כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. yohai@mapa.co.ilהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
צעירים באירופה – האם הדמוקרטיה מתחזקת או נחלשת
השלום שכמעט הגיע – מגרש משחקים לחובבנים
טרור אסלאמי – אנגלה מרקל בסעודיה - אפריל 2017
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק א
טרור, אסלאם ושיטפון של פליטים מאפריקה השחורה
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
ספר חדש: "קיצור תולדות דגל ישראל", מאת דני בירן
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק ב
ספר חדש: מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
לסיפור שלנו עם גרמניה יהיה סוף רע מאוד
מלחמת-האזרחים בסוריה ומעמדו של בשאר אל-אסד
נְתַנְיָהוּ בְּגוֹב הָחָקִירוֹת - פוליטיקה ישראלית 2017
עולם חדש: ארה"ב אחרי טראמפ - מאמר שני בסדרה
החולות הנודדים של הטרור האסלאמי ברחבי העולם
נשיאותו של ברק חוסיין אובמה - הפרק הבא
La Nacionalidad Palestina como Movimiento Nacionalista de la Liga Árabe
לאן נעלמות 20,000 נשים מוסלמיות מידי שנה

האקלים העומד עלינו לכלותינו – הקיץ החם של 2012

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

29.07.2012


 

 

 

הקיץ היה חם. תמיד חם בקיץ, אז מדוע מתרגשים מזה? כי השנה היה חם במיוחד - טמפרטורות בנות שלוש ספרות (הטמפרטורות נמדדות כאן בסולם פארנהייט) הן כמעט תופעה יום יומית. זה באמת חם. איך אנשים חיו פה לפני שהמציאו את המזגן? חסידי התיאוריה של התחממות כדור-הארץ או החממיסטים בקיצור, משפשפים את ידיהם בהנאה - אמרנו לכם שזה מה שעומד לקרות. אם האנושות לא תתעשת ותשנה את דרכיה הנלוזות על כולנו נגזר להיצלות באישו של גיהנום. בינתיים, עד שהאנושות תשנה את דרכיה, לא נותר אלא לחרוק שיניים ולשלם את חשבונות החשמל (קרוב ל-500$ לחודש!) שמיזוג האוויר צורך. כמה טוב היה בחורף - הגז להסקה איננו עולה כל כך ביוקר. אבל רגע, משהו לא מסתדר. החורף השנה היה גם כן קר. קר זה לא מילה. בחודשים ינואר ופברואר נרשמו טמפרטורות של 20 מעלות ופחות ולעתים אף טמפרטורות חד ספרתיות (הכל בסולם פארנהייט כמובן). קור כזה גם הוא חריג, אז מה קורה פה? כדור-הארץ מתחמם או מתקרר? כשאנשים התחילו לשאול איך ומה, החממיסטים לא איבדו את העשתונות. מזג אוויר ואקלים זה לא אותו הדבר הם הסבירו בטון מתנשא. אני חייב להודות שלא הבנתי מה הם רוצים לומר בדיוק, אבל התביישתי לשאול כדי לא לתת להם [לחממיסטים] הזדמנות לומר לי מה הם חושבים על אחד כמוני. וכך נשארתי עם ההסבר שכאשר קר זה מזג אוויר וכאשר חם זה אקלים. נו טוב, בטח יש מישהו שמבין את זה יותר טוב ממני. אני עוד לא מצאתי אותו. לעומת זאת, ביום הכי חם שהיה עד עכשיו כאן (טמפרטורה של 105 מעלות פארנהייט בצל - תאמינו לי זה באמת חם), הכותרת בחדשות הייתה עדיין לא נשבר שיא החום של 1935 בו הטמפרטורה הגיעה ל-108 מעלות. כדור הארץ מתחמם והטמפרטורה היום יותר נמוכה ממה שהיא הגיעה לפני כ-80 שנה? זה כנראה מזג האוויר ולא האקלים. 

