כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-95
המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה
האם אסטרופיזיקה מעניינת את המדענים האפריקאים?
ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד מיעוט השיעי
ליברמן - ומופעי האימים של התקשורת הישראלית
המשבר בסוריה - נחישות רוסית מול הססנות אמריקאית
עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל
דמוקרטולוגיה - הדמוקרטיה הישראלית ללא כחל ושרק - חלק שני
הרביעייה הפותחת - או ארבעת פרשי האפוקליפסה
משבר הפליטים באירופה – הזהב השחור של טורקיה
אירופה הפסידה במלחמה עוד לפני שהיא החלה
טורקיה – מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית
איראן השיעית תהפוך לטרמפולינה של גרמניה במזרח-התיכון
ספר חדש: מלחמת יום-הכיפורים – "הג´יהאד של סאדאת"
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בשנת 2014
חוק הלאום - מדינה יהודית של כל אזרחיה
תרבות ופוליטיקה: איך אומרים דמוקרטיה בערבית?
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - עד ליום ה-63
השיטפונות האדירים בגרמניה - הממד האזרחי והתקשורתי

אמריקה הגדולה בעולם קטן של צביעות וקנאה

ד"ר יוחאי סלע

01.11.2008


 

 

 

מאז סיומה של מלחמת העולם השנייה ב-1945, העולם התרבותי מחוץ לארה"ב מחפש בנרות סימנים וסיבות לקריסתה של "האימפריה האמריקאית". מידי כמה שנים עולות וצצות תיאוריות שונות ומשונות המתיימרות להוכיח כי שקיעתה של ארה"ב קרובה מתמיד וכי המדינה הגדולה הזו - ברוח ובחומר - שוקעת לה לאיטה בדומה לתהליכים שהתרחשו בקרב אימפריות היסטוריות ששלטו בעבר במשך מאות שנים.

 

אימפריות כדוגמת האימפריה הערבית, הרומית, הסינית, היפנית, הצרפתית, הבריטית והסובייטית שלטו ביד ברזל באין-ספור עמים וארצות לאורך ההיסטוריה הקרובה והרחוקה, והן לא היססו לבזוז עד כלות את משאביהם החומריים והאנושיים של הנשלטים המעונים. מאות מיליוני אנשים נרצחו, נטבחו או הוגלו בשל יוהרה אימפריאלית בלתי-מרוסנת, בשל גזענות לשמה, בשל סיבות דתיות ותרבותיות, וכן גם בשל עניינים של מה-בכך. תרבות של חיסול, השמדה וניצול היוו את הבסיס העיקרי של מרבית האימפריות ההיסטוריות הללו. חלקן, ידעו להסוות את יעדיהן תחת מעטה כבד של אידיאולוגיה כתובה ומנוסחת היטב כדי להכשיר את מעשיהן הברבריים. בשם אינטרסים חובקי-עולם ובשם הגאווה הלאומית והגזעית, הושתקו כליל קולות המחאה הנדירות מבית, גם בקרב מדינות דמוקרטיות לכאורה כפי שהדבר התרחש באורח ציני בבריטניה, למשל.

 

לשנוא את אמריקה

פרופסורים שרלטנים מהאגף הקיצוני של אירופה המתחסדת כמהים לאיזו משרה מכובדת בארה"ב עם משכורת עתק כדי להטיף לאמריקאים כמה הם רדודים מבחינה תרבותית. מיליוני מוסלמים מתדפקים על דלתותיה של ארה"ב כדי להסביר לאמריקאים עד כמה האסלאם היא "דת של שלום" בעוד ארצותיהם נשטפות בנהרות של אלימות ודם מבעבע בשם האסלאם. רבים אחרים רוצים לגעת ב"חלום האמריקאי" רק כדי להצהיר לאחר מכן שהוא אינו קיים באמת לאור כישלונם האישי. מומחים לכלכלה קפיטליסטית יטיפו על חזרה לעקרונותיה של הכלכלה הסוציאליסטית המדומה, אך בה בעת יבקשו אלפי דולרים עבור כל הרצאה רדודה הנמשכת דקות ספורות בלבד. פוליטיקאים צבועים בעלי הון גילו לפתע את המושג "קפיטליזם חזירי", לאור המשבר הכלכלי הנוכחי, למרות שרבים מהם ינקו ממנו בשקיקה רבה ובתיאבון בלתי-נדלה. פוליטיקאים אירופאים ילגלגו על השמרנות הדתית האמריקאית, אך במקביל לכך הם גם יתבכיינו על השיטפון האסלאמי המתחולל באירופה. ברחבי-העולם מסתובבים "מומחים" גדולים למכביר, פעם באיצטלה אנטי-אמריקאית ועם באיצטלה אנטישמית, השואבים את השראתם מאותו מקור מפוקפק. דיקטטורים אלימים ורצחניים יקבלו תשואות רמות מאנשי-רוח מתחסדים כול עוד הם יאבקו לכאורה בקולוניאליזם האמריקאי המדומה. ככה זה בעולם הצבוע והציני שאוהב לשנוא את אמריקה בגלל שהיא מצליחה להשיג את מה שבעיני אחרים הוא בלתי-מושג. לא צריך להיות באמת אשם כדי להיות מואשם ומנודה בפי-כל - כפי שאנו מכירים זאת מההיסטוריה הארוכה שלנו. 

 

כמה שירים אפשר לכתוב על אמריקה?

מסתבר שהרבה, הרבה מאוד. האמריקאים יודעים לעשות את זה לא פחות טוב מברי סחרוב ורמי פורטיס הישראלים. דווקא ג'ון דנבר, לצד סיימון וגרפונקל, ידע להציג את אמריקה האמיתית המסתתרת מאחורי הכותרות הגדולות. זו אמריקה המאמינה בכוחו החיובי של האדם היחיד לשנות ולעשות מעשים דגולים גם אם אחדים מהם טועים בחלק מהדרך, כי מאחורי רעיונות גדולים באמת, מסתתרים לא מעט רעיונות גרועים גדולים לא פחות. אמריקה היא לא רק ניו יורק והוליווד, אלא הרבה יותר מזה: האוניברסיטאות, מוסדות המחקר, התרבות, הנופים, הערים, העיירות הקטנות והפסיפס האנושי עושים אותה למה שהיא - המשמשת גם כמודל לחיקוי לרבים אחרים ברחבי-העולם.

 

אמריקה אינה מדרדרת כפי שרבים אוהבים ונוטים לחשוב. חלקו הגדול של העולם הפך להיות "אמריקאי" בזכות פשטותה ונגישותה של התרבות האמריקאית ובשל יכולתה להציב סטנדרטים אנושים המשותפים לרבים מבני-האדם ולמרבית שאיפותיהם האישיות. סטנדרטים אלה נוגעים גם לחופש מחשבתי ולחירות אישית גם אם מבט ראשון הם נראים שטחיים ורדודים - ולא כך הוא.

 

כישראלים, אנחנו יודעים היטב מה טיבה של תעמולה המושתתת על תרבות של שנאה, צביעות וקנאה המתנהלת סביבנו כבר עשרות שנים. בל נהיה נגועים באותה מחלה ממארת גם אם הדבר משרת מטרות פוליטיות, אידיאולוגיות ותקשורתיות קצרות-טווח של בעלי-עניין, בעיקר לאור המשבר הכלכלי הנוכחי המתחולל בארה"ב.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "אמריקה הגדולה בעולם קטן של צביעות וקנאה", מגזין המזרח התיכון, 1 בנובמבר 2008. 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • אמריקה
גלריית המגזין

 

1 ביוני 2020

 

 

טרור אסלאמי: 108 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006