כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-90
חדשות המזרח התיכון
המשבר בסוריה - נחישות רוסית מול הססנות אמריקאית
חוק הלאום - מדינה יהודית של כל אזרחיה
הרביעייה הפותחת - או ארבעת פרשי האפוקליפסה
עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל
לאן נעלמות 20,000 נשים מוסלמיות מידי שנה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בשנת 2014
ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד מיעוט השיעי
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בשנת 2015
איראן השיעית תהפוך לטרמפולינה של גרמניה במזרח-התיכון
ספר חדש: מלחמת יום-הכיפורים – "הג´יהאד של סאדאת"
תרבות ופוליטיקה: איך אומרים דמוקרטיה בערבית?
סוריה לאחר נאומו של בשאר אל-אסד – אכזבה גדולה
מועמר קדאפי - פסיכופט בחסות מדינות המערב
בתחבולות תעשה לך מלחמה - אפגניסטן והצבא האמריקאי
השמאל הישראלי "מגלה מחדש" את רוזה לוקסמבורג
המשבר בסוריה והדאגה הישראלית
ליברמן - ומופעי האימים של התקשורת הישראלית
טיהור אתני של המיעוט ההאזרי בפקיסטן המוסלמית

טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש פברואר 2010

מאת: ד"ר יוחאי סלע

12.03.2010


 

 

 

אחד המאפיינים של אירועי הטרור של חודש פברואר 2010 התבטא ברגיעה מסוימת באזורים אחדים, אך מאידך האלימות האסלאמית גברה באזורים אחרים בשל התפתחויות מקומיות ובינלאומיות. כך למשל, ב-12 בפברואר 2010 הוכרזה הפסקת-אש בין ארגון הטרור השיעי "אל-חוט'יין" הפועל במחוז סעדה לבין ממשלת תימן וממשלת סעודיה. המלחמה שפרצה בעוצמה רבה ב-5 בנובמבר 2009, גרמה למותם של 3,000 בני-אדם ולפציעתם של אלפים נוספים.

 

בחודש פברואר 2010, עיראק התכוננה לקראת הבחירות הארציות שהתקיימו ב-7 במרס 2010. גורמי טרור רבים ניסו לשבש את החיים הפוליטיים בעיראק באמצעות הגברה ניכרת של מעשי האיבה שהתבטאו בפעולות טרור רצחניות שגבו את חייהם של מאות אנשים. על פי הערכות אחדות שנמסרו מפי גורמים מקומיים, נהרגו בעיראק כ-350 בני-אדם ועוד מאות רבות נפצעו בחודש פברואר 2010 בלבד. הנתונים המופיעים בטבלה בנוגע לעיראק (להלן), מתייחסים רק להערכה הנמוכה ביותר המסתמכת על סקירת אירועי טרור שהתפרסמו בתקשורת המקומית והבינלאומית. מידי יום מתבצעים בעיראק עשרות פעולות טרור, אולם מרבית האירועים אינם מקבלים ביטוי הולם בשל חוסר-עניין תקשורתי. כמו כן, גם אירועי טרור והאלימות האסלאמית המתרחשים בסוריה, בטורקיה, באיראן ובמקומות נוספים, מושתקים בעזרת צנזורה הדוקה ובעזרת התקשורת המקומית המשתפת פעולה עם השלטון המרכזי.

 

ב-11 במרס 2010, עיתון ידיעות אחרונות ציטט בעמודו הראשי את סגן-הנשיא האמריקאי ג'ון ביידן שהצהיר לאור ההחלטה הישראלית לבנות בירושלים ש"מה שאתם עושים כאן פוגע בביטחון החיילים שלנו בעיראק". כבר מזמן לא נשמעה אמירה כל-כך אומללה וילדותית מפי אישיות אמריקאית בכירה. מאז הפלישה האמריקאית לעיראק בשנת 2003, נהרגו 4,381 חיילים אמריקאים וכ-100,000 עיראקים, וזאת רק בשל המדיניות האמריקאית היהירה הנוגעת למזרח-התיכון. גם המלחמה האמריקאית באפגניסטן נובעת מאותה החלטה אומללה שאין לה שום קשר אמיתי לביטחון הלאומי האמריקאי. כך גם העניינים מתנהלים בפקיסטן, בתימן, בסומליה, בקווקז ובאזורים נוספים בהם ישנה מעורבות צבאית אמריקאית פעילה (וחשאית) בהתאם לבקשותיהם של מנהיגים מקומיים מפוקפקים. מאז תחילת כהונתו של הנשיא ברק חוסיין אובמה, נהרגו למעלה מ-1,000 בני-אדם בפקיסטן בלבד בשל מדיניות החיסולים-הממוקדים שגרמו לנפגעים רבים חפים-מפשע. דו"ח של האו"ם שפורסם במרס 2010 מציין כי בשנת 2009 נהרגו באפגניסטן 346 ילדים - רובם נפגעו בהתקפות אוויריות של הצבא האמריקאי. מוזר הדבר שעיתון ידיעות אחרונות הצהבהב החליט לשתף-פעולה עם התעמולה האמריקאית לאור דברי סגן-הנשיא האמריקאי.

