כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תרומה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
אחמד טיבי והתרמית הערבית הגדולה
תרומה למגזין המזרח התיכון
צרפתים בני דת מוחמד – חורף 2015
פיוס עם טורקיה - מלכודת משפטית ומדינית לישראל
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
אסיף שווכאת - דיוקנו של ראש המודיעין הסורי
המערכה בדרום - סיכום ביניים
טרור אסלאמי – טורקיה טובחת בכורדים – ינואר 2016
מסקנות אחדות בעקבות המלחמה בעזה
גם במלחמה על דעת-הקהל אנחנו חייבים לנצח
אחמד ג´עברי - ראש הזרוע הצבאית של תנועת החמאס
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
פוגרומים, רפובליקת ויימאר ומשבר מנהיגותי בגרמניה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ספטמבר 2010
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש מאי 2010
הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה-הערבית
נאום נתניהו בעצרת האו"ם כתמרור אזהרה
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש מרס 2011

לקחים היסטוריים: האם באמת המודיעין שלנו לקוי?

מאת: המזרחן, שמעון מנדס

01.07.2010


 

 

 

שוב המודיעין הצה"לי מותקף על המחדלים בטפול במשט הטורקי. לפי התיזה הזאת, מחדלי המודיעין של צה"ל ימיהם כימי המדינה. מקובל לחשוב שהמשבר המודיעיני הגדול אירע במלחמת יום-הכיפורים בשנת 1973 - ולא היא. במלחמת ששת-הימים התרחש גם מחדל מודיעיני: כזכור ב-15 במאי 1967 כוחות שריון מצריים חצו את תעלת-סואץ מזרחה, בניגוד גמור לסכומים שהתקבלו בתום מבצע סיני ב-1956. למחרת היום, הרמטכ"ל המצרי הורה למפקד כוחות האו"ם בסיני לפנות את כוחותיו מראס נצרני - בכניסה למפרץ אילת. כוח האו"ם שישב בנקודה זו נועד לשמור על חופש השיט אל המפרץ וממנו. לא נאריך בסוגיה זו, אולם בסיכומו של דבר מזכיר האו"ם, או טאנט, הורה למפקד כוחות האו"ם בסיני, הגנרל ההודי א. ריקייה, לפנות את כל כוחותיו מסיני לפי דרישתו של עבד אל-נאצר.

 

ראש-ממשלת ישראל באותם ימים היה לוי אשכול. הוא כינס דיון בשיתוף עם הרמטכ"ל יצחק רבין, וראש אמ"ן דאז האלוף אהרן יריב, כדי לדון בהתפתחויות של הימים האחרונים. כי משמעות הוצאת כוחות האו"ם מראס נצראני הייתה ביטול חופש השיט לאילת - דבר שעבור ישראל היה בחינת "קאזוס בלי", דהיינו עילה למלחמה. והשאלה המרכזית הייתה: האם פניה של מצרים למלחמה? ראש אמ"ן דאז הביע את הערכתו, כי הנשיא המצרי מבקש לרכוש לעצמו הילה פאן-ערבית ותו לא. כי אילו רצה באמת במלחמה הוא לא היה מורה לצבאו להיכנס לסיני לאור היום, לעיני כל העולם. זו סתם הצגה - סיכם אהרן יריב. אבל חושיו של לוי אשכול אמרו אחרת: אם אויבו ממערב לסואץ מסלק את האו"ם מסיני, והוא מכניס את צבאו לסיני בניגוד לכל ההסכמים ולעיני כל העולם - והעולם מחריש, זה מצב מדאיג. לפיכך, לוי אשכול הורה לרמטכ"ל לגייס את כוחות המילואים. אם יתברר שזו אכן הצגה, אז "החבר'ה יראו הצגה ונלך הביתה. אבל אם יתברר שזו לא הצגה, צריך שמישהו יהיה שם להגיב". כך סיכם לוי אשכול את הדיון. אולם הניצחון הגדול של מלחמת ששת-הימים העיב על הכשל המודיעיני.

 

אבל האמת היא שהמודיעין הצה"לי לא כשל אף פעם במילוי ייעודו. גם במלחמת יום-הכיפורים שבה דובר על החיל הכושל, המחדל המודיעיני הגדול ביותר וכו' - חיל-המודיעין לא כשל. לדרג מקבלי ההחלטות, הן ברמה הצבאית והן ברמה המדינית, המודיעין סיפק את כל המידע הדרוש כדי לקבל החלטות נכונות. הכשל הוא, איפוא, של המעריכים, של מקבלי ההחלטות שנתנו פרשנות מוטעית לנתונים שהיו לפניהם, או שהתעלמו מהם. אפילו האלוף אלי זעירא, שהיה ראש אמ"ן בימים ההם, והוא הוא זה שדחף לקבל את הפרשנות השגויה, אמר לאחר מעשה את הדברים הבאים: "הנתונים שהיו מונחים לפני, היו מונחים גם לפני הדרגים המחליטים, המדיני והצבאי. הם ראו את הנתונים והייתה להם האפשרות שלא לקבל את דעתי".

