כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-215
חדשות המזרח התיכון
מסקנות אחדות בעקבות המלחמה בעזה
טרור אסלאמי – דוקטרינת ברק אובמה – אוקטובר 2016
התקשורת צריכה לבקש סליחה מתושבי המדינה
דברי המופתי השיח´ אחמד חסין – לקראת מלחמת יום הדין
המופע הפסיכוטי של יצחק הרצוג בכנסת ישראל
זיי מיר געזונט אונד שטארק – היום שאחרי
אובמה ומדיניות הסיכולים הממוקדים
אירועי אוקטובר 2000 - לא נשכח ולא נסלח
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק ב
הליברליזם המערבי מטפח את האסלאם הרדיקלי
תגובה גרעינית של עוזי עילם בתקשורת הישראלית
הלוגיקה הפאשיסטית של חברי-הכנסת הערבים
אשרף מרואן - המרגל שהפעיל את ראש ה"מוסד"
וג´יהה אל-חוידר - דיוקנה של ליברלית סעודית
משבר פוליטי באוסטריה ועוני אסלאמי עמוק בגרמניה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בשנת 2015
אביגדור ליברמן מתחפש לזהבה גלאון
טרור אסלאמי - מעשי הזוועה של חודש אוגוסט 2014

הפרשנים הישראלים מחפשים "תמונת ניצחון"

מאת: ד"ר יוחאי סלע

30.12.2008


 

 

 

הרבה תיאוריות פרשניות התפתחו בישראל בעקבות מלחמת לבנון השנייה. פרשנים אחדים, חלקם מכובדים ומוערכים בקהילייה האקדמית והתקשורתית, פיתחו תיאוריות אחדות בעלות מבנה גיאומטרי של "משולשים", "מרובעים" או "מתומנים", שלפיהן ישראל חייבת לנהל את מהלכיה אם יש ברצונה להשיג "ניצחון" כזה או אחר על אויביה המסורתיים. אחת מהבעיות הנובעות מפיתוח תיאוריות (מתמטיות) שכאלה היא, שהמציאות קצת יותר מורכבת וקצת יותר דינמית מכל תיאוריה שמפתחים בעמל-רב באמצעות המקלדת האישית - תהא המוכשרת אשר תהא.

 

עזה אינה לבנון, ולא כל שכן, אסמאעיל הניה אינו חסן נסראללה. יתרה מזאת, גם האוכלוסייה הלבנונית שונה מהותית מהאוכלוסייה העזתית הכבולה לשטח צר-ממדים בין ישראל למצרים - שלשתיהן קיים אינטרס משותף להביא לכדי חיסולה של תנועת החמאס המסכנת את ביטחונן. גם המבנה הטופוגרפי של לבנון אינו דומה למבנה הטופוגרפי של עזה. ולא רק זאת:  אם ישראל הרשמית עדיין דוגלת בפתרון של "שתי מדינות לשני עמים", אזי הדרך בה יש לטפל באיום החמאסי, מחייב את ישראל לנהוג באוכלוסייה העזתית בשונה ממה שהתרחש בלבנון במהלכה של מלחמת לבנון השנייה. להזכירכם, מרבית התושבים השיעים של דרום-לבנון ברחו מהאזור במהלכה של מלחמת-לבנון השנייה בעידודו של צה"ל. לתושבי עזה אין לאן לברוח כול עוד המעברים בין עזה למצרים ישארו סגורים בהוראת הנשיא המצרי חוסני מובארק. בין מצרים לבין בכירי החמאס קיים נתק הנשען על מרירות הדדית וחוסר-אמון עמוק הנובעים בעיקר מיוהרתם של ראשי התנועה בעזה ובסוריה.

