כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תמיכה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
יאטרוגנזיס – ממשל אובמה והמדינה הפלסטינית
האסלאם דורש מהעולם חסינות מלאה מכל ביקורת
ארה"ב של אובמה: הרהורים אמריקאיים – סתיו 2015
מפלגות, תקשורת וסגנון פוליטי
לבנון האומללה והלקח הישראלי
הקריקטורות באירופה - והצביעות המוסלמית
הפעילות האסלאמית הרדיקלית בגרמניה
המדיניות הגרמנית דחפה את בריטניה מחוץ לאיחוד
ישראלים בברלין - אלברט איינשטיין לא אכל חומוס בברלין
ההתקפה הישראלית על לבנון והתקשורת הערבית
הטרגדיה הכפולה של הנשים היזידיות בעיראק
טרור אסלאמי – מאבק גלובלי לכאורה – נובמבר 2015
קריאת ספרים בעולם-המוסלמי - בערות בשם אללה
סעד אל-חרירי - התקווה הלבנונית
נשיאות ברק חוסיין אובמה – סיכום ביניים, מבט מקומי
הֲיַהֲפֹךְ כּוּשִׁי עוֹרוֹ?
פרשת גולדסטון - על שום מה הלך הזרזיר אצל העורב?
בתחבולות תעשה לך מלחמה - אפגניסטן והצבא האמריקאי
תמיכה במגזין המזרח התיכון

חיסולו של המטיף הסורי מחמוד אל-קאקה

סוריה והאסלאם

06.09.2008


 

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע

 

ביום שישי, ב-28 בספטמבר 2007, סיים מחמוד אבו אל-קאקה, את תפילתו באחד מהמסגדים המרכזיים בעיר חאלב. במרחק לא רב מהמסגד חנתה מכונית ובה ישבו שני גברים צעירים. אחד מהם, שישב ליד הנהג, יצא מהמכונית בצעדים מהירים מייד כשנתגלתה דמותו של אל-קאקה יוצאת מפתח המסגד. כאשר התקרב הצעיר לאל-קאקה, הוא שלף אקדח וירה מטח של יריות קטלניות. אחת מהן פגעה בראשו של אל-קאקה, והנותרות פצעו שלושה עוברי-אורח נוספים. על-פי התוכנית, היורה היה צריך להימלט בעזרת המכונית שחנתה בקרבת מקום, אולם במהומה הרבה שנוצרה, היורה פתח במנוסה. צעירים אחדים שנכחו בתקרית החלו לרדוף אחרי היורה, ולאחר דקות ארוכות המתנקש נתפס והועבר לידי כוחות הביטחון הסוריים. מקורות ערביים מסרו כי המתנקש היה אזרח עיראקי ששהה תקופה מסוימת בבית-כלא עיראקי שהיה בהשגחה האמריקאית.

 

מקורות סוריים רשמיים מסרו כי היורה הוא אזרח סורי, בשנות ה-20 לחייו, שפעל ממניעים אישיים בשל סכסוך כלשהו שהתגלע בינו לבין מחמוד אל-קאקה. בהלווייתו של אל-קאקה, שנערכה יום לאחר חיסולו, השתתפו מאות פעילי אל-קאעידה. ארונו כוסה בדגל הסורי ועשרות חברי מפלגת הבעת' הסורית באו לחלוק לו כבוד אחרון. השתתפותם של נציגי מפלגת הבעת' בהלווייתו של אל-קאקה עוררה עניין מחודש באופוזיציה הסורית בשאלת טיבם של הקשרים בינו לבין המשטר הסורי על שלוחותיו הרבות בעיראק, בלבנון, בירדן וברצועת-עזה. לעיתים, קבוצות טרור הפועלות ברחבי המזרח-התיכון אינן יודעות שהן בעצם מופעלות בידי שירותי המודיעין של סוריה.

 

אל-קאקה, ממוצא כורדי, בן 34 היה במותו, נודע כאיש-דת כריזמטי שהטיף למלחמת חורמה נגד הכיבוש האמריקאי בעיראק. לשם כך, הוא ריכז סביבו חבורה קטנה של אוהדים מסורים שתפקידם העיקרי היה לגייס מתנדבים מרחבי העולם למען מלחמת-חורמה בכוחות האמריקאים המוצבים בעיראק ולמען מטרות אסלאמיות נוספות במזרח-התיכון. למרבית שירותי המודיעין המערביים היה ידוע שקאקה פעל בהשראת שירותי המודיעין הסוריים שנעזרו בו כדי לקדם את מטרותיו של המשטר העלווי בעיראק, בלבנון, בירדן ובשטחי הרשות הפלסטינית.

