כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תמיכה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
יאטרוגנזיס – ממשל אובמה והמדינה הפלסטינית
האסלאם דורש מהעולם חסינות מלאה מכל ביקורת
ארה"ב של אובמה: הרהורים אמריקאיים – סתיו 2015
מפלגות, תקשורת וסגנון פוליטי
לבנון האומללה והלקח הישראלי
הקריקטורות באירופה - והצביעות המוסלמית
הפעילות האסלאמית הרדיקלית בגרמניה
המדיניות הגרמנית דחפה את בריטניה מחוץ לאיחוד
ישראלים בברלין - אלברט איינשטיין לא אכל חומוס בברלין
ההתקפה הישראלית על לבנון והתקשורת הערבית
הטרגדיה הכפולה של הנשים היזידיות בעיראק
טרור אסלאמי – מאבק גלובלי לכאורה – נובמבר 2015
קריאת ספרים בעולם-המוסלמי - בערות בשם אללה
תמיכה במגזין המזרח התיכון
סעד אל-חרירי - התקווה הלבנונית
נשיאות ברק חוסיין אובמה – סיכום ביניים, מבט מקומי
הֲיַהֲפֹךְ כּוּשִׁי עוֹרוֹ?
פרשת גולדסטון - על שום מה הלך הזרזיר אצל העורב?
בתחבולות תעשה לך מלחמה - אפגניסטן והצבא האמריקאי

סיפור חייו "הטרגי" של השהיד סרן מחמד מסבאח חמד

מאת: ד"ר שאול ברטל

13.06.2010


 

 

 

סיפור חייו "הטרגי" של השהיד סרן מחמד מסבאח חמד[1]

 

מאת: ד"ר שאול ברטל[2].מות קדושים תמיד היה דלק שמזין הקרבה בקרב המוני העם. הקדוש המעונה, "השהיד", המת על קידוש השם והמולדת, הוא דמות מופת, המורה לאחרים ללכת בדרכו. מכאן הנטייה של הזרמים האסלאמיים וחמאס בכללם, להאדיר את "עלילות" השהידים. גישה זו משרתת מספר מטרות. האחת - להראות לשאר המאמינים כי דרכו של השהיד היא הדרך הנכונה בעיני אלוקים ואדם. השנייה - לעודד אחרים ללכת בדרכיו ולהמשיך במאבק המר מול האויב הציוני. השלישית - לחלוק כבוד למשפחת השהיד אשר "תרמה" את בנה למען המטרה הנעלה. פרסום משפחת השהיד והנצחתו ותיאור הקרבתו של בן המשפחה, אלמג'האד (לוחם הקודש) משרת מטרות חברתיות של משפחת השהיד והקהילה ומקל על הצער באובדנו של הבן "היקר". ניתן לראות כיצד באים לידי ביטוי מטרות אלו בטקסט שלפנינו המתאר ביוגרפיה של שהיד אחד מני רבים שנפל על קידוש השם והמולדת, ברצועת עזה שתחת שלטון חמאס.

 

השהיד, לוחם הקודש, סרן (אלנקיב) מחמד מסבאח חסין חמד, "אבו עבדאללה".

 

הולדתו ותולדותיו:

השהיד לוחם הקודש שלנו, נולד במחנה פליטים נציראת בבוקרו של יום שבת ב-25/10/1986 למניינם. (21 בחודש ספר בשנת 1407 להיג'רה[3]). השהיד גדל במשפחה מכובדת. משפחתו היגרה (כפליטים) מאלמע'אר בשנת 1948, כמו יתר המשפחות הפלסטיניות שהיגרו מכפריהם המקוריים והתיישבה במחנה פליטים נציראת.

 

משפחתו של השהיד, כללה שבעה אחים ושתי אחיות משני הוריו, וגזירת האל הייתה כי הוא יהיה השהיד הראשון מקרב אחיו. השהיד שלנו סיים את לימודיו בשני המקומות, הן בבית הספר היסודי והן בי"ס התיכון של רשת אונר"א.[4] התיכון בו למד היה על שם ח'אלד אבן אלוליד[5] והוא סיים את לימודיו בתיכון זה בשנת 2004.

