כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
החולות הנודדים של הטרור האסלאמי ברחבי העולם
יחסי קופטים ומוסלמים במצרים - תמונת מצב
אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני
אינדונזיה האסלאמית נגד הבדלנות של פפואה-המערבית
מעמדו של הצבא הסורי לאחר הפיכת קציני הבעת´ – 1964-1963
התקשורת המערבית היהירה והאירועים באפגניסטן
תוכנית הגרעין הסורית
מזרח-אירופה המערבית – מערב-אירופה האסלאמית
הר-הבית בידינו – לקחים היסטוריים אקטואליים
בתחבולות תעשה לך מלחמה - אפגניסטן והצבא האמריקאי
הצבא הטורקי - מגן החילוניות הטורקית
ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד מיעוט השיעי
טרור אסלאמי – מלחמת-אזרחים בסוריה – פברואר 2016
הייצוג התקשורתי של מנהיגי אויב בסכסוכים זהותיים
ספר חדש: מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס
אחמדינג´אד - בקרב-מאסף בשם האיסלאם הרדיקלי
התבוסה והתבוסות שלאחריה, יוני 1967
טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון
כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית?

פואד סניורה: "לבנון לא תיפול בהפיכה צבאית"

לבנון

10.05.2008


 

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע

 

בצהרי יום שבת (10 במאי 2008), התייחס לראשונה פואד סניורה, ראש ממשלת לבנון, בנאום מיוחד לאומה בנוגע להשתלטות החמושה של אנשי חיזבאללה על השכונות הסוניות בעיר ביירות. מקורות לבנוניים מסרו שעד כה נהרגו 25 אנשים וכ-60 נוספים נפצעו במהלך חלופי האש בין הארגונים השונים שפרצו ברחבי לבנון. רשת אל-ג'זירה מסרה כי אנשיו של ואליד ג'ונבלט, (המנהיג הדרוזי האנטי-סורי), חטפו שלושה אנשי חיזבאללה ולאחר מכן הוציאו להורג שניים מהם.

 

סניורה נשא נאום ראשון לאומה הלבנונית שהועבר בשידור ישיר בערוצי החדשות הערביים. חשוב לציין שתחנת הטלוויזיה של משפחת אל-חרירי - אל-מוסתקבל - שהפסיקה את שידוריה בעקבות השתלטותם של אנשי חיזבאללה, לא שבה לשדר עד לשעות אלה (יום שבת אחרי הצהרים). במהלך היומיים האחרונים נרמז בתקשורת הערבית שסניורה יודיע על התפטרותו. הנאום של סניורה נועד להזים את השמועות הללו.

 

מאז פרוץ האירועים בלבנון, ארגוני הטרור בעזה הגבירו את פעילותם נגד ישראל. לקראת חג העצמאות של מדינת ישראל, תחנות השידור הערביות תכננו להקדיש תוכניות אחדות בנוגע "לסבל הפלסטיני" מאז עצמאותה של ישראל, אולם האירועים בלבנון הסבו את תשומת-הלב הציבורית. האירועים בלבנון ובמקומות אחרים בעולם-הערבי, מדגימים היטב את טיבה של הסכנה האמיתית הנשקפת לעולם-הערבי הסוני. זהו נתון חשוב המחליש מאוד את הטענות הערביות כלפי ישראל. ולמרות זאת, בלי השם "ישראל" אי-אפשר. בכמעט בכל אירוע אלים המתרחש לאחרונה בעולם-הערבי בין הערבים לבין עצמם, מרבית הדוברים מציינים את שמה של ישראל כנהנית מהמצב שנוצר. כך היה גם בנאום של פואד סניורה.

 

סניורה בנאומו, בדומה לנסראללה, הזכיר את שמה של ישראל בהקשרים אחדים. כל אחד מהם, מנצל את שמה של ישראל כדי לגייס תמיכה ציבורית לדבריו ולמעשיו וכדי לשכנע את ציבור באמיתות דבריו בכנות כוונותיו. פעם נוספת מסתבר שהפוליטיקה הערבית עדיין תקועה בטרמינולוגיה של שנות ה-60 של המאה הקודמת. תנועת החמאס שולטת בעזה; העם הפלסטיני מפוצל בין עשרות ארגונים בעלי מטרות מנוגדות; לבנון על סף מלחמת אזרחים; חיזבאללה בונה יסודות של מדינה עצמאית בתוך המדינה הלבנונית; סוריה נהפכת למדינה שיעית; ואיראן בוחשת בכל עימות אלים כדי לחזק את השפעתה האסלאמית בעיראק, בסומליה, בסודאן, בתימן, בכוויית ובמקומות נוספים.

