כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
Islamic Terror – How Many People Were Killed During June 2010
ככה נראית הקריסה האנושית בארה"ב בשנת 2021
חדשות המזרח התיכון
מי באמת צריך את רמת הגולן?
בנימין נתניהו מול אובמה – אנגלה מרקל מול ארדואן
הרהורים על המצב - מרץ 2015
סדאם חוסיין - מותו של דיקטטור
המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה
מוסלמים בגרמניה – האם הכתובת הייתה על הקיר
טרור אסלאמי – חג הרמדאן הקטלני של יולי 2014
Islamic Terror – How Many People Were Killed During May 2010
ארדואן "משתעשע" בטורקיה על חשבון הפלסטינים
סקס, סמים ורוקנרול - ואבירי הצביעות בישראל
תפקידה של ממשלת הבעת´ הסורית במלחמת ששת-הימים
האם אסטרופיזיקה מעניינת את המדענים האפריקאים?
ראש-ממשלת איטליה - "איטליה נוטלת סיכון מחושב"
סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה
ארה"ב של טראמפ נגד גרמניה של אנגלה מרקל
If It Goes Without Saying, It Goes Better With Saying
חיזבאללה השתלט על ביירות

תקשורת - להתרפק בנוסטלגיה למנהיגי העבר

מאת: ד"ר יוחאי סלע

27.09.2008


 

 

איך שלא נסתכל על זה, ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט, עבר תהליך מזורז של הדחה ממשרתו. אולמרט הודיע לנשיא שמעון פרס על התפטרותו, ובכך רסן השלטון הזמני עבר לידי ציפי לבני שתנסה להרכיב ממשלה חדשה בראשותה. כמה זמן לבני תחזיק מעמד בכהונתה? הכל תלוי במידת החדירה של התקשורת הישראלית לחייה, למהלכיה, לעברה ולחיי משפחתה בעבר ובהווה. כמובן הכל תלוי גם בחבריה למפלגה ולכנסת ומה הם המכשולים שיציבו לרגליה. זאת ועוד, פתאום יצוצו חברים לשעבר שיספרו על אופייה האמיתי או המדומה. לפתע יצוצו פרשות ופרשנויות על עסקיו של בעלה. "כתבות תחקיר" ו"ידיעות בלעדיות" יתפרסמו על שחיתויות בעניינים שוליים שנעשו לכאורה ביוזמתה או מאחורי גבה וללא ידיעתה.

 

מאות אנשים עבדו עם ציפי לבני במהלך הקריירה הפוליטית שלה, וסביר להניח שיש לפחות אדם אחד (ואם אין כזה, אז ימציאו אותו), שלא היה ממש מרוצה ממהלכיה, מעבודתה או מאישיותה. עיתונאים אחדים ילוו את מעשיה ומהלכיה באהדה בלתי מוסתרת. רבים אחרים, מחכים לה בפינה למעידה הראשונה. ככל שיתרבו הפרסומים על מעשיה ומחדליה, ההשוואה לתקופת כהונתו של אהוד אולמרט תהיה בלתי-נמנעת. פתאום, בדומה לעבר, אנשים ועיתונאים יתחילו להתגעגע כשם שהתקשורת הישראלית הצבועה מתגעגעת לכל "מנהיגי העבר" גם אם הם עזבו או הודחו בהשפעתה בעקבות מסכת התעללות תקשורתית רחבה ועמוקה.

 

על-פי התקשורת הישראלית, מה לדעתה הציבור הישראלי רוצה ממנהיגיו הנבחרים? אז ככה, שידעו אנגלית כמו שצריך, עדיף במבטא אמריקאי, אבל לא במבטא דרומי כמובן. שיגורו בדירה צנועה - הכי טוב באחד מקיבוצי הצפון או הדרום, אך לא במרכז, משום שזה לא נחשב. שלא יעשנו סיגרים. שיחושו בנוח בחברת ילדים. וכמובן, שילדיהם שירתו בצבא (או במילואים), ואם הם נמצאים בחו"ל אז זו רק לתקופת קצרה להשגת תואר יוקרתי במדעים או למען שליחות עלומה בשם טובת המדינה. אסור להם לשתות יינות מובחרים או אלכוהול איכותי - מקסימום יין פטישים צבאי מעורבב במיץ תפוזים ישראלי (כמובן).