 

אופיו ותכונותיו:

השהיד שלנו היה מאופיין בלב טוב והיה טוב מזג באופיו ובעל ענווה. הוא היה מכבד את הגדול ומחבב את הקטן ומעידים עליו שעשה כך, אנשי מחנה פליטים נציראת. כך גדל השהיד מחמד, על אהבת האל והאסלאם. מצעירותו נמשך לדת והיה להוט לבצע את חמשת התפילות היומיות במסגד השהיד סייד קוטב[6]. במיוחד היה להוט לבצע את תפילת השחר[7], כפי שמעידים עליו שאר המתפללים. הוא תמיד היה להוט גם כן בתפילות שעות הבוקר המאוחרות (תפילת אלד'חא- בסביבות השעה 10:00 - 11:00 בערך) ובתעניות היה מתענה יותר מאחרים ויזם דברים רבים במסגד.

 

משפחת לוחמי הקודש (עא'אלה מג'אהדה):

השהיד שלנו שייך למשפחת לוחמי הקודש הדתיים אשר יודעים את חובתם ואוהבים את דתם ומולדתם. ממשפחה זו היו שהידים רבים ביניהם נזכיר את השמות הבאים:

 

השהיד אלמג'האד, ח'יר אלדין אחמד חמד, השהיד, נד'אל מחמד חמד והשהיד, השאם אסמאעיל חמד, אשר ביצע את הפיגוע בנצרים בשנת 1995. כמו כן בפיגוע נצרים השתתף גם אחיו של השאם, חסאם אסמאעיל חמד. השהיד, יוסף מחמד חמד וחברו לפעולת [ההקרבה] השהיד, אנס פאוזי חמד אשר באותו היום, הקריב עצמו על קידוש השם יחד עם יוסף חמד, ואשר היה קשור לחברו וביחסים טובים עימו.

 

הבחירה בג'יהאד כדרך חיים:

מרגע שפקח את עיניו וראה את הכיבוש הציוני המשפיל את לב עמו [הפלסטיני] ואומתו [האסלאמית] זה הצמיח בקרבו את אהבת הג'יהאד למען האל והחל יותר ויותר לשנוא את הכיבוש הסיוטי הזה. הוא נרשם לשורות תנועת ההתנגדות האסלאמית, חמאס, ולאגודת האחים המוסלמים בשנת 2005. מרגע זה החל השהיד שלנו להשתתף בכל פעולות התנועה, בתהלוכות ובכנסים. הוא גם השתתף בפעילות להפצת תעמולת הבחירות של מפלגת השינוי שייצגה את חמאס בבחירות השניות שנערכו לפרלמנט הפלסטיני.[8]

 

מרגע שהודיע האדון המכובד, המג'אהד, השהיד סעיד סיאם[9] על הקמת כוח [צבאי] ביצועי הצטרף השהיד שלנו לשורותיו. והוא ביצע מאז הצטרפותו פעולות רבות במספר מקומות ביניהם פעולה בג'נין ופעולה מיוחדת בדיר אלבלח. בשנת 2007 אחרי ההכרעה הצבאית של גדודי השהיד עז אלדין אלקאסם[10], עבד השהיד שלנו במרכז המשטרה הנמצא באבו מדין כשהוא בדרגת סג"מ (מלאזם אול).

 

בשנת 2007 ערך השהיד שלנו חוזה נישואים עם אחת מבנות משפחתו והיה נשוי לה במשך חודש. אך רצון האלוהים היה שונה. אלוהים רצה להוביל אותו לכך שהוא יינשא לבתולות יפות העין אותן ייקח אם ירצה השם.[11]

  

יום מותו על קידוש השם:

בבוקרו של יום השבת השחורה ב-27/12/2008, (השבת בה התחילה המתקפה האווירית במבצע עופרת יצוקה), התפלל השהיד שלנו בתפילה שבשעות הבוקר המאוחרות במרכז אבו מדין. דקות ספורות לפני מותו על קידוש השם, עוד קרא את סורת אלעמראן[12]. אחרי זה הגיעו מטוסי הכיבוש הציוני והפגיזו בהפצצה בוגדנית את עמדות המשטרה הפלסטינית. כך הצטרף השהיד שלנו לגינות העדן של הנביאים, הצדיקים והשהידים וטוב לו להיות בן לוויתם. רק כאלו נלקחים אצל האל ולא נמליץ לאל על אחד אחר מלבדו.