 

על הרקע הזה נחתה ידיעה מטעם סוכנות החלל האמריקאית נאס"א שכמעט כל שכבת הקרח המכסה את גרינלנד הפשירה השנה. זו "תופעה חסרת תקדים", לטענת אנשי נאס"א, שהתרחשה תוך פרק זמן קצר ביותר. נו, אני אומר לעצמי, הפעם זה כבר רציני. כל-כך הרבה קרח שהפשיר וודאי יביא לעליית פני המים. ומה עם הבטחתו של אובמה שעם הגיעו לילטון עליית פני המים תיעצר? זה יהיה בקדנציה השנייה.

 

מטבע הדברים, מה שזוכה לכותרות בארה"ב, מגיע גם לארץ-הקודש, ומקבל סיקור מלא בטלוויזיה הישראלית (אינני זוכר אם זה היה ב"מבט" או אצל לונדון וקירשנבאום). המומחה התורן הסביר לצופים את פרטי התגלית, כשהוא מדגיש יותר מפעם את היות התופעה חסרת תקדים, ומסיים בקול דרמטי "זה הוא זה, עכשיו אין יותר ספק, כדור הארץ באמת מתחמם. אם עוד היה מי שהוא שפקפק בכך, אחרי גרינלנד לא נותר לו מה לומר". הבעיה עם מומחים כאלה היא שהם מסתפקים בדרך כלל בכותרת בלבד, וכאשר הם עושים את המאמץ וקוראים את הידיעה במלואה, הם לא תמיד מבינים את מה שהם קראו. 

 

לו המומחה היה מתאמץ קצת וקורא יותר הוא היה מגלה שבכתבה עצמה לא מזדרזים להסיק את המסקנות אליהן הוא הגיע. הנוסח בגוף הידיעה שהתפרסמה בסוכנויות הידיעות וכן בעיתונות הוא מדענים מתקשים להסביר את הפשרת הקרח המהירה בגרינלנד. אני רק יכול לנחש שלמקרא הדברים האלה המומחה שלנו הגיב בזלזול - מה כל כך קשה להבין כאן? כדור הארץ מתחמם, לא? הדבר היחיד שאפשר לומר לזכותו של המומחה הוא שכאשר בגרינלנד אפשר לצאת החוצה לבושים בטישרט בלבד זה באמת לא רגיל.

 

אם המומחה היה ממשיך לקרוא את החדשות הוא היה מגלה שמופיע שם המשפט הפשרת קרח כזאת התרחשה בגרינלנד בפעם האחרונה בשנת 1889. זה כבר קרה פעם בעבר? אני לתומי חשבתי ש"חסר תקדים" זה מה שהוא שלא קרה אף פעם בעבר. יתרה מזאת, כתוב שם שזאת תופעה מחזורית שהתרחשה בערך אחת ל-150 שנה במהלך 10,000 השנים האחרונות. אולי ב"חסר תקדים" הכוונה היא לעובדה שתופעת טבע חוזרת על עצמה כבר 10,000 שנה?  

 

הכותרת הרעשנית, וצורת הצגת הדברים בתקשורת, לא רק בישראל, היא דוגמא נוספת לשרלטנות האופפת את נושא התחממות כדור הארץ - בעבר הגדרתי את זה כהונאת המאה. למרבה הפלא הניו יורק טיימס, אחד מנושאי הדגל של החממיסטים, הפגין הפעם גישה שקולה (http://www.nytimes.com/2012/07/25/science/earth/rare-burst-of-melting-seen-in-greenland-ice-sheet.html?_r=1) ונמנע מלהיגרר אחרי ההתלהמות החממיסטית..

