כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
בין מדינאות למשיחיות - ארבע מדינות לשני העמים
המשבר בסוריה והדאגה הישראלית
ראאד סלאח והאסלאם הפאשיסטי
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
ועידת מינכן – התרפיה הקבוצתית של מדינות המערב
טרור אסלאמי – דוקטרינת ברק אובמה – אוקטובר 2016
בהמבורג ייסדתי את המדינה האסלאמית
נשיאים, ראשי ממשלה ומפלגות בסוריה: משנת 1946 ועד לשנת 2000
התהליך המדיני: מסעו של ג´ון קרי - פול גז בניוטרל
התעמולה הערבית השתלטה גם על הימין הישראלי
ארגון טרור על בסיס משפחתי
התבוסה והתבוסות שלאחריה, יוני 1967
תופעה של הגירת נשים מבנגלדש האסלאמית
מלחמה ללא סוף בטרור האסלאמי באפגניסטן
אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק
תרבות פוליטית בישראל לקראת שנת 2048
ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד מיעוט השיעי
פשעי-מלחמה - את מי מעניינת ילדה יזידית בת 5
המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה

הטרור האסלאמי "מטריד" את הממשל האמריקאי

מאת: ד"ר יוחאי סלע

09.01.2010


 

 

 

 

מאז נובמבר 2009, התרחשו שלושה אירועים קשים המהווים יחדיו סדרה נוספת בשרשרת הכישלונות המודיעיניים של ארה"ב במלחמתה נגד טרור האסלאמי. מאז שברק חוסיין אובמה החל את כהונתו בבית-הלבן בינואר 2009, למעלה מ-40 אנשים נעצרו בארה"ב בגין פעילות טרוריסטית אסלאמית, וזאת בהשוואה ל-7 פעילי טרור שנעצרו על אדמת ארה"ב במהלך כל שנת 2008.

 

לאירועים הללו יש קשר ישיר לתדמית הרופסת שיש לארה"ב בעיני האסלאם הרדיקלי מאז שברק חוסיין אובמה החל את כהונתו ולאור גישתו "הפייסנית" שהופגנה כלפי האסלאם, שנבעה ממערך אידיאולוגי-פילוסופי במטרה לבדל את כהונתו הנשיאותית בהשוואה לכהונתו של ג'ורג' בוש - שנתפס כנשיא "רדוד" ו"כוחני". ההתחלה הייתה מבטיחה - בעיקר לאור נאומו המרשים של הנשיא אובמה בקהיר ב-4 יוני 2009. הנשיא האמריקאי ביקש ב"נאום חייו" לפחות דף-חדש עם העולם-המוסלמי במילים הללו, שנאמרו בסיום דבריו: "יותר קל לפתוח מלחמות מאשר לסיים אותן. יותר קל להאשים מאשר להתבונן פנימה. יותר קל לחפש את מה שמפריד בינינו מאשר למצוא את המאחד. אבל אנחנו צריכים לבחור בדרך הנכונה - לאו דווקא בפשוטה". הנאום שזכה לתשואות רמות ברחבי-העולם, התקבל באופן שונה במדינות המוסלמיות הקיצוניות ובקרב הארגונים האסלאמיים המטיפים למלחמה חסרת-פשרות נגד "הכופרים" ולכל מה שהם מייצגים. מאז אותו נאום, אמריקה עברה אירועים אקוטיים אחדים לנוכח האתגר שמציב מולה האסלאם הרדיקלי. וככול שהאיום התעצם לנוכח המציאות האסלאמית האלימה, התסכול האידיאולוגי התעצם גם הוא.

 

ב-5 בנובמבר 2009, החליט קצין אמריקאי מוסלמי, בשם נידאל מאליק חוסיין, לחסל חיילים אמריקאים ב"פורט הוד", טכסס. כתוצאה מהאירוע נרצחו 13 חיילים ושוטרים אמריקאים. הממשל האמריקאי של ברק חוסיין אובמה החליט במודע לא לכנות את האירוע הזה "טרור אסלאמי" למרות כל הסימנים הברורים לכך. ב-25 בדצמבר 2009, נכשל ניסיון של אזרח ניגרי-מוסלמי להפעיל מטען חבלה במטוס דלתא, דקות אחדות לפני נחיתתו בשדה-התעופה של דטרויט, ארה"ב. בעקבות חקירתו של המחבל, נמסר מפי גורמים רשמיים בארה"ב שהטרוריסט הניגרי הופעל על-ידי פעילי אל-קאעידה מתימן. ב-30 בדצמבר 2009, סוכן-כפול ירדני, שהופעל על-ידי אל-קאעידה ו"רשת חאקאני", הצליח לחסל באפגניסטן 7 סוכני CIA ואיש-מודיעין ירדני. בכל שלושת המקרים הללו, היו סימנים מוקדמים שהדליקו נורות אדומות רבות. אולם, "ההיגיון הפשוט" לא הופעל, משום שהמערכות האמריקאיות פעלו על-פי האידיאולוגיה הפוליטית של הנשיא עצמו, ומכאן גם נובע כישלונן לטפל באופן הראוי ביותר לנוכח הסימנים המוקדמים הללו.