 

קאקה, שנהנה מהחסות הסורית ההדוקה, נזהר שלא לחרוג בהטפותיו ובפעילותו למען האסלאם הרדיקלי. הלהט האסלאמי הרדיקלי הופנה בעזרתו של קאקה לעבר מדינות-ערב האחרות ולא לתוככי סוריה החילונית - לשמחתו הרבה של המשטר העלווי ולשמחתה הגדולה של משפחת אסד. אולם חיסולו של אל-קאקה, חשף פעם נוספת את המשחק הכפול והצבוע שרבים מהשחקנים במזרח-התיכון משחקים בו. לכל אחד יש פחות או יותר תפקיד מוגדר, זמני או ארוך-טווח, במחזה המפותל והציני של המזרח-התיכון.

 

נמל התעופה של דמשק

ביום בו נרצח אל-קאקה, משטרת איטליה מסרה שאזרח עיראקי בן 45 נעצר בשדה התעופה של ונציה. על-פי הודעתה של המשטרה האיטלקית נודע, שהעיראקי תכנן להגיע לעיראק במטרה לבצע פיגועים נגד הכוחות האמריקאים השוהים במקום. אך היעד העיקרי של האזרח העיראקי היה נמל התעופה הראשי של העיר דמשק בירת המדינה הסורית. מאז הפלישה האמריקאית לעיראק, שדה התעופה של דמשק הפך לאחת מתחנות המעבר העיקריות למתנדבים שגויסו בידי אל-קאעידה או גויסו בידי ארגוני הטרור שפעלו על אדמת סוריה בידיעת השלטונות המקומיים ובהשראתם. בעקבות הפלישה האמריקאית לעיראק, אלפי חברי מפלגת הבעת' העיראקית וכאלה שהיו נאמנים לסדאם חוסיין בתקופת שלטונו, מצאו מקלט בטוח בדמשק בידיעת שירותי הביטחון הסוריים. בדמשק ובערים נוספות בסוריה, הם חברו לאנשי אל-קאעידה במטרה להניח את התשתית האופרטיבית לפעילותם הטרוריסטית נגד הכוחות האמריקאים בעיראק.

 

גבולותיה של סוריה קלים לחדירה. מאות אלפי פליטים עיראקים נכנסו לסוריה מאז 2003. סחורות מוברחות עוברות באין מפריע מצד אחד של הגבול לצידו השני. שוטרים סורים נוטלים שוחד ללא מורא. נשק רב מועבר לחיזבאללה דרך הגבול הסורי ללא הפרעה. לכל מנגנון ביטחוני סורי ישנה מערכת סמויה שתפקידה לטפל בהיבטים הכלכליים של הארגון ושל מפקדיו הבכירים. כל עוד המנגנונים האלה אינם חותרים מתחת לאבני היסוד האסטרטגיים של משפחת אסד, המשטר העלווי עוצם עיניים. לצדו של כל מפקד בכיר מתקבצים קצינים הסרים למרותו באופן עיוור גם אם העניין דורש נקיטת צעדים דרסטיים, כולל רצח, כדי להגן עליו ועל האינטרסים האישיים שלו. יריבות אישית בין המפקדים השונים מותרת עד לגבול בו המשטר העלווי חושש מאובדן שליטה. ויחד עם זאת, כולם נזהרים שלא לחרוג במעשיהם יתר על המידה כדי לא להפוך את סוריה לעיראק מספר 2.

 

מנגד, עומדת האופוזיציה הסורית, רועדת מפחד, נזהרת שלא לעבור קו מסוים שיפרוץ לחלוטין את מעגלי האיבה השוררים ממילא בין העדות השונות בסוריה - איבה הנטועה היטב בתרבות הפוליטית הסורית יש לה רקע היסטורי עוד מתחילת המאה הקודמת. מידי פעם מתגנבות ידיעות על מתחים עדתיים בין הסונים לעלווים המגיעים גם לידי רצח. לעיתים, הדבר מתבטא כשבחור עלווי מציק לבחורה סונית, עניין הגורר אחריו סערת רגשות השוכחת רק עם התערבותם הפעילה של כוחות-הביטחון.

