כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
הפלישה הערבית לארץ-ישראל וההתיישבות היהודית
הדמוקרטיה המערבית בעידן התקינות פוליטית
טרור, אסלאם ושיטפון של פליטים מאפריקה השחורה
עמוד ענן – הישגים יוצאי דופן למדינת-ישראל בעקבות המבצע
טורקיה מסוכנת למדינת ישראל
המלחמה התחדשה - נאומו של אבא אבן, יולי 1948
אליאס מורקוס - לקחי הניסיון: חלק ראשון
שוב פרשת ליברמן - כלבו של פבלוב נובח פעם נוספת
סתיו 2017 - על תחזיות פוליטיות ועל חזיונות (שווא)
אירופה הפסידה במלחמה עוד לפני שהיא החלה
ג´ון קרי - תרגיל בתעמולה אמריקאית רדודה
טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש יולי 2012
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש פברואר 2012
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש אפריל 2011
ירידה דרסטית בגודל האוכלוסייה בתקופה הממלוכית - חלק ב´
התפלת מים והמשבר הכלכלי בדובאי
נאום עבד אל-נאצר לאחר פירוק האיחוד עם סוריה
ספר חדש: "קיצור תולדות דגל ישראל", מאת דני בירן
אובמה הפך את ארה"ב למיוזעת, אלימה ומטורללת
טרור אסלאמי – מלחמת-אזרחים בסוריה – פברואר 2016

הסופר סאראמאגו הצטרף לתנועת החמאס

אנטישמיות

07.03.2009


 

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע

 

בכל פעם שאני שומע את המשפט "ישראל ביצעה פשעי מלחמה", אני יודע שבאיזשהו מקום ישנו מחבל הרוג בעקבות ניסיונו לפגוע בישראלים חפים-מפשע. בעזרתם האדיבה של ארגוני השמאל הרדיקליים ובעזרתם של חסדי הלאומנות הערבית לסוגיה, ביטויים רבים איבדו מחשיבותם וממשמעותם האמיתית מתוך כוונת-מכוון שנועדה לפגוע בישראל. כך למשל, מילים והביטויים כמו "פליטים", "טבח", "טיהור-אתני", "רצח-עם" ו"פשעי מלחמה", נהפכו לתכשיטים התלויים על צווארם של הדוברים למען הרושם בלבד. במהלך השנים האחרונות אנו עדים לגורמים רדיקלים באירופה (במסווה של תנועות שמאל ליברליות), החוברים לארגונים מוסלמים גזעניים, על-מנת לטפח מחדש את האנטישמיות האירופאית הקלאסית במסווה של ביקורת לגיטימית על המדיניות הישראלית. משום מה, אותם גורמים נוטים להתעלם במכוון מאירועים אלימים המתרחשים לרוב ברחבי-העולם, תוך כדי התמקדות מעשיה של ישראל הנאבקת באידיאולוגיות המוסלמיות הדוגלות בהשמדת עמים.

 

בסוף פברואר 2009, נודע שהסופר הפורטוגלי ז'וזה סאראמאגו - חתן פרס נובל לספרות לשנת 1998 - חתם על עצומה הקוראת לפרלמנט האירופאי למחוק את תנועת החמאס ואת כל ארגוני הטרור הפלסטיניים מרשימת ארגוני הטרור של מדינות אירופה. לטענת יוזמי העצומה, החמאס ושאר ארגוני הטרור הפלסטינים הם "קול לגיטימי המבטא את השאיפות של העם הפלסטיני לשחרור לאומי". על העצומה חתמו עד כה מאות אנשים, ביניהם: מייריד קוריגן-מגווייר, כלת פרס נובל לשלום לשנת 1976; הסופר האירלנדי דני מוריסון; והוגה-הדעות המוסלמי פרופסור טארק רמדאן, שהוא נכדו של חסן אל-בנא מייסד תנועת "האחים המוסלמים" במצרים. רמדאן מנסה להצטייר כמוסלמי מתון, אך ההבדל בינו לבין מוסלמים רדיקליים אחרים, מתמקד בטקטיקה שיש לנקוט כלפי המערב וכלפי אורחות חייו.

 

בדיקה קלה של השמות המתנוססים בגאון על העצומה מעלה שאלות מענייניות. מה המשותף בין כל השמות והאישים הללו? איזה מכנה משותף יש בין היועץ לשעבר של הנשיא הסורי לבין אישים המציגים את עצמם כמשוררים וכהוגי-דעות? איזה עניין משותף קיים בין גולים ערבים שמצאו מפלט באירופה מפחד השלטונות בארצם, לבין צרפתים המתיימרים להבין את התרבות המוסלמית? איזה עניין משותף יש בין לבנוני הדוגל בהתנגדות לישראל (טרור), לבין בלגי שאינו יודע אם מדינתו תתקיים בעוד שנה או שנתיים?

