כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תרומה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
אחמד טיבי והתרמית הערבית הגדולה
תרומה למגזין המזרח התיכון
צרפתים בני דת מוחמד – חורף 2015
פיוס עם טורקיה - מלכודת משפטית ומדינית לישראל
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
אסיף שווכאת - דיוקנו של ראש המודיעין הסורי
המערכה בדרום - סיכום ביניים
טרור אסלאמי – טורקיה טובחת בכורדים – ינואר 2016
מסקנות אחדות בעקבות המלחמה בעזה
גם במלחמה על דעת-הקהל אנחנו חייבים לנצח
אחמד ג´עברי - ראש הזרוע הצבאית של תנועת החמאס
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
פוגרומים, רפובליקת ויימאר ומשבר מנהיגותי בגרמניה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ספטמבר 2010
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש מאי 2010
הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה-הערבית
נאום נתניהו בעצרת האו"ם כתמרור אזהרה
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש מרס 2011

62 הרוגים נוספים בהתקוממות נגד בשאר אל-אסד

מאת: ד"ר יוחאי סלע

30.04.2011


 

 

מקורות באופוזיציה הסורית מסרו ב-29 באפריל 2011 על הריגתם של 62 בני-אדם מירי של אנשי כוחות הביטחון במהלך הפגנות המחאה נגד השלטון שנערכו בערים אחדות ברחבי סוריה. בדרעא נהרגו לפחות 33 בני-אדם. בארבעת הימים האחרונים נהרגו בדרעא 80 בני-אדם. תושבים שהצליחו לעבור את הגבול לירדן מדווחים בזעם רב על מחסור חמור במוצרים בסיסיים כולל מים ותרופות. מקורות רשמיים בסוריה מסרו במהלך היום על הריגתם של 4 חיילים סורים מירי של המתקוממים ועל חטיפתם של 2 נוספים. בדמשק נערכה הפגנת מחאה בהשתתפותם של כ-10,000 בני-אדם. כמו כן נמסר על הפגנות של כורדים בקמישלי בצפון המדינה, בלטקיה, בחומס, בבניאס, בחמה וב-רגה. האיחוד האירופאי החליט להטיל אמברגו של מכירת נשק לסוריה. ארה"ב החליטה להטיל סנקציות נגד הבכירים הסורים הללו: מאהר אל-אסד - אחיו של הנשיא ומפקד הדיוויזיה הרביעית המטפלת בהתקוממות העממית בדרעא; עטף נג'יב - דודנו של בשאר אל-אסד, מפקד המודיעין הפוליטי שאחראי לטיפול הרצחני נגד תושבי דרעא; וכן נגד אנשי מנהלת המודיעין הכללי האחראים על הפיקוח ההדוק והברוטאלי על האוכלוסייה הסורית. מועצת זכויות האדם של האו"ם קיבלה החלטה ברוב של 26 מתוך 47 החברות על גינוי למשטר הסורי על רקע הדיכוי הברוטאלי של כוחות-הביטחון וכן הוחלט לשלוח ועדת חקירה לבדיקת האירועים בסוריה. ירדן, סעודיה, בחריין וקטאר נעדרו מההצבעה. 50 חברי מפלגת הבעת' בעיר רסטאן התפטרו מחברותם במפלגה בעקבות האירועים האלימים ומעשי הטבח של כוחות-הביטחון. אנשי "השביחה" - שרובם בני העדה העלווית - מנהלים מצוד אלים נגד המתקוממים ברחבי-המדינה. טורקיה מתכוננת לקלוט פליטים כורדים אם המצב יחמיר באזור הגבול המשותף. מקורות ערביים מסרו שראשי תנועת החמאס בסוריה החליטו לעבור לקטאר בעקבות האירועים האלימים ובעקבות ההתקרבות למצרים תחת המשטר החדש. סרטונים קשים מאוד הועלו לאתרי אינטרנט על אירועי "יום הזעם" של 29 באפריל 2010.

