כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
המאבק נגד המיעוטים האתניים במלזיה האסלאמית
אמין אל-חאפז, נשיא סוריה לשעבר - 2009-1921
סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה
טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
העולם-הערבי בין דמוקרטיה לאנרכיה וטרור
יחסי קופטים ומוסלמים במצרים - תמונת מצב
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
ירדן ביקשה מארה"ב לתקוף את סוריה
אינדונזיה האסלאמית נגד הבדלנות של פפואה-המערבית
תופעה של הגירת נשים מבנגלדש האסלאמית
תרבות פוליטית בישראל לקראת שנת 2048
טורקיה – מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית
גרמניה עוברת טרנספורמציה היסטורית תודעתית
פוליטיקה ישראלית - דמוקרטיה בארץ הקודש
בחירות 2012 בארה"ב - זה יכול לקרות רק באמריקה
דמוקרטיה, מריטוקרטיה, או אידיוקרטיה במדינת-ישראל
דיור בר-השגה והחיים בתל-אביב האפריקאית של ישראל 2011

טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש אוגוסט 2010

מאת: ד"ר יוחאי סלע

02.09.2010


 

 

 

על-פי המסורת המוסלמית, כפי שנכתב לא אחת גם בתקשורת הישראלית והבינלאומית, בחודש הרמדאן "המוסלמים עוסקים בהתבוננות פנימית, בהתקרבות לאל, וכן עליהם לנהוג באיפוק ובצניעות, ולעסוק בכפרה על עוונות ובעשיית מעשי חסד". למרבה הצער, הטרור האסלאמי והאלימות האסלאמית לא פסקו לרגע בכל אחת ואחת מפינותיו של העולם-המוסלמי גם בחודש הרמדאן. סמלי הוא הדבר שביום האחרון של חודש אוגוסט 2010, במהלך חג הרמדאן, יצאו כמה פעילי טרור מוסלמים מייד לאחר שבירת הצום כדי לרצוח 4 ישראלים שנסעו לביתם באזור הר חברון. הרצח הזה מתקשר כמובן לתחילתן של השיחות המדיניות המתקיימות בוושינגטון בין ישראל לרשות הפלסטינית בחסות ארה"ב. ויחד עם זאת, הרצח של ארבעת הישראלים מאפיין לחלוטין את מה שהתחולל בעוצמות גדולות בכל רחבי העולם-המוסלמי לאורך כל חג הרמדאן שהחל ב-11 באוגוסט 2010. כאשר התקשורת הישראלית מתארת את הרצח כ"פיגוע שנועד להביך את הרשות הפלסטינית", המשמעות היא שהתקשורת מנסה להכניס "רציונל פוליטי" מדומה ושגוי, כפי שהדבר התבטא במושג המקומם "קורבנות השלום" בתקופת הסכם אוסלו של תחילת שנות ה-90. גם כשאין "שיחות מדיניות" וגם כשיש "שיחות מדיניות", תמיד יימצא הפרשן שיעניק הסבר "רציונלי" מתוחכם לרצח של יהודים.

 

למרות השטפונות העזים שפקדו את פקיסטן בתחילת אוגוסט 2010, האלימות האסלאמית גבתה את חייהם של מאות בני-אדם. סביר להניח שאם לא היה פוקד את פקיסטן אסון אנושי בשל השטפונות העזים, מספר הקורבנות מפיגועי הטרור האסלאמי היה רב יותר. בסודאן, בסומליה, בסוריה, באיראן, בטורקיה, בעזה, באפגניסטן, בתימן, באלג'יריה, בעיראק ובמדינות נוספות, התבצעו מאות פיגועי טרור, אולם רק חלק מהאירועים הללו הגיע לידיעת הציבור - גם בשל הצנזורה הקפדנית הנהוגה במרבית המדינות המוסלמיות. מיעוטים לאומיים ודתיים המתגוררים במדינות המוסלמיות היו יעד להתקפות טרור רצחניות ויעד להתנכלויות רבות בעידודם של הממסד הדתי האסלאמי והשלטון הפוליטי. קווי המתאר של האלימות האסלאמית מתפרשים על מישורים אחדים, כגון: היחס לנוצרים, ליהודים, לשלטון ההודי בקשמיר, לדיכוי הכורדים, למאבק האלים בין העדה הסונית לעדה השיעית על ההגמוניה האסלאמית במרחב כולו, וליחס הברוטלי להן זוכות הנשים המוסלמיות - נושא זה נדחק לשולי החדשות בתקשורת הבינלאומית.

