כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-217
חדשות המזרח התיכון
טרור אסלאמי – הדילמה האמריקאית – ספטמבר 2016
אמין אל-חאפז, נשיא סוריה לשעבר - 2009-1921
התגובות בתקשורת הבינלאומית לפירוק האיחוד בין מצרים לסוריה
עיתון הארץ הוא דונלד טראמפ של התקשורת הישראלית
מהנעשה בעולם החדש - סתיו 2014
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
עיתון מעריב נגד עיתון הארץ – מצב התקשורת בישראל
מ"האביב הערבי" לאפלה גרעינית אסלאמית בחסות איראנית
הטרנספורמציה האידיאולוגית של הממשל הנוכחי בארה"ב
ישראל וארה"ב - הדילמה האיראנית של קיץ 2012
פרשת נועם חומסקי - ותסמונת האינטלקטואל המתוסכל
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ינואר ‏2010
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
נאום עבד אל-נאצר לאחר פירוק האיחוד עם סוריה
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - עד ליום ה-155
השלום שכמעט הגיע – מגרש משחקים לחובבנים
נשיאים, ראשי ממשלה ומפלגות בסוריה: משנת 1946 ועד לשנת 2000
דמותה של לילית במיתולוגיה היהודית מפרספקטיבה של ימנו

האסטרטגיה האזרחית של מחבלי החמאס

מאת: ד"ר יוחאי סלע

06.01.2009


 

 

את מה המתחולל ברצועת-עזה מבחינה אנושית לאור המערכה בדרום, אנשי החמאס יכולים להאשים רק את עצמם. ב-6 בינואר 2009, כוחות צה"ל הפעולים בעזה זיהו קבוצת חמושים בבגדים אזרחים, שחלק משמותיהם ידוע למודיעין הישראלי, יורים מפצצות מרגמה לעבר כוחות צה"ל. בתגובה לירי, פתחו חיילי צה"ל באש מסיבית לעבר החמושים שהתמקמו ליד בית-ספר אל-פאחורי בג'בליה. כתוצאה מהירי הצה"לי ולאור התפוצצויות המשנה שאירעו בקרבת בית-הספר הנמצא בחסותו של אונר"א נהרגו כ-30 אנשים, רבים מהם אזרחים בלתי-מעורבים.

 

בדומה לארגון חיזבאללה ולאור התעמולה של נסראללה לאחר מלחמת לבנון השנייה, גם מחבלי החמאס בעזה אימצו "אסטרטגיה אזרחית" סדורה שבה לאוכלוסייה המקומית ולתשתית האזרחית יש תפקיד חשוב בכל מלחמה ובכל עימות שיתפתח עם ישראל. במילים אחרות, ארגוני הטרור הפועלים נגד ישראל למדו היטב את קשייה של ישראל להתמודד עם אוכלוסייה ערבית עוינת גם לאור הסייגים המשפטיים הרבים שהנחו את מקבלי ההחלטות בישראל. ההנחיות הרבות שקיבלו חיילי צה"ל בכל הקשור למגע עם אוכלוסייה עוינת בעת מלחמה, נבעו מהחשש של פגיעה בבלתי-מעורבים בלחימה הישירה שהתנהלה נגד ארגוני הטרור בעזה ביו"ש. כך למשל, ירי של תותחים לעבר עזה, או מענה ישיר לעבר מקורות הירי, נבלמו שוב ושוב בידי המערכת המשפטית הישראלית.

 

לפני מלחת לבנון השנייה נודע שקציני מודיעין איראניים, שהוצבו בלבנון מול הגבול הישראלי, למדו היטב את תורת הלחימה של צה"ל. בשיתוף-פעולה הדוק עם חיזבאללה, יחדיו הם הסיקו שצה"ל מתקשה עד מאוד לפעול בתוך האוכלוסייה המקומית בשל המגבלות המבצעיות והמשפטיות שהוטלו על חיילי צה"ל. לפיכך, לאוכלוסייה השיעית בדרום-לבנון היה תפקיד של "מגן אנושי" למחבלי חיזבאללה בכל הקשור לפעילותם המלחמתית נגד ישראל. לפיכך, בכל כפר נבנו עשרות בונקרים בבתים פרטיים, בגני ילדים, במסגדים, במוסדות ציבור, בבתי-חולים, במרפאות ובבתי-ספר. בחלק מהמקרים, הבונקרים הגיעו לעומק של 8 מטר והם צוידו באמצעי לחימה טקטיים רבים, תחמושת, ציוד צבאי וציוד תקשורת וציוד האזנה לרשתות ישראליות. לאורך המלחמה נודע שבמקרים אחדים נודע שטייסי חיל-האוויר הישראלי נמנעו מלהטיל פצצות לעבר משגרי רקטות בשל קירבתם לאזרחים, מסגדים, בתי-ספר ומתקנים אזרחיים אחרים. במקרים אחרים, המחבלים הניעו רקטות ממקום למקום בעזרת ילדים מתוך ידיעה שצה"ל לא יעז לפגוע בהם מהאוויר.

