כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
מלחמה ללא סוף בטרור האסלאמי באפגניסטן
הפלישה הערבית לארץ-ישראל וההתיישבות היהודית
אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק
הייפא והבי - דיוקנה של זמרת לבנונית
כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית?
מלחמת ההשמדה הערבית שהפכה ל"נכבה הפלסטינית"
ישראל וה-OECD: מתקשורת פוזיטיבית לתקשורת נגטיבית
הבג"צ ושאלת הסיכולים הממוקדים לאור פרשת ענת קם
ערב יום השואה והגבורה - מבחר מאמרים
כוויית אינה שוכחת את הבגידה הפלסטינית
24 שנים מאז הטבח באל-חמה והקמת הברית הלאומית לשחרור סוריה
תקשורת, טרור וסיוע צבאי למדינות כושלות
פשעי-מלחמה - את מי מעניינת ילדה יזידית בת 5
אובמה הפך את ארה"ב למיוזעת, אלימה ומטורללת
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בשנת 2015
ספר חדש: מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס
רג´פ טאיפ ארדואן – לאן נעלם הנס הכלכלי של טורקיה
משיחיות טִירְדוּנִית – ארה"ב ותהליך השלום
ארה"ב במשבר מנהיגתי - הנשיא אובמה כמשל

בתחבולות תעשה לך מלחמה - אפגניסטן והצבא האמריקאי

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

08.05.2010


 

 

 

אחת מהתוצאות של ההתפתחות הטכנולוגית בימינו היא, שהולך ופוחת השימוש במוח האנושי. פעילויות שגרתיות ביותר מועמסות על המחשב. אנשים כבר לא כותבים יותר - במובן המסורתי של המילה. אם לא היה צריך לחתום על צ'קים ועל חוזים, השימוש בעט היה הופך לנחלת ההיסטוריה. יכול להיות שזה עוד יקרה בעתיד הנראה לעין. כיום, אנשים התרגלו לא להעמיס על המוח שום פעילות אותה ניתן לעשות בעזרת המחשב, אפילו חשבון פשוט, כמו  2x2, אינו נעשה יותר בראש. יש מחשב.

 

מסתבר שגם ניהול המלחמה עבר מיחשוב. בצבא האמריקאי המחשב הפך להיות כלי מרכזי במלחמות שהוא מנהל בעיראק ובאפגניסטן. במאמר מוסגר, אינני יודע מה נעשה בתחום הזה בצה"ל, אם כי בזמנו, כשעדיין שירתתי במילואים, היה שימוש די רחב במחשבים. הייתה לי מעורבות לא מעטה בזה. אני מקווה מאוד שצה"ל לא נדבק מהצבא האמריקאי ושמה שאתאר בשורות הבאות לא הגיע ולא יגיע לארץ-הקודש.

 

יש הרבה צדדים חיוביים לשימוש במחשבים. אני האחרון שצריך להתלונן - מה הייתי עושה בלי מעבד תמלילים, בלי האינטרנט או בלי Excel? אבל הכל במידה. גם אחרי שפיתחו מחשב שהצליח לנצח את קספארוב בשחמט, עדיין כדאי לזכור שהמוח האנושי, עם כל מגבלותיו, מסוגל לעשות דברים ששום מחשב אפילו לא מתקרב אליהם. מחשב יכול לחשב, ויכול לעבד נתונים, ויכול לעשות השוואות בין תוצאות של הנחות שונות, ומה שחשוב במיוחד, את כל הפעולות האלו המחשב יכול לעשות בהרף עין. אבל מחשב איננו מסוגל לחשוב. הסתמכות יתר על המחשב, בעיקר אם שוכחים את המגבלה האחרונה, יכולה לגרום ליותר נזק מאשר תועלת.

 

הניו-יורק טיימס מתאר את ההשתעבדות של הצבא האמריקאית למיחשוב המלחמה, והתוצאות השליליות שיכולות להיות לזה. ה"נשק הסודי" עליו המאמר מדבר היא תוכנת מיקרוסופוט Power Point (אני מתנצל - אינני יודע איזה שם נתנו לתוכנה הזאת בארץ). המאמר התפרסם ב-27 באפריל 2010  (http://www.nytimes.com/2010/04/27/world/27powerpoint.html?no_interstitial). 