 

לסיום מספר מלים על ה"סיוט" החממיסטי של הפשרת הקרח. זה לא סיפור חדש. מה שקרה עכשיו עם ה"תגלית" הגרינלנדית כבר קרה בעבר. זה בהחלט נכון שהפשרה של כמויות גדולות של קרח מוסיפה מים לאוקיינוסים, וכאשר הכמות המופשרת עולה על ההתאדות זה יכול להביא לעליית פני המים. זה נושא שאסור להתעלם ממנו, מאחר ועלייה כזאת, אפילו של מטרים ספורים, תפגע בערים השוכנות על החופים. אבל השאלה היא ה-כצעקתה? מאחר וכל הדיון סובב סביב אזור הקוטב הצפוני, כדאי לשים את הדברים בפרופורציה. רוב הקרח שעל פני כדור הארץ, קרוב ל 90%, נמצא דווקא באזור הקוטב הדרומי - ביבשת אנטארקטיקה ובקצה הדרומי של יבשת דרום אמריקה, פטגוניה וארץ האש (Tierra del Fuego). האקלימטולוגים החממיסטים טוענים שהקרח של אנטארקטיקה מפשיר בקצב שבשנים "רעות" במיוחד יכול להגיע ל 200 ק"מ מעוקבים בשנה. זה נשמע הרבה, לא? אבל הנפח של שכבת הקרח באנטארקטיקה הוא כ 30 מיליון ק"מ מעוקבים. אתם יכולים לחשב לבד כמה זמן יעבור עד שזו תתחיל להיות בעיה רצינית. אבל קיימת גם התופעה ההפוכה. לפני שלוש שנים התפרסמה ידיעה על אחד מכמה שדות קרח בעולם שלא "נכנעו" להתחממות כדור הארץ (אסושייטד פרס, 14 ביוני 2009) הגדלים במקום לקטון. מבלי להעלות את השאלה הנצחית כמה זה "כמה", אסתפק בכך שמדובר בקרחון ענק בארץ האש המכיל כ-30% מרזרוות המים המתוקים של כדור הארץ. מומחים לקרחונים התקשו להסביר את התופעה. אחד מההסברים שהוצעו ע"י החממיסטים היה לא כל הקרחונים מגיבים באותה צורה לשינויי האקלים. אולי הקרחונים יודעים להבדיל בין מזג אוויר ואקלים? אני בסך הכל פיסיקאי, אקלים זה לא השטח שלי, אבל בחיים שלי לא שמעתי על קרח שלא מפשיר כאשר הוא מתחמם. לפרטים נוספים ראו במאמר "קרח בארץ האש" שהתפרסם במגזין אימגו ב-9 ביולי 2009.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "האקלים העומד עלינו לכלותינו - הקיץ החם של 2012", מגזין המזרח התיכון, 29 ביולי 2012.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

 • לעובדה שבאטמוספירה היום שי פי שנים CO2 מאשר לפני 100 שנה יש משמעות
  • השפעת כמות דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה
   • הידעת? תחנות הכח בארה"ב לבד פולטות 10 מיליארד טון של CO2 בשנה
    • המספרים שאתה מביא נכונים
     • בכל מקרה עלית טמפרטורה לא נוכל לשפוט ע"פ חורף או קיץ בודד
      • אם יש לך משהו להגיד בנושא
       • הסבר פשוט על "אפקט החממה"
גלריית המגזין

 

טרור אסלאמי - 26 מאי 2017

 

100 הרוגים בעיראק; 60 הרוגים בסוריה; 20 הרוגים בתימן; 20 טרוריסטים מוסלמים נהרגו באפגניסטן; 5 טרוריסטים מוסלמים מארגון "אל-שבאב" נהרגו בסומליה; 5 שוטרים נהרגו בקניה בפיגוע-טרור אסלאמי; 5 הרוגים בבחריין בפשיטה משטרתית נגד טרוריסטים מוסלמים שיעים; 4 טרוריסטים מוסלמים נהרגו בחיסול-ממוקד אמריקאי באפגניסטן; 3 חיילים נהרגו בפקיסטן; 3 חיילים נהרגו בטורקיה בהתקפה של המחתרת הכורדית;

 

חדשות המזרח-התיכון

 

בעולמו של דונאלד טראמפ

 

הבית הלבן

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

 

מגזין המזרח התיכון

2017-2006