כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
התהליך המדיני: מסעו של ג´ון קרי - פול גז בניוטרל
הייפא והבי - דיוקנה של זמרת לבנונית
אובמה בבית הלבן - ההיגיון של חוסר היכולת להנהיג
בחירות ארה"ב 2012 – האם אובמה מאבד שליטה?
טרור, אסלאם ושיטפון של פליטים מאפריקה השחורה
מפלגת העבודה: כלכלה, שקרים ועיוותים מוסריים
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש יוני 2010
לקחים היסטוריים: האם באמת המודיעין שלנו לקוי?
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
נְתַנְיָהוּ בְּגוֹב הָחָקִירוֹת - פוליטיקה ישראלית 2017
לבנון האומללה והלקח הישראלי
משבר מנהיגותי אמריקאי וחזרה לעידן הסובייטי
סתיו 2017 - על תחזיות פוליטיות ועל חזיונות (שווא)
בחירות בארצות-הברית, נובמבר 2016 – מאמר סיכום
בחירות ארה"ב 2016 – שעתה של הילארי
האם הליברליזם המערבי מחריף את האיום האסלאמי
בנימין נתניהו מול אובמה – אנגלה מרקל מול ארדואן
ממשלת נתניהו השלישית מופתעת פעם אחר פעם
ג´ורג´ סורוס וחברת סודה סטרים – עסקים לחוד וחרמות לחוד

אמריקה הגדולה בעולם קטן של צביעות וקנאה

ד"ר יוחאי סלע

01.11.2008


 

 

 

מאז סיומה של מלחמת העולם השנייה ב-1945, העולם התרבותי מחוץ לארה"ב מחפש בנרות סימנים וסיבות לקריסתה של "האימפריה האמריקאית". מידי כמה שנים עולות וצצות תיאוריות שונות ומשונות המתיימרות להוכיח כי שקיעתה של ארה"ב קרובה מתמיד וכי המדינה הגדולה הזו - ברוח ובחומר - שוקעת לה לאיטה בדומה לתהליכים שהתרחשו בקרב אימפריות היסטוריות ששלטו בעבר במשך מאות שנים.

 

אימפריות כדוגמת האימפריה הערבית, הרומית, הסינית, היפנית, הצרפתית, הבריטית והסובייטית שלטו ביד ברזל באין-ספור עמים וארצות לאורך ההיסטוריה הקרובה והרחוקה, והן לא היססו לבזוז עד כלות את משאביהם החומריים והאנושיים של הנשלטים המעונים. מאות מיליוני אנשים נרצחו, נטבחו או הוגלו בשל יוהרה אימפריאלית בלתי-מרוסנת, בשל גזענות לשמה, בשל סיבות דתיות ותרבותיות, וכן גם בשל עניינים של מה-בכך. תרבות של חיסול, השמדה וניצול היוו את הבסיס העיקרי של מרבית האימפריות ההיסטוריות הללו. חלקן, ידעו להסוות את יעדיהן תחת מעטה כבד של אידיאולוגיה כתובה ומנוסחת היטב כדי להכשיר את מעשיהן הברבריים. בשם אינטרסים חובקי-עולם ובשם הגאווה הלאומית והגזעית, הושתקו כליל קולות המחאה הנדירות מבית, גם בקרב מדינות דמוקרטיות לכאורה כפי שהדבר התרחש באורח ציני בבריטניה, למשל.

 