 

בחודש אוגוסט 2010 התרחשו מאות פיגועי טרור שגבו את חייהם של 2,166 בני-אדם; בחודש יולי נהרגו 3,582 בני-אדם; בחודש יוני נהרגו 4,323 בני-אדם; בחודש מאי נהרגו 2,254 בני-אדם; בחודש אפריל נהרגו 1,768 בני-אדם; בחודש מרס נהרגו 2,536 בני-אדם; בחודש פברואר נהרגו 1,556 בני-אדם; בחודש ינואר נהרגו 2,166 בני-אדם. מינואר 2010 ועד לאוגוסט 2010 נהרגו 20,301 בני-אדם מפיגועי טרור אסלאמיים ומאלימות אסלאמית.

 

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית אוגוסט 2010

 

מדינה:

הרוגים: (כולל חיילי נאט"ו)

פצועים: (האומדן הנמוך ביותר)

 

 

 

עיראק:

524 (כולל 98 טרוריסטים מוסלמים)

600

אפגניסטן:

425

700

פקיסטן:

340

1,000

סומליה:

310

500

סודאן:

77

200

תימן:

75

200

הודו - קשמיר:

72

300

רוסיה - קווקז:

40

 

טורקיה - כורדים:

27

עשרות

אלג'יריה:

21

עשרות

ניגריה:

20

 

לבנון:

10 (כולל 5 חיילים)

 

איראן:

10 (בעיקר פעילי המחתרת הכורדית)

 

תאילנד:

9

 

סין - מוסלמים:

7 (בפיצוץ של מטען-חבלה)

 

הפיליפינים:

6

 

טג'יקיסטן:

5

 

ירדן:

1 (אזרח)

 

ישראל - לבנון:

1 (קצין ישראלי)

 

ישראל - רצועת עזה:

3 (טרוריסטים מוסלמים)

 

ישראל - הרשות הפלסטינית:

4 (אזרחים ישראלים)

 

 

 

 

חיסולים-ממוקדים אמריקאים בפקיסטן:

47

עשרות

חיילי נאט"ו:

82 (כולל 3 בעיראק)

עשרות

 

 

 

סה"כ אוגוסט 2010:

2,166 הרוגים

3,500 פצועים (מינימום)

 

המלחמה בעיראק, אפגניסטן ובפקיסטן

ב-31 באוגוסט 2010 הסתיימה הנוכחות הקרבית של חיילי ארה"ב בעיראק. אולם, כ-50,000 חיילים אמריקאים ימשיכו לסייע לעיראק להתמודד עם בעיותיה והם אף ישמשו כוח מרתיע כלפי גורמים רדיקלים, כמו איראן וסוריה, השואפים להגביר את השפעתם על המדינה השברירית הזו שאינה מצליחה להחליט על הקמת ממשלה חדשה מאז שנערכו הבחירות במרס 2010.

 

בחודש אוגוסט 2010 נהרגו באפגניסטן 79 חיילים זרים, ובעיראק נהרגו 3 חיילים אמריקאים. מאז תחילת שנת 2010 נהרגו באפגניסטן 489 חיילים זרים - מהם 322 חיילים אמריקאים. סביר להניח שמספר ההרוגים יעבור את השיא של 2009 שבמהלכה נהרגו 521 חיילים זרים.

