המזוהים עם הג'יהאד העולמי השתלטו על אזורים נרחבים תוך כדי התעמרות באוכלוסייה המקומית שהביאה לבריחתם של מיליוני בני-אדם רק בשנה האחרונה. בכל המרחב האסלאמי, אין מדינה אחת המתפקדת כהלכה כפי שמצופה ממדינה ריבונית ועצמאית בעת הזאת של המאה ה-21. מרבית המדינות המוסלמיות "מתחפשות" למדינות מתפקדות בעזרת חוקים המיושמים על הנייר בלבד, כשברקע מתנגשים להם אינטרסים המבוססים של אינטרסים משפחתיים, דתיים, עדתיים ושבטיים המנוגדים לחלוטין לאינטרס של המדינה הריבונית. הריגתם של השגריר האמריקאי בלוב ושל 3 דיפלומטים אמריקאים נוספים בהתקפה של פעילי טרור מוסלמים שהתבצעה בעיר בנגאזי ב-11 בספטמבר 2012, מפגינים בעליל את כישלונה של המדינה המוסלמית לנהל דיאלוג כלשהו עם המערב ללא שפיכות-דמים. כך גם היחס לנשים, האלימות כלפי נשים, האונס והרציחות היומיומיות של נשים, כל אלה המהווים סוג נוסף של טרור אסלאמי מכוון שחייבים לשים עליו את הדגש הבינלאומי ביתר-שאת - וזאת ללא ההתעלמות האופיינית כל כך של עולם המערבי כולו בשל החשש מתגובתו האלימה והגזענית של העולם המוסלמי כלפי העולם החופשי והדמוקרטי. הפראות הרצחנית שהתבטאה לאורך כל חג הרמדאן של 2012 מהווה קו אופייני של אלימות רוחבית קשה ואכזרית הקיימת בכל המרחב האסלאמי. אלימות זו חודרת בעוצמה גדולה גם למערב אירופה בעזרת גלי מהגרים ממדינות מוסלמיות - המבססים להם טריטוריות המתפקדות מחוץ למסגרת החוק של המדינה האירופאית.

 

גורמי אופוזיציה בסוריה דיווחו כי דווקא במהלך חג הרמדאן של 2012, הצבא הסורי הגביר את התקפותיו על האזרחים המתמרדים נגד המשטר העלווי תוך כדי שימוש בהפגזות יומיומיות קשות והתקפות אוויריות שגרמו לאלפי הרוגים נוספים. מקורות אחדים בסוריה ומחוצה לה מסרו על כ-27,000 הרוגים מאז שהחלה ההתקוממות, ב-15 במרס 2011, נגד הנשיא העלווי בשאר אל-אסד. בעקבות מלחמת-האזרחים בסוריה, היא הפכה לבסיס חשוב של ארגון אל-קאעידה ולארגונים אסלאמיים נוספים הדוגלים בג'יהאד עולמי. את ההשפעה המצטברת לכך, אנו נראה גם במדינות הגובלות עם המדינה הסורית כמו בירדן, בטורקיה בלבנון ובעיראק.

 

במהלך החודש כולו, היו עימותים קטלניים ביותר בטורקיה, בפיליפינים ובניגריה שגרמו למאות הרוגים נוספים. כך למשל, גורמים רשמיים בטורקיה מסרו על הריגתם של 373 חברי המחתרת הכורדית (ה-PKK) ו-88 חיילים בהיתקלויות קטלניות שהתרחשו מאז תחילת שנת 2012. בחודש אוגוסט 2012 נערך מבצע צבאי נרחב נגד חברי המחתרת הפועלים בעיקר במזרח המדינה הטורקית. המבצע הצבאי גלש גם לעבר צפון-עיראק שהתבטא בהפצצות אוויריות של חיל-האוויר הטורקי על בסיסי המחתרת הכורדית. ככול הידוע, בהפצצות הללו נהרגו גם אזרחים חפים-מפשע.

 

בסדרת התקפות טרור של ארגון אל-קאעידה בעיראק שנערכה ביום אחד, נהרגו כ-100 בני-אדם ועוד מאות נוספים נפצעו. התקפת הטרור הזו הפגינה בעליל את פריסתו של הארגון בכל רחבי עיראק וכן את יכולתו לתאם בין כל התאים הפועלים בכל רחבי המדינה העיראקית. תכנון כזה אינו יכול להתבצע ביום אחד. לפיכך, ניתן להסיק מהתקפה זו על יכולותיהם המוגבלות של שירותי הביטחון והמודיעין של עיראק למרות התמיכה המסיבית של ארה"ב.

 

במהלך חודש אוגוסט 2012 נורו לעבר ישראל 13 טילים (בדומה לחודש יולי) בידי פעילי טרור מוסלמים הפועלים ברצועת-עזה. מאז תחילת שנת 2012 נורו לעבר ישראל 339 טילים ו-65 פצמ"רים (פצצות מרגמה). במהלך החודש כולו הסתתנו לישראל 199 אפריקאים שחדרו לישראל דרך הגבול המצרי (זו ירידה תלולה של כ-90 אחוזים במספר המסתננים לישראל דרך הגבול המצרי מאז תחילת השנה). מאז תחילת שנת 2012 הסתתנו לישראל 10,024 אפריקאים שהסתייעו בידי גורמי טרור אסלאמיים הפועלים בחצי-האי סיני.

