כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. yohai@mapa.co.ilהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
צעירים באירופה – האם הדמוקרטיה מתחזקת או נחלשת
השלום שכמעט הגיע – מגרש משחקים לחובבנים
טרור אסלאמי – אנגלה מרקל בסעודיה - אפריל 2017
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק א
טרור, אסלאם ושיטפון של פליטים מאפריקה השחורה
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
ספר חדש: "קיצור תולדות דגל ישראל", מאת דני בירן
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק ב
ספר חדש: מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס
היהירות הגרמנית הטיפוסית מול הנחישות הישראלית
לסיפור שלנו עם גרמניה יהיה סוף רע מאוד
מלחמת-האזרחים בסוריה ומעמדו של בשאר אל-אסד
נְתַנְיָהוּ בְּגוֹב הָחָקִירוֹת - פוליטיקה ישראלית 2017
עולם חדש: ארה"ב אחרי טראמפ - מאמר שני בסדרה
החולות הנודדים של הטרור האסלאמי ברחבי העולם
נשיאותו של ברק חוסיין אובמה - הפרק הבא
La Nacionalidad Palestina como Movimiento Nacionalista de la Liga Árabe
לאן נעלמות 20,000 נשים מוסלמיות מידי שנה

המשבר בלבנון - הסיקור החדשותי

לבנון

10.05.2008


 

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע

 

בהמשך למאמר הקודם על המשבר הלבנוני הנוכחי, להלן הידיעות המרכזיות שהתפרסמו בערוצי התקשורת הישראלים בימים האחרונים.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, מתחה אמש (שישי) ביקורת חריפה על הנעשה בלבנון ואמרה כי "חיזבאללה, בגיבויין של סוריה ואיראן, הורג ופוצע חפים מפשע בלבנון. לדברי רייס, חיזבאללה מנסה להגן בכל מחיר "על המדינה בתוך מדינה" שהקים בלבנון. עוד אמרה כי "האלימות שהפגין חיזבאללה בלבנון מדגימה את הזלזול שלה בעם הלבנוני". בתוך כך, דובר הבית הלבן, גורדון גונדרו, הודיע כי "ארה"ב תנהל עם דיונים עם מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לאפשרויות הפעולה נגד האחראים לאירועים האלימים בלבנון."

 

דובר משרד החוץ האיראני, מוחמד עלי חוסייני, האשים את ארה"ב ואת ישראל בליבוי המתח הפנימי בלבנון -  כך דיווחה בצהריים (יום ו')  סוכנות הידיעות האיראנית "פארס". לדברי עלי חוסייני, "המאמצים וההתערבות ההרפתקנית של ארצות הברית והמשטר הציוני הם הגורם העיקרי למצב הכאוטי המתמשך בלבנון". הוא הוסיף כי "מאז שבמהלך מלחמת לבנון השנייה הם לא הצליחו להשיג את מטרתם, הם מתמקדים מתוך נקמה בעצמאות, בריבונות ובאחדות של לבנון". לדבריו, "חלק מהמזימה הפוליטית, שהיתה צפויה והזהרנו עליה מראש, הוצאה אל הפועל".

 

אש ותמרות עשן בביירות: צבא לבנון החל להתפרש בצהריים (יום ו') בכל שכונות ביירות, לאחר שגורם ביטחוני בכיר מסר כי הארגון השתלט על שכונות במערב העיר, וגבר על מעוז ההתנגדות האחרון בבירה. עד כה דווח על 11 הרוגים בקרבות. הנמל הימי השבית את פעילותו וגם הדרכים לנמל התעופה של ביירות חסומות זה יומיים.

 

חילופי האש שהיו אתמול ברחובות ביירות ונאומו הלוחמני של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נגד ממשלת לבנון, אינם בבחינת הפתעה לנוכח המתרחש בעיר בשבועות האחרונים. אישים מערביים, שהזדמנו באחרונה לבירה הלבנונית (לפני פרוץ המשבר השבוע), מספרים על אווירה טעונה ומתוחה בין תומכי הממשלה למתנגדיה, נאמני חיזבאללה. התחושה כעת ברחובות היא של סף מלחמת אזרחים. סימני השאלה על המשך קיום לבנון כמדינת לאום מתרבים.

 

לאחר דיווחים מוקדמים יותר הערב (ו', 9.05) כי ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, צפוי להודיע על התפטרותו, מעדכן אתר החדשות האירני "Press TV" כי אין בכוונתו לסיים את תפקידו. הספקולציות הועלו בעקבות השתלטות החיזבאללה, האופוזיציונית לסניורה, על מערב ביירות וחששות ממלחמת אזרחים. ההתנגשויות בין המחנות החלו לאחר שהממשלה הוציאה אל מחוץ לחוק רשת תקשורת הנמצאת בשימוש החיזבאללה ופיטרה את מפקד הביטחון של שדה התעופה של ביירות. 11 איש כבר נהרגו במהומות ורבים נוספים נפצעו.