 

האופוזיציה הסורית עסוקה בעיקר בתעמולה מחוץ לסוריה - אך לא יותר מכך. הפעולות הנועזות של האופוזיציה בתוך סוריה עצמה מתבטאות בתליית תמונות של אנשי אופוזיציה ברחובות דמשק. אולם מעבר לכך, ידה של האופוזיציה הסורית אינה מגעת. בהזדמנויות אחדות, ארגוני אופוזיציה סוריים הפועלים באירופה טענו כי אל-קאקה הוא סוכן של מפלגת הבעת' ועבד נרצע של המשטר העלווי. אינדיקציות אחדות לכך הגיעו לידי האופוזיציה הסורית, שכן נמסר כי אל-קאקה נהג להסתובב באורח-חופשי ברחבי סוריה מלווה בשומרים אישיים חמושים שחלקם כנראה היו אנשי מודיעין סורים. הקלוּת בה חוסל אל-קאקה, אם כן, מעלה תהיות נוספות. אולם, נחזור לרגע לידיעה שהפיצה משטרת איטליה בנוגע לעיראקי שנתפס בשדה-התעופה של וונציה.

 

הדרך לדמשק

מאז ה-11 בספטמבר 2001, רבות דובר על מאגר המתנדבים שביקשו להצטרף לארגון אל-קאעידה או התנדבו לקבוצות טרור שיש להן זיקה כלשהי לאל-קאעידה. חוסיין סאבר פאד'יל, בן 45 ממוצא עיראקי, התגורר באיטליה למעלה מ-25 שנה. למחייתו הוא עסק במכירת קבאב בדוכן למזון מהיר. פאד'יל היה חבר לשעבר של מפלגת הבעת' העיראקית, אך בשל אכזבתו מיוצאי מפלגה הבעת' שהתנגדו לפעילותו של ארגון אל-קאעידה בעיראק, הוא החליט לפעול באורח גלוי למען הארגון. לשם כך, הוא גייס תרומות במסגד המקומי ובקרב קהילת המוסלמים הענפה בעיר מגוריו שבאיטליה. את הכסף שגייס, פאד'יל העביר לארגון באמצעות שליחים שהיו מוצבים באיטליה או באמצעות הפקדה בנקאית בחשבון מיוחד שנפתח למען מטרה זו. במשך שנה אחת, עד למעצרו, פאד'יל הצליח להעביר לאל-קאעידה כ-4,000 דולר מידי חודש. אכן סכום מכובד למי שמעולם לא חש שהוא חלק מהחברה האיטלקית למרות הזמן הרב שעבר מאז בואו למדינה.

 

העברת הכספים הדליקה נורה אדומה בקרב היחידות המודיעיניות של משטרת איטליה המפקחות על הקהילות המוסלמיות במדינה, ואלה החלו לנהל מעקב צמוד אחרי פאד'יל. הסתבר, שפאד'יל רצה לעשות יותר, הרבה יותר מסתם גיוס כספים. בהוראת מפעיליו בעיראק ובסוריה, פאד'יל ניסה לברר את האפשרויות לרכוש אמצעי לחימה עבור אל-קאעידה, ביניהם גם מסוקי אולטרה-לייט המיוצרים בידי חברות איטלקיות. ביום בו נעצר פאד'יל, הוא תכנן להגיע לסוריה, דרך רומניה, כדי להיפגש עם מפעיליו על-מנת לקבל הנחיות נוספות הקשורות לפעילותו באיטליה. מה שהתחולל בוונציה במקרה הזה, מתחולל באופן דומה גם בכל הערים המרכזיות של אירופה, אמריקה הלטינית ובמדינות אחדות באפריקה. אל-קאעידה, החמאס, ארגון חיזבאללה, איראן וסעודיה מפעילים מערך שלם של אגודות צדקה, מרכזי תרבות, גיוס מתנדבים והענקת מקלט בטוח לפעיליהם ברחבי-העולם. במדינות כמו קנדה, אוסטריה, צרפת, איטליה, גרמניה, שווייץ, בלגיה, בריטניה, דנמרק ושבדיה, הפעילות האסלאמית הרדיקלית היא גלויה, עמוקה ומושרשת.