 

מצגת של הצבא האמריקאי

 

התמונה שלמעלה, שמזכירה תצוגה גרפית של ספגטי (spaghetti graphic), לקוחה מתוך תצוגה של Power Point שהוכנה לצורך תדרוך שניתן לגנרל  סטנלי מקריסטל (Gen. Stanley A. McChrystal) המפקד של הכוחות האמריקאיים באפגניסטן. התדרוך נועד להבהיר את המורכבות של הבעיות בפניהן ניצב הצבא האמריקאי במלחמתו נגד הטליבאן. גנרל מקריסטל התבונן בתמונה שעה ארוכה, ובסוף העיר "כאשר נבין מה רואים כאן, ננצח במלחמה". לעניות דעתי, מה שהוא באמת חשב בלבו היה איך, לכל הרוחות, מצליחים לשכנע את הטליבאן לעבור לשימוש בדיאגרמות כאלו. כשזה יקרה, אז באמת ננצח.

 

גנרל מקריסטל מקבל בכל יום שלושה סיכומי מצב באמצעות מצגות של Power Point וכן הוא משתתף בשלוש מצגות נוספות בממוצע כל שבוע. קצת קשה לתאר לעומק את קשרי הגומלין בין הגורמים הפוליטיים, הכלכליים והאתניים (take account of interconnected political, economic and ethnic forces) באמצעות טבלה סכמטית של ראשי פרקים, כך שהשימוש המוגזם בתצוגות Power Point מונע הבנה מלאה של הבעיות בשטח שבאזורים שבדרך כלל אינן מצטמצמות לצד הצבאי בלבד.

 

השימוש במצגות Power Point הפך לאובססיה בשורות הפיקוד של הצבא האמריקאי, וגורם לשיתוק מוחין. במקום דיונים פוריים, מפקדים ברמות השונות מסתפקים בתצוגות קשוחות של ראשי פרקים rigid lists of) bullet points). ישיבת Power Point ממוצעת נמשכת כ-25 דקות - כשחמש הדקות האחרונות מוקדשות לשאלות מפי אלה מבין השומעים שלא נרדמו. קצינים בכל הרמות, ממפקדי מחלקות בשדה ועד לגנרלים בפנטגון, מקדישים שעות מזמנם להכנת מצגות Power Point וזה בא על חשבון זמן אימונים ומשימות צבאיות אחרות. בהשאלה מהביטוי מות נשיקה, בשורות הצבא האמריקאי רווח הביטוי מות ע"י Power Point ("death by Power Point," is the phrase used to described the numbing sensation that accompanies a 30-slide briefing).

 

מפקד הכוחות שהיא אחראי על הפלישה לעיראק בשנת 2003, נאלץ להסתפק במצגתPower Point שהוכנה עבור דונאלד רמספלד, שר-ההגנה באותם ימים, במקום לקבל פקודות מבצע מפורטות עם הגדרה ברורה של המשימות לכוחות השונים שהיו תחת פיקודו.    

 

ריצ'ארד הולברוק (Richard C. Holbrooke) נציגו המיוחד של אובמה לפקיסטן ואפגניסטן ערך לא מזמן סיור באזור. הסתבר שבכל מקום בו הולברוק ביקר הוא קיבל סקירת-מצב באמצעות מצגת Power Point. כשהגיע למקום בו משרתות יחידות של הצבא האיטלקי, למצגת נלוותה גם רקע מוסיקלי.

 

אם חברת מיקרוסופט הייתה משנה את מדיניותה וגובה תמלוגים על פי מספר הפעמים בהם משתמשים בתוכנה, ביל גייטס היה מכפיל ואולי אפילו משלש את הונו. אם השימוש ב-Power Point יקרב את הניצחון במלחמה רק אלוהים יודע.

 

עם סיום קריאת המאמר בניו-יורק טיימס, בא לי רעיון פראי. אולי כדאי לחייב עורכי-דין המופיעים בבתי-משפט להביא את טענותיהם באמצעות מצגות של Power Point במקום לשאת נאומים ארוכים כאורך-הגלות.

--

מאמרים נוספים בנושא:

תקשורת, טרור וחיסולים-ממוקדים באפגניסטן.

התקשורת המערבית היהירה והאירועים באפגניסטן.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "בתחבולות תעשה לך מלחמה - אפגניסטן והצבא האמריקאי", מגזין המזרח התיכון, 8 במאי 2010.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • גם בישראל
    • הצבא האמריקני
      • יכול להיות,
  • מאמר מעניין
  • מאמר מעולה
גלריית המגזין

 

16 ביולי 2019

 

 

טרור אסלאמי: 149 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

אנטומיה של טרור אסלאמי במוזמביק

 

 

 

 

 


 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2019-2006