 

האירועים המרכזיים של השבוע האחרון

מקורות באופוזיציה הסורית מסרו ב-28 באפריל 2011 על כוונה לערוך "יום זעם" נוסף ב-29 באפריל 2011 לאחר התפילות של יום השישי. כמו כן נמסר שרשת אל-ג'זירה צמצמה את פעילותה בסוריה בעקבות התנכלויות רבות מצד השלטונות המקומיים. בריטניה ביטלה את הזמנתו של שגריר סוריה בלונדון לחתונת המלכותית הנערכת ב-29 באפריל 2011. סין הצהירה שסוריה צריכה לפתור את בעיותיה בעצמה באמצעות דיונים בין הצדדים. מקורות בטורקיה מסרו ב-28 באפריל 2011 על אישים טורקים המנסים לדרבן את הנשיא אסד לנקוט ברפורמה שלטונית רחבה למען קידום הדמוקרטיה בסוריה. ראש המודיעין הטורקי ערך ביקור בסוריה ב-28 באפריל 2011 כדי לדון בהתקוממות העממית שפרצה בסוריה מאז ה-15 במרס 2011. אוסטרליה שלחה איגרת לסוריה ובה בקשה לנקוט באיפוק מרבי כלפי המפגינים. גורם ישראלי בכיר מאשים את ברק חוסיין אובמה בטבח המתחולל בסוריה ביוזמתו של הנשיא בשאר אל-אסד. סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה מסרה ב-28 באפריל 2011 על הריגתם של 6 חיילים סורים יום קודם לכן.  על-פי הערכות אחדות מאז שהחלו המהומות ב-15 במרס 2011 נהרגו 60 מאנשי כוחות-הביטחון של סוריה וכ-450 אזרחים. להערכתנו, נהרגו קרוב ל-1,000 בני-אדם מאז ה-15 במרס 2011. מקורות בעיר דרעא מסרו על הריגתה של אישה, אם לשישה ילדים, לאחר שהיא הטיחה בפני אנשי הביטחון שנכנסו לביתה ש"לישראלים יש יותר רחמים מאשר לכם". עדי ראייה מסרו שהדיוויזיה ה-4 של מאהר אל-אסד עם 40 טנקים שולטת באזור העיר דרעא. 120,000 תשובי העיר דרעא נצורים בביתם ויש הטוענים שעשרות גופות מתגוללות ברחובות העיר. אזרחים מסרו על הריגתם של 42 בני-אדם בשלושת הימים האחרונים בעיר דרעא. תושבים דיווחו שהמסגד המרכזי בדרעא, אל-עומרי, נהרס בהפגזות מכוונות של הצבא הסורי. פליטים מסוריה המתגוררים ליד הגבול עם לבנון עברו את הגבול על-מנת למצוא מפלט לאור המאורעות הקשים. תושבים מקומיים בלטקיה מסרו שהצבא שולט על העיר באופן מוחלט וכי ישנם הרוגים אחדים מירי של אנשי כוחות-הביטחון הפרוסים ברחבי העיר.

 

מקורות אופוזיציוניים בסוריה מסרו ב-27 באפריל 2011 על הריגתם של 10 בני-אדם בעיר דרעא מירי של אנשי כוחות הביטחון של סוריה הפועלים נגד המתקוממים במחוז. עד כה נהרגו 453 בני-אדם מאז ה-15 במרס 2011. מקורות באופוזיציה הסורית מסרו על היערכות נוספת של חיילים וטנקים באזור דמשק, באזור העיר בניאס ובאזור העיר לטקיה. מאות חברי התנועה האסלאמית בירדן הפגינו נגד אסד ליד השגרירות הסורית בעמאן. תושבים בעיר דרעא מדווחים על המצב הקשה המדרדר מיום ליום בשל המצור הצבאי שנאכף על העיר באמצעות ירי של צלפים. 30 נציגי מפלגת הבעת' בעיר בניאס התפטרו מתפקידם בעקבות ההתקוממות נגד המשטר. כך גם 203 חברי מפלגת הבעת' בעיר דרעא. נמסר על חיילים סורים שערקו לצד המתקוממים בדרעא - צילומים של חיילים סורים צועדים לצד מפגינים בדרעא התפרסמו ביממה האחרונה.

 

מקורות באופוזיציה הסורית מסרו ב-26 באפריל 2011 על הריגתם של 400 בני-אדם מירי של כוחות הביטחון מאז ה-15 במרס 2011. אנשי אופוזיציה סורים הפועלים באזור החוראן שלחו בקשה לשלטונות ירדן להרחיב את הכיסוי של הרשת הסלולארית עמוק לתוך סוריה על-מנת להקל את העברת המידע על הנעשה בדרום המדינה למרות הסגר התקשורתי שהוטל על האזור בהוראת השלטונות הסוריים. תושבים בדרעא ובשכונות של דמשק מוסרים על מצור הדוק של חיילים סורים על אזורים נרחבים. במהלך היום נשמעו יריות רבות ונמסר על עשרות הרוגים שלא ניתן להביא אותם לקבורה מסודרת. כ-500 בני-אדם נעצרו רק במחוז דרעא. 200 בני-אדם עדיין נעדרים מאז החלה ההתקוממות. מאות נוספים נפצעו. אלפי בני-אדם נעצרו ברחבי סוריה מאז ה-15 במרס 2011. האופוזיציה הסורית מסרה ב-26 באפריל 2011 על מעצרו של פעיל בארגון לזכויות אדם, קאסם אל-גזאווי בביתו בדיר אל-זור. כוחות מיוחדים של הצבא הסורי מתכוננים לפעול בתקיפות בעיר בניאס. תושבים מדווחים על מחסור חמור במזון ותרופות בעיקר במחוז דרעא.