 

ממטיף דתי למשת"פ

כשמתנדב מוסלמי מגיע לדמשק הוא נפגש עם מפעילו שדואג לכל הסידורים האופרטיביים עד להעברתו לעיראק ולמקומות נוספים במזרח-התיכון. במסגרת הזו, המתנדב מקבל הכשרה מעשית לצד אינדוקטרינציה מהפכנית אסלאמית מפי אחד מהמטיפים המובילים. תפקידו של אל-קאקה היה להעמיק את המחויבות האסלאמית בקרב המתנדבים החדשים ולחזק את התודעה הרדיקלית אצל הפעילים הוותיקים. אל-קאקה ידע מי מבין המתנדבים הוכשר לפעול בעיראק ומי הוכשר לפעול בלבנון במסגרת הארגון פתח אל-אסלאם שהיה יציר כפיו של המודיעין הסורי במחנה הפליטים הפלסטיני נהר אל-בארד. במאי 2007, צבא לבנון החל לפעול בתקיפות נחרצת נגד הארגון שהתרכז במחנה נהר אל-בארד עד לחיסולו הסופי בספטמבר אותה שנה. במהלך הקרבות נהרגו מאות אנשים ביניהם 166 חיילים לבנונים. חברי הארגון שנתפסו בידי הצבא הלבנוני ידעו לספר בחקירתם על מעורבותה הרבה של סוריה בהחדרת פעילים למחנה הפליטים, ואחדים מהם ציינו שאל-קאקה היה הסנדק של הארגון. ב-2006 וב-2007 שירותי הביטחון של לבנון הצליחו לעצור פעילים אחדים מהארגון שהשתתפו בפעולות טרור אחדות שהתרחשו על אדמת לבנון. בחקירתם, הפעילים סיפרו שהמודיעין הסורי מימן את פעילותם ואף דאג לגייס מתנדבים חדשים שעברו הכשרה מקצועית, ולאחר מכן המודיעין הסורי דאג להעבירם למחנה הפליטים בלבנון. פעם נוספת הועלה שמו של ראש המודיעין הסורי אַסֵיף שווכאת (آصف شوكت) - גיסו של הנשיא בשאר אל-אסד - כמי שהיה האחראי הישיר גם על הנושא הזה.

 

המשטר העלווי הסורי הוא ציני, מתעתע, רצחני והוא אינו בוחל באמצעים כדי לממש את מדיניותו. שליחת איומי רצח למנהיגים ערבים וחיסולם, חיסול אסירים פוליטיים, גיוס פעילי טרור למען מטרה מוגדרת ולאחר מכן לדאוג לחיסולם הפיזי, בִיוּם פעולות טרור על אדמת סוריה והצגה בינלאומית מדינית מרשימה כי להוציא את סוריה מבידודה הכפוי ולחזק את צבאה עקב בצד אגודל. סוריה מתכננת מלחמה בכמה חזיתות במקביל, שכן היא מזהה חולשה מדינית וצבאית (מדומה) אצל יריבותיה המסורתיות.

 

עם פרוץ הקרבות במחנה הפליטים נהר אל-בארד, התרבו הידיעות על מעורבותה הפעילה של סוריה בעניין. לפתע, מנהיגים בולטים מארגון פתח אל-אסלאם נעלמו מהשטח, ודומה היה כי סוריה מנהלת מרוץ נגד הזמן כדי לטשטש לחלוטין את טביעות אצבעותיה במה שהתחולל בנהר אל-בארד. סיוע למאמציה של סוריה התקבל דווקא ממפקד הצבא הלבנוני, מישל סולימאן, שהצהיר במהלך הקרבות העקובים מדם שסוריה אינה מעורבת במה שהתחולל במחנה הפליטים. כיום, מישל סולימאן מכהן כנשיא לבנון באישורם המלא של בשאר אל-אסד ומזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. מנהיגים לבנונים אחדים לא התרשמו יתר-על-המידה ממאמציה של סוריה לטשטש את מעורבותה בהקמתו של פתח אל-אסלאם, ואחדים מהם העבירו לארה"ב מסמכים שונים הקושרים את סוריה לארגון באופן חד-משמעי. פניות דומות ומפורטות הועברו למזכ"ל האו"ם באן קי מון, ולמזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא.

 

בעקבות לחצים אינטנסיביים על סוריה מצד מדינות ערביות ומדינות מערביות אחדות, סוריה החלה לפעול במידת-מה נגד זרם המתנדבים שעבר מסוריה לעיראק. אולם, סוריה רצתה לנצל עד תום ובאורח-ציני את בואם של המתנדבים לתועלתה. סוכני מודיעין סורים התחזו לפעילי אל-קאעידה, ואלה החלו לגייס מתנדבים ברחבי-העולם למען הג'יהאד העולמי בשם אל-קאעידה. אחדים מהמתנדבים הגיעו ישירות ללבנון. שם נאמר להם שהם יוצבו במחנה נהר אל-בארד לאחר שיעברו הכשרה צבאית במחנות האימונים של ארגוני טרור פלסטינים המצויים בהשגחתה ההדוקה של סוריה. למאות המתנדבים שהגיעו לסוריה נאמר, שבשם ה"ג'יהאד העולמי" הם יוצבו במקומות שונים במזרח-התיכון, למרות שרבים מהם חשבו שהם מתנדבים להילחם בעיקר בצבא האמריקאי המוצב בעיראק. את האינדוקטרינציה המוסלמית הרדיקלית הם קיבלו משורה של מטיפים מוסלמים בעלי-שם - שהמוביל מביניהם היה מחמוד אל-קאקה שידע על התרמית הסורית ואף שיתף פעולה עם גורמים סורים באורח הדוק. לשירותי המודיעין של ירדן לא היה ספק בנוגע לתפקידו של אל-קאקה במזימה הג'יהאדיסטית של המשטר העלווי.