 

מספרים על השהיד:

ארוסתו סיפרה כי ראתה אותו בחלומה, יומיים לאחר מותו על קידוש השם והוא היה לבוש בגדים לבנים ועמד במקום [מקסים] עם מלא עצים ונהרות זורמים. לדבריה אמר לה כי הוא שמח ואל לה להתאבל עליו כי מותו על קידוש השם, נחשב לו כמבורך בפני ריבונו של עולם.

 

השהיד מחמד היה מושיט יד עוזרת לכל נזקק והיה מקבל בביתו כל אדם עם בעיה או שהיה מעוניין לעזור למרכז המשטרה באבו מדין. אחרי מותו קיבלו בני משפחתו של השהיד מספר שיחות בפלאפון של השהיד מחמד, מאלו שסייע בידם והם שאלו אודותיו האם נפגע בהפגזה וכששמעו על מותו התאבלו עליו רבות.

 

רחמי אלוהים על השהיד וישימו בגן העדן יחד עם הנביאים, הצדיקים והשהידים וטוב לו להיות בחברתם. ותפילתנו האחרונה, טוב להודות לאלוהים, ריבון העולמים.

 

בשם אלוהים הרחמן והרחום

השלום עליכם ורחמי אלוהים וברכתו

רחם עלינו אלוהים ושכן אותנו בגן העדן העליון

השהידים המכובדים

האל נתן ואליו נשוב

האל יאחה את פצעיו של השהיד

ויכבד את לוחם הקודש

המגן על האסלאם והמחזיר את ריבונותו

האם פחד המוות ירתיע מנקמה

יחיא עיאש ואחריו צאלח שחאדה.[13]

 

בהמשך לאחר שורת ברכות נוספות וצידוק הדין, מפורטים שמותיהם של 232 שהידים נוספים לצד דרגותיהם הצבאיות בחמאס. חלק גדול מההרוגים ברשימה הם אנשי חמאס שנהרגו במהלך מבצע עופרת יצוקה, שנערך בינואר 2009, ברצועת עזה. בהמשך ניתן לראות קריקטורה של דמות הלוחם, איש החמאס הלוחם בציונים כולו אש ולהבה על רקע מפת פלסטין. באתר ניתן למצוא עוד "עלילות שהידים", נוספות אשר מתו בשנים האחרונות על ידי האויב הציוני, בעת מילוי תפקידם.

 

אנשי החמאס אינם שואלים את עצמם מה עשה אותו שהיד בשם ארגונו, שהוביל למותו. הם אינם מציגים כי ביצעו "מעשי התנגדות", הכוללים שליחת טילים על ישראל על מקומות אזרחיים חפים מפשע והומי אדם. התנגדות לכיבוש היא מצווה דתית שמוטלת על המאמין. פעולות האויב הציוני הן תמיד פעולות בוגדניות וחסרות כבוד. האויב הציוני מתקיף ממעל את אנשי החמאס בעוד הם נמצאים במפקדותיהם. המוות נתפס בעיניהם כדרך חיים חדשה בה זוכה המאמין להגשמה עצמית בגן העדן יחד עם הצדיקים, הנביאים והבתולות. ככל שהשהיד גרם נזק רב יותר לאויב הציוני כך מעמדו רב יותר. יחיא עיאש וסאלח שחאדה הן דמויות מופת שלאורן על השהידים ללכת. דרך זו של קידוש המוות על פני החיים נעלמת מעיניהם של רבים.[14] ביניהם השופט ריצ'ארד גולדסטון, אשר בחן את הדברים שהיו במבצע עופרת יצוקה, אך משום מה, טחו עיניו מראות את "נפלאות החמאס".

 

----

[1] ביוגרפיה קצרה זו של פעיל חמאס מחמד מסבאח חמד מופיעה באתר אלתקוא [אדיקות בדת] ופורסמה באתר ב-27/12/2009. אתר זה מבטא את עמדתם של האחים המוסלמים בפלסטין. ניתן לצפות בביוגרפיה זו בערבית באתר: http://altakwa.net/forum/showthread.php?t=52147

[2] שאול ברטל הינו מרצה לעניינים פלסטיניים, באוניברסיטת בר-אילן ומחבר הספר: הפלסטינים מהנכבה לפדאאיון, 1949 - 1956 (ירושלים, כרמל, 2009). 

[3] החודש השני בלוח השנה המוסלמית. הלוח המוסלמי נמנה ממועד ההג'רה - הגירתו של מחמד ממכה למדינה ב-16 ביולי 622 לספירה ה-1 במחרם לפי המניין בלוח המוסלמי.