 

לעיתים נדמה שמאז שמפלגת הליכוד זכתה בבחירות של שנת 1977, התקשורת הישראלית אינה מסתדרת היטב עם ידיעות וחדשות טובות. לכן, היא מצפה מהמנהיגים הנבחרים שיצהירו כל בוקר מחדש שהמיתון בפתח, ושהחינוך בישראל כושל ביותר ושישנם איומים רבים על מדינת-ישראל, ובכלל תפקידו של ראש-ממשלה בישראל הוא התפקיד הכי קשה בעולם. אה, עוד משהו, שיש עניים ורעב בישראל ו.."אנחנו נעשה הכל כדי שילד ישראלי לא ילך לישון רעב". כמובן שבכל נאום לאומה, הציבור הישראלי מצפה לשמוע את המילים והביטויים האלה: "שחיתות", "ילדים", "דור העתיד", "פשע", "אנו נתגבר", "איום אסטרטגי" וכמובן "אנחנו מתקנים את הכישלונות של הממשלה הקודמת". אולם, הכי טוב להגיד "הממשלות הקודמות" - זה נשמע הרבה יותר רציני, יותר עמוק, יותר משכנע.

 

בקיצור, הישראלים מחפשים מנהיג צנוע, איכותי, אך עם קורטוב של יוקרתיות שלא תחרוג יותר מידי מגבולות הטעם הישראלי. ויחד עם זאת, המנהיג הצנוע, פרי רוחה של התקשורת הישראלית, חייב להיות מעורה היטב במה שקורה בעולם. כך למשל, אם הוא יישאל לפתע על מדיניותה המוניטארית של בורקינה פאסו (וולטה עילית) ועל תוכנית הפנסיה המדורגת של ממשלת סומליה, עליו להצהיר כי המצב בישראל הוא קשה מאוד ו"עלינו לקחת דוגמא מסומליה הניצבת לפתחו של שחר של יום חדש ובוהק בעקבות מדיניותה הכלכלית החדשה". מובטח לראש-מהמשלה, שבהשפעת התקשורת הישראלית ההיסטרית, כבר למחרת תוצג לו רשימה של חברי-כנסת שיבקשו לנסוע בדחיפות לסומליה כדי ללמוד איך היא מצליחה להתמודד עם בעיותיה הרבות, בעוד ישראל הכושלת מדשדשת במקום המון שנים, אבל ממש המון המון שנים.

 

ממשלת חירום לאומית

על-פי התקשורת הישראלית, כל יום הוא "יום היסטורי", כל אתגר לאומי הוא "איום אסטרטגי", כל תהליך פוליטי או מדיני הוא "מפנה דרמטי שישנה את פני המזרח-התיכון" וכל התרחשות שולית היא "אירוע מכונן". על כן, המצב קשה. המצב קשה מאוד עד בלתי-נסבל. בהתאם לרוח הדברים, פוליטיקאים הישראלים שהתאהבו בביטויים האלה, מצהירים כל אחד על-פי דרכו שיש להקים ממשלת חירום לאומית כדי להתמודד עם "האיומים התקשורתיים" האלה המוטחים לעברה של מדינת-ישראל מכל עבר.

 

הבעיה הפוליטית בישראל אינה מתרכזת רק בהקמת ממשלה כזו או אחרת, אלא היא נובעת בעיקר בשל חוסר יכולתן של הממשלות בישראל לשלוט באפקטיביות לאורך זמן. הרפיסות השלטונית הזו נוצרה בעידודה של התקשרות הישראלית ובשם המערכת המשפטית הצבועה הקיימת בישראל - ששתיהן יחדיו הן האיום העיקרי על הדמוקרטיה הישראלית. שתי המערכות הללו - התקשורתית והמשפטית - מנסות ללא הרף לשבור את רגליה של מדינת-ישראל כדי שהם יוכלו להצהיר מעל לכל במה ש"מדינת ישראל צולעת". הבנתם את הרעיון?

 

שנה טובה לכולם.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "תקשורת - להתרפק בנוסטלגיה למנהיגי העבר", מגזין המזרח התיכון, 27 בספטמבר 2008.

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • גדול! מאיפה הגיע האתר הזה...?!
גלריית המגזין

 

23 באפריל 2021

 

 

טרור אסלאמי: 160 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006