לשנוא את אמריקה

פרופסורים שרלטנים מהאגף הקיצוני של אירופה המתחסדת כמהים לאיזו משרה מכובדת בארה"ב עם משכורת עתק כדי להטיף לאמריקאים כמה הם רדודים מבחינה תרבותית. מיליוני מוסלמים מתדפקים על דלתותיה של ארה"ב כדי להסביר לאמריקאים עד כמה האסלאם היא "דת של שלום" בעוד ארצותיהם נשטפות בנהרות של אלימות ודם מבעבע בשם האסלאם. רבים אחרים רוצים לגעת ב"חלום האמריקאי" רק כדי להצהיר לאחר מכן שהוא אינו קיים באמת לאור כישלונם האישי. מומחים לכלכלה קפיטליסטית יטיפו על חזרה לעקרונותיה של הכלכלה הסוציאליסטית המדומה, אך בה בעת יבקשו אלפי דולרים עבור כל הרצאה רדודה הנמשכת דקות ספורות בלבד. פוליטיקאים צבועים בעלי הון גילו לפתע את המושג "קפיטליזם חזירי", לאור המשבר הכלכלי הנוכחי, למרות שרבים מהם ינקו ממנו בשקיקה רבה ובתיאבון בלתי-נדלה. פוליטיקאים אירופאים ילגלגו על השמרנות הדתית האמריקאית, אך במקביל לכך הם גם יתבכיינו על השיטפון האסלאמי המתחולל באירופה. ברחבי-העולם מסתובבים "מומחים" גדולים למכביר, פעם באיצטלה אנטי-אמריקאית ועם באיצטלה אנטישמית, השואבים את השראתם מאותו מקור מפוקפק. דיקטטורים אלימים ורצחניים יקבלו תשואות רמות מאנשי-רוח מתחסדים כול עוד הם יאבקו לכאורה בקולוניאליזם האמריקאי המדומה. ככה זה בעולם הצבוע והציני שאוהב לשנוא את אמריקה בגלל שהיא מצליחה להשיג את מה שבעיני אחרים הוא בלתי-מושג. לא צריך להיות באמת אשם כדי להיות מואשם ומנודה בפי-כל - כפי שאנו מכירים זאת מההיסטוריה הארוכה שלנו. 

 

כמה שירים אפשר לכתוב על אמריקה?

מסתבר שהרבה, הרבה מאוד. האמריקאים יודעים לעשות את זה לא פחות טוב מברי סחרוב ורמי פורטיס הישראלים. דווקא ג'ון דנבר, לצד סיימון וגרפונקל, ידע להציג את אמריקה האמיתית המסתתרת מאחורי הכותרות הגדולות. זו אמריקה המאמינה בכוחו החיובי של האדם היחיד לשנות ולעשות מעשים דגולים גם אם אחדים מהם טועים בחלק מהדרך, כי מאחורי רעיונות גדולים באמת, מסתתרים לא מעט רעיונות גרועים גדולים לא פחות. אמריקה היא לא רק ניו יורק והוליווד, אלא הרבה יותר מזה: האוניברסיטאות, מוסדות המחקר, התרבות, הנופים, הערים, העיירות הקטנות והפסיפס האנושי עושים אותה למה שהיא - המשמשת גם כמודל לחיקוי לרבים אחרים ברחבי-העולם.

 

אמריקה אינה מדרדרת כפי שרבים אוהבים ונוטים לחשוב. חלקו הגדול של העולם הפך להיות "אמריקאי" בזכות פשטותה ונגישותה של התרבות האמריקאית ובשל יכולתה להציב סטנדרטים אנושים המשותפים לרבים מבני-האדם ולמרבית שאיפותיהם האישיות. סטנדרטים אלה נוגעים גם לחופש מחשבתי ולחירות אישית גם אם מבט ראשון הם נראים שטחיים ורדודים - ולא כך הוא.

 

כישראלים, אנחנו יודעים היטב מה טיבה של תעמולה המושתתת על תרבות של שנאה, צביעות וקנאה המתנהלת סביבנו כבר עשרות שנים. בל נהיה נגועים באותה מחלה ממארת גם אם הדבר משרת מטרות פוליטיות, אידיאולוגיות ותקשורתיות קצרות-טווח של בעלי-עניין, בעיקר לאור המשבר הכלכלי הנוכחי המתחולל בארה"ב.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "אמריקה הגדולה בעולם קטן של צביעות וקנאה", מגזין המזרח התיכון, 1 בנובמבר 2008. 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • אמריקה
גלריית המגזין

 

 

17 בינואר 2019

 

השמאל הישראלי "מגלה מחדש" את רוזה לוקסמבורג 

 

 

 

 

 


 

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2019-2006