 

אז מה בכל זאת קרה? אנחנו כשלנו בכך שלא התייחסנו לנושא ההונאה ברצינות. אמנם שלמה המלך, לפני אלפיים וחמש שנים, לימד אותנו "כי בתחבולות תעשה לך מלחמה ותשועה ברוב יועץ" (משלי פרק כ"ד, פסוק ו'). אבל אין זה מענייננו. כי כבר לפני שנות דור זנחנו את הלימוד של מחשבת ישראל - כי תועבה היא. צעירינו מוכנים ללכת עד סוף העולם, לאיזה מנזר קטן וללמוד שם מעט חכמה. אבל בשום פנים ואופן לא יסכימו להיכנס לבית-כנסת ליד ביתם. לפני זמן לא רב שמעתי קמ"ן בכיר בהרצאה שנתן על תובנות חדשות בנושא המודיעין של מלחמת יום-הכיפורים. הוא הרחיב את הדבור על דא ועל הא. אבל כאשר הגיע לנושא ההונאה, שהיה רשום לו, הוא דילג עליו כעל נושא זניח.

 

כבר דובר הרבה בעבר על כשלון "הקונספציה" המודיעינית במלחמת יום-הכיפורים. ראש אמ"ן ב-1973, האלוף אלי זעירא, היה אבי הקונספציה, שקבעה "מצרים לא תתקוף את ישראל כל עוד אין לה איזון אסטרטגי עם ישראל". דהיינו, שחיל האוויר המצרי ישתווה עם העוצמה שלו, באיכות ובכמות מטוסיו עם חיל האוויר הישראלי. והעובדה היא שבאוקטובר 1973, למצרים לא היה השוויון האסטרטגי. את התיזה הזאת העביר הד"ר אשרף מרוואן למפעילו הישראלי במוסד. וראש המוסד דאז, צבי זמיר, העביר אותה לראש אמ"ן, וזה קבע את ה"קונספציה" על סמך המידע החם הזה. כל זה היה חלק מההונאה המצרית.

 

נשיא מצרים, אנואר סאדאת, ידע היטב שאין לו איזון אסטרטגי עם חיל האוויר הישראלי. לכן שיטת ההונאה המודיעינית, שנועדה להרדים את צה"ל שבה בחר, הייתה החלק שבא למלא את החסר באיזון זה. החלק השני היה מערך טילי הנ"מ לאורך תעלת סואץ, שנועד לרסק את חיל האוויר הישראלי  -  מה שקרה בפועל בשלושת ימי הלחימה הראשונים. והחלק השלישי, סאדאת לא רצה לכבוש את סיני, הוא רצה רק לחצות את התעלה, ובכך להשיג את הניצחון המצרי הגדול "שבירת קו בר-לב", שהושווה עד אז כקו הגנה בלתי חדיר - חזק יותר מקו מאז'ינו הצרפתי. ההישג הצבאי הזה יאפשר לסאדאת להגיע ליעד העיקרי שלו, והוא להניע תהליך מדיני מעמדה של כוח להזכיר לכולנו, כוחות הצבא המצרי לא פרצו פנימה אל תוך סיני עם חציית התעלה. הם התפרסו לאורך התעלה. תרגיל ההונאה המצרי פעל היטב עד לרגע שבו סאדאת סטה מתכניתו המקורית, ונתן את האור הירוק לרמטכ"ל שלו, הגנרל סעד אל-דין שאזלי, לפרוץ מזרחה. וכאן חיכה לו רב-אלוף חיים בר-לב.

 

הכישלון הגדול של המודיעין הישראלי הוא, איפוא, ההתעלמות המוחלטת, או חוסר ההתייחסות לנושא ההונאה. אנחנו פשוט לא מדמיינים לעצמנו כי שכנינו הערבים עולים עלינו בנושא ההונאה. ההונאה הגדולה ביותר של צבא מצרים במלחמת בשנים שקדמו למלחמת יום-הכיפורים, היא היא שהעניקה למצרים את היתרון הגדול בפתיחת המלחמה. המודיעין המצרי דאג להזין אותנו במידע מודיעיני רב על הכישלונות של התמרונים הצבאיים. כל תרגיל מעל רמת הגדוד לא עלה יפה. ואנחנו בלענו את סם ההרדמה של ההונאה בשמחה רבה - ונרדמנו. אנחנו כלל לא חשבנו שהמצרים מסוגלים לתרגילי הונאה בסדר גדל שכזה. שיא השיאים של ההונאה המצרית היה הד"ר אשרף מרוואן, חתנו של נשיא מצרים גמאל עבד אל-נאצר, ועוזרו הצמוד של הנשיא סאדאת המנוח. הוא היה אחד מחמשת שותפי הסוד בנושא "מלחמת אוקטובר". למרבה הצער, אצלנו חשבו שהצליחו "לתפוש בזקנו של אלוהים". לפני זמן לא רב הודה מוחמד בסיוני, מי שהיה שגריר מצרים בישראל בשנים 1986-2000, כי הם ידעו על כל פעילותו של אשרף מרוואן. ניתן לסכם ולומר, כי ההונאה המצרית "הסגירה" לידינו את כל הכלים על לוח השחמט המודיעיני, כדי שסאדאת יוכל לתת לנו את המט על שולחן החול  -  שאנחנו בחרנו להתעלם ממנו.

 

על אף כל זאת גם בפרשת האונייה הטורקית נושא ההונאה חזר ופגע בנו. אנחנו סמכנו על כל מיני "ידידים" טורקים שמסרו לנו כי על האונייה יש רק פעילי שלום. אלא, שהמציאות הראתה לנו  שלא כך היה המצב.

 

האם נלמד סופסוף להתייחס לנושא ההונאה ברצינות? ימים יגידו.

==

מאת: שמעון מנדס, "לקחים היסטוריים: האם באמת המודיעין שלנו לקוי?", מגזין המזרח התיכון, 1 ביולי 2010.

 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • מאמר עצום בחשיבותו
גלריית המגזין

 

22 בספטמבר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 289 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תרומה למגזין המזרח-התיכון