כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה
חדשות המזרח התיכון
אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות
האם הליברליזם המערבי מחריף את האיום האסלאמי
רצח פייר ג´ומייל מזעזע את לבנון
ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד מיעוט השיעי
האם אסטרופיזיקה מעניינת את המדענים האפריקאים?
המאבק נגד המיעוטים האתניים במלזיה האסלאמית
מלחמה ללא סוף בטרור האסלאמי באפגניסטן
כישלונה של קלינטון: הבוקר שלמחרת – היקיצה המרה
PEGIDA – אזרחים גרמנים נגד אסלאמיזציה של גרמניה
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
אינדונזיה האסלאמית נגד הבדלנות של פפואה-המערבית
טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון
סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה
תקשורת, טרור וסיוע צבאי למדינות כושלות
גרמניה והבחירות לפרלמנט האירופאי של 2019
האם עדיין מישהו חושב שיש סיכוי שדונלד טראמפ ינצח
האידיאולוגיה המדינית המסוכנת של ראובן ריבלין
ספר חדש: מלחמת יום-הכיפורים – "הג´יהאד של סאדאת"

משפט ותקשורת - פסיקת בג"צ עושה צחוק מהחוק

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

10.02.2012


 

 

 

את האמרה התנ"כית אור לגויים אפשר להבין כקריאה לאומות העולם ללמוד מעם ישראל.  נקודת המוצא היא שהעם היושב בציון ניחן בכישורים בזכותם הוא יודע יותר טוב, מבין יותר טוב ועושה יותר טוב.  התכונה הזאת מתבטאת במיוחד בתחום המשפט.  מערכת המשפט הישראלית ידועה בשורה של תרומות "מקוריות" שאין להן אח ורע בשום מקום אחר בעולם.  חידושי מערכת המשפט בישראל יכולים למלא כרך עב כרס.  מספיקה דוגמא אחת המראה איך בישראל עקרון החפות עובד במהופך.

 

היצירתיות של שופטי ישראל מצליחה להפתיע מחדש בכל פעם.  בימים אלה התבשרנו על כך שעיתונאית העובדת ברשות השידור זוכתה מהוצאת דיבה בעקבות כתבה שהיא פרסמה על קצין בצה"ל, כתבה שכל קשר בין הנאמר בה לבין המציאות בשטח היה מקרי בלבד. 

 

אומנם אינני משפטן בהשכלתי, אבל לעתים קרובות, כשאני קורא את הנימוקים של שופטים בישראל, בהם הם מצדיקים את פסיקותיהם, אני מגיע למסקנה שכנראה היה הרבה צדק בדבריו של נציג הפרקליטות שהסביר לסטודנטים הלומדים אצלו משפטים, ש"השופטים הם חמורים".  אותו פרקליט נידון ברותחין וכמעט הודח מתפקידו, אבל משהתברר שיש תיק שהוא היחיד שמתמצא בסבך התפרים שלו, נהגו בו לפנים משורת הדין - לא העמידו אותו לדין על "העלבת עובד ציבור", ונתנו לו להמשיך בתפקידו.  מעניין יהיה לראות מה יעלה בגורלו כשיסתיים המשפט אותו הוא מנהל כעת. 

 

אשאיר לאחרים את הדיון בשאלה אם פסיקת הבג"צ נועדה ל"סגור חשבון" עם השופט שהרשיע את אותה עיתונאית וקודם לבית-המשפט העליון נגד רצונה של הנשיאה, דורית בייניש, או אם הפסיקה משקפת את יחסם השלילי של שופטי בית-המשפט העליון לפעולותיו של צה"ל, או שהפסיקה היא דרך מתוחכמת לרוקן מתוכנו את חוק לשון הרע.  הנושא בו אעסוק הוא החידוש הלשוני המופיע בנימוקי השופטים אמת לשעתה - "אמת לשעתה איננה דיבה".         

 

השליטה שלי בשפה העברית היא טובה, ובכל זאת אני לא מצליח להבין למה התכוון המשורר (אני נעזר כאן בדברי נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, שאמר שיש להתייחס לחקיקה כמו לשירה - כל אחד יכול לפרש אותה איך שמתחשק לו) במונח אמת לשעתה.  האם העובדות השתנו?  או לחילופין, האם התגלו עובדות חדשות שלא היו ידועות לעיתונאית בעת שהכינה את הכתבה?  במקרה האחרון היה מוצדק לצפות מהעיתונאית שלפחוות תפרסם התנצלות, אבל לדעתם של השופטים גם זה מיותר כי רק האמת לשעתה היא מה שקובע.                  