 

לא קל להיות אירופאי. אירופה הייתה ועודנה בית גידול של תנועות המוניות, פשיסטיות וגזעניות - פעם במסווה לאומי ופעם במסווה סוציאליסטי, פעם במסווה דתי ופעם במסווה של גאווה-לאומית. מיליוני אנשים נטבחו באירופה בשם הדת, ומיליונים נוספים חוסלו בשם הקולוניאליזם האירופאי ברחבי-העולם. אך מעל הכול, עומדת העננה השחורה של שואת יהודי אירופה וההתייחסות הפרקטית אליהם לאורך ההיסטוריה - עד לימים אלה. אין מדינה אחת באירופה היכולה לרחוץ בניקיון-כפיה, שכן האנטישמיות טבועה היטב בגנטיקה התרבותית של יבשת זו. הדרך היחידה להתרחק מהעול הכבד והשחור הזה, נעשה באמצעות טקטיקה, מוסרית לכאורה, שנועדה למרק את המצפון האפל. בדרך זו, "ישראל" הפכה ל"יהודי" של העת-החדשה וכגורם המאחד גורמים רדיקליים מעוותים מבחינה תרבותית ומוסרית - בדומה למה שהתחולל באירופה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. לאחר שמדינות-ערב "ניקו" את ארצותיהם מיהודים, ולאחר שאירופה התגייסה כולה לחסל את יהודיה, אין זה פלא שגורמים ערביים וגורמים אירופיים מוצאים ניחומים זה בזרועותיו של זה.

 

מי שיזמה את העצומה היא נאדין רוזה-רוסו (Nadine Rosa-Rosso), תושבת בלגיה, קומוניסטית רדיקלית, שיש לה קשרים הדוקים עם גורמים קיצוניים בלבנון וברשות הפלסטינית. העצומה הופצה במסגרת "שבוע האפרטהייד הישראלי" שנערך בבלגיה בתחילת מרס 2009, אולם הרעיון עצמו החל בכנס שנערך בלבנון ימים אחדים לפני כן.

 

באמצע חודש פברואר 2009, נערך בלבנון כנס של פעילים רדיקלים במסגרת "הפרום הבינלאומי למען תנועת ההתנגדות, האנטי-אימפריאליזם והסולידריות העממית", בהשתתפותם של כ-1,000 איש שהגיעו מאירופה, מאסיה, מהמזרח-התיכון, מאמריקה ומאפריקה. בין המשתתפים היה גם רמזי קלארק שכיהן כשר-המשפטים בתקופתו של הנשיא האמריקאי ג'ונסון, ואף התנדב לשמש כסנגורו של סדאם חוסיין. את דברי הפתיחה בכנס מסר נעים קאסם, סגנו של חסן נסראללה, שהצהיר כי בעולם ישנם כרגע שני כוחות עיקריים: א. האימפריאליזם - בראשותה של ארה"ב. ב. "תנועת ההתנגדות הבינלאומית" המאגדת בתוכה זרמים שונים המאוחדים במלחמתם נגד ארה"ב ובעלי בריתה (דהיינו, ישראל). על כן, אין להתפלא על כך שההחלטות הסופיות שהתקבלו בכנס התמקדו בעיקר בישראל. כך למשל, הובעה תמיכה רחבה בתנועת החמאס ובפעולותיה נגד מדינת-ישראל. כמו כן נאמר, שיש לקדם את הרעיון של "הקמת מדינה דמוקרטית אחת" כפתרון מועדף "לבעיית פלסטין". עוד נאמר בהחלטות העיקריות של כנס, שיש להחרים את ישראל בכול הרמות האפשריות. המשמעות היא, כרגיל, שהבעיה אינה מתמקדת רק "במדיניותה של ישראל", אלא ברעיון גדול הרבה יותר הנשען על בסיס גזעני ברוח שנות ה-30 של המאה הקודמת.

 

במהלך הכנס התלוננה נאדין רוזה-רוסו שקשה לשכנע אירופאים רבים לתמוך "בתנועת ההתנגדות האסלאמית" כחלק אינטגראלי מתנועה בינלאומית רחבה המתנגדת ל"אימפריאליזם האמריקאי" ולמדינת-ישראל. מסתבר, שהמילה "אסלאם" מפחידה את האירופאים יותר ויותר. על כן, כחלק מהמערך התעמולתי למען התנועות הרדיקליות המוסלמיות, הוחלט להפיץ את העצומה הזו. שכן, קל הרבה יותר לאחד את הדעות בנושא המתמקד בישראל בעיקר - בדומה למה שהתחולל בהיסטוריה האלימה של אירופה לאורך הדורות. סביר להניח שסאראמאגו, כאירופאי, לא טרח לקרוא את "אמנת החמאס" הדוגלת בהשמדת ישראל כישות ריבונית לאומית המוגדרת על-פי גיאוגרפיה שעוצבה במשך אלפי שנים. סביר להניח שהעצלנות האינטלקטואלית הזו, דומה היא לרוח הגזענית שנשבה ברחבי אירופה - בהסכמה גורפת או בשתיקה או בשל קלות-הדעת הרשלנית. זו אותה אירופה שחשבה פעם שקיומו של קומפוזיטור יהודי סותר את חוקי הטבע.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • ז'וזה סאראמאגו נפטר
גלריית המגזין

 

 

23 ביוני 2018

 

מוסר, זכויות-אדם ותמיכה בפלסטינים לא הולך ביחד

 

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2018-2006