 

ישראל כשק חבטות של ממשל אובמה

לאור מה שמתחולל בעולם-המוסלמי בשנה האחרונה, הממשל האמריקאי מצא דרך מיוחדת להוציא את תסכוליו הפוליטיים בעזרתו של רם עמנואל - ראש סגל הבית-הלבן בממשל אובמה. כבר מראשית כהונתו של ברק חוסיין אובמה, הממשל האמריקאי ביקש לבנות את יחסיו עם העולם-המוסלמי בעזרת חבטות יומיומיות בישראל. במילים אחרות קוראים לזה "אנטישמיות", אולם נתמקד לרגע בדבריו האחרונים של רם עמנואל שנאמרו כנראה באמצע דצמבר 2009 באוזני קונסול ישראל בלוס אנג'לס, יקי דיין. על-פי פרסומים אחדים, רם עמנואל אמר לקונסול הישראלי שלממשל האמריקאי הנוכחי "נמאס מהישראלים". כמובן שלדברים אלה נוספו הסברים "הגיוניים", לכאורה, לנוכח הקיפאון המדיני בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית. אולם, אמירה זו מעלה פעם נוספת לדיון את "המבנה המנטלי" של השמאל האמריקאי הרדוד שתפס חזקה בבית-הלבן עם עלייתו של ברק חוסיין אובמה לכס הנשיאות האמריקאית.

 

מה קורה בעולם-המוסלמי?

מסתבר, שזה לא כל כך משנה "מה קורה בעולם-המוסלמי", כל עוד אפשר להאשים את ישראל. הגישה הקלאסית הזו, נטועה היטב בתרבות המדינית הבינלאומית כבר עשרות שנים, אך היא לובשת צורה ופשוטת צורה, וזאת בהתאם לנסיבות הבינלאומיות - או, למרות הנסיבות המדיניות הבינלאומיות.

 

לאמריקה של רם עמנואל לא נמאס להשקיע עשרות מיליארדי דולרים באפגניסטן המתפוררת ולהקריב מאות מחייליה מידי שנה. רק בשנה הראשונה (2009) של הנשיא ברק חוסיין אובמה, נהרגו כ-300 חיילים אמריקאים באפגניסטן, וזאת בהשוואה ל-150 הרוגים בשנת-כהונתו האחרונה של הנשיא ג'ורג' בוש. לאמריקה לא נמאס להשקיע מיליארדי דולרים בפקיסטן, למרות שעובדי השגרירות האמריקאית בפקיסטן זוכים להטרדות חוזרות ונשנות מידי שירותי-המודיעין של פקיסטן. לאמריקה לא נמאס להמשיך את סדרת הסיכולים הממוקדים בווזיריסטן, למרות שממשלת פקיסטן הוציאה דו"ח מיוחד, ב-2 בינואר 2010, המראה כי הצבא האמריקאי הרג כ-700 בני-אדם על-מנת לחסל טרוריסטים ספורים בלבד.

 

לאמריקה גם לא נמאס לחזר אחרי סוריה, למרות שארה"ב יודעת היטב שהיא משמשת עורף עיקרי לפעילי אל-קאעידה ולארגוני טרור סונים הזוכים ליחס מועדף מצד משטרו של בשאר אל-אסד. לאמריקה גם לא נמאס ממה שמתחולל בתימן, בסומליה, באיראן, בעיראק, בלבנון, בעזה, במפרץ הפרסי ובצפון-אפריקה. לדידו של השמאל האמריקאי הרדיקלי בממשל הנוכחי, ההשתוללות של האסלאם הרדיקלי בשנה האחרונה ברחבי-העולם, מתגמדת לנוכח סירובה של ישראל לקבל את התכתיב של רם עמנואל.

--

מאמרים נוספים בנושא:

אובמה ומדיניות הסיכולים הממוקדים.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "הטרור האסלאמי 'מטריד' את הממשל האמריקאי", מגזין המזרח התיכון, 9 בינואר 2010.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

7 בדצמבר 2019

 

 

טרור אסלאמי: 206 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

דרום-סודאן - מהכרזת העצמאות למלחמת אזרחים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2019-2006