 

את המונח אמת לשעתה אפשר לפרש בהרבה אופנים.  לאהרון ברק אין הרבה מתחרים כאשר מדובר בדיונים משפטיים, אבל בתחום הפרשנות של יצירה ספרותית גם אני הקטן יכול לנסות את כוחי.  נתחיל ממימד הזמן.  מתי זה "לשעתה"?  האם זה המועד בו האירוע התרחש בפועל?  האם זה המועד בו העיתונאי שמע עליו?  האם זה מועד הכנת הכתבה (תהליך "בישול" כתבה יכול להשתרע על כמה ימים, שבועות ולפעמים גם חודשים - מה היא נקודת הזמן הקובעת)?  האם זה מועד שידור הכתבה (ומה בקשר לשידורים חוזרים,  או דיונים על הכתבה במסגרת פאנל כזה או אחר)?  האם זה המועד בו נשוא הכתבה הגיש את התביעה על לשון הרע?  האם זה מועד הדיון בבית המשפט (תהליך שיכול להמשך שבועות ואף חודשים)?  האם זה מועד הדיון בערעור על ההרשעה (ראה הערה לנקודה הקודמת)?  ועל כל אלה יש גם צורך להחליט באיזה מקום יש להכניס את נושא ההתיישנות.  כמו שנאמר - זו היא שעתם היפה של שופטי ישראל. 

 

אחרי שמסכימים על השעה אפשר לפנות אל האמת.  אמת שמשתנה עם הזמן, איננה בדיוק אמת.  אמת לשעתה יכולה להיות הרבה דברים, אבל היא איננה אמת לאמיתה.  כפי שנאמר לעיל , הכנת כתבה לשידור היא תהליך ממושך.  אפשר היה לצפות שחלק מהזמן שנדרש להכנת הכתבה יוקדש לבדיקת העובדות, לוודא שלתוך הסיפור לא השתרבבו אי אלו דברים שלא היו ולא נבראו, דברים שעשויים לפגוע במידת האמינות של הכתבה.  אבל לא.  עיתונאי איננו שופט - העיתונאי איננו חייב בנאמנות לאמת.  מחויבותו של העיתונאי היא ל"אמת לשעתה" בלבד.  כך גזר בית המשפט העליון.  העובדה שהכתבה עברה שורה של "שיפוצים" שכללו שיבוץ של קטעים שצולמו במקום אחר, בזמן אחר ובהקשר אחר, גם היא לא הפריעה לשופטים לפסוק שמדובר ב"אמת לשעתה" שאיננה "הוצאת דיבה".  לדידם של השופטים מיידיות הפרסום, ללא בדיקה לעומק של העובדות, הייתה "חובת דיווח עיתונאית" ולא אמצעי למניעת האפשרות שהאמת לשעתה תתגלה כלא אמת בשעה אחרת.

 

החידוש הלשוני אמת לשעתה קבל עכשיו מעמד משפטי מוגדר כי כידוע כוחו של התקדים במערכת המשפטית הוא מעל ומעבר למקרה הספציפי אליו הוא מתייחס.  הוא יוצר מציאות חדשה בה האמת איננה דבר מוחלט.  עיתונאי המפרסם ידיעה שקרית יוכל תמיד לטעון להגנתו שדבריו היו אמת לשעתה, ושאין זו אשמתו שהעובדות השתנו.  מעניין איך בית המשפט יגיב כאשר אדם שנתפס בעדות שקר יטען להגנתו שדבריו היו שקר לשעתו.      

 

בשנות העשרים והשלושים של המאה שעברה פעלה בהוליווד שלישית קומיקאים בשם האחים מרקס.  "חוכמה" של אחד מהאחים, גרוצ'ו, הייתה למי אתה מעדיף להאמין, למה שאני אומר לך או למה שעיניך רואות? (Whom do you prefer to believe, me or your lying eyes ). שלושת השופטים שדנו בעתירתה של העיתונאית אילנה דיין היו יכולים לעשות קריירה בהוליווד.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "משפט ותקשורת - פסיקת בג"צ עושה צחוק מהחוק", מגזין המזרח התיכון, 10 בפברואר 2012.

 

 

 

    

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

29  במרץ 2020

 

 

טרור אסלאמי: 124 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006