 

בסיכומו של דבר, בחודש אוגוסט 2012 נהרגו 7,105 בני-אדם בפיגועי טרור אסלאמיים ובאלימות אסלאמית; בחודש יולי 2012 נהרגו 5,405 בני-אדם; בחודש יוני 2012 נהרגו 4,190 בני-אדם; חודש מאי 2012 נהרגו 2,668 בני-אדם; בחודש אפריל 2012 נהרגו 3,233 בני-אדם; בחודש מרס 2012 נהרגו 4,284 בני-אדם; בחודש פברואר 2012 נהרגו 4,274 בני-אדם; בחודש ינואר 2012; 3,295 בני-אדם. בחודשים ינואר-אוגוסט 2012 נהרגו 34,474 בני-אדם. לשם השוואה, לאורך של שנת 2011 נהרגו 40,134 בני-אדם, ובשנת 2010 נהרגו 29,832 בני-אדם בפיגועי טרור אסלאמיים ובאלימות אסלאמית.

 

 

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית - אוגוסט 2012

 

מדינה:

הרוגים:

פצועים:

 

 

 

סוריה:

5,000 (כולל חיילים ומורדים)

10,000

אפגניסטן:

360 (כולל פעילי טרור)

1,000

עיראק:

297

700

פקיסטן:

280

700

טורקיה:

255 (רבים מהם כורדים)

--

סומליה:

211 (רבים מהם פעילי טרור)

--

תימן:

112

--

סודאן:

90 (כולל חבל דארפור)

--

ניגריה

84

--

סודאן-הדרומית:

71

--

פיליפינים - טרור אסלאמי:

51

--

מצרים - טרור אסלאמי:

49 (16 חיילים ו-33 טרוריסטים)

--

רוסיה - קווקז:

29

--

לוב:

21

--

גיאורגיה - טרור אסלאמי:

14 (פעילי טרור שהגיעו מהקווקז)

--

לבנון:

14

--

אלג'יריה:

12

--

קניה - טרור אסלאמי:

7

--

הודו - קשמיר:

7

--

תאילנד - טרור אסלאמי:

5

--

 

 

 

ישראל - עזה - מצרים:

8 (כולל 7 פעילי טרור שחדרו מסיני)

--

 

 

 

אפגניסטן - חיילי נאט"ו:

52

--

 

 

 

פקיסטן - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

45

עשרות

תימן - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

31

עשרות

 

 

 

סומליה - חיסולים-ממוקדים אמריקאים:

היו בוודאות, אך אין מידע מדויק

 

 

 

 

סה"כ:

7,105 הרוגים

12,400 פצועים (אומדן בלבד)

 

 

 

 

 

 

המלחמה בטרור האסלאמי:

מרבית שירותי המודיעין המערביים הרחיבו השנה את היקף הפעילות המודיעינית במרחב האסלאמי לאור השינויים הפוליטיים שהתרחשו בשנתיים האחרונות במרחב כולו. גורמי טרור רבים עוסקים בהעברת פעילים ואמצעי לחימה לתימן, לסומליה, למאלי, למאוריטניה, לעזה, לסוריה, לניגריה, לקניה, לטורקיה, לאפגניסטן, לפקיסטן, לתאילנד, לפיליפינים, ללבנון, לסודאן ולחבל קשמיר. הפעילות הזו כוללת גם הברחת טובין וסמים שנועדו לממן פעילות טרוריסטית במרחב האסלאמי ובמרחב האירופאי.

 

בחודש אוגוסט 2012 נהרגו 45 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בפקיסטן למרות התנגדותם של מרבית הגורמים האזרחיים במדינה. מאז תחילת שנת 2012 נהרגו בפקיסטן בחיסולים-ממוקדים אמריקאים 234 בני-אדם. לשם השוואה, בשנת 2011 נהרגו 610 בני-אדם ובשנת 2011 נהרגו 960 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים אמריקאים שנערכו בפקיסטן.

 

בתימן נהרגו לפחות 31 בני-אדם בחיסולים ממוקדים אמריקאים שנערכו בחודש אוגוסט 2012. על-פי מידע שנאסף על-ידי מגזין זה, גם בסומליה התבצעו חיסולים-ממוקדים נגד פעילי טרור מוסלמים מארגון "אל-שבאב", אולם המידע בנוגע למספר הנפגעים אינו מדויק משום שהוא מסתמך בעיקר על מקורות תקשורתיים המקושרים לממשל האיראני.

 

במהלך החודש כולו נהרגו באפגניסטן 52 חיילי נאט"ו. מאז תחילת שנת 2012 נהרגו באפגניסטן 321 חיילי נאט"ו - רובם היו חיילים אמריקאים. לשם השוואה, לאורך כל שנת 2011 נהרגו באפגניסטן 566 חיילי נאט"ו, ובשנת 2010 נהרגו 711 חיילי נאט"ו.

 

הנתונים המופיעים בטבלת הטרור האסלאמי נאספו על-ידי מגזין זה - מגזין המזרח התיכון - בעזרת מעקב יומיומי של הודעות ממשלתיות וידיעות חדשותיות שהתפרסמו במהלך התקופה הנדונה, החל מ-1 באוגוסט 2012 ועד ל-31 באוגוסט 2012. מספר ההרוגים והפצועים המופיע בטבלה זו כולל אזרחים, חיילים ופעילי טרור מוסלמים על-פי האומדן הנמוך ביותר. מרבית ההרוגים הם מוסלמים שנרצחו בידי מוסלמים החברים בתנועות רדיקליות ובארגוני טרור אסלאמיים.

--

מאמרים נוספים בנושא

טרור אסלאמי -  יולי 2012.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית בחג הרמדאן של 2012", מגזין המזרח התיכון, 14 בספטמבר 2012.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

19 בינואר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 173 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006