כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
סעודיה ומדינות-המפרץ שרויות בהלם מממשל ביידן
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
השואה לא הייתה פשע נגד האנושות
מדינה ללא מולדת בארץ-ישראל
האם ניתן היה למנוע את מלחמת יום הכיפורים?
ארגון טרור על בסיס משפחתי
מי רצח את העיתונאי מוחמד טהא?
הדמוקרטיה הישראלית נגד הפשיזם הערבי
טרור אסלאמי ואלימות אסלאמית במימד התקשורתי
אשרף מרואן - המרגל שהפעיל את ראש ה"מוסד"
טרור אסלאמי – מאבק גלובלי לכאורה – נובמבר 2015
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
מוחמד חסנין הייכל - העורך המיתולוגי של העיתון המצרי אל-אהראם
חיילת ישראלית אחת אמיצה, מול צבא של פחדנים
ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל לאורך הדורות
הפוליטיקה של האלימות בתרבות הערבית
הפלישה הערבית לארץ-ישראל וההתיישבות היהודית
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק ב
אחמדינג´אד - בקרב-מאסף בשם האיסלאם הרדיקלי

סוריה מדליפה במכוון ידיעות צבאיות

סוריה

18.10.2008


 

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע

 

ממלחמת לבנון השנייה ועד להפצצת הכור הסורי בספטמבר 2007, סוריה הייתה מוכנה מבחינה מנטלית לפתוח במלחמה יוזמה נגד ישראל. על-פי מספר אינדיקציות, הן מהיבט האזרחי והן מהיבט הצבאי, נעשו הכנות רבות לקראת עימות צבאי עם ישראל בסדר-גודל כזה או אחר לאור הפרשנות הסורית בנוגע למלחמת לבנון השנייה, וזאת למרות שהצמרת המדינית של סוריה השכילה להבין את המכה שספג חיזבאללה מידי ישראל. הסורים יצאו מתוך נקודת-הנחה שהעימות בין ישראל לחיזבאללה ב-2006 חשף בעליל את החולשות הישראליות היכולות להועיל לסוריה בעימות צבאי מתוזמן ומתוכנן היטב. ההערכה הסורית באותה עת הייתה, שישראל הפגינה חולשה רבה הן מבחינה צבאית והן מבחינה מדינית, וכי יש לנצל את התנאים החדשים שנוצרו כדי לחזק את מעמדה האזורי של סוריה ולהעצים עוד יותר את הקשר האסטרטגי בין סוריה לאיראן.

 

אחת מהאינדיקציות הראשונות לאופוריה הסורית הייתה בעת ביקורו של ואליד מועלם בלבנון בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה. מועלם הצהיר מול עיתונאים רבים שסיקרו את ביקורו בלבנון ש"אם ישראל רוצה מלחמה עם סוריה - אז אהלן וסהלן". דברים דומים אמר עבד אל-נאצר, נשיא מצרים, ערב מלחמת ששת-הימים ביוני 1967.

 

שבועות רבים לאחר סיומה של מלחמת לבנון השנייה, הטלוויזיה הממלכתית של סוריה פעלה במתכונת שידורים של לקראת מלחמה. במקרים אחדים פורסמו הנחיות לאזרחים להכין את המקלטים לשעת-חירום. אולם ההכנות האמיתיות והרציניות נעשו כמובן בתחום הצבאי, דהיינו שיפורו של הצבא הסורי בתחומים אחדים היכולים לקזז את העליונות הצבאית הישראלית, בעיקר בכל הנוגע למערך הרקטי הסורי ולרכישת כמויות עצומות של טילי נ"ט המאפשרים לסוריה להתמודד עם השריון הישראלי.

 

במהלך חודשים רבים לאחר מלחמת לבנון השנייה, התפרסמו בתקשורת הסורית ידיעות חיוביות רבות על עוצמתו של הצבא הסורי והכנותיו לקראת עימות צבאי כלשהו עם ישראל. מדינאים סורים בכירים שחררו הצהרות לוחמניות שהראו בעליל כי בטחונה העצמי של סוריה השתפר פלאים בעקבות המלחמה. המודיעין הסורי אפילו הקים ארגון טרור פיקטיבי, לכאורה בשם תושבי רמת-הגולן החיים תחת "הכיבוש הישראלי".  

 

השינויים בעקבות הפצצת הכור

הפצצת הכור הסורי בספטמבר 2007 זעזעה את הצמרת המדינית והביטחונית של סוריה. עם חיסולו של עימאד מורנייה על אדמת דמשק חודשים אחדים לאחר מכן, התברר לסוריה שהיא למעשה חשופה מבחינה מודיעינית לעיניים זרות למרות קיומם של עשרות מנגנונים מודיעיניים האמורים להתמודד גם עם איומים מן הסוג הזה. חיסולו של עימאד מורנייה פתח תיבת פנדורה סורית שערערה את האיזון העדין שהיה קיים בין המנגנונים הביטחוניים והצבאיים הפועלים בסוריה. חלק מהתהליכים הפנימיים המתרחשים בסוריה שהחלו עם חיסולו של מורנייה עדיין נמצאים בעיצומם.

 

לאור האירועים הצבאיים שהתרחשו בסוריה מאז הפצצת הכור ב-2007, הסורים הגיעו לשתי מסקנות עיקריות:

א. ההצהרות המיליטנטיות של סוריה מיקדה את תשומת-הלב המודיעינית של מדינות האזור ושל שירותי ביון מערביים בנעשה בתוככי סוריה מבחינה צבאית.

ב. קיים שיתוף פעולה הדוק ואינטימי בין שירותי הביון של מדינות האזור החוששות ממדיניותה של סוריה מול איראן וכלפי לבנון. במסגרת שיתוף הפעולה הזה, לדעת הסורים, סעודיה וישראל מהוות את הציר המרכזי, בעוד מצרים וירדן משמשות כשחקני חיזוק במשימות מיוחדות. האיבה השוררת בסוריה כלפי סעודיה היא עמוקה ומלווה בתחושות עזות של בגידה בלתי-מובנת, לכאורה.

 

לפתע, כמו במטה-קסם, סוריה עברה למדיניות הצהרתית שונה למרות שתוכניותיה נותרו כפי שהיו מאז 2006, ואף מוקדם יותר. כדי להרחיק מעליה את ההתמקדות המודיעינית, סוריה החלה להצהיר הצהרות מדיניות מתונות; היא החלה לנהל משא-ומתן עם ישראל בשלט רחוק; היא החלה לעצור פעילי אל-קאעידה שעברו מסוריה לעיראק והיא שחררה הצהרות מתונות לכאורה בנוגע ללבנון. כל אלה הסירו את החרם הבינלאומי מעל סוריה עם ביקורו של נשיא צרפת בדמשק לפני שבועות אחדים.

 

אולם, השינוי הרב ביותר התחולל דווקא בהיבט הצבאי והגרעיני. לפתע, סוריה החלה להדליף בצורה מכוונת ידיעות ביטחוניות על קשיים ותקלות במערכות נשק אחדות כדי להפגין חולשה צבאית שנועדה להסתיר את שדרוגו המשמעותי של הצבא הסורי מאז 2006. המדיניות הסורית נותרה כשהייתה, אך הדרך להגשמתה נעשית לעיתים גם בדרכים מנוגדות, וזאת בהתאם לאינטרסים הידועים של סוריה כלפי ישראל, כלפי לבנון וכלפי שאר מדינות האזור.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "סוריה מדליפה במכוון ידיעות צבאיות", מגזין המזרח התיכון, 18 באוקטובר 2008.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

8 במרץ 2021

 

 

טרור אסלאמי: 146 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006