 

מאז שהחמאס השתלט על עזה ביוני 2007, אנשיו פנו במהירות לבסס "אסטרטגיה אזרחית" בנוסח הדרום-לבנוני של ארגון חיזבאללה. לשם כך, נחפרו מאות תעלות המקשרות בין הבתים ובין בתיהם של מפקדי החמאס; בתי-ספר שימשו מחסנים לרקטות וציוד נוסף; מתחת למסגדים נבנו בונקרים למחסה או לאחסנת נשק ותחמושת; מתחת למבני ציבור רבים נבנו מפעלים לייצור קסאמים ומטעני נפץ; ומתחת לבתי-החולים נבנו מפקדות ראשיות לבכירי החמאס. כל המערך הענק הזה שהתפרס לאורך ולרוחב הרצועה, נבנה בעזרתה הכספית של איראן וסיועם של אנשי חיזבאללה שביקשו להעביר את הידע שהצטבר לאנשי החמאס. מהבחינה הזו, החמאס נפל למלכודת הפתאים של חיזבאללה ולתעמולה של חסן נסראללה בדבר ניצחונם האלוהי על ישראל.

 

החמאס לאחר ההתקפה הישראלית

לאורך כל החודשים האחרונים החמאס התרברב שהוא "יודע לקרוא" היטב את החברה הישראלית. על-פי הנוסחה הזו, החמאס ניהל את התעמולה שלו הן כלפי האוכלוסייה המקומית בעזה והן כלפי ישראל. אנשי החמאס, כמו נסראללה בעבר, לא האמינו שישראל תוציא לפועל מערכה צבאית-התקפית מתוזמנת היטב על כל רצועת-עזה בעוצמה גדולה ומפתיעה. מייד עם פתיחת המערכה בדרום, המערך הצבאי והאזרחי של החמאס, על מתקניו הרבים, קרס במהירות למרות ההבטחות הרבות שנזרקו לחלל האוויר מפי בכירי הארגון. במילים אחרות, השלטון המרכזי של החמאס התמוטט ונעלם מתחת לאדמה, תוך כדי התעלמות מכוונת מהאוכלוסייה האזרחית שנותרה חשופה ללא מענה נאות לצרכיה. שכן, בתפיסה הצבאית של הארגון, האוכלוסייה מהווה מעין "מגן אנושי" סמיך שמאחוריו ניתן להמשיך בלחימה הטרוריסטית כלפי חיילי צה"ל ולהמשיך את ירי הרקטות נגד ערי ישראל. לאור המתרחש ברצועת-עזה בעקבות המערכה בדרום, אזרחים בעזה מעלים טענות קשות נגד ההתנהלות של אנשי החמאס. סביר להניח שמתחת לפני השטח רוחשת לה התמרמרות קשה שתלך ותגבר לאחר שיסתיימו הקרבות - בשעה שרבים מתושבי עזה יצאו לראות את תוצאותיה של "האסטרטגיה האזרחית" בסגנון החמאסי.

 

בעקבות התקיפה הישראלית על מוצבי החמאס בעזה שהחלה ב-27 בדצמבר 2009, דובר צה"ל מסר את ההודעה הבאה: "כל מי שנותן חסות לטרור, מארח את הטרור בביתו, משכן אותו במרתפיו, שולח את ילדיו ונשותיו לשמש לו מגן אנושי - הוא טרוריסט". כעת, גם האוכלוסייה העזתית צריכה לערוך חשבון-נפש נוקב עם עצמה ועם הסובב אותה לאור תוצאותיה של המלחמה המתחוללת בעוצמה רבה ברצועת-עזה.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "האסטרטגיה האזרחית של מחבלי החמאס", מגזין המזרח התיכון, 6 בינואר 2009.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • אונר"א שותפה לטרור
גלריית המגזין

 

1 באוקטובר 2020

 

 

טרור אסלאמי: 110 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006