 

כלי התקשורת הערבים מדווחים (שישי) על חילופי אש כבדים, בין תומכי אל חרירי ולוחמי חיזבאללה ותנועת אמל, באזור עיר הנמל טריפולי. מדובר בהרחבת העימותים המזויינים שמתחוללים מאז אתמול ברחובות ביירות. מהבירה הלבנונית מדווחים על כך שחיזבאללה ממשיך לשלוט ברבעים הסונים של העיר. כמו כן, מגיעים מביירות עדויות על ביזה גדולה של חנויות על ידי אנשי חיזבאללה ועל נהירה של תושבים רבים מחוץ לעיר. במקביל, מנסים גורמים ערבים להביא לפיתרון בעיה על ידי כך שראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, יודיע על התפטרותו ובתמורה יסיג חיזבאללה את כוחותיו מביירות.

 

בימים האחרונים שררה מתיחות בין הצדדים, על רקע החלטת הממשלה בביירות לפרק את רשת התקשורת שהקימה איראן לארגוני הטרור במדינה. גורם באופוזיציה הלבנונית, שלא הזדהה, מסר כי המפגינים ימשיכו בפעולותיהם, עד לביטול החלטות הממשלה נגד חיזבאללה. מוקדם יותר אמר מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי ממשלת לבנון "הכריזה מלחמה" על ארגונו. חיזבאללה חסם אתמול את הגישה לנמל התעופה ולכמה רחובות ראשיים בבירה הלבנונית.

 

"מנסים לסכסך בינינו לבין הצבא, מה שלא הצליח עד כה בזכות סבלנותנו", האשים נסראללה. "רוצים לדחוף את הצבא לעימות עמנו, אבל מי שפותח נגדנו במלחמה שיידו - זכותנו להגן על נשקנו ועל קיומנו". דבריו של נסראללה באים בעקבות פרשה בה עוסקים בלבנון כבר מזה שבוע. ביום ראשון, אחרי פרסומים שונים בעניין, סיפר שר התקשורת הלבנוני, מרואן חמדה, לעיתון "אל-שרק אל-אווסט", כי ארגון איראני הפועל בלבנון סייע לחיזבאללה להקים רשת קשר מתקדמת, בעזרתה ניתן להאזין לתשתיות התקשורת במדינה.

 

העימות בין חיזבאללה לממשלת לבנון החריף היום (חמישי) כשלוחמי המיליציה השיעית ותומכיהם חסמו את כל הדרכים המובילות לשדה התעופה של ביירות, שדה התעופה הבינלאומי היחיד, במדינה ולמעשה שיתקו אותו. כן נחסמו רחובות בעיר ביירות עצמה. מחסומים וצמיגים בוערים נראים בכמה מקומות ברחבי העיר. המוביל הלאומי של לבנון, מידל איסט איירליינס, השעה לפחות 12 מטיסותיו היום "כדי להמתין להתפתחויות חיוביות", כפי שנמסר בהודעת החברה.

 

פעילי חיזבאללה וחברים בארגוני עובדים בלבנון שיתקו הבוקר (ד') את נמל התעופה הבינלאומי בביירות. גורמים רשמיים מסרו כי 32 טיסות אל ומנמל התעופה האזרחי היחיד בלבנון נדחו או בוטלו. במקביל, חסמו המפגינים את כל דרכי הגישה לנמל התעופה וכבישים מרכזיים בעיר ואף דווח על חילופי אש בכמה מקרים.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "המשבר בלבנון - בסיקור החדשותי", מגזין המזרח התיכון, 10 במאי 2008.

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

טרור אסלאמי - 26 מאי 2017

 

100 הרוגים בעיראק; 60 הרוגים בסוריה; 20 הרוגים בתימן; 20 טרוריסטים מוסלמים נהרגו באפגניסטן; 5 טרוריסטים מוסלמים מארגון "אל-שבאב" נהרגו בסומליה; 5 שוטרים נהרגו בקניה בפיגוע-טרור אסלאמי; 5 הרוגים בבחריין בפשיטה משטרתית נגד טרוריסטים מוסלמים שיעים; 4 טרוריסטים מוסלמים נהרגו בחיסול-ממוקד אמריקאי באפגניסטן; 3 חיילים נהרגו בפקיסטן; 3 חיילים נהרגו בטורקיה בהתקפה של המחתרת הכורדית;

 

חדשות המזרח-התיכון

 

בעולמו של דונאלד טראמפ

 

הבית הלבן

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

 

מגזין המזרח התיכון

2017-2006