כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. yohai@mapa.co.ilהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
כשהשרלטנות האמריקאית נתקלת בעקשנות הישראלית
טורקיה – מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית
אחמד סעיד ומצרים במלחמת ששת-הימים, יוני 1967
טרור, אסלאם ושיטפון של פליטים מאפריקה השחורה
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק א
טרור אסלאמי – הלקח הטורקי והגרמני – דצמבר 2016
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
צרפתים בני דת מוחמד – חורף 2015
כפרים ערביים על אדמה יהודית
דרך אסד בלבנון
השלום שכמעט הגיע – מגרש משחקים לחובבנים
טרור אסלאמי – אלימות של זהויות מנוגדות - פברואר 2017
הציונות כתנועה לאומית מעוררת השראה
צעירים באירופה – האם הדמוקרטיה מתחזקת או נחלשת
עולם חדש: ארה"ב אחרי טראמפ - מאמר שני בסדרה
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש ינואר 2017
ברק חוסיין אובמה מילכד את הרשות פלסטינית
הבחירות לנשיאות ארה"ב - סקירת מצב, מאי 2016 - חלק שלישי
טרור אסלאמי – נפילת רמאדי – מאי 2015

הכלב של פבלוב – תיק ליברמן והיועץ המשפטי לממשלה

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

05.05.2012


 

 

 

החוקר הרוסי פבלוב ידוע בזכות תגליתו שזכתה לכינוי רפלקס מותנה. הוא הבחין שכאשר כלבו מקבל אוכל מיד אחרי שמצלצל פעמון, הוא מקשר את שתי התופעות. אחרי שהוא חזר על הניסוי מספר פעמים בלוטות הרוק של הכלב החלו לפעול בעקבות צלצול הפעמן גם כאשר הוא לא קיבל אוכל בעקבות הצלצול, והוא התחיל להזיל ריר ללא כל סיבה נראית לעין.

 

הרבה פסיכולוגים טוענים שהתניה - התהליך שבו מתפתח הרפלקס המותנה - היא תופעה המוגבלת ליצורים בעלי אינטליגנציה נמוכה בלבד ואיננה נפוצה בין יצורים בעלי אינטליגנציה גבוהה, שלא לדבר על האדם הנמצא בראש סולם ההתפתחות מבחינת האינטליגנציה. לדעתם של פסיכולוגים מהאסכולה הזאת, מה שעובד על כלבים לא עובד בהכרח על בני אדם שאמורים להיות יצורים קצת יותר אינטליגנטיים מכלבים, הפסיכולוגים האלה כנראה לא נתקלו במהלך הקריירה שלהם במערכת המשפט הישראלית: אם הם היו טורחים לבקר במשרדי היועץ המשפטי ברח' צלאח א-דין בירושלים, הם היו מגלים שההנחות שלהם לוקות בחסר ושעל פעולות המשרד הזה מנצח אדם עליו אפשר בהחלט לומר מותר האדם על הכלב אין. מר יהודה וינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה, התגלה כבעל רפלקסים שלא היו מביישים את כלבו של פבלוב.

 

כדי להבין את כוחו של הרפלקס, צריך להסתכל על מצבו של וינשטיין. בימים אלה הוא נמצא בעיצומו של מאבק קיומי על עתיד הפרקליטות ומשרד היועץ המשפטי. עליו להדוף דרישות העולות מכל הצדדים לאפשר פיקוח ציבורי על הגופים הכפופים לו, והוא צריך לבלום ניסיונות "נואלים" לחשוף את הגופים האלה לצורה כל שהיא של ביקורת ציבורית. אפילו ה"דמוקרטולוג" הידוע, פרופ' קרמניצר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, אינו מצליח להבין מה רע בכך שתהיה ביקורת ציבורית על הגופים האלה, אבל לא אצל וינשטיין. אצל וינשטיין הגישה היא ביקורת זה דבר טוב, ביקורת זה דבר חשוב, אבל לא בבית ספרנו. וברוח הדברים שהשמיע אהרון ברק, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, לא מתקנים את מה שאיננו מקולקל. וינשטיין מנהל את המאבק באופן אישי עם "אש מסייעת" של צוות עובדי הפרקליטות - ההתמסרות למאבק הזה איננה מותירה לו הרבה זמן לעסוק בדברים אחרים. התוצאה היא שהפרקליטות מתנהלת כמו במצב של שביתה. קבלתן של החלטות בשורה ארוכה של נושאים נדחקת ל"מושב האחורי" עד שיסתיים המאבק הזה.