 

בשנה האחרונה לחייו, התחולל שינוי בהתנהגותו היומיומית של אל-קאקה. לפתע הוא צבר נכסים פיננסיים יוצאי-דופן. במקביל לכך, הוא רכש מכוניות מהודרות והחל להתגורר במלונות פאר. שוב, במפתיע, הוא חל להטיף למאמניו לזנוח את הלבוש המוסלמי המסורתי (הגלביה), ולאמץ אורח-חיים מודרני הכולל גם לבוש מערבי. אולם, החשדות בנוגע לאל-קאקה החלו לצוץ כבר ב-2004, שכן לפעילי אל-קאעידה בעיראק לא היה נהיר לחלוטין איך אל-קאקה מצליח לפעול באורח-גלוי בסוריה לאור "יחסו הרשמי" של המשטר הסורי בנוגע לפעילותן של התנועות האסלאמיות הרדיקליות. על-פי מספר אינדיקציות, אל-קאקה נעלם לתקופה מסוימת מהנוף הסורי. טענות אחדות העלו שהוא שהה תקופה מסוימת בצ'צ'ניה. אולם, כבר בסוף 2005 אי-אפשר היה להתעלם מנוכחותו הפעילה בעיר חאלב, שכן נאמניו החלו להפיץ קלטות עם דרשותיו והטפותיו המיליטנטיות.

 

בתחילת יוני 2006, התבצעה פעולת טרור בדמשק בקרבת כיכר אומיאד ליד משרד ההגנה הסורי. כוחות הביטחון הסוריים, שהיו פרוסים באזור, הצליחו להרוג 4 מחברי החוליה ולהשתלט על 4 נוספים. בהתאם להודעה הרשמית שהתפרסמה בדמשק, נמסר כי חברי החוליה היו בעלי אזרחות סורית וחברי ארגון אסלאמי מיליטנטי בשם ג'ונוד אל-שאם. פעילים בכירים של מארגון ג'ונוד אל-שאם נלחמו לצידם של חברי פתח אל-אסלאם בקרבות נגד הצבא הלבנוני במחנה הפליטים נהר אל-בארד במהלך החודשים מאי-ספטמבר 2007.

 

מייד לאחר פרסום הידיעה על פעולת הטרור שנכשלה ליד כיכר אומיאד, אל-קאקה החל להופיע בתקשורת הסורית בקריאה ש"על כל המוסלמים לשתף פעולה עם ממשלה הסורית במלחמתה נגד ארה"ב וישראל". קריאה זו הוכיחה למרבית ארגוני האופוזיציה הפועלים מחוץ לסוריה שאל-קאקה התגייס למען המשטר העלווי ולמען מטרותיו הרדיקליות בסוריה, בעיראק, בלבנון, בירדן ובעזה.

 

ספטמבר 2007 היה חודש קשה למשטר העלווי: הכור הסורי בדיר אל-זור נהרס וארגון פתח אל-אסלאם חוסל ברובו במהלך הקרבות עם הצבא הלבנוני. בכל עת שהמשטר הסורי חש כי העניבה מתהדקת סביב צווארו, גורמי מפתח נעלמים באורח-פלא - בעיקר כאלה שידעו קצת יותר מידי לטעמה של משפחת אסד.

--

מאמרים נוספים בנושא:

אסיף שווכאת - דיוקנו של ראש המודיעין הסורי.

רצח פייר ג'ומייל מזעזע את לבנון.

סוריה - לתעתע בכולם ולהישאר בחיים.

סוריה עומדת מאחורי חיסולו של גנרל פרנסואה אל-חאג'.

דרך אסד בלבנון.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "חיסולו של מטיף הסורי מחמוד אל-קאקה", מגזין המזרח התיכון, 6 בספטמבר 2008.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • מענין תודה על המאמר
גלריית המגזין

 

25 באוקטובר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 217 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תמיכה במגזין המזרח-התיכון