[4] אונר"א - סוכנות הסיוע לפליטים של האו"ם הפעילה במחנות הפליטים הפלסטינים ומספקת שירותי מזון, תעסוקה, חינוך, בריאות ומגורים לפליטים הפלסטינים. פליטים אלו מונים כיום לפי אומדן פלסטיני כ-5.5 מיליון איש.

[5] ח'אלד אבן אלוליד הוא שמו של המצביא המוסלמי הידוע אשר כבש בין היתר את פלסטין וסוריה בתקופת שלטונו של הח'ליף הראשון באסלאם לאחר מות הנביא מחמד, אבו בכר, בשנת 634 לספירה.

[6] סייד קטב, נולד ב- 9 באוקטובר 1906 והוצא להורג בתלייה על ידי השלטון המצרי באוגוסט 1966. משנת 1939- ועד 1948 שימש בתפקיד בכיר במשרד החינוך המצרי. ב- 1948 נסע לארצות הברית ללימודי תואר שני. שם נחשף לתרבות המערב ופיתח את הסלידה מתרבות זו. כשחזר למצרים הצטרף קטב לאחים המוסלמים ו- 1954 נעצר על ידי השלטונות המצרים ושוחרר מטעמי בריאות רק ב- 1965. בכלא חיבר את שני ספריו הידועים ט'לאל אלקוראן (בצל הקוראן) ומעלם פי טריק (ציונים עלי דרך) המוזכר כאן. ב-1966 נעצר שוב על ידי השלטון המצרי והוצא להורג בתלייה. ספריו ובייחוד מעלם פי טריק מהווים מקור השראה לנאמני האסלאם בכל העולם המוסלמי ואף השפיעו על תפיסתו של אוסמה בן לאדן.   Jonathan Schanzer, Hamas Vs. Fatah, The Struggle for Palestine (New York,2008), p. 14.

[7] סלאת אלפג'ר - תפילת שחרית ("ותיקין") הנערכת בדרך כלל בסביבות השעה 4:00 5:00 בבוקר.

[8] הבחירות שנערכו בינואר 2006 ובהן זכה החמאס. הבחירות הראשונות למועצה הפלסטינית נערכו ב-1996 והחמאס החרים בחירות אלו. בבחירות 2006 זכה החמאס ב-76 מושבים מתוך 132 מושבים. ראה:     Jonathan Schanzer, Hamas Vs. Fatah, pp.95-96. 

[9] סעיד סיאם (1959 - 15 בינואר 2009) - מייסד הכוח המבצעי של חמאס ברצועה תושב שכונת שיח' רדואן בעזה. במקור בן למשפחת פליטים מהכפר אלג'ורה. במהלך שנותיו בחמאס היה אחראי על הקמת תחנת הרדיו של החמאס צות אלאקצא וכן על תחנת הטלוויזיה הפועלת אף היא בשם זה. לאחר הבחירות בינואר 2006 שימש כשר הפנים והביטחון הלאומי בממשלת חמאס. בתפקידו זה יזם את כוחות הביטחון הנאמנים לחמאס בלבד שהשהיד המתואר כאן הוא אחד ממגויסיו. ב-15 בינואר 2009, חוסל יחד עם אחיו איאד סיאם שאף הוא בכיר בחמאס וכן עם צאלח אבו שרח' ראש מנגנון הביטחון של חמאס. ראה: אמיר בוחבוט ועמית כהן, "רצועת עזה חוסל שר הפנים של חמאס סעיד סיאם", מ-15 בינואר 2009, http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/840/900.html?hp=1&loc=1&tmp=1779 

[10] לאחר הכרעת הפת"ח ברצועה על ידי החמאס והשתלטות החמאס על כל רצועת עזה. בעקבות השתלטות זו אוישו תחנות המשטרה הפלסטיניות ברצועה באנשי חמאס. ההפיכה הנקראת גם מלחמת האזרחים בת ששת הימים [סת איאם אלפתנה] בין 7 - 13 ביוני 2007. בשישה ימים אלו נכבשו מעוזי הפת"ח כולל מתחם הנשיאות של אבו מאזן.     Jonathan Schanzer, Hamas Vs. Fatah, pp.107-109. 

