כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-98
הרביעייה הפותחת - או ארבעת פרשי האפוקליפסה
ספר חדש: מלחמת יום-הכיפורים – "הג´יהאד של סאדאת"
ליברמן - ומופעי האימים של התקשורת הישראלית
אירופה הפסידה במלחמה עוד לפני שהיא החלה
חוק הלאום - מדינה יהודית של כל אזרחיה
תרבות ופוליטיקה: איך אומרים דמוקרטיה בערבית?
סוריה לאחר נאומו של בשאר אל-אסד – אכזבה גדולה
לאן נעלמות 20,000 נשים מוסלמיות מידי שנה
אדוארד בליידן - ציונות שחורה 1898
מלחמת-האזרחים בסוריה ומעמדו של בשאר אל-אסד
מי רוצה מדינה כורדית עצמאית במזרח-התיכון
משבר הפליטים באירופה – הזהב השחור של טורקיה
המשבר בסוריה - נחישות רוסית מול הססנות אמריקאית
טיהור אתני של המיעוט ההאזרי בפקיסטן המוסלמית
בתחבולות תעשה לך מלחמה - אפגניסטן והצבא האמריקאי
המשבר בסוריה והדאגה הישראלית
ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד מיעוט השיעי
המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה

המשבר בלבנון - הסיקור החדשותי

לבנון

10.05.2008


 

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע

 

בהמשך למאמר הקודם על המשבר הלבנוני הנוכחי, להלן הידיעות המרכזיות שהתפרסמו בערוצי התקשורת הישראלים בימים האחרונים.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, מתחה אמש (שישי) ביקורת חריפה על הנעשה בלבנון ואמרה כי "חיזבאללה, בגיבויין של סוריה ואיראן, הורג ופוצע חפים מפשע בלבנון. לדברי רייס, חיזבאללה מנסה להגן בכל מחיר "על המדינה בתוך מדינה" שהקים בלבנון. עוד אמרה כי "האלימות שהפגין חיזבאללה בלבנון מדגימה את הזלזול שלה בעם הלבנוני". בתוך כך, דובר הבית הלבן, גורדון גונדרו, הודיע כי "ארה"ב תנהל עם דיונים עם מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לאפשרויות הפעולה נגד האחראים לאירועים האלימים בלבנון."

 

דובר משרד החוץ האיראני, מוחמד עלי חוסייני, האשים את ארה"ב ואת ישראל בליבוי המתח הפנימי בלבנון -  כך דיווחה בצהריים (יום ו')  סוכנות הידיעות האיראנית "פארס". לדברי עלי חוסייני, "המאמצים וההתערבות ההרפתקנית של ארצות הברית והמשטר הציוני הם הגורם העיקרי למצב הכאוטי המתמשך בלבנון". הוא הוסיף כי "מאז שבמהלך מלחמת לבנון השנייה הם לא הצליחו להשיג את מטרתם, הם מתמקדים מתוך נקמה בעצמאות, בריבונות ובאחדות של לבנון". לדבריו, "חלק מהמזימה הפוליטית, שהיתה צפויה והזהרנו עליה מראש, הוצאה אל הפועל".

 

אש ותמרות עשן בביירות: צבא לבנון החל להתפרש בצהריים (יום ו') בכל שכונות ביירות, לאחר שגורם ביטחוני בכיר מסר כי הארגון השתלט על שכונות במערב העיר, וגבר על מעוז ההתנגדות האחרון בבירה. עד כה דווח על 11 הרוגים בקרבות. הנמל הימי השבית את פעילותו וגם הדרכים לנמל התעופה של ביירות חסומות זה יומיים.

 

חילופי האש שהיו אתמול ברחובות ביירות ונאומו הלוחמני של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נגד ממשלת לבנון, אינם בבחינת הפתעה לנוכח המתרחש בעיר בשבועות האחרונים. אישים מערביים, שהזדמנו באחרונה לבירה הלבנונית (לפני פרוץ המשבר השבוע), מספרים על אווירה טעונה ומתוחה בין תומכי הממשלה למתנגדיה, נאמני חיזבאללה. התחושה כעת ברחובות היא של סף מלחמת אזרחים. סימני השאלה על המשך קיום לבנון כמדינת לאום מתרבים.