 

טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית - פברואר 2010

 

מדינה

הרוגים (כולל חיילי נאט"ו)

פצועים (הערכה בלבד)

 

 

 

פקיסטן:

314

1,000

אפגניסטן:

320

1,200

עיראק:

252 (ההערכה הנמוכה ביותר)

1.300

תימן:

110

500

סומליה:

158 (ההערכה הנמוכה ביותר)

600

סודאן:

150 (ההערכה הנמוכה ביותר)

מאות

חיילי נאט"ו

35

עשרות

הודו:

12

60

הפדרציה הרוסית:

23

עשרות

איראן:

4

 

לבנון:

2

 

טורקיה:

1

 

סיכולים-ממוקדים אמריקאים באפגניסטן:

80

מאות

סיכולים-ממוקדים אמריקאים בפקיסטן:

105

מאות

הרשות הפלסטינית:

2 (1 חייל צה"ל; 1 מחבל)

 

 

 

 

סה"כ פברואר 2010:

1,556 הרוגים

2,700 (מינימום) פצועים

 

 

 

 

 

המבצע הצבאי האמריקאי באפגניסטן

ב-13 בפברואר 2010, הצבא האמריקאי בשיתוף עם כוחות נאט"ו, החל במבצע צבאי נרחב נגד פעילי הטליבאן באזור מרג'ה שבאפגניסטן. במהלך הקרבות, דוברים צבאיים אמריקאים טענו ללא הרף שכוחות נאט"ו "מנהלים קרבות קשים נגד כוחות הטליבאן בעיר מרג'ה". אולם, למעשה אי-אפשר לכנות את מרג'ה כ"עיר" או אפילו כ"עיירה". כל אזור מרג'ה הוא אזור כפרי נרחב בגודל של 180 ק"מ ריבועי שיש בו לכול היותר 100,000 תושבים בהערכה הגסה ביותר. במרכז מרג'ה ישנו אזור מסחרי פשוט המכיל בתים ומסגדים אחדים. האזור כולו מתבסס בעיקר על גידול וייצור של סמים. אף ארגון תקשורתי אחד לא ניסה לברר לאשורו מה עומד מאחורי המושג "העיר מרג'ה" שהופיע בדיווחי החדשות בעקבות המבצע הצבאי האמריקאי. כמו כן, אף ארגון תקשורתי לא בדק לאושרו מה עומד מאחורי ההודעה האמריקאית המדברת על כך ש"הצבא האמריקאי שולט בעיר מרג'ה". שימו לב לתיאור שהופיע בעיתון הארץ ב-14 בפברואר 2010 על המבצע האמריקאי: "מבצע 'ביחד' שיצא אתמול לדרך עם כ-15 אלף חיילים מערביים ואפגנים הוא לפיכך מבחן ראשון לאסטרטגיה המדינית והצבאית החדשה. הוא נועד 'לטהר' את העיר מרג'ה, אחת הערים הגדולות במחוז הלמנד, מחמושים טליבאניים, לחסל את ייצור האופיום שמממן את פעילותם ולהעביר את השליטה באופן הדרגתי לכוחות האפגניים".

 

כמו כן, תיאורים על קרבות "מדלת לדלת" שהופיעו בתקשורת הישראלית הסתמכו על ההנחה שמרג'ה היא העיר המשתרעת על שטח אורבני קלאסי. אבל האם באמת מישהו ראה צילומים של הקרבות מתנהלים ב"עיר" הדמיונית הזאת על בנייניה ומגדליה הרבים? חודשים רבים של הכנות צבאיות הוצגו לעיני התקשורת הבינלאומית במטרה להפגין נחישות אמריקאית על-פי מתכונת של סרט הוליוודי. מוזר הדבר, שהתקשורת האמריקאית כולה שיתפה פעולה עם הבדיחה הצבאית הזאת. כמובן שהנשיא האמריקאי, ברק חוסיין אובמה, נתן אישור להצגה הזו כדי להפגין איזשהו הישג באפגניסטן, אולם דוברים אמריקאים באפגניסטן שכחו למסור לציבור האמריקאי שבמשך 40 שנה לערך גם נציגי השלטון האפגני לא טרחו להפגין נוכחות באזור מרג'ה בשל חשיבותו הדלה.

 

הנתונים המופיעים בטבלת הטרור

הנתונים המופיעים בטבלת הטרור האסלאמי נאספו על-ידי מגזין זה - מגזין המזרח-התיכון - בעזרת מעקב יומיומי של הודעות ממשלתיות וידיעות חדשותיות שהופיעו במקורות בינלאומיים רבים במהלך התקופה הנדונה - החל מ-1 בפברואר 2010 ועד ל-28 בפברואר 2010. מספר הנפגעים המופיע בטבלה כולל אזרחים, חיילים ופעילי טרור על-פי הערכה הנמוכה ביותר. ויחד עם זאת ראוי לציין שמרבית הנפגעים הם מוסלמים שנרצחו בידי אחיהם בשם האסלאם הפשיסטי הנתמך בדרך-כלל בידי השמאל הרדיקלי וקואליציות נשים למיניהן.

--

מאמרים נוספים בנושא:

טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ינואר 2010.

אובמה ומדיניות הסיכולים הממוקדים.

תקשורת, טרור וחיסולים-ממוקדים באפגניסטן.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש פברואר 2010", מגזין המזרח התיכון, 12 במרס 2010.

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

27 במאי 2020

 

 

טרור אסלאמי: 189 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006