 

שוב הממד התקשורתי

במשולש הזהב המתקיים בין הצבא, העם והתקשורת, שוב זו האחרונה, בדומה למלחמת לבנון השנייה, מפגינה קוצר-ראות וחוסר-סבלנות ילדותי. התקשורת הישראלית על פרשניה השונים שוב עומדת עם הסטופר ביד וקוראת לממשלה בקולי-קולות להתחיל במהלך צבאי-יבשתי מיידי לתוככי עזה המאוכלסת. לצד הקריאות האלה, מתלווה לזה מלל אינסופי של הערכות, פרשנויות וסיקור חדשותי שהוא קצת תלוש מהמציאות הקשה, וזאת בהשוואה למה שמתחולל בעזה עצמה. אם אחד מערוצי הטלוויזיה הישראליים עובר בשידור ישיר, עם נופך היסטרי, כדי לסקר את קריסתם של ענפים אחדים לאחר פגיעתו של טיל באחד מהרחובות המופגזים, אי-אפשר להשתחרר מהגיחוך שהדבר מעורר, בעיקר לאור ההשוואה למה שמתחולל בעזה. נכון הדבר שהתקשורת הישראלית צריכה להראות את הסבל הישראלי, אולם אין צורך לאלץ את האירועים לרמה כל-כך מגוחכת, קטנונית וילדותית המתאימה לכתבים בני-יומם הפועלים בערוץ מקומי ונידח. התקשורת הישראלית חייבת לשים לב לכך, שבין השעה 20:00 ועד ל-22:00, החמאס ממטיר טילים על ישראל דווקא בזמן שמשודרות החדשות המרכזיות בישראל, וזאת כדי למשוך את תשומת-הלב התקשורתית, ובכך להגביר את האפקט המאיים על האוכלוסייה הישראלית, בדיוק כפי שנסראללה פעל במלחמת-לבנון השנייה.

 

כניסה יבשתית רק בתנאי

סביר להניח שהמערכה בעזה לא תסתיים ב"תמונת ניצחון", שכן תבונת המדינאים עולה על תבונת הפרשנים המוגבלים במידע מודיעיני ומדיני. ספק רב אם ישראל תצליח "לצרוב את תודעתו" של האויב החמאסי, שכן בראייה האידיאולוגית של התנועה המאבק בישראל הוא מאבק היסטורי ארוך-טווח. ישראל היא מדינה דמוקרטית החייבת לפעול על-פי קונצנזוס רחב ככול האפשר. אף מדינה דמוקרטית אינה יכולה לחיות עם איום תמידי שכזה על אזרחיה. ומאידך, אף מדינה דמוקרטית אינה יכולה לפעול נגד ארגון טרור כפי שסוריה פעלה נגד האחים המוסלמים בטבח שנערך בעיר אל-חמה בשנת 1982. את הנקודה הזו חייבים לזכור גם טובי הפרשנים המופיעים תדיר בתקשורת הישראלית. סביר להניח שישנן דרכים נוספות שבאמצעותן ניתן להשיג את היעדים המרכזיים שהציבו לעצמם המדינאים הישראלים - מלבד מהלך קרקעי מיידי ונרחב שישביע את יצר-הנקמה שלנו כלפי תנועה אסלאמית רצחנית הדוגלת בהשמדת ישראל ותושביה. דווקא בשעה זו, ישראל זקוקה לאורך-רוח ושיקול-דעת צבאי ומדיני כדי להשיג יעדים ארוכי-טווח עם האוכלוסייה העזתית, שכן ראשי החמאס החלו להבין מהי עוצמתה האמיתית של ישראל ומהי העוצמה של החברה הישראלית לאור המערכה האחרונה בעזה. ואם חלילה ראשי החמאס לא הבינו זאת עדיין, תמיד תהיה הזדמנות להבהיר להם זאת באופן החלטי ובעוצמה רבה יותר - בדיוק כפי שהחלה המתקפה האווירית הישראלית בעימות האחרון.

 

אסור לחשוש מהפעלת עוצמה צבאית אדירה נגד אויבים מרים, שכן הצבא נועד להגן על אזרחי-המדינה בכול כוחותיו, אך מאידך אסור להשליך מאחורי גבנו את שיקול-הדעת המתון, הקר והשלו. אם הממשלה החליטה ללכת על מהלך יבשתי, יש לעשות זאת בעוצמה ובנחישות הראויים והנדרשים לאור האתגר העומד מולנו, אולם בל נשלה את עצמנו ש"תמונת ניצחון" מלאכותית תסיים את העימות הנוכחי.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "הפרשנים הישראלים מחפשים תמונת ניצחון", מגזין המזרח התיכון, 30 בדצמבר 2008

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • נכס לאומי המאמר הזה
גלריית המגזין

 

29 בספטמבר 2020

 

 

טרור אסלאמי: 173 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006