 

לפתע מצלצלים הפעמונים והופ, הידיים מתחילות לרטוט, העיניים נדלקות, הריר מתחיל לנזול, והמאבק נגד הביקורת היה כלא היה. איזה פעמונים צלצלו? פעמוני הבחירות צלצלו. וכמו שמוסבר לכל מתלמד במשרד המשפטים בשיעור הראשון בעת קבלתו לתפקיד, ביום בחירות, נעלה את ליברמן על ראש מעיינינו. תיק ליברמן היה שרוי בתרדמת חורף מאז סיעור המוחות (אני מניח שהכוונה היא למה שמכונה באנגלית Brain Storming) בנושא ליברמן, שצמרת משרד המשפטים קיימה בבית מלון בהרי ירושלים לפני כשנה ורבע. אז הובטח חגיגית שהחלטה בנושא תתקבל "תוך כמה שבועות". מאחר ואף פעם לא מבהירים כמה זה "כמה", אנחנו עדיין מחכים. לא ברור למה בדיוק מחכים. מר וינשטיין, מיד עם כניסתו לתפקיד היועץ המשפטי בחורף שנת 2010, קבע חד משמעית ש"לא יהיה מנוס" מהגשת תביעה נגד ליברמן. את זה הוא פסק עוד לפני שהספיק לעיין בחומר "ההוכחות" נגד ליברמן - אחרי ככלות הכל קצת מוגזם לצפות מבן תמותה רגיל שיוכל לקרוא בעיון ולעכל בלילה אחד חומר שהצטבר במשך למעלה מעשר שנות חקירה. אם "אין מנוס", אז למה באמת מחכים?

 

היה מעניין לדעת כמה עלה אותו סיעור מוחות למשלם המסים, אבל זה יישאר בחזקת סוד מדינה עד שתותר ביקורת של ממש על פעולות הפרקליטות.

 

למיטב זכרוני, מאז הבחירות של שנת 1996 - השנה בה ליברמן הופיע לראשונה על המפה הפוליטית (אז הוא עדיין לא נבחר בזכות עצמו, הוא רק כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה), לא הייתה מערכת בחירות אחת בה תיק ליברמן לא קבל "זריקת החייאה".

 

כך גם הפעם. כותרות העיתונים המבשרות בחירות בפתח, מעוררות אצל מר וינשטיין את הרפלקס הפבלובי, והוא תובע את ליטרת הבשר - תיק ליברמן מתעורר לחיים. שוב, כבעבר, "ההחלטה תתקבל תוך כמה שבועות". ושוב, כבעבר, השאלה שתשאל היא מי יודע כמה זה "כמה"?

 

בעיתונות נמסר שמהפרקליטות הודיעו שאין שום קשר בין חידוש הפעילות בתיק ליברמן לבין הקדמת הבחירות. מה נותר לומר? לפחות החבר'ה האלה ניחנו בחוש הומור.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "הכלב של פבלוב - תיק ליברמן והיועץ המשפטי לממשלה", מגזין המזרח התיכון, 5 במאי 2012.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • נא להשוות לטיפול בעמותות ברק
גלריית המגזין

 

26 ביולי 2017

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל לאורך הדורות

 

הפלישה הערבית לארץ-ישראל וההתיישבות היהודית

 

כפרים ערבים על אדמה יהודית

 

קריאת ספרים בעולם-המוסלמי - בערות בשם אללה

 

ספרים

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הכישלון הנאצי והכישלון הערבי - ימי זיכרון ומשמעותם 

הדמוקרטיה הישראלית ללא כחל ושרק - חלק 1 

הדמוקרטיה הישראלית ללא כחל ושרק - חלק 2 

משמאל תפתח הרעה - חלק ראשון

משמאל תפתח הרעה - חלק שני

השואה לא הייתה פשע נגד האנושות

איך אומרים דמוקרטיה בערבית?

 

 גרמניה החדשה?

 

גרמניה עוברת טרנספורמציה היסטורית תודעתית

התרבות הגרמנית משכתבת את ההיסטוריה הגרמנית 

תפקידה של התקשורת הגרמנית בעיצוב התודעה הלאומית

התקשורת הגרמנית והפוליטיקה של הזיכרון הגרמני

השילוש-הקדוש הגרמני - גרמנים, ישראלים ופלסטינים

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2017-2006