 

לאחר דיווחים מוקדמים יותר הערב (ו', 9.05) כי ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, צפוי להודיע על התפטרותו, מעדכן אתר החדשות האירני "Press TV" כי אין בכוונתו לסיים את תפקידו. הספקולציות הועלו בעקבות השתלטות החיזבאללה, האופוזיציונית לסניורה, על מערב ביירות וחששות ממלחמת אזרחים. ההתנגשויות בין המחנות החלו לאחר שהממשלה הוציאה אל מחוץ לחוק רשת תקשורת הנמצאת בשימוש החיזבאללה ופיטרה את מפקד הביטחון של שדה התעופה של ביירות. 11 איש כבר נהרגו במהומות ורבים נוספים נפצעו.

 

כלי התקשורת הערבים מדווחים (שישי) על חילופי אש כבדים, בין תומכי אל חרירי ולוחמי חיזבאללה ותנועת אמל, באזור עיר הנמל טריפולי. מדובר בהרחבת העימותים המזויינים שמתחוללים מאז אתמול ברחובות ביירות. מהבירה הלבנונית מדווחים על כך שחיזבאללה ממשיך לשלוט ברבעים הסונים של העיר. כמו כן, מגיעים מביירות עדויות על ביזה גדולה של חנויות על ידי אנשי חיזבאללה ועל נהירה של תושבים רבים מחוץ לעיר. במקביל, מנסים גורמים ערבים להביא לפיתרון בעיה על ידי כך שראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, יודיע על התפטרותו ובתמורה יסיג חיזבאללה את כוחותיו מביירות.

 

בימים האחרונים שררה מתיחות בין הצדדים, על רקע החלטת הממשלה בביירות לפרק את רשת התקשורת שהקימה איראן לארגוני הטרור במדינה. גורם באופוזיציה הלבנונית, שלא הזדהה, מסר כי המפגינים ימשיכו בפעולותיהם, עד לביטול החלטות הממשלה נגד חיזבאללה. מוקדם יותר אמר מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי ממשלת לבנון "הכריזה מלחמה" על ארגונו. חיזבאללה חסם אתמול את הגישה לנמל התעופה ולכמה רחובות ראשיים בבירה הלבנונית.

 

"מנסים לסכסך בינינו לבין הצבא, מה שלא הצליח עד כה בזכות סבלנותנו", האשים נסראללה. "רוצים לדחוף את הצבא לעימות עמנו, אבל מי שפותח נגדנו במלחמה שיידו - זכותנו להגן על נשקנו ועל קיומנו". דבריו של נסראללה באים בעקבות פרשה בה עוסקים בלבנון כבר מזה שבוע. ביום ראשון, אחרי פרסומים שונים בעניין, סיפר שר התקשורת הלבנוני, מרואן חמדה, לעיתון "אל-שרק אל-אווסט", כי ארגון איראני הפועל בלבנון סייע לחיזבאללה להקים רשת קשר מתקדמת, בעזרתה ניתן להאזין לתשתיות התקשורת במדינה.

 

העימות בין חיזבאללה לממשלת לבנון החריף היום (חמישי) כשלוחמי המיליציה השיעית ותומכיהם חסמו את כל הדרכים המובילות לשדה התעופה של ביירות, שדה התעופה הבינלאומי היחיד, במדינה ולמעשה שיתקו אותו. כן נחסמו רחובות בעיר ביירות עצמה. מחסומים וצמיגים בוערים נראים בכמה מקומות ברחבי העיר. המוביל הלאומי של לבנון, מידל איסט איירליינס, השעה לפחות 12 מטיסותיו היום "כדי להמתין להתפתחויות חיוביות", כפי שנמסר בהודעת החברה.

 

פעילי חיזבאללה וחברים בארגוני עובדים בלבנון שיתקו הבוקר (ד') את נמל התעופה הבינלאומי בביירות. גורמים רשמיים מסרו כי 32 טיסות אל ומנמל התעופה האזרחי היחיד בלבנון נדחו או בוטלו. במקביל, חסמו המפגינים את כל דרכי הגישה לנמל התעופה וכבישים מרכזיים בעיר ואף דווח על חילופי אש בכמה מקרים.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "המשבר בלבנון - בסיקור החדשותי", מגזין המזרח התיכון, 10 במאי 2008.

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

4 ביוני 2020

 

 

טרור אסלאמי: 148 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006