[11] כאן מתואר השכר לצדיקים בגן העדן. "הפרס הקטן ביותר לזוכים בגן העדן הוא מעון ובו 80,000 משרתים ו-72 בתולות, כשמעל כל אחת כיפה עטורה פנינים, אקוומרין ואודם רחבה כמרחק שבין פרברי דמשק וצנעה". אפרים הררה וגדעון מ' קרסל, ג'יהאד, בין הלכה למעשה (ת"א, 2009), ע' 51.

[12] לא סתם מדגישים כי השהיד היה עסוק באמירת פסוקים מסורת בית עמרם שבקוראן בסורה זו כתוב: "כי יהיה בכם אבל ושלא יתפוס אתכם את העם האבל המשתק. ובימים ההם תהיה נדיבות בין האנשים וילמד האל את הדת ויאמינו, וייקח מכם שהידים, כי אלוהים לא אוהב את הרשעים, ויטהר האל את אלו המאמינים בדתו וימחה את הכופרים... אם נדמה לכם שתיכנסו לגן העדן ובזמן שילמד האל את הדת לאלו מביניכם שיהיו לוחמי קודש מביניכם וילמד את הסבלניים (אל עמראן, פסוקים 140 - 142). תרגום עצמי מתוך חוברת של אלג'מאעה אלאסלאמיה, ראוא ומואקף [האגודה האסלאמית, עמדות ועקרונות], ללא ציון מקום הוצאה ותאריך, ע' 10. האגודה מוכרזת כהתאגדות אסורה ופועלת ברחבי הגדה המערבית ורצועת עזה כארגון הסטודנטים של הג'יהאד האסלאמי בפלסטין. פרסומי האגודה כמו פרסום זה למשל מטיפים לג'יהאד בפלסטין נגד הכובש הציוני. 

[13] יחיא עיאש (1966 - 1996) - נולד בראפת שבשומרון, למד הנדסה באוניברסיטת ביר זית. בשנות התשעים הצטרף לאחים המוסלמים והתמחה בעיקר בייצור מטענים מאולתרים. הוא היה אחד ממייסדי עז אלדין אלקאסם בגדה המערבית. בתחילת שנות התשעים תכנן פיגועים רבים בהם נהרגו למעלה מ-100 איש. לבסוף חוסל בעת היותו בבית להיה, בפלאפון ממולכד שהועבר אליו על ידי אדם הקרוב אליו. בלווייתו ברצועת עזה השתתפו למעלה מ-100,000 איש. הוא נחשב למופת וסמל בחברה הפלסטינית בייחוד בקרב אנשי חמאס, אך לא רק, וקריית הממשלה ברמאללה נושאת את שמו. צלאח שחאדה - (1953 - 2002). יליד רצועת עזה. היה ממייסדי גדודי עז אלדין אלקאסם, הזרוע הצבאית של החמאס. במהלך פעילותו היה אחראי לפיגועים רבים ביניהם חטיפת החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון. במהלך אינתיפאד'ת אלאקצא החל לתת הוראות גם לאנשי חמאס בגדה המערבית והוביל את פיגועי חמאס נגד ישראל. ב-22 ביולי 2002 חוסל יחד עם עוזרו, על ידי ישראל לאחר שהוטלה פצצה על ביתו. בפעילות זו נהרגו עוד 14 איש, ביניהם בני משפחתו. החמאס הקים מכללה צבאית על שמו ברצועת עזה. לפי בכיר לשעבר בשב"כ יתכן כי שיתף פעולה עם ישראל בעת ישיבתו בכלא. אריק וייס, "בכיר בשב"כ: שחאדה היה משת"פ", מ-22 בינואר 2009. http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/843/723.html?hp=0&loc=103&tmp=912   

[14] ראה הקדמתו של פרופסור גדעון מ. קרסל המנתח את קדושת החיים וקדושת מות הקדושים באסלאם. אפרים הררה, גדעון מ. קרסל, ג'יהאד, ע' 20 - 23.

 

==

מאת: ד"ר שאול ברטל, "סיפור חייו 'הטרגי' של השהיד סרן מחמד מסבאח חמד", מגזין המזרח התיכון, 13 ביוני 2010.

 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • יפה מאוד ומעניין !
  • מאמר מרתק
  • ובצלם הוא אזרח
  • הארוסה והבתולות
  • ברוך שפטרנו
  • כן ירבו דוקטור.
גלריית המגזין

 

25 באוקטובר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 217 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תמיכה במגזין המזרח-התיכון