 

מקורות אופוזיציוניים בסוריה מסרו ב-25 באפריל 2011 על הריגתם של 28 בני-אדם מירי של כוחות הביטחון לעבר מפגינים ותושבים. 25 הרוגים היו במחוז דרעא ו-3 נהרגו בדומא - פרבר ליד דמשק. ידיעות אחדות מסרו על סגירת הגבול בין סוריה לירדן בהוראת שלטונות סוריה על-מנת למנוע הברחת אמצעי לחימה ואמצעי תקשורת למתקוממים באזור החוראן. הטלוויזיה הסורית מסרה שהידיעה אינה נכונה. כוחות צבאיים רבים התפרסו בכל מחוז דרעא, בפרברי דמשק, ובעיר בניאס. במהלך יום אתמול התפרסמו סרטונים חדשים מזעזעים על האירועים האלימים של הימים האחרונים. ארגוני האופוזיציה בסוריה מסרו שהם זקוקים בדחיפות לעזרה בינלאומית (הם מוכנים לקבל עזרה גם מישראל). נציג מפלגת הבעת' הסורית באוקראינה, מוחמד זידיה התפטר מתפקידו בעקבות האירועים האלימים בסוריה. אנשי אופוזיציה בסוריה החלו לנהל רשימה שחורה של אישים שהביעו תמיכה באסד בחודש האחרון או לא הרימו את קולם נגד המשטר - הרשימה כוללת גם את חברי-הכנסת הערביים. קיימת הערכה די מבוססת על ירי מכוון של צלפים מאנשי "השביחה" גם לעבר חיילים על-מנת לעורר זעם נגד האופוזיציה הסורית ונגד המחאה המתפשטת.

 

מקורות המקורבים לאופוזיציה הסורית מסרו ב-24 באפריל 2011 על הריגתם של 9 אזרחים בעיירה ג'בלה מירי של אנשי כוחות-הביטחון. הירי התבצע בשכונות הסוניות של העיירה. כמו כן נודע על פריסה רחבה של הצבא הסורי ברחבי המדינה על-מנת להתמודד עם ההפגנות הצפויות במהלך הימים הקרובים. עד כה נהרגו יותר מ-300 בני-אדם מירי של אנשי ביטחון סורים הוראת השלטונות. הפגנות נגד המשטר הסורי נערכו בקהיר, בצרפת ובבלגיה. בסוריה התאגדו 14 וועדות מקומיות של ארגוני האופוזיציה ופרסמו גילוי-דעת משותף ובו קריאה לשלטונות להפסיק את מרחץ-הדמים של הימים האחרונים. מקורות נוספים בסוריה מסרו על מעצרו של מנסור אל-עלי מבכירי העדה העלווית בעקבות קריאתו לרפורמה דמוקרטית במדינה. כמו כן נמסר על מעצרו של דניאל סעוד פעיל בארגון לזכויות-אדם בסוריה. עוד נמסר על מעצרו של ד"ר זכרייא אל-עקאד מהעיירה ג'בלה לאחר שהתראיין לאל-ג'זירה. חבר המועצה המחוזית של קונייטרה איברהים חוסיין אל-חאלד התפטר  מתפקידו במחאה על האירועים. הפגנות נוספות נערכו במהלך היממה האחרונה בעיירה נווה, בדרעא, בשכונות הסוניות ליד דמשק, בקמישלי, בדיר אל-זור, בניאס, רקא, בסנאמיין, בג'בלה, באזרעא, ובלטקיה. טנקים ובולדוזרים ניצפו בכניסות הראשיות של ערים אחדות. מאות מחסומים צבאיים הוצבו בכל רחבי המדינה. מרבית שירותי התקשורת בדמשק עדיין אינם פועלים מאז הטבח של יום שישי.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "62 הרוגים נוספים בהתקוממות נגד בשאר אל-אסד", מגזין המזרח התיכון, 30 באפריל 2011.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

22 בספטמבר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 289 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תרומה למגזין המזרח-התיכון