 

הנקודות העיקריות בנאום סניורה

סניורה הדגיש בדבריו כי חיזבאללה למעשה ביצע הפיכה צבאית בלבנון. במעשהו האחרון של חיזבאללה, הדגיש סניורה, הוא הפך את עצמו לבעיה של לבנון כולה. "חיזבאללה ובני בריתו ביצעו הפיכה מזוינת כשהם פוגעים ברכוש הציבורי. לבנון לא תיפול לנוכח ההפיכה הזו. העם לא יקבל פגיעה בחירותו. סברנו ועודנו סבורים שהסכנה האמיתית לארץ באה מישראל שהיא האויבת האמיתית שלנו. אולם הניסיון שאנו עוברים עתה מדגים לכולנו שהמשטר הדמוקרטי שלנו נפל קורבן בידי אחינו למולדת. לא זלזלנו בהתנגדות נגד ישראל, אולם מה עושה חיזבאללה בלבנון? מה הוא עושה בדרך לשדה התעופה? האם באמצעות השליטה על הדרך הזאת הוא שולט בדרך לתל אביב? סוריה היא האחות וישראל היא האויבת".

 

"נסראללה נאם שלשום ואמר שהם פועלים על פי חשיבה הגיונית. על פי איזה הגיון בדיוק החליט חיזבאללה לשרוף אולפני שידור, לפגוע במערכות עיתונים, לחסום דרכים ולפגוע בחפים מפשע?".

 

"הממשלה לא אמרה מעולם שהיא רוצה לפרק את חיזבאללה מנשקו. כל העדות בלבנון שותפות במדינה הזאת, אולם חיזבאללה החליט בעצמו כיצד הוא רוצה שייראה עתידה של לבנון. הבעיה שלנו עם חיזבאללה שהוא מחליט על דעת עצמו מתי תהיה מלחמה ומתי יהיה שלום. הוא זה שמחליט מה יהיה העתיד ומה יהיה גורלה של לבנון. זהו עיקר הבעיות שלנו עם חיזבאללה".

 

"חיזבאללה החליט לכפות על לבנון את התרבות שלו. הוא השתמש באמצעים שראה לנכון ומבלי להידבר עם האחרים. הדבר בא לידי ביטוי במיוחד עם האזרחים שמשלמים את מחיר הדמים והדמעות בשל המעשים האלה. חיזבאללה החליט שעל העם הלבנוני לעמוד מאחוריו ומי שלא מסכים - נחשב לבוגד".

 

"איננו רוצים להתעמת עם חיזבאללה. אולם, לא נתיר שתהיה פלישה לשכונות (הסוניות) בביירות. לא נרשה שחיזבאללה יכפה את מלחמתו מבלי לדון עם כל הלבנונים. הממשלה לא הכריזה מלחמה על חיזבאללה אלא חיזבאללה הוא זה שהכריז מלחמה כדי לשנות את מאזן-הכוח במדינה. אם חיזבאללה רוצה להשתמש בנשק התקשורת שלו דבר זה צריך להיות על דעתה של ממשלת לבנון".

 

"חיזבאללה הפך עתה לבעיה של לבנון כולה ולא של הממשלה. הלבנונים אינם יכולים להמשיך במצב שנוצר. מעולם לא הטלנו ספק בכך חיזבאללה יכול לכבוש את ביירות - כפי שאכן קרה. אולם, אנו האמנו שהנשק שלו לעולם לא יופנה פנימה כלפי הלבנונים עצמם. על חיזבאללה להבין שכוח-הנשק שלו לא מפחיד אותנו. הוא לא יגרום לנו לחזור בנו מעמדתנו. גם אם ישתמש בנשק שלו יותר ממה שעשה עד כה".

 

בדבריו האחרונים אמר פואד סניורה ש"הדרך לדיאלוג פתוחה, אולם הנשק של חיזבאללה הפך לבעיה המצריכה יותר מאי פעם דיון פתוח והסכמה משותפת בין כל הלבנונים. לא נפחד. לבנון תישאר מדינה חופשית ופתוחה".

 

עם סיום דבריו של פואד סניורה, אחדים מהנוכחים פרצו במחיאות כפיים. מייד לאחר נאומו של סניורה קראו ראשי הצבא הלבנוני לכל החמושים להניח את נשקם, אך מישל סולימאן - מפקד הצבא הלבנוני ומועמד לנשיאות לבנון - לא יתעמת חזיתית עם חיזבאללה. סביר להניח שלא כל העדה השיעית שמחה על העימותים האלימים שפרצו ביוזמת חיזבאללה ונסראללה. המאבק על השליטה בלבנון נמצא בעיצומו כשחיזבאללה מכתיב את הקצב לשביעות רצונו.

--

רוצים להשפיע? תעבירו הלאה לחבריכם את המאמר הזה או כל מאמר אחר מהאתר.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "פואד סניורה: לבנון לא תיפול בהפיכה צבאית", מגזין המזרח התיכון, 10 במאי 2008.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • לבנון כבר נפלה לידי חיזבאללה
  • איזה נפלה ואיזה בטיח ?
  • חיזבאללה חשף שוב את פרצופו האמיתי
  • ממשלת אוויר ורוח
גלריית המגזין

 

20 בינואר 2020

 

 

טרור אסלאמי: 166 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006