 

בחודש אוגוסט 2010 נהרגו בפקיסטן 47 בני-אדם בסדרה של חיסולים-ממוקדים אמריקאים. מאז תחילת שנת 2010 נהרגו בפקיסטן 576 בני-אדם בעשרות חיסולים-ממוקדים אמריקאים, וזאת בהתאם למדיניות של הנשיא אובמה שהתגבשה כבר בתחילת 2009. למרבה הצער, מרבית ההרוגים היו חפים-מפשע - או שהיה להם קשר עקיף לפעילי טרור מארגון הטליבאן ולפעילי טרור מ"רשת חאקאני" שתכננה את חיסולם של סוכני ה-CIA ב-31 בדצמבר 2009. ב-6 באוגוסט 2010 הכריזו מוסדות האו"ם וארה"ב על ארגון "חארקאת אול-ג'יהאד" כארגון טרור הפועל בהשראת ארגון טרור אחר בשם "לשקאר א-טוייבה" הפועל בסיועו של המודיעין הפקיסטני. בחודשים האחרונים, הזירה התימנית והסומלית מעסיקה מאוד את שירותי המודיעין המערביים בנוסף על הזירה העיראקית, הפקיסטנית והאפגנית.

 

הנתונים המופיעים בטבלת הטרור

הארגונים לזכויות-אדם בחבל קשמיר פרסמו נתונים על מספר ההרוגים האזרחים (72) שנפגעו מירי של חיילים הודים בחודש אוגוסט 2010. אולם הארגונים הללו התעלמו לחלוטין מהחיילים ההודים ופעילי הטרור שנהרגו בהיתקלויות מזוינות שהתרחשו בחבל קשמיר בעידודו הנמרץ של המודיעין הפקיסטני. על-פי הנתונים שנאספו על-ידי מגזין זה, בחודש אוגוסט 2010 נהרגו בחבל קשמיר לפחות 12 פעילי טרור מוסלמים ו-6 חיילים ושוטרים הודים.

 

מפקדת כוחות נאט"ו באפגניסטן מסרה על 160 טרוריסטים מוסלמים שנהרגו באפגניסטן בחודש אוגוסט 2010 בפעילות צבאית יזומה. אולם מפקדת נאט"ו לא פרסמה נותנים רשמיים על מספר האזרחים האפגנים שנפגעו מירי של כוחות נאט"ו בגין מבצעים כושלים שהתבססו על מודיעין לקוי ואינטרסנטי של גורמים מקומיים בעלי שיקולים זרים.

 

דוברים רשמיים בסומליה מסרו כי במהלך חודש אוגוסט 2010 נהרגו כ-300 פעילי טרור מארגון "אל-שבאב" המזוהה עם ארגון אל-קאעידה. על-פי המידע שנאסף על-ידי מגזין זה לאורך כל חודש אוגוסט 2010, נהרגו בסומליה 310 בני-אדם - מרביתם אזרחים תמימים שנפגעו בידי פעילי הארגון.

 

הנתונים המופיעים בטבלת הטרור האסלאמי נאספו על-ידי מגזין זה - מגזין המזרח-התיכון - בעזרת מעקב יומיומי של הודעות ממשלתיות וידיעות חדשותיות שהופיעו במקורות בינלאומיים רבים במהלך התקופה הנדונה - החל מ-1 באוגוסט 2010 ועד ל-31 באוגוסט 2010. מספר ההרוגים והפצועים המופיע בטבלה כולל אזרחים, חיילים ופעילי טרור על-פי האומדן הנמוך ביותר. מרבית ההרוגים הם מוסלמים שנרצחו על-ידי מוסלמים החברים בתנועות רדיקליות ובארגוני טרור אסלאמיים.

--

מאמרים נוספים בנושא:

טרור אסלאמי - ינואר 2010

טרור אסלאמי - פברואר 2010

טרור אסלאמי - מרס 2010

טרור אסלאמי - אפריל 2010

טרור אסלאמי - מאי 2010

טרור אסלאמי - יוני 2010

טרור אסלאמי - יולי 2010

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש אוגוסט 2010", מגזין המזרח התיכון, 2 בספטמבר 2010.

 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • צריך תרגום לאנגלית
גלריית המגזין

 

15 בספטמבר 2019

 

 

טרור אסלאמי: 127 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד המיעוט השיעי

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2019-2006